USD 39.70 40.00
  • USD 39.70 40.00
  • EUR 39.75 40.00
  • PLN 9.80 9.95

Лазівки і суди. Як бізнес може легально працювати на карантині

13 Листопада 2020 08:58
Бізнес збунтувався проти рішення Кабміну посилити карантин. Про свою непокору вже відкрито заявили ресторатори, які готуються оскаржувати урядову постанову колективно в суді, щоб мати «юридичне обґрунтування» не закриватися.

Які легальні шляхи може використовувати бізнес на роботі у вихідні і які є лазівки, які дозволили б не закриватися – у матеріалі Курсу Украины.

Рішення КСУ

Рішення Конституційного Суду України (КСУ) від 28 серпня 2020 року не є правовою підставою не слідувати з постановою про введення карантину вихідного, кажуть юристи.

КСУ розглядав на предмет відповідності Конституції постанову Кабміну України від 20 травня 2020 року № 392, яка на даний момент скасована, і замість якої діє постанова № 22 з липня 2020 року № 641.

Саме в зв’язку з такою заміною на момент винесення рішення КСУ постанова № 392 вже втратила чинність, а тому суд не приймав рішення про конституційність або неконституційність постанови № 392, а закрив провадження у цій частині скарги.

Як результат, постанову № 392 формально не було визнано неконституційною.

«Разом з тим, Конституційний суд в мотивувальній частині навів певні міркування щодо конституційності карантинних обмежень, які можна використовувати, наприклад, при оскарженні нових постанов Кабінету міністрів», – зазначив нюрист судової практики ЮК «Де-Юре» Владислав Мартинчук.

У разі накладення штрафу юристи рекомендують підприємцям займати активну позицію і відстоювати свої права в суді. На рішення Конституційного суду також можна посилатися, однак спрогнозувати результат розгляду складно.

Суд хоч і визнав дані обмеження неконституційними, проте це прямо вбачається з тексту постанови Конституційного суду.

«На сьогоднішній день виходить, що можна прийняти будь-яку незаконну постанову і скасувати її до того, як її законність буде розглянута в суді, в тому числі Конституційному. Оскільки Конституційний суд закрив провадження у справі саме на тій підставі, що суперечливі норми постанови Кабміну вже були скасовані на момент розгляду справи в суді», – підкреслив в розмові керуючий партнер МЮК Kodex Євген Ковтуненко.

Оскарження нової постанови

Постанова Кабміну може бути визнанана в суді протиправною і недійсною, наприклад, у зв’язку з тим, що вона прийнята в протиріччя Конституції.

Право на таке оскарження є у будь-якої особи, до якої може бути застосована відповідна постанова. Відповідно, одним з можливих варіантів дій є оскарження постанови в суді.

Як правило, оскарження нормативно-правового акта загальної дії, яким буде постанова уряду про введення карантину вихідного дня, не зупиняє його дію і штрафи на підприємців продовжать виносити.

«При цьому у позивача є можливість просити суд застосувати заходи забезпечення шляхом зупинення дії нормативно-правового акта на період розгляду справи. У той же час, застосування таких заходів перебуває на розсуді суду», – зауважив у розмові Владислав Мартинчук.

Чи можна подати одиничний позов

За своєю юридичною силою подача колективного позову нічим не відрізняється від позову, поданого однією особою, кажуть юристи.

На початку квітня в Окружний адміністративний суд Києва подали одинадцять позовних заяв з вимогами про визнання протиправними окремих пунктів постанови про заборону регулярних перевезень, відвідування парків, скверів, роботи громадського харчування і т.д., а також повністю всієї постанови КМУ від 11 березня 2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України на гострі респіраторні хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2».

Серед цих позовів також були і колективні. Жодна з цих позовних заяв не розглянута по суті на сьогоднішній день.

В Європі суди розглядають подібні заяви швидше. Для прикладу, 23 квітня 2020 року суд Праги визнав незаконною постанову Міністерства охорони здоров’я Чеської республіки щодо обмеження торгівлі і пересування, у тому числі введення карантину для населення і закриття магазинів.

При цьому суд звернув увагу на те, що навіть в такій важкій ситуації повинні дотримуватися норми правової держави.

«Це може бути виходом із ситуації, що склалася, проте, поки суд розглядатиме цю справу, постанова діятиме», – зауважив нам Євген Ковтуненко.

Розгляд судом справи і законності даної постанови не зупиняє його дію автоматично.

Як показала практика, всі спроби зупинити дію спірної постанови на момент розгляду справи в суді зазнали провалу.

«Подавалися відповідні заяви і в їх задоволенні було відмовлено», – додав Євген Ковтуненко.

Що зупиняє суди

У разі винесення судом рішення про незаконність введення карантинних обмежень у бізнесу з’явиться можливість оскаржити накладені штрафи.

Більше того, визнання незаконними карантинних обмежень може спричинити за собою ряд позовних заяв до держави з вимогами про стягнення збитків, яких зазнав бізнес, змушений призупинити роботу на час дії незаконної постанови про заборону торгівлі.

«Можливо, саме це заважає нашим судам винести рішення про незаконність подібних обмежень», – не виключає Євген Ковтуненко.

Лазівки

Зазвичай за порушення правил карантину винні притягуються до адміністративних штрафів. Відповідно, є категорія підприємців, які готові працювати навіть під загрозою штрафів.

Крім того, протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами справи розглядає суд і саме він приймає рішення про притягнення або непритягнення особи до відповідальності.

За словами юристів, за час карантину сформувався набір різних тактик поведінки в суді, які можна використовувати, щоб уникнути відповідальності.

«Наприклад, наполягати на незначності правопорушення і непропорційності покарання, у зв’язку з чим просити суд звільнити винну особу від відповідальності. Крім того, іноді поліція не надає суду, крім протоколу, інші матеріали справи, відповідно, можна посилатися на відсутність доказів правопорушення», – зауважив Владислав Мартинчук.

Сьогодні підприємці намагаються обійти заборони виключно «методом бутлегерства». Звичайно, такий метод не можна назвати законним.

«Наша порада всім підприємцям, яких оштрафували за «порушення карантину», – оскаржити такі штрафи в судовому порядку. Мається на увазі оскарження конкретної постанови про накладення штрафу, крім оскарження законності самої постанови КСУ», – підсумував Євген Ковтуненко.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus