Горбачова викликали до суду у справі про штурм телевежі у Вільнюсі
Вільнюський окружний суд заявив, що колишній президент СРСР Михайло Горбачов отримав повістку, в якій його викликають дати свідчення у справі про події біля телевежі у Вільнюсі у 1991 року, що призвели до смерті 16 людей, пише ВВС Україна.
За словами представника суду, повістку Горбачов отримав ще 28 грудня - її доставили у Фонд Горбачова в Москві, а розписався за її отримання сам екс-президент СРСР.
При цьому неясно, чи планує Горбачов давати свідчення і яким чином.
Ідея притягнути Горбачова як свідка належить сину Аполінараса Повілайтіса, що загинув під час тих подій. На його думку, Горбачов міг знати про те, що спецназ КДБ збирається штурмувати телецентр, який захищали демонстранти, і відкрив вогонь по людях.
Сам Горбачов після тих подій заявляв, що нічого не знав про плани військових і спецназу. Він стверджував, що бійцям показали фальшивий наказ від його імені, який потім знищили.
Вільнюський суд раніше заявив, що не вимагає від Горбачова особистої присутності на засіданні, і готовий заслухати його у режимі відеоконференції.
Справа, що розглядається з початку минулого року, вважається найбільшою в історії литовського судочинства. Зараз суд слухає свідчення постраждалих, яких у матеріалах справи понад 500.
Литва 11 березня 1990 року проголосила незалежність від Радянського Союзу, проте Москва назвала це рішення антиконституційним. 9 січня на вулиці Вільнюса вивели радянських солдат - під приводом розшуку ухилянців від служби в армії.
Штурм телецентру у Вільнюсі відбувся вранці 13 січня 1991 року. У ньому брали участь військові і бійці групи "Альфа" спецназу КДБ. Захищати будівлю вийшли сотні місцевих жителів. 15 із них загинули, від вогнепального поранення помер також один радянських спецназівець.
На думку литовської влади, спецназівці під час штурму застосували бронетехніку і зброю, заряджену бойовими патронами, що призвело до загибелі більшості людей.
Загибель радянського спецназівця пояснили дружнім вогнем - на думку литовської влади, у нього зрикошетила куля, випущена з автомата іншого бійця спецпідрозділу. Проте самі спецпризначенці це заперечують.
За їхніми словами, ні в кого з них не було бойових патронів, а їх побратим загинув у результаті вистрілу із натовпу. Загибель мирних жителів вони пояснюють нібито вогнем снайперів, які не мали жодного стосунку до спецназу, але жодних ґрунтовних доказів до цієї версії не наводять.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
За словами представника суду, повістку Горбачов отримав ще 28 грудня - її доставили у Фонд Горбачова в Москві, а розписався за її отримання сам екс-президент СРСР.
При цьому неясно, чи планує Горбачов давати свідчення і яким чином.
Ідея притягнути Горбачова як свідка належить сину Аполінараса Повілайтіса, що загинув під час тих подій. На його думку, Горбачов міг знати про те, що спецназ КДБ збирається штурмувати телецентр, який захищали демонстранти, і відкрив вогонь по людях.
Сам Горбачов після тих подій заявляв, що нічого не знав про плани військових і спецназу. Він стверджував, що бійцям показали фальшивий наказ від його імені, який потім знищили.
Вільнюський суд раніше заявив, що не вимагає від Горбачова особистої присутності на засіданні, і готовий заслухати його у режимі відеоконференції.
Справа, що розглядається з початку минулого року, вважається найбільшою в історії литовського судочинства. Зараз суд слухає свідчення постраждалих, яких у матеріалах справи понад 500.
Литва 11 березня 1990 року проголосила незалежність від Радянського Союзу, проте Москва назвала це рішення антиконституційним. 9 січня на вулиці Вільнюса вивели радянських солдат - під приводом розшуку ухилянців від служби в армії.
Штурм телецентру у Вільнюсі відбувся вранці 13 січня 1991 року. У ньому брали участь військові і бійці групи "Альфа" спецназу КДБ. Захищати будівлю вийшли сотні місцевих жителів. 15 із них загинули, від вогнепального поранення помер також один радянських спецназівець.
На думку литовської влади, спецназівці під час штурму застосували бронетехніку і зброю, заряджену бойовими патронами, що призвело до загибелі більшості людей.
Загибель радянського спецназівця пояснили дружнім вогнем - на думку литовської влади, у нього зрикошетила куля, випущена з автомата іншого бійця спецпідрозділу. Проте самі спецпризначенці це заперечують.
За їхніми словами, ні в кого з них не було бойових патронів, а їх побратим загинув у результаті вистрілу із натовпу. Загибель мирних жителів вони пояснюють нібито вогнем снайперів, які не мали жодного стосунку до спецназу, але жодних ґрунтовних доказів до цієї версії не наводять.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Коментарів: 0
Священники та громадськість помолилися за упокій невинно вбитих в’язнів Луцької тюрми
Сьогодні 17:35
Сьогодні 17:35
Сили оборони знищили кілька російських безпілотних катерів, коли ті атакували українське узбережжя
Сьогодні 17:18
Сьогодні 17:18
Герой повертається у місто, яке стало рідним, на щиті: Ковель прощатиметься з уродженцем Донеччини Олександром Шевченком
Сьогодні 16:45
Сьогодні 16:45
Трамп радив Зеленському діяти сміливіше щодо РФ, – ЗМІ
Сьогодні 15:55
Сьогодні 15:55
Росіяни вдарили ракетою по Кривому Рогу, є загиблі, багато поранених. В Одесі на пляжі уламок дрона вбив жінку
Сьогодні 15:22
Сьогодні 15:22
ЗСУ знищили залізничний міст через Північнокримський канал
Сьогодні 15:05
Сьогодні 15:05

Додати коментар:
УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.