USD 39.00 39.50
  • USD 39.00 39.50
  • EUR 39.20 39.90
  • PLN 8.30 8.60

Невтішні перспективи довгобуду у Луцьку або Коли заспіває фонтан

4 Вересня 2015 19:00
Невблаганна спека заглядає у кожен закуток Луцька. Прогулюючись центром міста у спекотну пору, так і кортить присісти біля великого й красивого фонтану, де легше б дихалося і думалося. Та замість окраси маємо у самісінькому центрі Луцька страховисько, яке лучани вже давно красномовно прозвали «коритом». Детальніше про те, коли заспіває фонтан у центрі Луцька - в матеріалі Хронік Любарта.

Обіцянки-цяцянки

Фонтан на головній площі міста спорудили у 1977 році. Це був примітивний, за мірками сьогоднішніми, але вельми сучасний на той час фонтан. І якби не амбітні плани мера Антона Кривицького, що керував містом із 1994-го до 2006-го, простенький фонтан із дельфінами дарував би прохолоду містянам і донині.Ось таким пам'ятають головний фонтан міста із середини 70-х

Епопея з будівництвом нового світломузичного фонтану на Театральному майдані міста розпочалася понад десяток років тому, однак дуже скоро успішно й надовго «заглохла».

Будівництво розпочали, проте невдовзі проект заморозили, адже грошей у міському бюджеті ледве вистачало навіть на нагальні міські проблеми. Тож роботи зупинилися на стадії спорудження бетонного корита та інженерних комунікацій.

Тим часом, подейкують, за рахунок цієї ідеї Кривицькому вдалося списати майже мільйон гривень на проектну документацію, про яку згодом усі забули.

Виношував плани втілити цю ідею в життя і наступний міський голова Богдан Шиба. Принаймні про спорудження світломузичного фонтану йшлося у його передвиборчій програмі. Більше того, завершити цю роботу було одним із першочергових завдань тодішнього кандидата в мери.

Одначе й цим благим намірам не судилося стати реальністю. Після зміни владної еліти у 2006-му наступила глибока криза – не лише фінансово-економічна, а й криза в розвитку міста, що переросла у 100-мільйонний борговий спадок наступному меру.

Більше того, за каденції Шиби на місці фонтану облаштували дитячий майданчик, біля якого продавали пиво. Згодом через непорозуміння з підприємцем-орендарем майданчик було демонтовано, а «корито» так і лишилося «прикрашати» Театральну площу.У 2010 році містом став керувати нинішній мер Микола Романюк. Як і попередники, він неодноразово давав обіцянку, що на місці ганебного довгобуду стоятиме унікальної краси фонтан, аналогів якому не знайдеться в Україні. Та віз і нині там.

На початку 2012 року Микола Романюк заручився підтримкою тодішнього депутата Верховної Ради Ігоря Палиці, який пообіцяв, що виділить кошти на будівництво фонтану.

За задумом Ігоря Палиці, Фонд якого на той час уже активно діяв у Луцьку, до кінця року, а то й до Дня міста на Театральному майдані цілком реально збудувати новий фонтан як подарунок усім лучанам та гостям міста.

«Ми хочемо, щоб музичний фонтан справді відрізнявся від тих, що зараз є у Західній Україні, й був найкращим», – говорив тоді Ігор Палиця.

Згодом нардеп-меценат навіть висловив ідею щодо доцільності розробки програми, згідно з якою в Луцьку може з’явитися навіть не один фонтан. Таку цілісну програму Палиця пропонував розробити спільно з місцевою владою на п’ять років, щоб у кожному мікрорайоні міста з’явилася архітектурна композиція у вигляді фонтана. Проте за цю справу першочергово мали взятися архітектори й чиновники, своє слово мала би сказати і громада.

«Фонд це профінансує. Щоб ми починали творити Луцьк, як Відень, як Рим. Люди їдуть туди подивитися на архітектурні композиції, які стоять там сторіччями. Зараз і в нас головна мета – привернути увагу туристів», – висловлювався він.


У 2005 році активісти місцевої громадської організації «Національний Альянс» влаштували на Театральному майдані акцію «Відкриття фонтана». Наповнивши водою пластикові пляшки, молодь імітувала роботу фонтана-довгобуду, через незавершене будівництво якого центральна площа міста навіть у день 920-річчя Луцька не мала привабливого вигляду.


Говорили-балакали

У травні 2012 року виконавчий комітет Луцької міської ради оголосив конкурс на кращий проект фонтану на Театральній площі.

Зі слів тодішнього головного архітектора Луцька Юрія Казмірука, основним завданням учасників конкурсу є створення неповторного образу скульптурної композиції, яка відповідала б національним традиціям краю, сучасним естетичним вимогам.

Уже в липні стало відомо, що жодна із запропонованих пропозицій не вдовольнила уподобання чиновників. Юрій Казмірук пояснив це тим, що основним елементом усіх запропонованих проектів була скульптура. А це, мовляв, вступає в дисонанс із уже сформованим архітектурним середовищем Театрального майдану. До слова, на момент проведення конкурсу про світломузичний фонтан не йшлося.

Після провалу конкурсу чиновники вирішили дізнатися про долю попереднього проекту, згідно з яким фонтан мав бути світломузичним.

Головний архітектор тоді повідомляв, що на незавершене будівництво фонтана уже виготовлено проектно-кошторисну документацію, яку, звісно ж, доведеться допрацювати. Розробкою самого проекту, на замовлення департаменту ЖКГ, опікувалася волинська філія ДП «Діпромісто», яка й побудувала основу фонтана у формі «бетонного корита» й підвела до нього інженерні комунікації. На думку Казмірука, світло-музичний фонтан у поєднанні з пам’ятником Лесі Українці й музично-драматичним театром буде композиційно правильним рішенням.

Власне, те, що конкурсна комісія тоді не наважилася назвати переможцем жоден із проектів фонтана, робить чиновникам тільки честь, адже вибір був направду невеликим. Та й нічого справді унікального і вдалого учасники конкурсу не змогли запропонувати. Серед варіантів, які пропонували луцькі та немісцеві архітектори, були композиції на тему драми-феєрії «Лісова пісня» Лесі Українки, біблійної трійці, скульптури, які демонструють красу жіночого тіла, та навіть зірковий корабель.

«Усі п’ять пропозицій перетягували на себе основний акцент площі. На площі центральними об’єктами є пам’ятник Лесі Українці та музично-драматичний театр. Це центр композиції. Усе решта має бути гармонійним фоном. У тих варіантах, які було представлено, акценти зміщуються і скульптури фонтана стають центральними», – пояснював Казмірук. – А взагалі при зведенні цієї споруди доречніше було б не архітектурно-скульптурне компонування, а інженерно-технічне. Він на третину реалізований. І цей проект не має містити скульптури, а лише інженерно-технологічне рішення: музичний і світловий супровід подачі води».

Тоді, влітку 2012-го, було вирішено, що до 1 вересня фахівці мають розробити нову концепцію світломузичного фонтана, аби нарешті братися за реалізацію задуму. Постановили і забули.

А вже у лютому 2013 року міський голова Микола Романюк зізнався, що із фонтаном виникли проблеми. Мер заявив, що коштів на реалізацію задуму немає, відтак коли на місці «корита» постане фонтан, сказати не може.Зі слів Олександра Товстенюка, голови правління Фонду Ігоря Палиці «Новий Луцьк», ідею зі спорудженням фонтану міська влада просто загубила через безвідповідальність. Попри те, що меценат був готовий профінансувати проект.

«У нас була чітка позиція: мерія влаштовує конкурс, відбирає найкращий варіант, погоджує його із громадськістю, а ми беремося фінансувати. Усе надзвичайно просто. Для нас було важливо, аби цей процес відбувався прозоро й виважено. А фонтан, ясна річ, коштував би мільйони. Це серйозна відповідальність. Але чиновники чомусь не здатні впоратися з таким простим завданням», – прокоментував Олександр Товстенюк.

Та й сам Ігор Палиця під час візиту до Луцька 1 вересня теж розповів, що добре пам’ятає про обіцяний фонтан на Театральному майдані. І з прикрістю констатував, що міська влада не спромоглася довести справу до кінця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яке майбутнє може мати Луцьк, - Ігор Палиця

«На жаль, ця тема перебуває у «замороженій» стадії. Хоча я особисто виявив ініціативу і запропонував фінансування. Оскільки переможця конкурсу так і не було визначено, ідея померла. Проте усі свої зобов’язання й обіцянки я пам’ятаю. І вони будуть виконані, щойно для цього створять умови», – запевнив Ігор Палиця.

Довідково:

За часів хрущовської «відлиги» особливо помітним був поштовх у розвитку архітектури.

Не був обділений Луцьк і останнім словом у тогочасній моді фонтанобудівництва.

Коли ще в 1950-х роках майже обов’язковим стилем будівництва був «сталінський ампір», то в часи відлиги панував «радянський модернізм».

То була стилістика із запозиченими тогочасними ідеями архітектури заходу. У Луцьку цей стиль панував майже всі шістдесяті роки. Збудували до десяти великих будівель, які його репрезентують. Один із них – кінотеатр «Промінь» за проектом луцького архітектора Ростислава Метельницького. Кінотеатр відкрили у 1965 році. І через деякий час – фонтан біля нього.

Це був перший у Луцьку світломузичний фонтан, зроблений за останнім словом техніки. До речі, влаштовували цей фонтан луцькі інженери. Фахівці, які працювали на місцевих заводах, мали достатню кваліфікацію, щоб зробити його. Нічної пори він світився, грала музика.

Але головним фонтаном міста, безперечно, вважався світломузичний фонтан на Театральному майдані поруч із драматичним театром імені Тараса Шевченка.

Театр збудували у 1975 році в стилі радянського модернізму і через два роки відкрили фонтан. Одна з його особливостей – скульптура двох дельфінів, біля якої, мабуть, сфотографувалися свого часу всі діти Луцька. Відкриття фонтана було одним із інших заходів із влаштування нової центральної площі в обласному центрі, роль якої раніше виконував майдан біля обкому з Леніним, де нині – головний корпус Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

Автор: Ірина КАЧАН
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 11
Лучанка Показати IP 4 Вересня 2015 19:23
Господи та вже б який-небудь фонтан зробили
свг Показати IP 4 Вересня 2015 19:40
взагалі то промінь побудували в 1870р.
свг Показати IP 4 Вересня 2015 19:40
вибачте 1970
люся Показати IP 4 Вересня 2015 22:02
не можуть зробити фонтан, кажуть, що дорого, демонтувати,ще дорожче то хоч навезіть землі та зробіть гарну клумбу з лавочкаи навкруги,...
122 Показати IP 4 Вересня 2015 23:30
Романюк наш мер навіки!!!
Ау Показати IP 5 Вересня 2015 00:02
гляньте на цей нефонтан з верху і Вам все стане ясно, жителі багатоповерхівки з годинником, давно знають, що показує силуєт недофонтану
краплинка Показати IP 5 Вересня 2015 00:27
"По суті світломузичний фонтан є двоповерховою будівлею з експлуатованої в екстремальних умовах покрівлею. Саме це потрібно враховувати при розгляді місця розміщення фонтанної композиції. Можливий, звичайно, варіант окремого (віддаленого) розміщення технічного приміщення. Але цей варіант є не доцільним з фінансової точки зору" - вимоги до фонтану. Ясно одне що "промазали" з тим коритом того і так мнуться по сьогоднішній день. Ідея з клумбою дуже сподобалась, тим паче емітувавши рослинками струмені води та форми на зразок фонтана!
Сергій Показати IP 5 Вересня 2015 08:09
Та зробіть вже простий фонтан, щоб влітку можна було просто біля нього посидіти. Романюк ти мужик чи нє?
цікавий Показати IP 5 Вересня 2015 08:21
Я так і не зрозумів, а " лімон" кривицького на "проектну документацію" що, списали? А на той час в баксах це немаленька сума.
007 Показати IP 5 Вересня 2015 09:53
заказуха, романюку це корито дісталось у спадщину. а чого фонд, який має гроші, не зробить подарунок місту? пригадується теж обіцяли...
Свідок Показати IP 5 Вересня 2015 10:25
З самого початку,коли організовувався конкурс було зрозуміло що фонтан ніхто не збирався добудовувати.Потрібно було підняти проектну документацію і хочаб поцікавитися, що там накреслено. А споруджувати скульптури у фонтані поблизу памятника Лесі абсолютно непотрібно. Також нерозумно ламати існуючу бетонну чашу фонтану.З іншої сторони треба було вирішувати чи витрачати мільйони на фонтан чи ремонтувати дороги та кумінікації.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus