USD 39.60 39.90
  • USD 39.60 39.90
  • EUR 39.70 40.00
  • PLN 9.75 9.94

Новий закон «Про ЖКП»: штрафи за комуналку і ремонт житла за власні кошти

13 Травня 2017 10:14
В Україні в цьому році прийняли в першому читанні нову редакцію закону «Про житлово-комунальні послуги» (ЖКП). Документ встановлює вимоги до якості ЖКП, зобов’язує українців надавати свідчення лічильників, платити штрафи за борги і дозволяє постачальникам відключати світло і воду недобросовісних клієнтів.

Сайт «Сьогодні» з’ясував, які зміни чекають українців після прийняття нової редакції закону про ЖКП.

Вимоги до якості комунальних послуг

Нова редакція закону «Про житлово-комунальні послуги» описує вимоги і права ОСББ, споживачів і постачальників послуг. Так, комунальні послуги, згідно з документом, повинні поставлятися безперервно. Перекрити воду можуть тільки для ремонтних та профілактичних робіт, попереджати про які потрібно як мінімум за десять днів. Як і в чинній редакції закону, до кожного виду компослуг є свої вимоги. Наприклад, температура гарячої води повинна бути в межах 50-75 градусів, а сама вода повинна відповідати вимогам до питної. Якщо замість гарячої води з крана йде тепла, платити можна менше.

50-75 градусів – платити 100% від тарифу

45-49 градусів – платити 90%

40-44 градуси – платити 70%

Менше 40 градусів – платити за тарифом на холодну воду

При цьому варто відзначити, що йдеться про температуру води на вході в будинок. Взимку, якщо труби не утеплені, поки вода дійде до дев’ятого поверху, її температура може опуститься на п’ять-сім градусів. Утеплювати труби в будинку повинні самі мешканці.

Свої вимоги є і до центрального опалення. Температура в опалювальних кімнатах повинна бути не нижче 18 градусів (в кутових – 20 градусів). За кожен градус нижче 18 – мінус п’ять відсотків від суми в платіжках. Якщо температура повітря в квартирі нижче 12 градусів, відповідно до закону, платити за опалення не потрібно. Однак при цьому в Законі «Про житлово-комунальні послуги» уточнюється: «За умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку заходів з утеплення приміщень і місць загального користування».

Якщо в квартирі старі вікна, які пропускають тепло, вимагати від постачальника послуг перерахувати суму в платіжках не можна. Законом також встановлено, коли постачальники послуг повинні починати опалювальний сезон – протягом трьох діб після того, як середньодобова температура на вулиці закріпилася на рівні восьми градусів тепла. Якщо ця вимога не виконується, на четверту добу і кожен наступний день сума в платіжках за місяць повинна зменшуватися на 3,3%.

Нові обов’язки українців: пеня і ремонти

Мешканці будинку повинні самі підготувати комунікації в багатоповерхівці до надання компослуг. Тобто, якщо в будинку протікає труба – за ремонт відповідають самі мешканці. Також самим потрібно платити за ремонт внутрішньобудинкових систем газо- та електропостачання.

За ремонт в під’їздах також доведеться відповідати самостійно. Або створювати ОСББ і наймати керуючу компанію, яка за певну плату буде утримувати будинок і прибудинкову територію, або ж самим укладати договори з двірниками, службою, яка займається вивезенням сміття і т.д. У тих будинках, які ОСББ не створили, керуючу компанію призначає за конкурсом міська рада.

Варто зазначити: і під’їзд, і дах, і підвальні приміщення – спільна власність усіх мешканців багатоквартирного будинку.

Згідно з першою редакцією закону, пеня за несвоєчасну оплату комуналки повинна була з’явитися вже в цьому році, однак до другого читання неприємну для боржників норму перенесли на 2018-й. Як пояснює один із співавторів законопроекту Олена Бабак, розмір пені – 0,1% від боргу в день. При цьому загальна сума пені не повинна перевищувати суму заборгованості. Пеня нараховується після 20 числа кожного місяця. Отже, якщо заплатити 30 числа, доведеться віддати на 1% більше. Нова норма торкнеться мільйонів українців. Так, в типовій багатоповерхівці борги за комуналку є у кожної п’ятої квартири, а загальна сума заборгованості перевищила в Україні 25 мільярдів гривень.

У новій редакції закону «Про ЖКП» також зазначено: якщо споживач не платить більше місяця, комунальні послуги йому можуть відключити. При цьому не можна відключити електроенергію і газ, в той же час «перекрити» тепло (якщо є технічна можливість), холодну і гарячу воду за борги можуть. Про відключення повинні попередити за 30 днів. На наступний день після оплати боргу або укладення договору про реструктуризацію поставку комунальних послуг відновлять.

Також українці за новою редакцією закону будуть зобов’язані подавати показники лічильників постачальникам послуг.

Куди скаржитися

Якщо вода, газ або світло доходить до квартири в поганій якості, українці мають право викликати постачальника або його представника. За наслідками перевірки складається акт-претензія, а постачальник повинен перерахувати вартість послуги. Якщо результати дослідження покажуть, що, наприклад, відібраний газ відповідає встановленим вимогам, вартість дослідження доведеться покрити самостійно.

Якщо постачальник за викликом не прибув, акт можна скласти без нього, але при цьому потрібно отримати підписи як мінімум двох сусідів. Акт листом надсилається постачальнику, і він повинен за п’ять днів прийняти рішення: перерахувати платіжки або обґрунтовано відмовити. Якщо постачальник ігнорує вимоги, можна подавати в суд.

Як говорить юрист Олена Проценко, кияни дуже рідко користуються своїми правами в питаннях ЖКГ і не поспішають звертатися до суду, якщо через поганий тиск у системі на останніх поверхах багатоповерхівок погано надходить вода, або ж замість гарячої води – тепла.

Нагадаємо, якщо органи соціального захисту отримають інформацію про те, що у субсідіанта є заборгованість за комуналку як мінімум за два місяці, субсидію не продовжать. До речі, за даними Держстату, станом на квітень 2017 року українці заборгували за опалення і гарячу воду більше 10,4 мільярдів гривень, за газ – 7,1 мільярдів, за воду – 2,5 мільярда гривень.

Якщо боржник хоче отримати знижку, потрібно принести до місцевого органу соціального захисту квитанцію про сплату заборгованості або документ, який свідчить про реструктуризацію боргу. Якщо субсидія оформляється вперше, то знижку можна отримати навіть із заборгованістю. Однак, до наступного сезону потрібно або сплатити борг, або платити за комуналку самому.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 11
Zorro Показати IP 13 Травня 2017 11:00
а споживач, як завжди - лох...((
Лучанин до Zorro Показати IP 13 Травня 2017 14:29
Ми живемо в країні чудес!Ніде такого безпридєлу нема,а в нас є!Тому що ми особливі!Не такі як всі!Ми інші!
Анонім Показати IP 13 Травня 2017 11:48
уряд підор"сів. ціни підняли, субсидії покриті туманом, як кому хочуть, так і нараховують, як відключити - то бігом, а як оскаржити - то до суду, плати судовий збір, тяганина як мінімум рік, при "незалежних" судах справу фіг виграєш. А МОЖЕ ПРОСТО УРЯД КОПНУТИ ПІД ЗАД ?
Так Показати IP 13 Травня 2017 11:50
Якщо за все відповідає споживач то для чого Жеки?
Анонім до Так Показати IP 13 Травня 2017 15:18
ну як для чого, треба ж їм на пенсію в 10-20 тис грн заробити. а лохи заплатять
ВОВК Показати IP 13 Травня 2017 11:52
Ага, за страшенні борги за воду, газ окуповані території не відключають бо це називається геноцид а у нас норма! Скільки живу - дивуюсь ото країна, ото закони !!!!
Анонім до ВОВК Показати IP 13 Травня 2017 15:17
так ми ж за луг*ндонів і платимо. ми ж гуманні ...
Сергій Показати IP 3 Листопада 2017 10:08
Абсолютно де?ільний закон від дебільного уряду та депутатів. У світі давно визначені норми комфортного проживання, крім того є медичні норми забезпечення життєдіяльності. Однак ці норми де?ілам невідомі. Є гарна українська приказка: не доходить через голову, - має дійти через ноги. Тому пропозицію досить проста у приміщеннях Верховної Ради та Кабінету Міністрів установити температуру 13-14 градусів.
Одесса Показати IP 10 Листопада 2017 01:41
Мне только в этом году выплатили задолженность по зарплате за 2013-2014 годы, естественно без всяких инфляций, и государство не предусмотрело никаких пеней. А с меня хочет взять. Что поделаешь-правовое государство.
інкогнітто Показати IP 13 Грудня 2017 02:26
Ціни захмарні - зарплати мінімальні ... Повертаємося до влади царизму?... Безправ"я , збідніння, моральне і фізичне знецінення людини як особистість - головна ознака і результат діяльності цієї влади.
Микола Кагарлицький Показати IP 14 Січня 2018 07:03
Геноцид в країні розцвів пишним цвітом. А ми мовчимо. Сьогодня не стріляє в затилок НКВД, не гонять єтапом на Колиму. Сьогодня геноцид проводять набагато витончиніше , держава вільна від своїх громадян. Та ми вже і давно не громадяни а фізичні особи.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus