USD 39.40 39.75
  • USD 39.40 39.75
  • EUR 39.60 40.00
  • PLN 9.75 9.90

Колесо історії: Василівська ротонда у Володимирі-Волинському

24 Вересня 2016 17:54
Василівська ротонда, або церква святого Василя – самобутній храм у Володимирі-Волинському. Історики не можуть дійти згоди, коли ж почалася історія храму. Хронологія висловлених припущень охоплює надто великий проміжок – від ХІІ до XVI століття. Першу документальну згадку про храм датовано 1523 роком, коли король Сигізмунд І Старий передав деякі права на церкву Василеві Сангушку, - пишуть Хроніки Любарта.

Збереглися неодноразові позови маршалка Петра Загоровського до Володимирського земського суду, в яких він позивався до Миколая, Станіслава й Альбрехта Радзівіллів, намагаючись повернути церкву і засновану при ній обитель, що згадується під 1570 роком.

1602-го Андрій та Олександр Загоровські скаржилися на київського унійного митрополита й володимирського і берестейського владику Іпатія Потія, що поперед­нього року «наслав» своїх людей, які пограбували церкву і поглумилися над священиком.

Храм не мав такого вигляду, як нині, особливо ідеться про верхівку. Її добудували у 1901 році за проектом російського архітектора Козлова. Цибулькові куполи надали церкві невластивого її архітектурі вигляду. Подібні перебудови, які надавали волинським церквам російських рис, тоді були масовим явищем.

З 1936 року парохом Василівської церкви був відомий композитор, диригент, публіцист і політичний діяч Михайло Тележинський. Нині цей храм використовує Українська православна церква Київського патріархату.

Олександр Котис

Хроніки Любарта
Василівська ротонда у 1915 році
Ротонда в наш час
Ротонда в наш час
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 1
кекс Показати IP 26 Вересня 2016 18:38
на фото з"хронік" ротонда більш романтична!

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus