USD 40.45 40.75
  • USD 40.45 40.75
  • EUR 44.50 45.20
  • PLN 3.30 4.00

Учені фіксують масову зміну статі серед диких птахів: яка причина

19 Серпня 2025 00:14
Уперше в історії науковці зафіксували масове явище зміни статі серед диких птахів – зокрема, у австралійських видів.

Дослідження, опубліковане в журналі Proceedings of the Royal Society B, виявило, що у зебрових амадин (Taeniopygia guttata) – популярного об’єкта орнітологічних досліджень – самки можуть змінювати стать на самців у природних умовах, пише nv.ua.

Науковці з Університету Нового Південного Уельсу (UNSW) виявили, що деякі самки демонструють поведінку, зовнішній вигляд і навіть фізіологічні ознаки, характерні для самців. Це не просто гормональні коливання – у деяких випадках йдеться про повноцінну зміну статевої ролі, включно з участю у шлюбних ритуалах та захистом території.

Зміна статі виявилася не поодиноким випадком, а досить поширеним явищем. Вчені проаналізували понад 1 600 особин і виявили, що приблизно 1 з 10 самок демонструє ознаки маскулінізації. Це ставить під сумнів усталені уявлення про статеву стабільність у птахів.

Читати ще: Важить, як кішка, і не вміє літати: що відомо про найнезвичайнішу папугу у світі

Однією з можливих причин є екологічні фактори – зокрема, зміни клімату, доступність ресурсів або демографічний дисбаланс між самцями та самками. Такі адаптації можуть мати еволюційне значення, дозволяючи виду краще пристосовуватись до змін середовища.

Це відкриття змінює уявлення про статеву пластичність у хребетних. Раніше вважалося, що така здатність характерна переважно для риб або рептилій, але тепер доведено, що й птахи можуть демонструвати подібну гнучкість. Дослідники наголошують, що це лише початок – попереду нові дослідження, які допоможуть краще зрозуміти механізми та наслідки цього явища.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Коментарів: 1
Бойу Показати IP 19 Серпня 2025 08:37
новини з Волинi здалеку заходять про макро-бриджiд сплiтки включно з участю у шлюбних ритуалах та захистом території

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus