USD 39.00 39.40
  • USD 39.00 39.40
  • EUR 39.25 39.50
  • PLN 9.76 9.94

24 вересня: події, факти, дні народження

24 Вересня 2012 00:01
День народження 24 вересня відзначають начальник відділу забезпечення діяльності керівництва ОДА Валентина Черниш (на фото), журналісти Ольга Харів та Наталія Шепель.

«ВН» вітає їх зі святом і бажають здоров’я, достатку, успіхів у всіх починаннях.

Сьогодні - Всесвітній день моря. Мета свята привернути увагу міжнародної громадськості до того, який непоправний збиток морям і океанам наносять перелов риби, забруднення водоймищ і глобальне потепління.

Іменини 24 вересня у Германа, Дмитра, Сергія та Федора.

Хроніка «ВН»:

Торік цього дня в луцьких бібліотеках з'явився безплатний Інтернет.

А два роки тому волинські антимонопольники покарали луцьких кондитерів за копіювання відомих брендів.

24 вересня 2009 року на Волині тривало «полювання на одноруких бандитів».

2008 року ветеран розповів волинським студентам, як треба партизанити.

Народилися:

Цього дня народилися російський державний діяч, фельдмаршал, фаворит імператриці Катерини II Григорій Потьомкін, український письменник, журналіст, композитор, громадський діяч Роман Купчинський, американський письменник Френсіс Скотт Фіцджеральд, український педагог і громадсько-культурний діяч Михайло Чалий, генеральний секретар КПРС у 1984-1985 роках Костянтин Черненко, радянський і російський актор театру й кіно Ігор Ясулович, український радянський військовий діяч Іван Дубовий, американський актор Кевін Сорбо, російська поетеса, авторка пісень Лариса Рубальська, український політик і державний діяч, колишній міністр культури, мистецтв і туризму Юрій Богуцький, український журналіст, театрознавець Віталій Жежера, російський актор театру й кіно, кінорежисер Олександр Баширов, українська біатлоністка Олена Петрова, український поет-слемер, співак та шоумен Артем Полежака, український футболіст Костянтин Кравченко.

Сталося:

1852 — перший політ на дирижаблі з паровим двигуном зробив француз Анрі Жиффар.

Винахідником дирижабля вважається Жан Батист Марі Шарль Меньє. Дирижабль Меньє мав бути зроблений у формі еліпсоїда. Керування повинно здійснбватися за допомогою трьох пропелерів, що обертаються вручну зусиллями 80 чоловік. Змінюючи об'єм газу в аеростаті шляхом використання баллонета, можна було регулювати висоту польоту дирижабля, і тому він запропонував дві оболонки - зовнішню основну і внутрішню.

Дирижабль з паровим двигуном конструкції Анрі Жиффар, який запозичив ці ідеї у Меньє, більш, ніж півстоліття по тому, зробив перший політ лише 24 вересня 1852. Така різниця між датою винаходу аеростата (1783 р.) і першим польотом дирижабля пояснюється відсутністю в той час двигунів для аеростатичних літального апарату. Наступний технологічний прорив був здійснений в 1884 році, коли було здійснено перший повністю керований вільний політ на французькому військовому дирижаблі з електричним двигуном La France Шарлем Ренар і Артуром Кребсом. Довжина дирижабля становила 52 м, обсяг - 1900 м ³, за 23 хвилини було покрито відстань в 8 км за допомогою двигуна потужністю 8,5 к.с.

Тим не менше, ці апарати були недовговічні і надзвичайно неміцні. Регулярні керовані польоти не здійснювалися до появи двигуна внутрішнього згоряння.

1960 — у США пущено на воду перший атомний авіаносець «Ентерпрайз».

Першим «бойовим хрещенням» авіаносця стала Карибська криза — корабель у складі сил Другого флоту США залучався до операції по морській блокаді Куби. Потім кілька років служив на Середземному морі.

31 липня 1964 Гібралтар покинуло «Перше оперативне з'єднання»: «Ентерпрайз», крейсер «Лонг Біч» і фрегат УРО «Бейнбрідж» (особливістю з'єднання було те, що всі три корабля — атомні). Першому у світі повністю атомному флотському з'єднанню була поставлена задача зробити навколосвітнє плавання. 3 жовтня того ж року операція «Морська орбіта», як іменувався цей похід, був завершений.

З 1965 року «Ентерпрайз» увійшов до складу Сьомого флоту і відправився в Південно-Східну Азію. З початком участі у В'єтнамської війні, в грудні 1965 року, «Ентерпрайз» став першим кораблем з ЯСУ, що взяв участь у бойових діях. Авіаносцем був встановлений рекорд — 165 бойових вильотів за одну добу.

14 січня 1969 року сталася катастрофа. О 8:15 за місцевим часом, коли перша хвиля літаків пішла в небо і готувалася друга, гарячий вихлоп тягача, недбало припаркованого поруч зі штабелем 127-мм НУР «Zuni», призвів до самозапуску однієї з ракет. Вона врізалася в паливний бак штурмовика, який стояв поруч, що призвело до розлиття палива, вибуху авіабомб і безладного розльоту решти ракет. Підсумком стало 27 загиблих, 343 поранених, 15 літаків знищено (Вартістю 5-7 млн доларів кожний). Збиток, нанесений кораблю, був оцінений в 6,4 млн доларів.

«Ентерпрайз» активно брав участь в операції «Лиса пустелі» 1991 року, коли силами кораблів його групи було завдано ряд ударів крилатими і авіаційними ракетами по території Іраку. Восени 2001 авіагрупа «Ентерпрайза» підтримувала операцію з вигнання талібів з Афганістану. Через півтора року корабель знову повернувся в Перську затоку і забезпечував вторгнення американських військ до Іраку.

2004 — під час президентської виборчої кампанії в Україні в Івано-Франківську було вчинено «яєчний замах» на Віктора Януковича (див. відео).

Безпрецедентним в історії став той факт, що постраждалий знепритомнів на місці події, був доставлений у лікарню, а після одужання заявив про отримання «черепно-мозкової травми». Соратники Януковича заявляли про влучення «тяжких та важких предметів», «акумуляторів» тощо, однак на відеозйомках було чітко зафіксоване саме яйце, яке влучило в груди постраждалому.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus