USD 39.00 39.40
  • USD 39.00 39.40
  • EUR 39.25 39.50
  • PLN 9.76 9.94

6 січня: свята, події, факти. Святвечір та Томос про автокефалію ПЦУ

6 Січня 2022 00:00
6 січня християни східного обряду святкують Святвечір (Святий вечір, Надвечір’я Різдва Христового, Вігілія, Багата кутя). Цього дня очікують одну з найбільших та найважливіших подій в релігійному світі – народження Ісуса Христа. З самого ранку і до Святої вечері віряни притримуються суворого посту, п’ють лише воду. Тільки дітям, стареньким та хворим дозволяється їсти пісні страви в невеликій кількості.

Традиційно Святвечір святкують вдома. Вдень господиня готує 12 пісних страв, серед яких обов’язково кутя, узвар, вареники, борщ, пампушки, капуста, гриби, горох, риба. Під забороною вживання алкоголю, а також м’ясні продукти.

Обов’язково прибирають в хаті, адже на Різдво повинно бути чисто. З появою на небі першої зірки вся сім’я сідає за святковий стіл. В гості ходити не прийнято. Цікаво, що на святковий стіл також ставили тарілки і столове приладдя для померлих родичів. Перед початком вечері господар бере ложку куті і підкидає її до стелі. Якщо прилипне хоча б кілька зернят, наступного року буде хороший урожай.
Під іконами ставили Дідуха – прикрасу з житнього чи пшеничного снопа, яка є символом добробуту, щастя та достатку. Довкола Дідуха наші предки колядували, а на другий день Різдва спалювали. Після Святвечора опівночі проводилася церковна служба, яку обов’язково відвідували всією родиною. Перед тим, як піти до церкви, на столі залишали ложку куті для померлих родичів. Вночі діти і дорослі починали колядувати. Для цього збиралися в групи і ходили від хати до хати, співаючи особливих обрядових пісень. Найпопулярнішою колядкою в Україні вважається «Добрий вечір тобі, пане господарю».

6 січня в світі – Всесвітній день дітей-сиріт війни та День яблуні.

Народилися:

Цього дня народилися німецький композитор Мартин Агрікола, німецький археолог, керівник розкопок у Трої, Мікенах, Коринфі Генріх Шліман, український поет, перекладач, громадський діяч, лікар Степан Руданський, болгарський поет, революціонер і національний герой Христо Ботєв, французький художник Гюстав Доре, італійський скрипаль і композитор, автор знаменитого «Чардашу» Вітторіо Монті, український письменник Володимир Сосюра, радянська кіноактриса Ніна Іванова («Жила собі дівчинка», «Весна на Зарічній вулиці», «Живе такий хлопець»), визначний український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, дисидент і політв’язень радянських часів Василь Стус, італійський кіноактор, естрадний співак, режисер, громадський діяч і ведучий телепрограм Адріано Челентано, визначний радянський і український футбольний тренер, футболіст Валерій Лобановський, українська поетеса Ганна Чубач, англійський рок-музикант, засновник і гітарист гурту Pink Floyd Сід Баррет, українська політична діячка Раїса Богатирьова, український політик і бізнесмен Олександр Фельдман.

Події:

1834 – державним гімном Російської імперії проголошено «Боже, царя храни!»

1838 – у місті Моррістаун (штат Нью-Джерсі, США) в майстернях чавуноливарного заводу Спідуелла Семюел Морзе разом з Альфредом Вайлем уперше продемонстрували свій телеграфний апарат.

1846 – у Києві створили Кирило-Мефодіївське товариство. Цього ж року Тарас Шевченко написав вірш «Заповіт».

1919 – тимчасовий робітничо-селянський уряд України затвердив назву «Українська Соціалістична Радянська Республіка» (назва УСРР зберігалася до 1936 року).

1929 – Мати Тереза прибула до Калькутти, аби почати свою роботу з допомоги найбіднішим індійцям.

1937 – відбувся другий всесоюзний перепис населення – єдиний в СРСР одноденний перепис.

1939 – у Берліні вчені Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття ділення ядер урану під дією нейтронів. Тим самим було зроблено перший крок до використання ядерної енергії.

1975 – на американському телеканалі NBC з’явилася гра-шоу Wheel of Fortune. В СРСР її варіант вийшов під назвою «Поле чудес».

1992 – скинутий президент Грузії Звіад Гамсахурдіа втік із Тбілісі.

1992 – самопроголошена Нагорно-Карабахська республіка оголосила про свою незалежність.

1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Аргентиною. Бурунді і Джибуті визнали незалежність України.

2019 – Православна церква України отримала томос про автокефалію.

2021 – захоплення Капітолію США прихильниками Дональда Трампа, що програв президентські вибори, та теорії змови QAnon.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus