USD 39.45 39.75
  • USD 39.45 39.75
  • EUR 39.50 39.90
  • PLN 9.65 9.85

На Волині бруцельозу серед тварин немає, – Держпродспоживслужба

4 Квітня 2024 19:06
Нещодавно в жителя Луцька зафіксували захворювання на бруцельоз. Цей випадок комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій визнала надзвичайною ситуацією природного характеру.

Що означає цей статус, які дослідження тепер проводять та як поширюється збудник хвороби серед худоби? Про це розповів головний спеціаліст відділу організації протиепізоотичної роботи управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області Сергій Войтюк в ефірі ГІТ.

Нагадаємо, на Волині зареєстровано випадок захворювання на бруцельоз, яке в області не реєстрували майже 20 років. Захворів 60-річний житель Луцька. У січні цього року в нього з’явилися болі в суглобах, підвищення температури тіла, головний біль, запаморочення. Із такими симптомами наприкінці лютого чоловік звернувся по медичну допомогу.

Фахівці центру під час епідрозслідування встановили, що хворий систематично купував на ринку в незнайомих людей м’ясо, молоко та молочні продукти. Вживав їх без термічної обробки.

Бруцельоз – це інфекційне зооантропонозне (спільне для людей і тварин) захворювання, спричинене мікроорганізмами роду Brucella. Воно передається контактним шляхом від тварин-носіїв збудника (великої рогатої худоби, овець, кіз, свиней, кролів), а також від їх інфікованих продуктів або тканин.

Хвороба має здатність до хронічного рецидивного перебігу з переважним ураженням органів руху, нервової і сечостатевої систем організму. Від однієї людини до іншої бруцельоз не передається.

Інфікування людини відбувається переважно аліментарним (через уживання заражених продуктів) шляхом, рідше – контактним або аерогенним. В основному – при споживанні некип’яченого молока і сирих молочних продуктів, а також сирого м’яса.

«Це захворювання надзвичайно рідко реєструється і серед людей, і серед тварин. Людина, яка захворіла в Луцькій громаді, перебуває на стаціонарі й проходить лікування. Наші фахівці провели обстеження господарства, встановили, які тварини там утримуються. Це коти, собака, кролі, птиця. Зазвичай ці тварини не становлять жодної небезпеки для здоров’я людини. І в цьому випадку вони не є переносниками захворювання. Тварини, які хворіють і передають збудник людині, – це велика і дрібна рогата хвороба, меншою мірою свині. Оскільки в цьому господарстві такі тварини не утримуються, ми проводимо планові дослідження і таким чином контролюємо ситуацію з бруцельозом у цілому в області», – інформував Сергій Войтюк.

Він додав, що працівники Держпродспоживслужби щороку проводять планові дослідження. Наприклад, торік дослідили зразки крові понад 60 000 голів великої рогатої худоби, понад 4000 голів дрібної рогатої худоби та понад 1000 голів свиней. І жодного випадку бруцельозу зафіксовано не було.

«Ми можемо стверджувати, що цього захворювання серед тварин нашої області немає. На території області це захворювання десятки років не реєстрували», – наголосив Сергій Войтюк.

Як зауважив, лікування від бруцельозу для тварин немає, тому господарі повинні ретельно дбати про благополуччя худоби, зокрема проводити планові огляди та лабораторні дослідження, не закуповувати тварин у неперевірених власників. У випадку виявлення захворювання потрібно ізолювати хвору худобу та здати її на забій.

«Якщо тварин завозять з інших областей, ми подаємо запити на підтвердження благополуччя господарства, що ці тварини досліджені на різноманітні захворювання, зокрема на лейкоз, бруцельоз та інші. Якщо всі тварини здорові, тільки тоді дозволяємо тварин завозити на територію Волинської області. І щорічно всі тварини, яких ми маємо на утриманні, піддаються обов’язковому плановому дослідженню», – сказав Сергій Войтюк

Протягом останніх років на Волині запроваджено моніторинг бруцельозу в дикій фауні. Щороку спеціалісти повинні дослідити проби від диких тварин, наприклад, 10 косуль і 10 зайців. Випадків бруцельозу в дикій фауні на території Волинської області виявлено також не було.
Читати ще: Кліщі атакують: з початку року понад 20 волинян звернулися до медиків

Поширені симптоми бруцельозу:

– порушення сну, головний біль;

– закреп;

– зниження (відсутність) апетиту;

– болі у м’язах та суглобах;

– загальна слабкість, депресія;

– озноб та лихоманка;

– підвищене потовиділення, сухість у роті;

– брадикардія.

Часто бруцельоз спричиняє алергічні захворювання – висипи, дерматити. Також потерпає опорно-рухова система (розвиваються артрити, синовіти, бурсити). Ураження нервової системи проявляються невритами (наприклад, лицьового або слухового нерва), неврозами та ішіорадикулітами.

Унаслідок ураження сечостатевої системи в жінок відбувається розлад менструального циклу, може розвинутися ендометрит. Якщо жінка вагітна, може статися викидень.

У чоловіків з боку сечостатевої системи розвиваються епідидиміти і орхіти.

Лікують бруцельоз переважно в стаціонарі.

Заходи профілактики:

– не вживайте сире молоко та молокопродукти;

– споживайте їжу лише відомого походження;

– споживайте м’ясо тільки після термічної обробки;

– не купуйте молочні та м’ясні продукти на стихійних ринках.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus