USD 39.40 39.75
  • USD 39.40 39.75
  • EUR 39.60 39.90
  • PLN 9.75 9.90

Корупція вбиває. Як забудовники і влада збільшили кількість жертв землетрусу в Туреччині

16 Лютого 2023 07:46
Землетруси на півдні Туреччини 6 лютого знищили щонайменше 25 тисяч будівель. І хоча здебільшого зруйноване житло було збудовано ще в XX столітті, значна частина нових будинків так само не витримали підземних поштовхів.

До новобудов в Турецькій Республіці застосовуються жорсткіші вимоги щодо міцності матеріалів і конструкцій. Проте, як виявилося, багато будівельників нехтували правилами й підкуповували інспекторів-контролерів, пише Економічна правда.

Після шоку, з яким стикнулась країна, влада Туреччини одразу почала затримувати і заарештовувати забудовників і генпідрядників будівельних робіт.

Утім місцеву опозицію та громадянське суспільство полювання на цапів-відбувайлів не задовольнило. Вони нагадали турецькому лідеру Реджеп Тайїпу Ердогану про всюдисущу корупцію і проведені в попередні роки амністії порушень в будівництві.

З кожним днем фіксується усе більша кількість загиблих, що ще більше загострює ситуацію в країні.

На вечір 14 лютого було відомо про загибель на території країни 35 418 людей. Землетрус забрав життя ще 5814 осіб в сусідній Сирії. Підземні поштовхи відчувалися на території діаметром 500 км.
Незасвоєні уроки

У 1999 році в місті Ізмір на заході Туреччини стався потужний землетрус, внаслідок якого загинули 17 тисяч осіб і зруйнувались 20 тис будинків. Через два роки країну «наздогнала» жорстка фінансова криза.

На хвилі критики влади у прем’єрське, а згодом і президентське, крісло сів Реджеп Ердоган. Одним із способів виведення країни з кризи стало створення ним ліберального законодавства у сфері будівництва, що призвело до «буму» на ринку.

Зокрема, в новому законодавстві прибрали норму про необхідність перевірки будинку після отримання ліцензії. Це означало, що забудовники могли вносити несанкціоновані зміни до проєкту.

Правда, паралельно з цим в країні в декілька етапів посилювали стандарти безпеки та будівельні норми. Зокрема, у сейсмонебезпечних регіонах будівельники повинні були використовувати високоякісний бетон, армований сталевими стержнями, який мав поглинати вібрації від землетрусів.

Утім місцеві експерти та активісти стверджують, що архітектори та генеральні підрядники здебільшого нехтували стандартами й порушували норми. Але для боротьби зі свавіллям забудовників керівництво Турецької республіки обрало метод пряника, а не батога.

Так, в країні регулярно проводились «будівельні амністії». Забудовникам дозволили вводити в експлуатацію об’єкти, зведені з порушеннями, в обмін на штраф.

Останню таку амністію провели напередодні загальнонаціональних виборів у 2018 році. Вона стосувалася близько 7 млн квадратних метрів комерційної та житлової нерухомості. Президент і уряд переклали відповідальність за безпеку збудованого житла на власників нерухомості та отримали 3,1 млрд дол надходжень до бюджету.

Голова стамбульського відділення турецької Спілки інженерів та Палати архітекторів-містобудівників Пелін Пінар Гірітліоглу заявив, що у зонах, які постраждали від землетрусу на півдні Туреччини, такі амністії отримали 75 тис будівель.

За інформацією Міністерства довкілля та урбанізації, загалом половина будинків у Туреччині, а це майже 13 млн, звели з порушенням правил.

Опозиційні політики вже звинуватили уряд і Ердогана у свавіллі та нецільовій розтраті спеціального податку, який почали стягувати після 1999 року, і який повинен був зробити будівлі більш стійкими до землетрусів.

Ердоган у відповідь заявив, що опозиція поширює наклепи для дискредитації уряду і перешкоджає надходженню інвестицій замість того, щоб боротися з корупцією в муніципалітетах.

На галузь будівництва припадає 5,4% турецького ВВП і 1,5 мільйона найманих робітників. Інвестиції в будівництво тільки за 2015-2020 роки зросли на 80%.

На початку свого правління уряд Ердогана запустив доступну іпотеку для населення, внаслідок чого щорічна кількість отримувачів кредитів зросла з 11 тисяч у 2002 році до 475 тисяч у 2016 році. Ціни на житло з 2010 року по 2017 рік зросли у 2,6 разу.

Корупція вбиває

Голова Палати архітекторів 200-тисячного міста Османіє Халізе Сен разом з журналістами оглядає руїни свого будинку. Під час землетрусу одна з 9-поверхівок склалася як картковий будинок.

«В уламках немає армованої сталі. Бетон втратив свою міцність і колони обвалилися разом з перекриттями, як тільки земля почала трястися», – пояснює вона.
Її чоловік Мустафа припинив працювати в будівельному секторі багато років тому. Він програв конкуренцію компаніям, які економили на будівельних матеріалах і пропонували замовникам нижчу ціну за свої послуги.

«Якщо ми використовували 100 тонн заліза на будівлю, вони використовували 90 тонн. Наше місто розташоване поблизу тектонічного розлому. Я знав, що рано чи пізно станеться катастрофа», – каже він.

The Times пише про широке поширення в Туреччині нерегламентованих ремонтів і навіть демонтажу несучих колон для облаштування банків чи магазинів на перших поверхах багатоповерхових житлових будинків.

Аналітики кажуть, що причиною загибелі людей внаслідок землетрусу стало поєднання багатьох факторів – потужність поштовхів, нехтування будівельними стандартами, корупція і погана політика.

«Чинний президент, його попередники, місцеві муніципалітети, забудовники і планувальники скоїли «ідеальний злочин». Винуватий кожен з них», – каже містобудівник і науковець Мурат Гувенц.

Експерт стверджує, що останніми роками отримувати дозволи на будівництво стало легше, натомість перевірки з боку контролюючих органів ослабли. Компанії, уповноважені урядом проводити перевірки, підкуповувалися забудовниками.

«Проєкти відповідають будівельним нормам на початку будівництва, але не наприкінці. Як тільки інспектори йдуть, забудовники зменшують кількість або якість заліза та скорочують кількість сталевих петель, що запобігають прогину балок і колон під навантаженням», – розповідає Гувенц.

За його словами, перед введенням будівель в експлуатацію девелопери вступали у неформальні переговори з місцевою владою і «вирішували всі питання».

«Проблеми в житловому будівництві посилилися завдяки «буму» за підтримки уряду, який змінив міські горизонти великими проєктами житлових будівель. Часто вони будувались поспішно, без належного контролю якості», – пише New York Times.

Затримання і арешти забудовників

Після усвідомлення масштабів трагедії уряд Туреччини дав старт переслідуванню та розшуку учасників галузі, потенційно причетних до порушень в ході будівництва житла.

За вихідні правоохоронці затримали 131 особу, переважно керівників підрядних організацій, інженерів, власників девелоперських компаній. Їм інкримінують «недбалість» під час зведення житлових будинків.

«Всі винні у цій трагедії будуть покарані», – заявив Ердоган. The Guardian пише, що швидкі арешти можна розцінити як спробу президента відвести від себе провину напередодні «важких виборів» у травні.

Деякі бізнесмени намагались залишити межі країни. Поліція затримала й заарештувала забудовника одного з елітних житлових комплексів міста Антак’я Мехмета Чоскуна при спробі виїхати в Чорногорію.
12-поверховий будинок на 249 квартир, зведений десять років тому, повністю обвалився під час землетрусу. Чоскун сказав прокурорам, що не знає, чому комплекс обвалився, і що його бажання поїхати до Чорногорії не було пов’язане із наслідками землетрусу.

Відомо, що щонайменше кілька будинків, які не витримали підземних поштовхів, під час будівництва рекламувалися як побудовані «за останніми нормами безпеки на випадок землетрусів». Ціни на квартири в них були вище середніх.

Елітний комплекс Asur перетворився в гору уламків, в той час як сусідні з ним будинки залишились стояти, пише New York Times. Проаналізувавши відео руйнування будинку, інженери дійшли висновку, що фундамент і перший поверх мали структурні недоліки.

«Такі невдачі особливо дивують у країні, яка має технічний досвід і високоосвічених інженерів. Проблеми, ймовірно, пов’язані з відсутністю державного нагляду за проєктуванням і будівництвом, а також з поганою практикою в будівельній галузі», – пише видання.

Інженера-будівельника, відповідального за забудову ділянки в Газіантепі, вже заарештували прокурори. Перші перевірки показали, що якість бетону в будинках була дуже низькою.

Віцепрезидент Туреччини Фуат Октай повідомив, що Міністерство юстиції створило окреме Бюро розслідування злочинів, пов’язаних із землетрусом, перед яким стоїть завдання з’ясувати причини та обставини загибелі й травмування людей, а також встановити винних і притягнути їх до відповідальності.

У рамках розслідування збираються докази зі зруйнованих будівель. Слідчі збирають зразки бетону, заліза та інших матеріалів.

Ті, що пережили землетрус

Уникнути великих руйнувань новозбудованого житла і жертв серед населення можна було за умови дотримання правил, впевнені експерти. У турецьких та західних медіа розповідають історії вцілілих.

Справжньою сенсацією стало повідомлення про місто Ерзін в епіцентрі землетрусу, де не обвалилася жодна будівля і не загинув жоден мешканець. Мер міста Оккеш Ельмасоглу заявив місцевим медіа, що уникнути трагедії вдалося завдяки законослухняності.

«Ми працюємо лише в межах закону, будівельні норми дуже ретельно перевіряються. Я не дозволяв незаконного будівництва нікому, навіть своїм родичам. На мене злилися, критикували і погрожували. Але тепер мене не мучить совість», – заявив Ельмасоглу.

Пологовий будинок, дитяча лікарня в місті Малатія та лікарня в Газіантепі пережили землетруси 6 лютого без жодних пошкоджень завдяки сейсмічним ізоляторам, розміщеним на фундаменті. Ці ізолятори контролюють поведінку будівлі під час землетрусу.

Міністерство довкілля та урбанізації повідомило, що 133,8 тис будинків, зведених у 10 провінціях, де стався землетрус у Кахраманмараші, не зазнали жодних руйнувань від землетрусів.

На замовлення відомства понад 20 років будується соціальне житло для малозабезпечених громадян. В жодному із зведених будинків не було зафіксовано структурних пошкоджень. Секрет криється в суворому дотриманні будівельних норм, кажуть в Міністерстві.

В кількох сейсмічно небезпечних країнах існують системи раннього попередження про землетрус. Такі системи впроваджені в Мексиці, в Італії та Сполучених Штатах. Резиденти будівель отримують повідомлення за 20 секунд, перш ніж руйнівна хвиля землетрусу вразить територію.

Самі ці 20 секунд можуть врятувати десятки тисяч життів, а не змушувати рятувальників 200 годин шукати людей під завалами будинків.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 5
Макс Показати IP 16 Лютого 2023 08:19
Риба гниє з голови. Україна тебе це теж стосується .
Анонім Показати IP 16 Лютого 2023 09:34
в нас будинки теж ліплять де хочуть і як хочуть, порушуючи всі норми. Через те є купа проблем і незручностей для людей,проте ніхто на це не зважає. Наші міста стають схожими на Стамбул,а не на Відень. Можливо, можновладці нас обманюють і ведуть в Азію, а не в Європу.
Здоровий глузд Показати IP 16 Лютого 2023 10:23
Хто пам"ятає - був землетрус у Вірменії (Спітак, 1988 рік). Багато волинян було залучено до аварійно-відновлювальних робіт. Загинуло тоді дуже багато людей. Як виявилось згодом, будинки розсипались як карткові будинки в тому числі з-за того, що в цементному розчині цементу фактично не було - просто пісок. Армяни-будівельники під час будівництва майже весь цемент сплявляли "наліво". Історія вчить тому, що нічого не вчить. На жаль.
Анонім до Здоровий глузд Показати IP 16 Лютого 2023 12:42
цього і слід було чекати,тому що цемент при совку був дефіцитом,як і багато чого іншого, через те і крали безбожно, тим більше державне в народі вважалось нічиїм
Микола Показати IP 20 Лютого 2023 14:51
Бідність. Без наявного кількакратного надлишку фінансових ресурсів для закриття усіх базових потреб, людина скоріш за все не купуватиме житло, яке при однаковій квадратурі й доступу до інфраструктури, буде коштувати набагато дорожче за корупційне.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus