USD 39.65 39.95
  • USD 39.65 39.95
  • EUR 39.85 40.30
  • PLN 9.76 9.95

Три причини, чому Лукашенко хоче дружити з Україною

20 Липня 2017 10:24
Сьогодні, 20 липня, розпочинається дводенний візит президента Білорусі Олександра Лукашенка до України. В рамках візиту заплановано переговори із президентом України Петром Порошенком, про відносини між Мінськом та Києвом, а також про те, як білоруське суспільство сприймає україно-російський конфлікт, розповів колишній кандидат в президенти Білорусі, політв’язень, лідер партії «Білоруська Християнська Демократія» Віталь Римашевський.

Інтерв’ю опублікувала «Народна правда».

– Чому Олександр Лукашенко вирішив відвідати Україну та яке значення для нього мають білорусько-українські відносини?

– Щоб зрозуміти мотиви поведінки білоруської влади треба усвідомити наступні три речі.

Перше: агресія Росії проти України налякала білоруську владу. Думаю, Олександр Лукашенко розуміє яку небезпеку для нього становить Кремль. Цей фактор визначає його рух в бік Заходу та України, бо так він намагається компенсувати вплив РФ на Білорусь. Втім треба зазначити, що тотальна залежність Білорусі від Росії є результатом попередньої політики Лукашенка, стратегії, помилок, можливо, фатальних помилок.

Вся економічна залежність побудована на тому, що Лукашенко бачив себе в ролі лідера Союзної держави РБ і РФ. Йому здавалось це реальним, він витискав білоруську мову з державних інституцій. Та зараз ніяких шансів закріпитись на російському політичному полі у нього немає, він це розуміє.

Друге: менталітет білоруської влади – це менталітет радянських чиновників. Часи сталінського періоду СРСР для наших чиновників –

ідеал. Наприклад, на парадах Міністр внутрішніх справ Білорусі переодягається у форму НКВС. Це все офіційно. Можете собі уявити. І от в голові цих людей СРСР, вони Захід та сучасну цивілізацію вважають як щось інопланетне та вороже. Хоча, в білоруській владі є люди, які розуміють, що модель СРСР не є конкурентоздатною.

Третє: економічна криза. Москва вимагає все більше лояльності й поступок для продовження своєї економічної підтримки, бо Росія не може собі дозволити економічну підтримку, яка була в період високих цін на нафту. Тому Олександр Лукашенко схожий на рибу, яка потрапила у свою ж сітку. Через те білоруська влада намагається налагодити відносини з ЄС, Україною та зберегти колишні відносини з РФ, не трансформуючи існуючу соціально-економічну модель Білорусі. Це завдання, яке навряд чи можна виконати. Тому візити Лукашенка в Україну треба розуміти саме в цьому контексті. Олександр Лукашенко не зацікавлений у конфлікті з Україною.

– Якою є позиція Мінська у конфлікті між РФ та Заходом?

– Білоруська влада часто робить суперечливі заяви. Спочатку можуть говорити, що Захід – це головний ворог, а наступного дня сказати, що Білорусь зацікавлена дружити з усіма, а країна може стати майданчиком для перемовин.

– Як білоруське суспільство сприймає навчання «Захід-2017», чи є побоювання?

– Так, побоювання є, особливо в опозиції, бо приходить велика кількість російських військ і можлива загроза початку бойових дій. Однак останнім часом, як мені здається, білоруській владі вдалось заспокоїти Захід. Мінськ запросив західних спостерігачів на ці навчання, раніше такого не було. Я б порадив, якщо це можливо, Україні теж використати цю нагоду та надіслати своїх спостерігачів. Не думаю, що ці навчання приведуть до негативного сценарію – нападу на Литву чи іншу країну. Втім Захід правильно зреагував, перекинувши незначний контингент НАТО до Польщі та країн Балтії. Звісно, ці війська не зможуть стримати масштабний наступ російських військ, бо їх недостатньо, але Путін розуміє, що агресія проти декількох сотень бійців НАТО на території країн Балтії чи Польщі означитиме і агресію проти всього Альянсу. Для стримування можливих провокацій з боку Кремля все зроблено правильно. Але хотілося б, щоб подібних навчань, де існує потенційна загроза для наших сусідів, не було взагалі.

– Як білоруське суспільство сприймає конфлікт на Донбасі, які є точки зору?

– Різне сприйняття. Демократично налаштовані люди розуміють, що це агресія Росії та порушення зобов’язань по міжнародним домовленостям. Однак більшість громадян Білорусі перебувають під впливом російських ЗМІ, які у нас домінують, вони приймають московську точку зору. Наприклад, після моєї заяви про підтримку України було дуже багато людей, котрі реагували негативно. Ці люди, навіть є близькими до християнської демократії. Втім, вони всеодно сприймають конфлікт через призму російських ЗМІ.

Хоча, як мені здається, зараз градус підтримки РФ знижується.

– Чому?

– В зв’язку із затяжним характером конфлікту. Багато людей переосмислюють цей конфлікт та його наслідки, в тому числі і в РФ. Більш того, білоруська влада теж розуміє небезпеку. Наприклад, георгіївські стрічки у нас були неформально заборонені, їх не використовують другий рік. Спізніла реакція Білорусі теж відіграє свою роль.

– Хто з політиків користується найбільшою популярність в Білорусі?

– Найбільш рейтинговим політиком в Білорусі лишається Путін. Його рейтинг зростає. В той час рейтинг Лукашенка поступово падає (за даними цьогорічного дослідження «Білоруської аналітичної майстерні», позитивно до Путіна ставляться 65% білорусів, Олександра Лукашенка в дослідженні не було, але станом на літо 2016, за даними центра NISEPI, його рейтинг перебував у межах 28-30%, тобто це найменш шанований білорусами лідер; до Петра Порошенка позитивно ставляться 2,4% білорусів – «Народна Правда»).

Найбільш цікавим є те, що рейтинг ЄС теж падає.

– В чому причина?

– Бо люди в Білорусі бідніють, а європейці, з одного боку, правильно намагаються втягнути білорусів у своє поле, відкриваючи можливість для контактів, але офіційна пропаганда трактує це як підтримку діючої влади. Відповідно, люди мають менше надій, що за допомогою ЄС можна змінити владу в Білорусі, лишається надія на Кремль.

– Чи має Москва, на ваш погляд, бодай якісь межі у поведінці щодо Білорусі та Лукашенка?

– Мені здається, що у Москви немає меж, вони це вже довели всім. Фізичне усунення людей для них є інструментом вирішення своїх політичних завдань. Лукашенко

лишається при владі, бо Москва не бачить лояльнішої заміни, а тому не може його усунути. Він відчуває цю загрозу. Якщо подивитись на вибори з 2001 року, альтеративні кандидати, риторика яких була направлена на підтримку Москви чи ті, які мали підтримку Кремля, репресувались навіть жорсткіше, ніж кандидати, підтримані Заходом. Наприклад, Олександр Козулін з 2006 року відсидів декілька років у візниці, а після цього був ще жорстко побитий.

Олександр КУРИЛЕНКО
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 2
Светлана Алексиевич Показати IP 23 Липня 2017 16:03
Об этом заявила белорусская писательница, лауреат Нобелевской премии по литературе Светлана Алексиевич, сообщает российское агентство «ИА REGNUM«. Во время интервью российский журналист сказал ей, что причиной войны на востоке Украины стали «проекты законов о запрете русского языка», на что писательница резко ответила: » А разве там были не русские танки, не русское оружие, не русские контрактники? Фигня все это. Если бы не было вашего оружия, там бы не было войны. Так что не морочьте мне голову этой ерундой, которой забита ваша голова. Вы так легко поддаетесь всякой пропаганде. Да, там боль, там страх. Но это на вашей совести, на совести Путина. Вы вторглись в чужую страну, на каком основании? , — задается вопросом Алексиевич. Кроме того, она напомнила, что существует множество фотографий, где зафиксировано передвижение российской техники на территорию Донбасса. «У меня отец — белорус, а мать — украинка. Я часть детства провела у бабушки на Украине и очень люблю украинцев, во мне украинская кровь. И в страшном сне нельзя было представить, что русские будут стрелять в украинцев», — заявила она. Она также ссылается на слова простых украинцев, которые считают, что у них два врага — Путин и собственная олигархия, культура взяточничества. Алескиевич также отмечает, что для того чтобы сцементировать нацию нужно на некоторое время запретить русский язык. «…на какое-то время и да, чтобы сцементировать нацию. Пожалуйста, говорите по-русски, но все учебные заведения будут, конечно, на украинском», — подчеркнула писательница. Напомним, «Российские власти ее проигнорировали, только ФСБ дало напутствие», — мать «ихтамнета» Агеева, прихватив журналиста, прибыла в Украину на встречу с арестованным сыном — кадры
12345 Показати IP 23 Липня 2017 16:45
Хитро*опий бульбожер и чужим и нашим за копейку пляшет. Белорусь уже продал путлеру за кредиты, нефть и газ.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus