USD 39.75 40.10
  • USD 39.75 40.10
  • EUR 39.85 40.30
  • PLN 9.75 9.96

Блокують соцмережі і крадуть гроші: в Україні – нова шахрайська схема з QR-кодами

19 Вересня 2020 23:04
В Україні шахраї поширюють QR-коди, прочитавши які, можна позбутися доступу до соціальних мереж і навіть втратити кошти з банківських карт. Відразу після відкриття коду жертві пропонують завантажити шкідливий додаток.

Детальніше про те, як працює схема обману – читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Як працює схема

«Мені дали такий аркушик із QR-кодом просто біля метро. Я відкрила його, з’явився запит на встановлення якогось додатку, я відмовила. Потім, вже коли прийшла додому, придивилася докладніше і погуглила – дуже зраділа, що не встановила. Це вірусний додаток», – розповідає киянка Марина.

Така схема працює вже не перший рік у сусідніх країнах, а в Україні з’явилася нещодавно. Перейшовши за зашифрованим у коді посиланням, можна потрапити на ресурс, де відразу ж запропонують завантажити шкідливу програму.

Залишати папірці з кодом можуть будь-де: в ресторанах і кафе під виглядом меню, на стовпах і навіть просто у метро.

Як розповіла експертка з кібербезпеки Маргарита Січкар, така програма здатна вкрасти паролі від соціальних мереж, дозволить шахраям потрапити в банківський додаток або навіть заблокує телефон.

«Зараз у багатьох місцях громадського харчування використовують QR-код як меню. Цей спосіб шахрайства вже давно працює в інших країнах, там масово поширюють коди просто на стовпах», – розповідає Січкар.

З початком карантину ризик завантажити шкідливий додаток збільшився. У місцях громадського харчування замість традиційного паперового меню почали використовувати електронні, які можна зчитувати за допомогою QR-коду. Але при цьому, якщо офіціанти втратять пильність, шахраї можуть легко замінити справжній код на шкідливий, тоді замість меню жертва встановить собі на телефон заражений вірусом додаток.

Як уберегти себе

- зчитувати QR-код тільки в тому разі, якщо ви знаєте, хто його розмістив;

- перевіряти перед зчитуванням, чи не наклеїли на QR-код нову наклейку;

- не завантажувати файли з будь-яких сайтів за кодом.

«Якщо ви використовуєте код у кафе і ресторанах, попросіть, переконайтеся, що це код, який залишили саме працівники ресторану. Зчитувати коди зі стовпів, у метро тощо взагалі не можна в жодному разі», – розповідає Січкар.

Юрист Олександр Плахотник пояснює: знайти шахрая, який за допомогою шкідливої програми зламав телефон і отримав доступ до даних, вкрай складно.

Якщо ви вже завантажили шкідливий додаток, негайно заблокуйте банківські карти і акаунти в банківських додатках, також варто відразу поміняти паролі в усі соціальні мережі і віддалено вимкнути телефон.

«Відразу вимикайте телефон, блокуйте карти і міняйте всі паролі. Потім телефон краще віднести в майстерню і попросити перевстановити все програмне забезпечення. Я б також радив звернутися до адміністрації тієї установи, де ви зчитали цей код, із проханням переглянути на камерах, якщо вони є, хто залишив аркуш паперу. Якщо на відео потрапило обличчя зловмисника, є сенс викликати поліцію і писати заяву», – розповідає юрист.

Шахраї йдуть в ногу з часом

«Після початку пандемії коронавірусу кількість кіберзлочинів приголомшливо зросла. За моїми оцінками, зростання в Україні може скласти близько 30%, порівняно з аналогічним сезоном минулого року», – розповідає експертка з кібербезпеки Маргарита Січкар.

Така тенденція легко пояснюється: українці почали активно купувати онлайн та рідше відвідувати торговельні центри. А там, де є можливість вкрасти, завжди з’явиться хтось, хто спробує такою можливістю скористатися.

«Шахраї пішли в онлайн ще раніше за нас», – розповідає заступниця директора Асоціації «ЕМА» Олеся Данильченко. Наприклад, зараз почастішали випадки шахрайства при оренді квартир через сайти з оголошеннями, крім того, стало небезпечніше купувати онлайн. І якщо онлайн-магазин перевірити відносно просто, то знайти того, хто ховається за «магазином» у соцмережах, значно складніше.

В Instagram, у групах у Facebook і на майданчиках з оголошеннями свої повідомлення розміщують також і шахраї. Відрізнити їх від справжніх продавців практично неможливо: вони просять завдаток або оплату за товар, а потім зникають.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus