USD 27.5 27.9
  • USD 27.5 27.9
  • EUR 31.15 31.6
  • PLN 7.1 7.33

Волинські діти страждають від перевантаженості у школі

Почався новий навчальний рік, і батьки учнів, стиснувши волю в кулак, налаштовують себе на 9-місячну акцію порятунку своїх чад від перевантаження в школі, стресів і психічних зривів.

В школі діти, кажуть, надзвичайно перевантажені. З 1 класу вивчається іноземна, з 2 – інформатика, з 5 – друга іноземна. Це все - наслідки свіжих реформ, котрі, створюється враження, впроваджуються далеко не на користь учнів. Понад те, чинні навчальні програми з Міністерством охорони здоров’я не погоджуються. А звідси – хвороби зору, опорно-рухового аппарату, шлунково-кишкового тракту тощо. Виходить, вищим чиновникам байдуже, що школа забирає в дітей найцінніше – здоров’я?

НЕВРОЗИ, СКОЛІОЗ, АБО ЧОМУ ПЕРШАЧКИ ТІКАЮТЬ З УРОКІВ

Віталія Нижник, лікар-педіатр Шацької районної лікарні, стурбована результатами медогляду учнів загальноосвітніх шкіл району, що відбувався минулого навчального року:

«З 1840 учнів, які пройшли медичний профілактичний огляд, 56 вперше взято на диспансерний облік, 225 мають зниження гостроти зору, 58 – сколіоз, 10 – порушення постави. За результатами проби Руф’є, 1001 учень міг займатися на фізкультурі в основній групі, 140 – у спецгрупі, 20 були звільнені з уроків фізичної культури. Найбільші проблеми з зором в учнів ЗОШ І-ІІІ ступенів села Ростань (20% від загальної кількості школярів), село Пульмо (19%), село Світязь (16,1%), найменші – в ЗОШ І-ІІ ступенів селища Шацьк (5%). В єдиній у районі ЗОШ І ступенів села Затишшя у всіх дітей – стовідсотково гарний зір. Тривогу викликає захворюваність на сколіоз у ЗОШ І-ІІ ступенів села Смоляри Світязькі (6% учнів), селища Шацьк (5,6%), села Підманове (5,4%). На уроках фізкультури найбільш чисельні основні групи учнів у ЗОШ І ступенів села Голядин (87%), села Затишшя (69,2%), ЗОШ І-ІІІ ступенів села Пульмо (67%). А в школах сіл Острів’я, Пулемець і Пехи основні групи заповнені менше, як наполовину. Найбільше звільнених з уроків фізичної культури в ЗОШ І-ІІ ступенів села Острів’я, селища Шацьк, І-ІІІ ступенів села Мельники».

Як свідчить статистика, шкільним неврозом страждають сьогодні майже дві третини першокласників. Дітей лякає сувора дисципліна на уроках, режим, строгі вчителі. Першачки не хочуть ходити в школу, тікають з уроків додому, влаштовують істерики зранку. Їм би ще погратися ляльками-машинками, побігати, пострибати, а не годинами просиджувати за партами. До слова, цих урочних годин теж у 1 класі забагато і їх кількість не відповідає санітарним нормам, - пише Шацький край.

ТИ ВСЕ ЗМОЖЕШ

Олена Моніч, методист відділу освіти Шацької РДА, яка відповідає за психологічну службу району, рекомендує батькам дотримуватися простих порад, які допоможуть адаптувати першокласників до шкільного життя:

«Вранці будіть дитину спокійно, з усмішкою та лагідним словом. Не згадуйте вчорашні прорахунки, особливо мізерні, не вживайте образливих слів. Збираючи дитину до школи, побажайте їй успіхів, скажіть кілька хороших слів, без зауважень. Після школи дитина 2 – 3 години має відпочити. Найкращий час для виконання домашніх завдань з 15 до 17 години. Під час виконання завдань не стійте над дитиною, давайте їй можливість самостійно працювати. Допомагайте без крику, спокійно, вживаючи фрази «не хвилюйся», «ти все вмієш», «спробуймо поміркувати разом», «згадай, як пояснював вчитель».

Формуйте в дитини позитивний образ школи, розповідайте позитивні історії з власного шкільного досвіду. Не залякуйте дитину оцінками. Не кажіть, що вона повинна приносити тільки хороші оцінки. Тим більше, що в 1-ому класі їх не ставлять.

РОЗПОВІДАЙТЕ ДИТИНІ КАЗКИ

Не «ліпіть» з дитини вундеркінда. Педагоги та психологи не радять відточувати уміння дитини до досконалості, наприклад, вчити його читати не 30 слів за хвилину, як годиться першокласникові, а 60. І, нарешті, мова. Пам’ятайте, що навіть діти 7 – 8 років люблять казки, особливо перед сном, або пісню, лагідні слова. Не лінуйтесь зробити це для них. Це їх заспокоїть, зніме денне напруження, допоможе спокійно заснути й відпочити. Не нагадуйте перед сном про неприємні речі. Завтра новий день у школі, і дитина повинна бути готовою до нього. Ваша доброзичливість допоможе їй у цьому.

Упродовж останніх 50 років тижневе навантаження в 5-9 класах збільшилося майже у 2 рази. До речі, у п’ятикласників – один із найважчих періодів адаптації до навчання. Різкий перехід з однієї системи навчання до іншої, збільшення навантаження і великий потік інформації нерідко призводять до погіршення стану психічного і фізичного здоров’я учнів середньої школи».

Тамара Мазурок, практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ступенів селища Шацьк, радить батькам бути уважними до дітей, в якому б вони класі не були, і особливо контролювати процес навчання та виконання домашнього завдання:

«Найперше, ніколи не кричіть на дітей і не звертайтеся до них у командно-наказовому тоні. Пам’ятайте, що над виконанням усіх домашніх завдань учень 1 класу має працювати не більше 1 години, 2 класу – 1,5 години, 3-4 класів – до 2 годин, 5-6 класів – до 2,5 годин, 7 класу – 3 години, 8-11 класів – 4 години. Не примушуйте учнів писати на чернетках, переписувати виконане завдання – це призводить до перевтоми.

В ШКОЛУ ХОДИТИ - НЕ МІШКИ ТЯГАТИ?

Ще одна шкільна проблема – вага портфелів. Наказом Міністерства охорони здоров’я затверджено державні санітарні норми і правила «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей». Згідно з ним загальна вага підручників без портфеля не повинна перевищувати таких норм: I-II класи – 1,5-2 кілограми; III-IV класи – 2-2,3 кілограми; V-VI класи – 2,3-3,0 кілограма; VII-VIII класи – 3-3,5 кілограма; IX-XI (XII) класи – 3,5-4,5 кілограма. А вона таки перевищує норми. Моя донька-шестикласниця, яка має вагу 30 кілограмів, часто несе до школи 5-кілограмовий ранець. У день, коли є урок фізкультури (а це - тричі в тиждень), до ваги додається ще пакет зі спортивною формою і кросівками. Отже, в максимально дозволену дітям вагу – 10-15% від маси тіла – не вкладаємося ніяк. Ношею, яку можна було відкинути, є зошити з друкованою основою».
«МОН постійно рекомендує використовувати для навчання зошити з друкованою основою, які утричі важчі за звичайні. Від цих рекомендацій педагоги могли б відмовитися, проте на це, здається, ще не наважився ніхто. Тож батьки продовжують витрачати додаткові кошти і купують ці зошити, діти їх носять. А потім… лікують спини», – пише в газеті «Волинь-нова» журналіст Леся Бондарук.Джерело: Шацький край
Загрузка...
Коментарів: 8
Коментатор Показати IP 25 Вересня 2013 12:09
А здається такий простий вихід: зошити з друкованою основою залишати в школі і використовувати лише на уроках... А для виконання домашніх завдань дітям і звичайних зошитів вистачить.
Александр Показати IP 25 Вересня 2013 12:32
Такое эмоцмональное начало...автор, вы узнайте хоть в той же Польше, Беларуси или России, когда дети там начинают изучать иностранные языки и информатику, и обязательно ответьте, ок?
Яна Показати IP 25 Вересня 2013 13:23
В зошитах з друкованою основою діти на уроці не встигають виконати завдань. Наприклад у зошиті з письма треба обвести малюнок пунктирний, розфарбувати його і ще написати літери. Так що це вчителька каже доробляти вдома, так що ці друковані зошити приходиться носити туди-сюди. А ще й в звичайних зошитах є домашнє завдання. Ось так вчимося....
Злий Показати IP 25 Вересня 2013 13:27
Хто того тормоза Табачника назначив міністром? Хай сам попробує порозв"язувати те все,а не дітей давить.
Гжегож Гейнче до Злий Показати IP 25 Вересня 2013 13:53
Ціль задачі, як освітнього інструмента, не розв'язати її, а навчити житину мислити. Краще ж просто табличка множення (до 5 не далі, бо то складно) і так до 11 класу. Єдиний спосіб стати розумнішим - мати справу з більш розумним противником (Основи шахів 1883 р.) Задача повинна завжди бути складною, інакше взагалі не має сенсу її розв'язувати.
Гжегож Гейнче Показати IP 25 Вересня 2013 13:49
Яке горе, дітки не витримують того, що їх вчать. Краще би богослов'є читали, і нічого не робили. Нам же не потрібні освідчені люди. Дисципліна бідненьких лякає, звичайно краще ж бути роз-іздяєм і попивати пивко, хоча кажуть зараз в моді рево і яжка. Навіть не знаю як вони це переживуть.
куегкт Показати IP 25 Вересня 2013 14:51
Цитата "Дітей лякає сувора дисципліна на уроках, режим, строгі вчителі." - та не дисципліна їх лякає, а кримінально-гопніческа атмосфера, що встановилася з попустительства вчилелів в багатьох школах, коли одні учні принижуть інших, вимагають грошей, граються в "пацінів" та "лохів" придумують "пацанячі пастанови" і навіть копіюють злодійські "панятія"... От яке покоління отак "виховали" по "понятіях" - те і маємо!
Повземо в Европу або тонкі ігрища по зведенню української нації Показати IP 26 Вересня 2013 12:19
Моя дочка навчається в 5 класі, по четвергам у неї сумка з підручниками і різними приналежностями важить близько 8 кг. Вага самої сумки 350 грам. Окремо перезувне. Окремо спортивна форма. Вага дівчинки 28 кг зріст 132 см. В інструкціях про освіту все гладенько пишуть, а насправді суцільний жах. Діти чомусь не скаржаться на все це...просто напевно не знають, що може бути якось інакше.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.

Система Orphus
Яндекс.Метрика
Ukr.net: Автобазар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і світу в режимі реального часу на Укр.нет. Фільми в кінотеатрах на KINOafisha.ua. Телепрограма на TVgid.ua.