USD 39.60 39.84
  • USD 39.60 39.84
  • EUR 39.65 40.00
  • PLN 9.75 9.90

Мистецтво під час війни: габсбурзький Луцьк у творах художників

24 Липня 2016 17:18
На світанку прохолодного серпневого дня 1915 року в магазин Бенца біля Василіанського мосту увірвалися невідомі. Вони потрощили двері, пограбували продуктові полиці і втекли. Так почалася в Луцьку Перша світова війна.

У роки Першої світової війни, а саме коли Волинь була ще у складі Австро-Угорської імперії, габсбурзька спадщина зробила внесок на культурну площину регіону.

Протягом 9-ти місяців австрійського періоду у Луцьку місто зображували на своїх полотнах різні за етнічним походженням художники. Їх праця у наш час є неоціненною, оскільки показує автентичний вигляд будівель міста початку 20-го століття, - повідомляють Хроніки Любарта.

16 вересня 1915 року дуже цікавий графічний малюнок зробив угорський художник Іштван Задор. Він здобув освіту в паризькій Школі красних мистецтв, звідки вийшов цілий ряд відомих художників. Потім відвідував художню академію у Флоренції. Під час першої світової працював військовим кореспондентом.

Іштван Задор перебував на Владичій вежі замку і зобразив вигляд на місто в бік В’їзної вежі і костелу. На передньому плані зліва – троє австрійських солдат. Один дивиться в бінокль у небо, двоє інші – стріляють.
Іштван Задор, 16 вересня 1915

Інший художник, який має оригінальний малюнок Луцька, Генріх Фогелер, учень дюссельдорфської Академії мистецтв. Як потрапив до Луцька, невідомо. Він зобразив кафедральний костел Петра і Павла зі своєрідного ракурсу із ліхтарем на передньому плані. З ракурсу зрозуміло, що художник стояв серед єврейської забудови між нинішніми вулицями Данила Галицького і Драгоманова.
Генріх Фогелер
Генріх Фогелер

Одне з місць бою в Луцьку – вокзал, де були військові склади зі зброєю. Під ворожими кулями і під вибухами снарядів луцькі пожежники гасили склад. Військовий художник Тушинський намалював цей бій. На виданій листівці – підпис «Штурм луцького вокзалу 59 Зальцбурзько-верхньоавстрійським піхотним полком Райнера». Його повна назва – Salzburgisch-Oberösterreichische Infanterie-Regiment «Erzherzog Rainer» Nr. 59.
Штурм луцького вокзалу

У 1916 році в празькому видавництві Lederer & Popper вийшла кольорова листівка, підписана як «Битва проти росіян біля Луцька» німецькою та угорською мовами. Автор малюнка поки невідомий.
Битва проти росіян біля Луцька

Ще одна листівка підписана одночасно німецькою та чеською мовою. Її автор також невідомий. На ній зображено замок (Стирову вежу) від річки Стир. Приблизно з того місця, де нині вулиця Замкова виходить на берег річки. У підписі вказано: «Луцький замок, який після важких битв одним із перших здобув 21 піхотний полк 31 серпня 1915 року».
Луцький замок, який після важких битв одним із перших здобув 21 піхотний полк 31 серпня 1915 року

У книзі «Луцьк: російський прорив у червні 1916» авторів Максиміліана Шьоновського та Августа Анґенеттера міститься графічна панорама Луцька. Це досить широкий малюнок з позначками стратегічних об’єктів.
Зображення з книги «Луцьк: російський прорив у червні 1916»
Зображення з книги «Луцьк: російський прорив у червні 1916»


На замовлення Видавництва польової книжкової торгівлі четвертої армії у 1916 році у віденській друкарні Товариства графічної індустрії вийшла серія листівок із роботами чеського художника із богемського містечка Варнсдорф Юліуша Ріхтера. На зображеннях – Гнідавський міст, Кафедральна і костел, замок, гаражі австрійського війська.
Юліуш Ріхтер
Художник з Відня, що його авторства є найбільше малюнків з Луцьком часів Першої світової, Леманн. Відомо щонайменше 12 акварелей. Як пише Віктор Літевчук у книзі «Луцьк у старовинній листівці, гравюрі та фотографії», варнсдорфське видавництво Едварда Штрахе видало 2 серії листівок «Вигляди волинського міста» з роботами Леманна. Кожна серія містила 6 листівок. Одна з серій на звороті мала написи «Армія головнокомандувача, ерцгерцога Йозефа Фердинанда вдовам і сиротам» та «Вигляд волинського міста – світова війна 1916». Дохід від продажу листівок направляли на користь родин загиблих австро-угорських солдат.
Листівки з малюнків Леманна
Отже, маємо мінімум 8 авторів габсбурзької імперії, в чиїх роботах присутній Луцьк. Скоріше всього, таких є більше, але вони вкрай маловідомі. І це лише художній «слід». З переходом до фотографії, палітра авторів і видавництв суттєво збільшується. Тож маємо дуже цікавий масив культурної спадщини Австро-Угорщини.

І не забуваймо: рівно 100 років тому ще тривала війна, яку зараз нечасто згадують. Нехай ця підбірка художніх та графічних робіт буде спомином і шаною загиблим незалежно від сторони окопів.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 4
Вчитель Показати IP 24 Липня 2016 17:32
Мистецтво вічне......
АС Показати IP 24 Липня 2016 18:54
Уявіть якби ми в Австрії залишились...зараз б пенсія була 3000 євро ,а мінімальна зарплата 2500 євро і рівень освіти і культури ми б Раю жили
kthf до АС Показати IP 24 Липня 2016 19:45
.........................як би да каби...
Лучанин Показати IP 24 Липня 2016 19:03
Скільки можна цю соплю жувати, розмочувати знову сосати? Збоченці !!!!!

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus