USD 39.75 40.04
  • USD 39.75 40.04
  • EUR 39.85 40.10
  • PLN 9.85 10.00

«Тарифна децентралізація». Чому восени платіжки за опалення зростуть до 4 тисяч

14 Липня 2021 14:22
В Україні від початку опалювального сезону суттєво зростуть тарифи на тепло. Навесні фахівці Асоціації міст України прогнозували, що зростання складе від 15 до 40 відсотків залежно від регіону. Зараз же прогнози стали ще більш критичними: очікується здорожчання опалення на 40-70%.

Тож ТСН.ua розбирався, хто і як буде встановлювати тарифи на опалення напередодні опалювального сезону та наскільки зростуть ціни за тепло від жовтня 2021 року.

Шалене зростання тарифів обумовлене кількома факторами. Зокрема, від другої половини травня в Україні відкрився ринок газу для підприємств теплової генерації, і «Нафтогаз» припинив постачати тепловикам газ за пільговою ціною, яку в попередні роки встановлював Кабінет міністрів.

Окрім того, ціни на газ на європейських хабах зросли порівняно з 2019 роком майже в 2,5 раза. З того часу тарифи на опалення в Україні фактично не переглядалися, адже під час карантину, викликаного пандемією коронавірусу, діяла заборона на підняття тарифів на комунальні послуги.

Нагадаємо, від 21 травня 2021 року припинив дію механізму ПСО (покладення спеціальних обов’язків) для підприємств теплокомуненерго. Тобто державний «Нафтогаз» припинив продавати газ тепловикам за фіксованою ціною та без передоплати, а постачальники тепла отримали можливість купувати газ на ринкових умовах у будь-якого постачальника.

Утім, врешті-решт, після втручання Кабінету міністрів та Офісу президента «Нафтогаз» пішов на певні поступки, зокрема знизив ціну палива для тепловиків до 7,4 грн/куб. м. Однак опитані енергетичні фахівці кажуть, що до остаточного вирішення конфлікту між «Нафтогазом» та підприємствами теплокомуненерго ще далеко.

«Ситуація, яка склалася зараз, свідчить про те, що уряд став на бік «Нафтогазу» і дотримується рекомендацій, які були розроблені насамперед за участі представників НАК. Тобто думка споживачів тепла взята до уваги дуже обмежено», – каже в коментарі експерт з питань енергетики, заступник голови Науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев.

Можна спрогнозувати, що авансова передоплата лишиться в майбутніх договорах між «Нафтогазом» та тепловиками. Так, зокрема, у Києві споживачі уже в липні почали отримувати платіжки з рекомендованим авансовим платежем за опалення. Як пояснюють у комунальному підприємстві «Київтеплокомуненерго», сума в платіжках дорівнює третині від суми, яку клієнти платили минулого опалювального сезону.

Однак минулої зими українці отримували тепло та гарячу воду за тарифами, встановленими ще в 2019 році, адже на період карантину, який триває і дотепер, діяла заборона на підвищення цін на комунальні послуги.

«Тариф, що був встановлений з 2019 року, розраховувався з ціни газу в 6,5 грн/куб. Сюди входила як безпосередня вартість «блакитного палива», так і плата за його доставку. Але оскільки міста не мали права встановлювати нові тарифи на теплопостачання, ці тарифи були збитковими для підприємств теплової генерації», – пояснює в коментарі виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк.

За словами фахівця, вже минулого сезону ціна газу у в тарифі на тепло мала б складати біля 10 грн/куб. м, з яких близько 8 грн/куб. м – вартість «блакитного палива» і 2 грн/куб. м – вартість його доставки. І, зокрема, внаслідок цього тарифного розриву підприємства теплової генерації накопичили мільярдні борги перед «Нафтогазом».

Що буде з цінами восени

Фахівці відзначають, що цього сезону вартість опалення та гарячої води зросте в середньому на 40-70% залежно від міст. Приміром, за прогнозами голови департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олега Попенка, у Києві тариф на тепло виросте на 45%, в Одесі – на 56%, у Тернополі – на 70%, а у Чернівцях – на 75%.

Так, у містах, в яких в останні кілька років не проводилась модернізація комунальних мереж, тарифи можуть зрости на 60-70%.

«Зараз вартість газу для тепловиків навіть за спеціальною ціною від «Нафтогазу» буде близько 9,5-10 грн/куб. м. (включно з доставкою). Враховуючи, що в тарифі на опалення, що сплачує населення, складова газу близько 70%, підвищення цін для кінцевих споживачів може скласти ті ж таки 40%», – каже Святослав Павлюк.

Однак, якщо Верховна Рада не вирішить проблему мільярдних боргів тепловиків перед «Нафтогазом», фахівці прогнозують, що мешканці низки міст можуть отримати тариф щонайменше вдвічі більший, аніж минулорічний.

«Через колосальні борги міста не мають грошей, аби заплатити аванс «Нафтогазу», як того вимагатиме трирічний контракт. А якщо вони його не укладуть, вони одразу потраплять до «постачальника останньої надії» (ПОН), функції якого покладені теж на «Нафтогаз», – пояснює Святослав Павлюк.

За його словами, тариф ПОНу, який оновлюється щомісяця, у червні становив близько 12,6 грн/куб. м без доставки. Тобто, разом із доставкою кубометр газу обійдеться тепловикам майже в 15 тисяч гривень. Тож тариф за тепло для населення щонайменше подвоїться порівняно з минулим роком

Відповідальність за тариф – на місцях

Водночас від липня тарифи на опалення та гарячу воду для всіх українців буде встановлювати винятково місцева влада. Раніше, до 2018 року, тариф на опалення розраховувався тепловиками, ухвалювався рішенням органу місцевого самоврядування і затверджувався державним регулятором – Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Від 2019 року Тарифний регулятор поступово передавав повноваження з регулювання діяльності дрібних виробників тепла на місцевий рівень. Врешті, 7 липня цього року регулятор передав право встановлювати тарифи 28 останніх та найбільших тепловиків на місцевий рівень.

Фахівці з питань енергетики кажуть, що це несе за собою низку ризиків. Зокрема, зникає інституція, яка хоч якось відстоювала інтереси споживачів перед комунальними підприємствами.

«Я не пригадую, щоб регулятор піднімав тарифи на опалення та гарячу воду, які подавали тепловики після затвердження органом місцевого самоврядування. Завжди НКРЕКП так чи інакше «збивала» цей тариф. Відтепер цього «фільтра» – структури, що захищатиме права споживачів, – не буде», – каже Святослав Павлюк.

За словами фахівця, оскільки з травня 2021 року в Україні діє ринок газу для тепловиків, можуть виникати корупційні схеми на закупівлях «блакитного палива».

«Комунальні підприємства, очільників яких призначає місцева влада, тепер можуть закуповувати газ не по дешевій ціні в 7-8 тисяч гривень за тис. куб. м від «Нафтогазу», а по 15-17 тисяч гривень за тис. куб м у «своїх» постачальників. Раніше НКРЕКП звертало на це увагу», – каже Святослав Павлюк.

Водночас, після передавання права затверджувати тарифи на тепло місцевій владі: процес формування тарифу відбуватиметься швидше, за 5-6 тижнів, тоді як за «старої» системи він займав до 9 тижнів.

За словами голови НКРЕКП Валерія Тарасюка, регулятор буде здійснювати методичну роботу і надавати допомогу з питань держрегулювання підприємств теплопостачання. Фахівці пояснюють, що НКРЕКП, хоча й втрачає право коригувати тарифи на опалення, усе ще лишається інституцією, яка визначає правила гри на ринку комунальних послуг.

«У НКРЕКП залишаються функції незалежного регулятора. Тобто, якщо будуть скарги на дії теплопостачальників чи конфлікти на місцевому рівні, комісія залишає за собою право їх врегульовувати. Також регулятор продовжить визначати структуру ціни і контролювати дотримання підприємствами існуючих на ринку правил», – пояснює Геннадій Рябцев.

Як ми писали, тарифи на опалення в Україні встановлюватиме місцева влада.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 39
73% Показати IP 14 Липня 2021 14:35
Бо ми зробимо себе ще раз. Бу га га га ...
25% до 73% Показати IP 14 Липня 2021 15:16
І я б зробив те ж саме. Бо і при мені газ коштував 8,5 грн/куб. Чи забули? Але не встиг- іншого вибрали.
Янукович до 25% Показати IP 14 Липня 2021 15:21
Чи не згадуєте мене, незлим, тихим словом?
Громадянин до Янукович Показати IP 14 Липня 2021 15:48
42 млрд. золото-валютних резервів верни тв.рино!
Янукович до Громадянин Показати IP 14 Липня 2021 16:24
дурнику, їх розікрали під час майдану, так як і золотце з Одеси
Громадянин до Янукович Показати IP 14 Липня 2021 16:50
Наскільки ж ви хворі ... і далекі від реальних речей. Дилетантизм просто зашкалює. А офіційні дані НБУ і Мінфіну вказують, що ще до Майдану ЗВР майже не було, все пішло на підтримку долара по 8 грн. Тому то янночка і повзала на колінах перед пуйлом, за кредит в 15 млрд. дол.
Янукович до Громадянин Показати IP 14 Липня 2021 17:19
Щоб не бути голослівним, дайте ссилочку будь ласка які підтвердять ваші слова
Громадянин до Янукович Показати IP 14 Липня 2021 18:41
Заходите на сайт Мінфіну і дивитесь розмір ЗВР по роках. А ОТ ВІД ВАС ЧЕКАЮ ПОСИЛАННЯ НА МАТЕРІАЛИ КРИМІНАЛЬНОЇ СПРАВИ, що ЗВР РОЗКРАДЕНІ ПІД ЧАС МАЙДАНУ.
Дідо до Громадянин Показати IP 14 Липня 2021 20:45
https://index.minfin.com.ua/ua/finance/assets/ - порівняйте будь ласка звр 2013р і 2015р, дякую за підтвердження
Дідо до Громадянин Показати IP 14 Липня 2021 20:49
22 декабря 2014 Золото в одесском хранилище Нацбанка подменили свинцом - Несколько золотых слитков на сумму более пяти млн грн в одесском хранилище НБУ оказались при проверке обычным свинцом, покрытым золотой краской. Об этом со ссылкой на пресс-службу облУВД сообщают «Вести». «Открыто уголовное производство. Сейчас проводятся следственные действия по выявлению причастных к этому преступлению», — прокомментировали в пресс-службе одесской милиции.
Дід Панас до Громадянин Показати IP 14 Липня 2021 21:00
Издание Zerohedge рассказывает о том, что махинации с золотовалютным резервом на Украине начались еще в марте 2014 года. Тогда МВФ официально оценил запасы золота в главном банке Украины по состоянию на февраль 2014 года в 42,3 тонны, то есть восемь процентов от всего золота страны. Известно, что на тот момент государственный переворот был в самом разгаре, а значит наличие существенного объема золота в резервах – заслуга бывшего президента Януковича.
Дід Панас до Громадянин Показати IP 14 Липня 2021 21:06
Ну і з кримінальною справою ви мене розсмішили, ви сподіваєтесь що вони (революціонери) будуть проводити кримінальні провадження щодо себе?
Дід Панас до Громадянин Показати IP 15 Липня 2021 16:08
ЗВР на кінець 13 року - 20,415 млрд, а вже в 2015 з новою владою маємо 5,625, то хто ж насправді їх вкрав?
Анонім до Громадянин Показати IP 14 Липня 2021 16:38
Звідки така точна цифра? Допомагали виносити ? Чи рахували перед втечею? Через 2 морд. за транзит газу ґвалт кричать. А тут цілих 42. Та таких грошей не було. Це видумали ті брехуни, які нам европейські зарплати і пенсії обіцяли.
Да невже? до Анонім Показати IP 14 Липня 2021 16:53
О, бачу правдонька вас таки заїла. Це добре, не потрібно що б всі забували за подвиги шапкокрада.
Громадянин до Анонім Показати IP 14 Липня 2021 17:02
яночка, приїзжай в Україну, тут свої казочки розкажеш. А ми тебе і зустрінемо, і вислухаємо уважно. Приїзжай яночка, не бійся!
73% до 25% Показати IP 14 Липня 2021 15:44
Процент клінічних іді.тів, які зробили б теж саме, також повинен бути. То є природний відбір ...
73% до 25% Показати IP 14 Липня 2021 15:48
Але хтось йшов на вибори з галом зниження тарифів, кінця епохи бідності, кінця епохи корупції ... І хтось конкретно поі_мєл своїх виборців. От тут і все ...
Анонім до 25% Показати IP 14 Липня 2021 16:08
та забули люди що порох мав по12 газ зробити але не встиг ну а зеленський то як його син продовжує почате батьком. і ціни і реформи так шо
ДА! до Анонім Показати IP 14 Липня 2021 16:17
ДА, Порох то постать, вже три роки як не президент, а люди думають що то все він, а не бубочка ... Люди, кого ви понавибирали?
? до 73% Показати IP 14 Липня 2021 19:15
А в чому проблема, коли в кожного є по дві нирки?
Ба_ра_ни Показати IP 14 Липня 2021 14:36
Поміняли кров героїв на низькі тарифи. Скоти*няки...
Дідо до Ба_ра_ни Показати IP 14 Липня 2021 14:56
Яких героїв, йолопе?
Анонім до Дідо Показати IP 14 Липня 2021 16:05
Дідику, не порть повітря. Випий сивухи, помолись на янночку, і в люлю.
Анонім до Дідо Показати IP 14 Липня 2021 16:06
Ото бомбануло. Для пристарілого організму то не зашкодить?
Лучанин Показати IP 14 Липня 2021 14:50
Лучани Українці Чого мовчимо і терпимо??? Нехай вони платять 80%зарплати за тепло
Анонім до Лучанин Показати IP 14 Липня 2021 15:45
А деяким подобається "золотий дощ", судячи з деяких коментів вище...
Дідо Показати IP 14 Липня 2021 14:53
Іххааа! Перемога! Гоп! Гоп! Гоп!
Анонім Показати IP 14 Липня 2021 15:23
Чому волиньгаз ігнорує або не приймає від населення реальні покази газових лічильників?
Але до Анонім Показати IP 14 Липня 2021 15:46
Да кому те населення потрібне. Його вже як використаний гумовий виріб викинули в унітаз.
Карл Корі Показати IP 14 Липня 2021 15:57
А ще варто подякувати попереднім міським владам, які призначали настільки хороших менеджерів керівниками Луцьктепла, що у них 300 млн заборгованості й щось мені підказує, що населення боргує їм значно менше. Проте це не заважало тим керівникам постійно клянчити у міста гроші "на зарплати працівниквм".
Василь Показати IP 14 Липня 2021 16:43
Це поки-що квіточки.Ягідки будуть на Різдво!Достатньо -20град на 2-3 дні і відключення подачі газу в Україну.А що так буде в самий несприятливий момент для України-сумніватись не потрібно.Тоді населення і запитає владу і про тарифи,і про підготовку до зими.А поки-що всі мовчать-думають ,що пронесе.Німеччина і Франція думають про свої інтереси,тим більше,що деякі бувші керівники куплені Газпромом.Ось тоді згадаємо і про торф,і про деревину,і про зменшення споживання газу.і про температуру в квартирах на рівні 18град.
73% до Василь Показати IP 14 Липня 2021 16:55
Ми проголосували за профі. Вони цього не допустять і тарифи знизять!
Василь до 73% Показати IP 14 Липня 2021 18:38
Щоб стати хоч трохи профі в теплопостачанні-то потрібно мати тех. вуз і років 5 стажу на пуско-наладці.Участь в 95 кварталі не є мірилом кваліфікації.Хіба-що волосся відривати в одному місці!!!
Ми до Василь Показати IP 14 Липня 2021 17:03
Ми зимою згадаємо за кого ж то проголосували на двох останніх виборах. І рєпу почухаємо, але то нен допоможе.
турбо режим Показати IP 14 Липня 2021 18:05
в чем проблема? и какая разница сколько платить? можете продать собаку...и вообще-какая разница. .73% нас поддерживают и будут отдавать последнее за бубочку.-нашего най.най.най!
Василь Показати IP 14 Липня 2021 18:34
Треба бути реалістами.Україна на опалення витрачає в рази більше,ніж навіть сусідня Польща.Будинки розбалансовані.Проекти опалення-з 70-их років.Котельні Луцька давно застарілі (особливо на Карбишева 2),траси діряві(корозія зверху від затоплень),програма модернізації на залежних ІТП досить сумнівна.Температура теплоносія не більше 80град. .а перепад тиску в мережах значно менший від проектного.От трохи лучани і почухаються взимку,може дійде,що і як треба робити.
Ги ги до Василь Показати IP 14 Липня 2021 18:43
Ось воно що, то слуга олігархів знову ні при чому? Бубочка не знав?
Правда Показати IP 15 Липня 2021 06:30
Пане Василь.Для кого Ви це розповідаєте,для люмпена,в них лиш шлунок ще функціонує і трохи розмноження.Ви це бачите кожен день,не витрачайте всій час.Виживання не за горами і це вже факт,як і те,що кожен за себе.Прикро,але так буде.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus