USD 39.00 39.40
  • USD 39.00 39.40
  • EUR 39.25 39.50
  • PLN 9.76 9.94

«З нашого «Васьки» бразильця не зробиш, його треба виганяти і довбати», – тренер «Волині»

12 Квітня 2018 15:51
Будучи футболістом, нинішній головний тренер «Волині» Віктор Богатир пограв у багатьох командах, зокрема у «Чорноморці» та «Ворсклі» та «Зірці». До того, як очолити «Волинь», він стояв на тренерському містку рівненського «Вереса» та «Інгульця», тож нинішній керманич лучан має неабиякий життєвий футбольний досвід.

На старті сезону Віктор Миколайович пообіцяв, що він і його підопічні зроблять все від них залежне, аби команда залишилася у Першій лізі: наразі лучани зіграли 4 гри, в яких здобули 6 очок, проте в команди є ще 8 матчів, щоб виконати завдання.

Раніше Інформаційне агентство Волинські Новини розпитувало нового тренера про підготовку до сезону та трансферну політику, проте розмова з Віктором Богатирем вийшла далеко за межі «Волині», адже, маючи досвід професійного футболіста та тренера, він приберіг чимало цікавих історій, спогадів і думок, тож редакція підготувала уривки, розповіді та цитати, які не увійшли до основного інтерв’ю.
Про молодь «Волині» та патріотизм

…Є хороші хлопці, яким потрібно тренуватися, а вони то на одній частині поля, то в ліску бігають. Ну це ж зовсім не розвиток. Головне завдання тренера – не нашкодити, а талановитих хлопців багато, просто їм потрібно створити умови, поставити правильний тренувальний процес. Найголовнішим для них має бути те, щоб вони хотіли потрапити у «Волинь», а не обійти її і піти кудись далі. Ось, що нам треба. Щоб прийшла мати і сказала, що хоче, аби її син грав тут. Пам’ятаєте, як раніше носили шапки з емблемою «Динамо», а ж тремтіли всі від згадування про цю команду…

Про нечесних футболістів та договірні матчі

…Приходить час, і дзвонить до мене один футболіст, а всіх же не запам’ятаєш. Я ніколи просто так не візьму гравця, адже в мене є коло своїх друзів-тренерів, тому я одразу ж їм дзвоню і запитую: «Ось в тебе був цей хлопець. Як він тобі, як людина?». Вже потім я запитую про нього, як про футболіста: де і як він грав. Був в мене такий випадок: дзвонить до мене один захисник, здається, прізвище на слуху, я починаю дивитися і тут знаходжу матч, який був під підозрою, і в якому він брав участь. Я йому конкретно задав питання про це, але він відхрестився від цього, тож знайшов інші способи це перевірити.

Згодом дізнався, що його викликали в Київ на детектор брехні, але є випадки, коли детектор обманюють, випиваючи валер'янку. Якщо людина це робила, то значить там уже щось нечисто, тож я красиво відмовляю та й усе.

В нас зараз така кваліфікація футболу, що експерти говорять, мовляв хто його знає, спеціально футболіст це зробив (зіграв договірний матч, - ВН) чи не спеціально. Але ви самі розумієте, якщо знає 2 людей, то воно випливає. Всі все бачать, але мовчать…
Про гроші у футболі та футбол, як бізнес

…Чому сербські та хорватські команди виставляють своїх футболістів на трансфер у 15-16 років? В 17 років він грає в єврокубках, а в 18 – підписує контракт і їде в «Астон Віллу». Футбол має приносити прибуток. Ви бізнесмен і вам пропонують займатися футболом, ви відповісте, що не такий сильний фанат, аби просто віддавати свої гроші, а хочете заробляти, чи, щоб клуб виступав в Єврокубках. Ви можете «прийти в баню», віддати свої гроші і піти далі. Виховав футболіста, він себе показав у клубі, добився результату, а потім - іди себе реалізовуй вище…
Про чесну гру

…Одного разу я стояв і дивився, як грають діти, - вони зіграли внічию. Виходить такий хлопчина ну, можливо, років 8 йому, а розмовляє, як дорослий чоловік. Питають в нього, як зіграли, а він: «Та в нічию, тренер судді не дав» (сміється, - ВН). Мені тоді смішно було. Така ситуація і в нас, адже я не хочу, щоб судді сказали заходьте. Я працював в «Вересі» , в «Інгульці», тобто в командах з верху турнірної таблиці, адже я їх «витягував». Коли «Верес» та «Інгулець» грали в Другій лізі, я по півроку їх тренував. По регламенту ми дивилися, що вище виходять 2-3 команди, а в підсумку вийшло 6. «Чесний» футбол, краса (іронізує, - ВН) – ми тут мучилися старалися, як нам ці ігри виграти… тобто не потрібно було «напрягатися», а в нас волосся сивим поставало. Тобто я хочу, щоб все було чесно
Про менеджмент «Динамо» та «Шахтаря»

…Колись я грав під керівництвом покійного Віктора Євгеновича Прокопенка. Я вважаю, що це один з найгеніальніших людей, мені пощастило з ним попрацювати. В нього був момент, коли він перейшов в донецький «Шахтар» на посаду спортивного директора. В «Шахтаря» був і негативний досвід, коли вони розпочали запрошувати бразильців – хороші футболісти, але потім у клубі дійшли до того, що захисники і воротар мають бути українцями, а атакуючі футболісти – іноземцями (вони зробили ставку на бразильців). Воно ж приносить результат. Все одно по нашій фізіології, ментальності ми бразильцями ніколи не станемо, тому, щоб з українця виховати бразильця, потрібно сивим стати, і то не виховаєш. Тому краще запросити, адаптувати під нашу роботу, а потім ще й вигідно продати. Вони обрали хороший менеджмент.

Я дивився на «Динамо», коли вони почали запрошувати Бетао та інших. Мені здається, що не з того кінця пішли…
Про роботу в Бразилії та з нашого «Васьки» бразильця не зробиш

…Я працював в Бразилії 3 місяці, тому я знаю їх менталітет. Те, що там розповідають, мовляв він технічний, бо він бразилець – це все дурниці, насамперед він технічний, бо він працює. В нас тренування було о 6:30 ранку, оскільки всі поля зайняті. Ми з колегою приїхали в цей час, а вони вже стоять готові до тренування – зробили розминку, вправи на координацію, проробили роботу з м’ячем і чекають, поки я проведу основну частину. Я проводжу основну частину, вони говорять, «коуч», дякуємо, і роблять заминку. Спробуйте виженіть нашого молодого футболіста на тренування, щоб він з м’ячем попрацював, вправи на координацію зробив… тому вони технічні. А нашого «Ваську» потрібно виганяти і шляхом правильного повторення довбати, довбати і довбати, тоді буде толк. Один хлопець прийшов, ти йому показуєш вправу і він одразу її виконує, а іншому потрібно місяць «довбати», аби вона в нього вийшла. Найголовніше закласти навик, а далі воно буде протягом всього життя. Я пам’ятаю себе: от з дитинства завжди любив бити штрафні удари, тому за всю кар’єру і у вищій лізі, і у Першій лізі я їх назабивав. Якщо мені дати можливість зараз, то я стану, три дні поб’ю через стінку і з закритими очима буду попадати в ворота, оскільки воно заклалося на рівні пам’яті м’язів і рефлексів…
Про рівень футболістів

Якщо ти проходиш школу – м’яч маєш зупиняти. Якщо не зупиняєш – для чого батьки 8 років тебе сюди водили? Але комусь Бог дав здоров’я, щоб грати в АПЛ, а комусь – здоров’я для Другої ліги, але і сюди він має прийти навчений – зупиняти м’яч, а в нас футболісти з Прем’єр ліги отримують червону картку, і щоб отримати ігрову практику, його відправляють у дубль, а він мимо м’яча б’є. Тому зараз у нас такий рівень, ось вам і навик, ось вам і підготовка…

Про самовіддачу на полі

…Ось я прийшов тренувати «Верес», і лікар мені хотів похвалитися тим, що команда грала на уколах, проте отримав «по шапці». Я запитуюся в нього: «Ви що, радієте цьому? Не дай Бог ви скажете мені, що когось вкололи». Перемотаним грати не потрібно, щоб мені дружина чи батьки повикручували руки. У мене в «Олександрії» був самовідданий футболіст, який грає досі, - Гітченко – безстрашний воїн. Йому ламали щелепу, а він через тиждень мені говорить, що готовий грати, тобто є такі самовіддані люди. А одного вдариш в голеностоп – і він одразу ж забирає в стиках ноги…
Про популяризацію футболу та рівень життя

…Я виріс в Радянському Союзі, коли була велика популяризація футболу. Зранку я йшов з доми, а ввечері приходив – набігався, награвся футбол, а зараз діти за комп’ютером сидять. Нація стає дряхлою, у людей нема часу зробити зарядку. А уявіть, що люди в селах живуть, - випив, морду набив, сів в тюрму. Я знаю, що з Волині багато людей їдуть в Італію, Польщу, а хто сюди приїжджає?

Ті, хто більш-менш заробляють, навіть не вдягаються у Луцьку. В нас немає середнього класу: або еліта, або низи. А в світі завжди було, що середній бізнес утримує всю країну, – ми цього не маємо…

Про АТО

…Я скажу, що АТО – це біда. Але є такі атовці, які, напившись, просто беруть і ганьблять тих людей, що захищають нашу країну на сході. Я кілька разів був у Львові, напевно, у них там пересилка. Там страшно пройти навіть до вокзалу, бо коли вони нап’ються, то це жах. Вони ганьблять тих людей, які насправді захищають нашу країну, вмираючи кожного дня.

Я й своїх хлопців повів у ліцей на тренування з рукопашного бою, адже там хороший викладач. Він одразу сказав: «Впали швидко по-пластунськи!» (сміється, - ВН). До того ж додав, щоб в житті їм не доводилося так повзати, а вони сміються. Я кажу їм, що там люди тільки й так повзають, а ви тут мажори. Їм теж потрібно про це нагадувати…
Про часи, як був футболістом

…Колись я грав у «Ворсклі», де були хороші часи: було таке, що ми зі стадіону через чорний хід ішли, бо люди просто хотіли носити нас на руках. Тоді ми бронзові медалі виграли, ви лише уявіть, що таке для «Ворскли» бронзові медалі. 30 тисяч на стадіоні – казка

Ми приїхали грати в Андерлехт у Лізі Європи, а в них там стадіон специфічний – ззаду за воротами нема місць, а йде нахил, і коли біля наших воріт подавали кутовий, вболівальники піднімаються наверх і, розганяючись, біжать вниз. Гул стояв такий, що ти просто не знаєш, куди діватися. А наші футболісти ходять по полі, позіхнув – все чутно…
Про психологію у футболі

…Є такий спеціаліст Валентина Воронова, яка викладає психологію на тренерських курсах. Коли я перший раз у 2003 році здавав на курси, вона зайшла, і перше питання, яке в неї було: «Тренери – або потенційні алкоголіки, або сердечники. Ви, до якої категорії належите?» (сміється, - ВН). А коли ми почали спілкуватися, то вона нам розповідала такі речі, що ви ніколи не подумаєте, що жінка так розбирається в психології футболістів.

Коли я був помічником в Семена Альтмана, а він був хитрим, «матьорим», то він раз в два місяці викликав її, щоб вона дивилася за кожним футболістом на тренуванні, а потім розповідала йому і проводилися окремі бесіди. У тренера просто замилюється око, тому потрібно, аби хтось подивився зі сторони…
Про шлях підготовки молодих футболістів

…В Європі є практика, де кожний спеціаліст веде певну вікову групу. А в нас як прийняв у першому класі, так і веде до 17 років. Тобто ось цей тренер знає весь шлях підготовки від 1 класу до 17 років? Та в нього просто не вистачить часу, щоб все це осягнути. В кожному віці є своє спрямування, тому підготовка має відбуватися поетапно…
Про мотивацію та спрагу до перемоги

…Спрага до перемоги однозначно потрібна. Чому іспанські команди виходять і «розкатують»? Хіба Роналдо бідна людина? Але як він займається індивідуально, - харчування, сон, тренування, відпочинок – а воно йому потрібно? Уявіть, щоб нашому футболісту отримати таку славу, - або повіситься, або сивим стане. Просто людина хоча виграти все, він спить і бачить, як виграє всі Золоті м’ячі. Це прививалося з дитинства…

Підготував Олександр Зелінський

Фото Ольга Шершень
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 2
Зоряк Шкорян Показати IP 13 Квітня 2018 08:45
Команди тренує по пів-року. Скільки там у "Волині" йому залишилось?
Ківа до Зоряк Шкорян Показати IP 13 Квітня 2018 14:13
....на парах, в гаражі, стоїть старий досвідчений воїн, очікуючи з туру в тур свого чергового виходу. Спасітель ти наш!

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus