USD 39.50 39.90
  • USD 39.50 39.90
  • EUR 39.77 40.15
  • PLN 9.76 9.95

В Україні заморозили «бебі-бокси»: що запропонують батькам

28 Липня 2020 14:17
Малюк є, а пакунка для нього немає. У країні утворився дефіцит так званих пакунків малюка. Їх мають видавати кожній породіллі ще в пологовому. Але в окремих областях, уже замість пакунка малюка, новоспеченим батькам дають довідку. Її слід нести в управління соціального захисту, а там обіцяють телефоном покликати по пакунки, щойно ті з’являться. Та коли вони будуть у наявності, не кажуть. Батьки приголомшені, бо в пакунку чимало речей для новонароджених, і поки його дочекаєшся – частина вже буде непотрібною.

Чому так сталося та як в уряді планують рятувати цю ситуацію – у сюжеті ТСН.

В Україні від 1 вересня 2018 року тодішній уряд на чолі з Володимиром Гройсманом запровадив нову ініціативу – видавати породіллям ще у пологовому будинку «пакунок малюка». «Пакунок малюка» або «бебі-бокс» – це одноразова допомога на кожного новонародженого, яка містить необхідні для малюка речі: пелюшки, підгузки, вологі серветки, ковдру, рушник, дитячий крем.

Однак від самого початку дії цієї програми з нею виникли проблеми – «бебі-бокси» видавали не в усіх регіонах України. Цьогоріч програма взагалі призупинилася і породіллі в окремих областях наразі взагалі не отримують обіцяні державою «пакунки малюки».

У 2020 році породіллі можуть залишитися без «пакунку малюка»

У Міністерстві соціальної політики наявність проблеми визнали і пояснили ТСН.ua, що від 2020 року уряд змінив механізм закупівлі «бебі-боксів». Якщо раніше їх закуповували за кошти обласних бюджетів, то цього року «пакунки малюки» – за кошти державного бюджету для усіх регіонів України.

«У 2020 році постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 172 «Деякі питання забезпечення дитини після народження одноразовою натуральною допомогою «пакунок малюка» запроваджено новий механізм закупівлі одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», шляхом проведення централізованою закупівельною організацією процедури закупівлі одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» за кошти державного бюджету для усіх регіонів України», – повідомили у міністерстві.

Натомість вже на початку цього літа почало все більше і більше з’являтися новин про дефіцит в Україні «пакунків малюка» та черги біля управлінь соцзахисту з новоспечених батьків. Така ситуація, як з’ясувалося, виникла через проблеми з тендером.

Так, 8 липня в сюжеті ТСН повідомлялося, що на придбання речей для немовлят цьогоріч з держбюджету мали виділити 1,2 мільярда гривень. Освоїти ці кошти викликалося 13 учасників, а до тендеру допустили лишень чотирьох. Ті, кому відмовили, пішли зі скаргою до Антимонопольного комітету.

АМКУ, своєю чергою, наприкінці червня 2020 року вирішив взагалі скасувати закупівлі «бебі-боксів» через скарги учасників тендеру. Тож програма фактично поставлена на паузу, оскільки потрібно знову оголошувати новий тендер, чого так і не було зроблено, а тендерні процедури в Україні можуть тривати місяцями. Це означає, що в тих областях, де «пакунки малюка» залишилися, їх ще довидають, однак до кінця року нових ніхто, скоріше за все, вже не закуповуватиме. У тих же областях, де «бебі-бокси» вже закінчилися, вони навряд чи з’являться.

У відділі комунікацій Антимонопольного комітету прокоментувати таке рішення не змогли і порадили надіслати запит, що ми і зробили. Відповіді на момент публікації не отримали – вона буде опублікована одразу після того, як її отримаємо.

Натомість замість «пакунків малюка» у 2020 році уряд обіцяє усім породіллям виплатити грошові компенсації, так принаймні говорять у Мінсоцполітики та запевняють, що вже розробили відповідний проєкт рішення цієї проблеми. «Наразі за результатом розгляду скарг учасників закупівлі, адміністративною колегією Антимонопольного комітету України прийнято рішення, яким процедура закупівлі одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» була скасована. Міністерством розроблено проєкт нормативно-правового акта, яким передбачається запровадити виплату компенсації особам, що не отримали натуральну допомогу «пакунок малюка» на дітей, які народились у 2020 році», – повідомили у міністерстві.

Однак коли та як даватимуть гроші – поки не повідомляється. Обіцяють, що механізм та порядок отримання компенсацій з’явиться вже найближчим часом. Варто зазначити, що вартість одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» в Україні згідно з Постановою уряду наразі становить не більше 5 тис. гривень.

Донецька область «бебі-боксів» ніколи не бачила

Серед усіх регіонів України найбільш кричуща ситуація склалася у Донецькій області, де «пакунків малюка» від 2018 року, від моменту запровадження цієї програми, взагалі жодного так і не видали. Це підтверджують і наші читачі.

«Хочу звернутися до Вас з проханням розібратися в ситуації з «бебі-боксами» в Донецькій області, а саме чому вже 3 роки їх тут не видають, як, власне, навіть і грошової компенсації! Я наразі вагітна, мені народжувати у вересні, і я дуже розраховувала на цей пакунок, але на деяких обласних сайтах пишуть навіть, що діткам, народженим у 2018-2019 роках видадуть компенсацію в розмірі, чи то 3250, чи то 3500 грн, замість 5000 грн (як в інших областях), але навіть цих грошей не видали, а дітям, народженим у 2020 році, не слід розраховувати навіть на цю компенсацію, мовляв, програму переглядають. Дуже прошу Вас не залишатися байдужими до цієї проблеми. Донецька область достатньо натерпілася, щоб ще й новонароджених діток обділяти», – написала Олена з Донецької області.

Чому Донецька область не отримала жодного «пакунку малюка» у 2018-2019 роках

У Донецькій ОДА пояснили, що залишилися без «бебі-боксів» тому, що не уклали проєктні угоди на їх отримання з ООН, що було передбачено Постановою уряду про «пакунки малюка». «Облдержадміністрацією протягом 2018-2019 років надсилалися листи із зауваженнями та пропозиціями щодо внесення відповідних змін, прийняття яких дозволило би підписати Ппоєктну угоду та реалізувати пілотний проєкт «пакунок малюка». Але у зв’язку з браком підстав для підписання та наявністю в Угоді питань, які викликають сумніви щодо можливості їх вирішення у запропонований спосіб, Проєктну угоду не було підписано», – пояснили у Донецькій ОДА, однак не зазначили, які саме це були підстави.

Що з компенсаціями за 2018-2019 роки

Що ж до виплати компенсації мешканцям Донецької області, яка залишилася без «бебі-боксів» ще у 2018-19 роках, то вона не виплачувалася через блокування виділення коштів з держбюджету Міністерством фінансів. І лише у 2020 році Донецька ОДА запровадила виплату грошової допомоги особам, які проживають на підконтрольній території і, у яких народилися діти від 1 вересня 2018 року по 31 грудня 2019 року, за рахунок обласного бюджету. Як повідомили в облдержадміністрації, виплати розпочато вже від липня 2020 року у розмірі 3250 гривень на одну дитину (саме стільки коштував «бебі-бокс» у 2018-2019 роках). «За повідомленням Міністерства соціальної політики з урахуванням інформації, отриманої від організації-постачальника «бебі-боксів», фактична середня вартість «пакунку малюка» за період від 01.09.2018 по 31.12.2019 складає 3250 гривень без урахування оплати послуг на формування, пакування, доставку та інші послуги. З огляду на це розмір матеріальної допомоги встановлено 3250 гривень на одну дитину», – наголосили у Донецькій ОДА.

Як отримати грошову компенсацію за «бебі-бокси» мешканцям Донецької області, які у 2018-2019 роках їх не отримали:

Написати у довільній формі заяву із зазначенням поточного рахунку в установі банку та номеру мобільного телефону.

Звернутися із цією заявою до управління соціального захисту населення (за зареєстрованим місцем проживання або за місцем фактичного проживання).

Разом із заявою подати до управління соцзахисту копію свідоцтва про народження дитини.

Термін приймання документів на отримання компенсації за «пакунок малюка» – до 9 грудня 2020 року.

А от як і коли компенсують «пакунки малюка» цьогорічним донецьким немовлятам, невідомо, однак у Мінсоцполітики обіцяють якнайшвидше вирішити питання у всіх регіонах України.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 2
Омелян Показати IP 28 Липня 2020 15:01
Народжувати треба в штатах.
Анонім Показати IP 28 Липня 2020 15:03
У Луцьку ще в травні 2020 видавали

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus