USD 39.62 39.95
  • USD 39.62 39.95
  • EUR 39.73 40.00
  • PLN 9.75 9.94

Сигнал для президента: чому партія Порошенка програла довибори в Раду

21 Липня 2016 11:51
Поразка БПП, ляпас для «Опоблоку» і зміцнення УКРОПу – такі основні підсумки довиборів у Верховну Раду.

Як робилася внутрішня кухня виборів, і як їх результат позначиться на внутрішньопартійних відносинх у партії президента, йдеться у матеріалі РБК-Україна.

Нагадаємо, на 23 окрузі у Волинській області під час проміжних виборів до Верховної Ради перемогла Ірина Констанкевич від УКРОПу.

Результати довиборів до Верховної Ради за станом на 11:27 годину 21 липня 2016 року. Дані з сайту ЦВК



Партія президента "БПП-Солідарність" розраховувала привести в парламент 5 нових депутатів на довиборах, які відбулися цієї неділі. Вони повинні були замінити 4 соратників Порошенка, які пішли у виконавчу владу. При цьому Сергій Шахов не брався до уваги, бо в його успіх не вірили і відносили до іншого проекту – "Нашому краю". Замість цього команда Сергія Березенка, який відповідав за результати виборів в БПП, змогла провести лише двох кандидатів, так і те, як самовисуванців.

У той же час "Батьківщина" Юлії Тимошенко майже виконала план – замість 3 округів отримала 2. Вдало кампанію провів і УКРОП, який посилився двома представниками в парламенті. Втім, для Адміністрації президента є і хороші новини – ще один проект Банкової – партія "Наш край" виграла один округ і тим самим показала 100%-й результат. А ось "Опозиційний блок" на довиборах не тільки не отримав жодного нового депутата, але і збільшив внутрішні конфлікти.

Як робилася внутрішня кухня виборів і як їх результат позначиться на внутрішньопартійні відносини в партії президента – далі у матеріалі.

ПОДВІЙНА БУХГАЛТЕРІЯ

В БПП до останнього моменту не могли визначитися зі стратегією на ці вибори. Навіть партійний з'їзд проводили в останній день, відведений для висування кандидатів.

При цьому соратники президента використовували ту саму тактику, що й на парламентських виборах-2014 – найчастіше підтримуючи не офіційного кандидата від БПП, а самовисуванця.

Офіційно БПП висунув на 23-му окрузі у Волинській області директора ТОВ "Енергетична група", учасника АТО Юрія Кулачека, на 27-му окрузі в Дніпропетровській області - головного лікаря Дніпропетровської обласної лікарні Сергія Риженка, на 85-му окрузі в Івано-Франківській області - мера міста Рогатин Сергія Насалика.

В окрузі №114 у Луганській області був висунутий керівник парторганізації Денис Денищенко, в окрузі №151 Полтавської області - заступник голови Полтавської ОДА Роман Товстий, у 183-му окрузі Херсонської області - голова Херсонської облради Андрій Путілов. І в 206-му чернігівському окрузі - громадський активіст Сергій Гарус.

Насправді, з цього списку ставку реально робили тільки на Насалика і Путілова.

На волинському окрузі Ігоря Єремєєва із самого початку реальним переможцем вважався кандидат від УКРОПу, а луганському – кандидат від "Нашого краю" Сергій Шахов.

У Дніпрі реальним кандидатом була волонтер Тетяна Ричкова, в Чернігові – екс-депутат Київради Максим Микитась. А в лохвицькому окрузі на Полтавщині підтримку надавали ставленику міністра АПК Тараса Кутового Олексію Рябоконю.

Деякі кандидати спеціально не йшли від БПП. Ричкова – через низький рейтинг президентської партії в Дніпрі, Микитась – через власнй скандальний шлейф із будівництвом на березі Дніпра в Києві.

"Ніхто у своїй кампанії не робив акцент на приналежності до БПП. Той же Насалик розраховував більше на впізнаваність прізвища брата-міністра і позиціонував себе як надійний господарник. У нього і гасло було «Я не обіцяю того, що не можу зробити", - розповідає співрозмовник в БПП.

"До того ж, статус самовисуванця дозволяв воювати усіма можливими методами, не боячись, що потім звинуватять в адмінресурсі", - додає він.

В БПП в цей раз за кампанію відповідав Сергій Березенко.

Кампанію Микитася довірили того ж технологу, який працював у минулому році над виборами Березенка – Дмитру Касьянову. Сам він підтверджував це публічно. Співрозмовники РБК-Україна в БПП розповідають, що івано-франківський, полтавський, херсонський і дніпровський округу довірили команді Михайла Подоляки.

Сам Подоляка в коментарі РБК-Україна визнав, що вів не "технологічних" кандидатів БПП, а деяких самовисуванців, які перемогли. "Я думаю, що це помилка БПП, що вони не беруть сильних кандидатів під партійну парасольку, адже це ставить хрест на розвитку бренду. А гратися в наш не наш кандидат в нинішній час кілька нерозумно, тому що люди все одно все розуміють і дізнаються", - сказав політтехнолог.

Пізніше в Дніпро ще відправили депутата Вікторію Сюмар та керівника одного з інформдепартаментів АП Володимира Горковенка.

"Команда Березенка брала зобов'язання зробити 5 округів. Шахова в розрахунок не брали, тому що це "Наш край" Ковальчука (Віталій Ковальчук – перший заступник глави Адміністрації президента – ред.). Та й у перемогу його не особливо вірили", - говорить співрозмовник в БПП.

Вибори Шахова робив його старий технолог Сергій Філь, який працював з ним не одну кампанію. "З центру допомогли йому тільки з перестановками в комісіях, коли зрозуміли, що в окружній комісії не дадуть нормально порахувати", - говорить той же джерело.

Протягом кампанії кандидати БПП ставку робили на образ міцних господарників. Але ця техніка не спрацювала. За фактом обробки протоколів голосування ЦВК, перемогу здобули тільки Ричкова і Микитась, а округи в Івано-Франківській, Полтавській та Херсонській областях команда президента програла.

ЗГУБНА САМОВПЕВНЕНІСТЬ

Зараз поразку ставлеників БПП у трьох округах списують на некреативность технологів і самовпевненість кандидатів.

"Кампанія в Полтаві фактично не велася. Вони вважали, що достатньо буде бордів Рябоконя з Кутовим, і всі по старій пам'яті проголосують", - говорить співрозмовник в БПП.

Спостерігачі за виборами також відзначили низьку активність Рябоконя. Він навіть не брав участі в адресної допомоги шифером на зруйновані будинки після стихійного лиха в Чорнухах.

"Вони прекрасно бачили, що там 19 технічних кандидатів у Руслана Богдана (кандидата від «Батьківщини» - ред.). Тільки за рахунок них через озвучену у відомому відео схему "приведіть кума, свата, брата", він отримував додаткові 3 тисячі голосів. Коли туди приїхав минулого тижня Сашко Черненко (нардеп від БПП – ред.), він сказав, що вже пізно і результат ми не поламаємо", - говорить джерело у політсилі президента.

Практично ідентична історія трапилася і на окрузі Насалика. Зі слів представників БПП, кандидат сподівався, що переможе на рейтингу і впізнаваності брата. "Але виявилося, що і Шевченко впізнаваний, і у нього теж є підприємства, які можуть за нього проголосувати, а при тамтешній явці їх і потрібно було зовсім небагато", - розповідає ще один представник БПП, теж на умовах анонімності.

До того ж проти нього дуже сильно зіграло оприлюднене на телеканалі "Інтер" відео про те, що Ігор Насалик спілкувався з представниками ДНР. Міністра просили виступити в центральній пресі і пояснити, що це було 2 роки тому і він їхав домовлятися про звільнення наших полонених, але він вирішив коментувати тільки через місцеві канали.

Для західно-українського округу такий іміджевий удар виявився критичним.

Згідно з протоколами комісій Сергій Насалик програв Віктору Шевченку трохи більше 700 голосів.

"Путилову (йшов по 183 херсонському округу) там взагалі незрозуміла історія, навіщо він пішов в депутати. Справа в тому, що якщо б він пішов з облради, то його головою з великою ймовірністю став би представник "Опоблоку", - говорить представник БПП.

Джерело в АП каже, що це було рішення партії. З його слів, від допомоги з центру кандидат відмовився, будучи впевнений, що переможе й так. Та й окружна комісія контролювалася БПП.

"Але в день голосування відбулися ці дивні мінування. Ми думаємо, що це було зроблено з метою прибрати звідти наших бабусь, і таким чином знизити результат Юрія Одарченка (кандидат від "Батьківщини"). Але бабусі в результаті прийшли і дочекалися розмінування, а їхня молодь так і не прийшла з пляжів", - говорить представник штабу "Батьківщини".

"Змушений визнати, що полтавський, херсонський та івано-франківський округ ми просто бездарно програли. На рівному місці", - резюмує джерело в БПП.

У понеділок, зі слів працівників АП, в будівлю на Банковій «з сумним обличчям приходили» Сергій Березенко, Ігор Насалик і міністр АПК Тарас Кутовий. Про що йшлося на зустрічах співрозмовник не знає, але в адміністрації результатом не можуть бути задоволені.

2 З 3-Х ТИМОШЕНКО

На відміну від БПП у «Батьківщині» результатами довиборів дуже задоволені.

"Для нас найкращим був розклад, коли ми виграли б 3 округи, але і 2 це дуже добре", - говорить співрозмовник у штабі «Батьківщини».

"І Богдан, і Одарченко відмінно відпрацювали. Я не буду коментувати те полтавське відео, де членів комісій вчать будувати піраміду - що є, то є, на жаль. А ось з викинутої БПП інформації, що у нашого члена комісії російський паспорт, скажу, що він був активістом кримського майдану і цей паспорт знадобився, щоб звідти виїхати", - зазначає соратник Юлії Тимошенко.

З його слів, "Батьківщина" дуже сильно і розраховувала на перемогу в чернігівському окрузі.

Незважаючи на те, що про Віктора Власенка не чули навіть у центральному апараті партії, для його розкрутки дуже багато зробили Юлія Тимошенко, яка поїхала особисто за нього агітувати, й куратор області, Валерій Дубіль.

"Я думаю, якщо б Фірсов не випендрювався і зняв свою кандидатуру, то й Чернігів був би наш", - говорить співрозмовник в "Батьківщині".

Сам Фірсов факт переговорів визнає. Але каже, що вони були за 3 тижні до фінішу кампанії, коли у нього і Власенком були приблизно рівні результати. Тому він тоді відмовився зніматися.

"А потім вони накачали весь Чернігів джинсою, приїхала Тимошенко. За Фірсова стали говорити, що він тільки сьомий за опитуваннями, а головний суперник Микитася – Власенко, і таким чином наш електорат пішов до них. Потім вони нам зателефонували за 2 дні до виборів і ще раз зробили цю пропозицію, але терміни по закону вже пройшли", - каже представник команди Фірсова.

Досить непогані шанси були у кандидатів «Батьківщини» в івано-франківському та волинському округах. Але там виникли проблеми з місцевими штабами.

"Людмила Кирда на Волині дуже старалася, і, хоч і з великим відставанням, але прийшла другою. Проблема в тому, що там зараз намагаються розхитати нашу волинську організацію ,і може через це такий результат. А ось по Івано-франківському ми вже сподіваємося на оргвисновки керівництва партії. Тому що це наш регіон. Там можна палицю посадити і зросте сад. А вони постійно програють", - говорить співрозмовник в "Батьківщині", вказуючи на результат Ольги Сікори по 85 округу, де вона посіла третє місце.

ЗМІЦНЕННЯ УКРОПУ

Якщо хтось і може пити шампанське за фактом успішну кампанію на довиборах у 7 окргуах ,то це УКРОП. Партії не тільки вдалося виграти вибори у Волинській області, де дуже сильні позиції Ігоря Палиці та його помічниці - переможниці гонки Ірини Костанкевич, але і виграти в Івано-франківському окрузі.

Голова політради партії Тарас Батенко запевняє, що при цьому у них не було ніякого «договорянка» з владою – ні на Волині, ні по Франківську, ні по Дніпру.

"Не було таких домовленостей хоча б з тієї причини, що жоден офіційний представник БПП і не переміг. У Дніпрі ми підтримали самовисуванку Ричкову", - говорить Батенко.

Він також здивований перемогою Віктора Шевченка в Івано-Франківську. При цьому він прокоментував закиди опонентів про нібито обмін на здачу Дніпропетровська.

"Це не був обмін на Ричкову точно. Більш того, якщо б так добре не спрацювали за паралельним підрахунком і у нас опівночі не було б протоколів з мокрими печатками, то результат в цьому окрузі міг бути і зовсім інший. Ви ж розумієте, що таке відрив менше тисячі голосів від кандидата влади", - зазначає представник УКРОПу.

"Результат виборів для нас – дуже приємна несподіванка, і показник хорошої роботи наших місцевих штабів. З іншого боку, це також показник того, що виборець вже не довіряє владі і шукає опору в опозиційних силах – старих або нових", - говорить депутат.

Що стосується створення окремої депутатської групи, то Батенко каже, що таке завдання зараз ставити не варто – адже формально в Раді лише 8 УКРОПівців при необхідних 19.

"Я не готовий зараз коментувати норму регламенту, потрібно їх 19 або 21 після збільшення складу «Батьківщини», але зараз у нас не стоїть, як першочергове завдання створити групу. Ми будемо активно працювати і в тому форматі міждепутатського об'єднання, яке було створено в минулому році", - зазначає депутат.

ЛЯПАС ДЛЯ "ОПОБЛОКУ"

Якщо УКРОП, як опозиційна сила, святкує перемогу на цих виборах, то «Опозиційний блок» може ставити відмітку про чергову поразку.

Правда, ще напередодні виборів один з лідерів партії сказав РБК-Україна, що ці вибори для них не важливі, і в кращому випадку вони обкатають на них свої технології.

Тим не менш, за підтримки "Оппоблоку" мали шанси потрапити в парламент Загід Краснов по дніпровському округу і Борис Лебедєв по луганському.

По Дніпру Краснов довгий час вважався фаворитом і технологи Ричкової дуже сильно боялися, що їх кандидат програє.

"Тим більше, що посеред кампанії її з волонтера переробили в якусь абсолютно невпізнанним дівчинку в платтячку. Вікторії Сюмар та Горковенку нічого не залишилося, як грати на антитезі «волонтер року проти людини, який захищає з битою свій бізнес. Місцеві канали не хотіли брати їх ролики, довелося підключати 1+1 та "Інтер", - говорить співрозмовник в БПП.

"Ну і, звичайно, багато чого вирішило зняття адвоката Корбана Оксани Томчук. Вона ішла третьою, але поки вона була – першим був Краснов, а Таня тільки другою. А коли включився Філатов (Борис Філатов, мер Дніпра, один із лідерів УКРОПу, - ред.), то справа, звичайно, пішла до успіху, тому що у нього там дуже велика підтримка", - говорять в БПП.

Технологи Краснова впевнені, що відмова від кампанії Томчук - був "договорняком з БПП".

"Вже 28 червня ми знали, що Томчук знімуть, а Філатов буде за Ричкову агітувати. У Вікула на цьому окрузі на початку кампанії був антирейтинг 20%, у Краснова - 25. У Філатова позитивний рейтинг - 40%, антирейтинг 8. У Ричковой немає антирейтингу, значить, при наявності підтримки авторитетів і сильної мобілізаційної кампанії, вона вигравала", - говорить один з учасників кампанії Краснова.

Формально Краснова підтримував тільки Олександр Вілкул, а не Опоблок. Тому що підтримка цієї політсили дала б йому тіль

"Ми проаналізували перший тур виборів мера Дніпропетровська, до кого пішов електорат Краснова. При прямій підтримці ОБ він втрачав до третини своїх виборців. Насправді, у другому турі виборів мерів велика частина виборців Краснова проголосувала за Філатова", - додає співрозмовник РБК-Україна.

Ще один округ, де кандидат від ОБ вважався фаворитом, був луганський. Але в результаті сутички з Сергієм Шаховим від "Нашого краю" кандидат ОБ Борис Лебедєв показав просто непрезентабельний результат, і посів четверте місце з 7% підтримки.

"У Лебедєва дійсно був дуже хороший рейтинг за всіма опитуваннями. І він впізнаваний тут, і працював з виборцями. У той час як Шахова до 15 червня тут не було і ніхто не знав, що він буде тут обиратися. Чому результат такий – для нас загадка. Може, дійсно вся справа в підкупі виборців. Адже там, на виході, обіцяли до 3 тисяч гривень", - говорить представник однієї з компаній, яка моніторила вибори.

Бориса Лебедєва приїжджав підтримати Юрій Бойко, і на нього працював до певного моменту регіональний адмінресурс.

"Але потім з центру їм нагадали, хто тут нині влада, і все пішло по-іншому. Інакше б ми не отримали нормального підрахунку голосів", - говорить співрозмовник в БПП.

Спочатку в Лебедєва було 10 з 18 членів окружної комісії. Але після того, як частина комісії саботувала прийом протоколів і бюлетенів, її замінили рішенням ЦВК. Офіційним приводом стала заява кандидата від БПП Дениса Денищенка, що його представників в окружкомах підкупив кандидат "Опоблоку". Крім того, в день голосування БПП і "Народний фронт" з тієї ж причини поміняли своїх членів у дільничних комісіях, і це зіграло на руку Шахову з "Нашого краю".

"Ми фіксували факти непрямого підкупу від Шахова, і є відео, але наскільки це було масово, мають сказати правоохоронні органи. Так само як ЦВК пояснити, що була за ситуація з явкою до 63%, що не відповідало дійсності", - говорить представник Опори Олексій Кормилецький.

Поки ж Шахов з третьої спроби стає депутатом парламенту, але не факт, що він стане членом фракції БПП.

Як і Ричкова, і Микитась. Так що за фактом замість 5 очікуваних округів команда президента формально виявиться в повному програші.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 1
Так Показати IP 23 Липня 2016 15:00
Чого? Чого? А того, що місцевий БПП є ніхто і працюють ніяк. Ну хто буде голосувати за привідів?

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus