USD 40.45 40.75
  • USD 40.45 40.75
  • EUR 44.50 45.20
  • PLN 3.30 4.00

Гіди на Евересті роками травили туристів для того, щоб заробити на їх евакуації, – медіа

3 Квітня 2026 23:41
Центральне бюро розслідувань Непалу розкрило масштабну мережу страхового шахрайства, жертвами якої в період з 2022 по 2025 роки стали 4782 іноземні альпіністи. Слідство встановило, що організатори схеми – власники трекінгових компаній, оператори вертольотів та адміністрації лікарень – системно фальсифікували дані про стан здоров’я туристів для отримання виплат від міжнародних страхових компаній. Загальна сума збитків, задокументована правоохоронцями, становить майже 20 мільйонів доларів.

Про це повідомляють Українські новини з посиланням на The Independent.

Механізм шахрайства базувався на штучній стимуляції симптомів гірської хвороби. Гіди підмішували туристам у їжу соду, сире м’ясо або щурячий послід, що викликало розлади шлунку та запаморочення. У стані нездужання клієнтам наполегливо радили термінову евакуацію вертольотом. Після спуску в Катманду лікарні-спільники складали фіктивні звіти про госпіталізацію та дороге лікування, навіть якщо пацієнт не потребував медичної допомоги. Додатковий прибуток отримували перевізники: вони садили у вертоліт групу людей, але виставляли страховій компанії рахунок за кожного пасажира як за окремий спецрейс.

На сьогодні в межах розслідування заарештовано 11 осіб, а загалом обвинувачення висунуто 32 фігурантам, серед яких керівники великих рятувальних та авіаційних компаній. Поліція визнає, що проблема не є новою – аналогічне розслідування проводилося ще у 2018 році, проте через відсутність жорстких санкцій бізнес на фіктивному порятунку продовжував розвиватися. Ситуацію ускладнює й те, що деякі туристи свідомо йшли на змову з гідами, симулюючи хворобу в обмін на знижки на експедиції, що оплачувалися коштом страхового покриття.

Читати ще: Еверест уже не найвищий: учені знайшли гігантів, що переважають його в 100 разів

Скандал призвів до посилення перевірок туроператорів напередодні сезону 2026 року, оскільки міжнародні страховики погрожували повністю припинити дію полісів для відвідувачів Непалу. Влада країни намагається відновити репутацію галузі, запровадивши нові правила верифікації авіаційних та медичних документів для кожного випадку евакуації з високогір’я.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus