USD 39.80 40.10
  • USD 39.80 40.10
  • EUR 39.90 40.20
  • PLN 9.85 10.10

Чим живе Устилуг – місто, в якого за городами видніється Європа

13 Листопада 2016 21:44
Устилузька громада розкинулася на вигинах Західного Бугу, прямо вздовж річки, на шістдесят кілометрів берегової лінії. Це двадцять шість сіл з містом в центрі – так відновилася "історична справедливість", і Устилузький район, що існував до 1959 року, знову з'явився на карті – тепер в новому статусі. Тут пишаються Ігорем Стравінським, п'ють воду з Глибокої Криниці, ремонтують школи і скаржаться на дороги і сміття, яке залишають люди, які перетинають кордон з Польщею. А там, прямо за городами, на яких вже прибрали яскраво-помаранчеві гарбузи, видніється Європа.

Найбільша громада Волині пишається Стравінським, ремонтує будівлі і чекає дорогу, - пише "Сегодня".

НА КРАЮ КРАЇНИ

Село Лудин — колишня "крайня точка Радянського Союзу". Дістатися сюди складно. Дорога - суміш бруківки, асфальту і дірок - змушує рулити акуратно і повільно. Навколо блискучі чорноземом поля і похмурі сліпі очі дотів на пагорбах, яскраво-осіннє листя дерев підточені чорними краплями якоїсь зарази. Втім, вже в самому Лудині дорога стає краще - кам'яна, міцна, подекуди видніються свіжі латки.

18 кілометрів до Устилуга. 498 жителів по паспорту. В реальності - трохи менше чотирьохсот. На пагорбі стоїть триповерхова школа 1971 року народження, яку якраз утеплюють силами громади. Тут навчаються 108 дітей. Більшість - 65 осіб - живуть у навколишніх селах і добираються на навчання на шкільному пазіку. Другий автобус вже на підході - один не справляється. За рік роботи громади школа зробила косметичний ремонт в їдальні і майстерні, купила в їдальню плиту, холодильник і електром'ясорубку.

Кожен клас обставлений в своєму стилі, працюють туалети, вікна нові, опалення - на твердопаливних котлах, запаси вугілля і дров на зиму вже є. Вікна нові. Тут існує Козацька республіка. Від першого по четвертий клас - "весельчата". Потім приймають в "козачата", у них власні курені, пісні, Рада, гетьман. Дітей вчать відповідальності: з першого класу діти доглядають за власним кімнатною рослиною.

- Мені здається, сільська школа виховує краще, ніж міська, - ділиться з "Сегодня" директор Людмила Гладчук. - Ми кожну дитину знаємо, кожну сім'ю. Самі в селі - у всіх на виду. Це дитина сусіда, це кума сусіда, це знайомі, це друзі. Кожен вчитель намагається на уроці дати максимум, тому що знає, що дитині треба піти і допомогти мамі по господарству.

Перші згадки про село з'явилися на початку XVI століття. Є дві легенди про походження назви: мовляв, заблукали колись мисливці, та й назвали місце Блудин, тільки перша буква відпала. А по другий - тут жили лудильники, які займалися обробкою металу.

- Лудин - самостійний. У роки Другої світової тут була своя боївка УПА. На в'їзді - стовп, а там було гасло: "фашистів не пустимо, а мельниківців розіб'ємо". Це була своя держава. Стільки років пройшло, а самостійність в крові, завжди є власна думка, - гордо каже Людмила Гладчук.

Просто в саду біля невеликої цегляної хати стоять хрести - це пам'ятник 1911, відзначає скасування кріпосного права. Між деревами натягнута мотузка, на ній сохне білизна. На підвіконні двоє мужиків лагодили дециметрову антену.Пам'ятник. Місце під хату дали поруч з монументом, присвяченим скасуванню кріпосного права.

— Тут біля них народився, тут і помру, - каже один з них. Його дружина поїхала на заробітки, залишивши чоловіка возитися з дітьми. - Все життя запитують люди, хто ж тут похований, а це - пам'ятник!

В сад заходить бабуся - знімати білизну.

- У 65-му році хата побудована, - розповідає Таїса Федотівна Волочай. - Місця іншого не давали, так що вийшло, що живемо прямо з цими хрестами. Хоч би хто грошей на фарбу дав!

Трохи нижче, біля підніжжя пагорба, на якому в деревах ховається синя дерев'яна церква, маленька каплиця. Це - Глибокий Колодязь. Люди кажуть, раніше джерело бив так сильно, що з усієї округи привозили шерсть, щоб забити дно, інакше затопило б нижню вулицю села. На Водохреща службу правлять тут, кажуть, вода цілюща. Не знаю щодо лікувальних властивостей, але на смак хороша - чиста, свіжа, холодна, аж зуби зводить.

Свято-Миколаївська церква - ще одна візитна картка Лудина. Побудована в 1601 році, вона до цих пір вперто дивиться вгору, радує готичному стилем і іконами, які прикрашені вишитими рушниками. На жаль, старі ікони розікрали, в тому числі чотири роки тому винесли і шалено цінну "Неопалиму купину". Величезні дерева в церковному дворі ніхто не чіпає - вони зрослися з будівлею і тепер захищають його від старості і обвалів.

ПЕРШІ ВІД КОРДОНУ

Устилуг зустрічає журналістів величезною - в сотню машин - чергою прямо на кордоні міста. Вона розтягується довгим оклику, нагадуючи, де ми: зовсім поруч, за кілька кілометрів, знаходиться міжнародний автомобільний (для легковиків) пункт пропуску "Устилуг-Зосін". Проїжджаємо повз, їдемо по головній вулиці. На годиннику - восьмій ранку, людей небагато, мрячить дрібний дощ. Двірники, незважаючи на негоду, прибирають з узбіч папірці і поліетиленові обгортки. Урни та сміттєві баки - на кожному кроці.На в'їзді. Черга до Польщі - сотні машин на кордоні Устилуга.

- Раніше було гірше, - розповідає дівчина в магазині, вправляючись з кавоваркою. - Всі машини, які їдуть до Польщі, просто тут стояли, на узбіччях ...

Пункт пропуску ховається за двома вигинами дороги. Місцевий бізнес кучкуються тут - маркет, обмін валют. У кіосках і магазинах, судячи по вивісках, можна купити хот-дог, тютюн і алкоголь. Зліва, на невеликій гірці, - пам'ятник загиблому прикордонному загону, який у 1941 році, на другий день війни, прийняв удар німців. Відразу за ним - великий будинок цілодобового туалету.

На пункті пропуску - черга з десятка машин, які "пройшли відбір" на в'їзді (займає кілька годин) і тепер проїжджають до Польщі. За всім цим з віконця кіоску тоскно спостерігає хлопець, який продає хот-доги: після того, як з Устилуга прогнали автомобілі, клієнтів стало замало.

Мерія - жовта двоповерхова будівля - ніби в облозі. У дворі розриті котловани, працюють люди - зміцнюють фундамент і роблять ремонт в будівлі, де планують відкрити Центр адмінпослуг.

- Устилуг - це одна з перших громад в країні, - розповідає нам очільник громади і мер Устилуга Віктор Поліщук. - Унікальність в тому, що у нас центром стало місто. Процес об'єднання навколо міст двояко. Є міста, які хочуть приєднати навколишні села, але ті проти, тому що там є великі підприємства, вони платять податки, там нормальний бюджет, і ніхто не хоче об'єднання. Є навпаки, сільради хочуть до міста, але міський голова не хоче, тому що вони дотаційні.

Тут громада виникла в межах колишнього Устилузького району, який існував до 1959 року. Все за правилами: не більше ніж 25 кілометрів від крайнього населеного пункту до центру громади. На сьогоднішній день - це найбільше подібне утворення в області. Чи жарт - місто і сім сільрад, керуючі двадцятьма шістьма селами. Плюс - третина території Володимир-Волинського району, які відійшли громаді, площа якої - майже 41 тисяча гектарів. Це при відносно невеликому населенні - 7625 осіб.

З жовтня по грудень минулого року був період розчарування. Двадцять шість сіл на кордоні з Польщею розтягнулися на добрих 60 кілометрів. І якщо раніше всі печатки і право підпису були прямо на місці, в сільраді, то зараз доводилося добиратися в Устилуг за кожною довідкою. Глава згадує - треба їхати кудись на місця, а доводиться сидіти в кабінеті, тому що під кабінетом величезні черги, і люди клянуться "прямо тут лягти". Але обійшлося. Виявилося, що в "першому вагоні" поїзда децентралізації значно зручніше, ніж в інших.

- Ми з головами сільрад вирішили: не можна чекати змін на верхах, треба щось робити своїми силами, - говорить Поліщук. - Пішли на децентралізацію. І не прогадали. Отримали 8,8 млн інфраструктурної субвенції, поділили між сільрадами. До об'єднання у них бюджет був триста тисяч, а після кожен отримав по мільйону.Школа. Фасад утеплюють силами громади.

До субвенціях і держпідтримку Устилуг поставився по-хазяйськи. Ремонти в школах і дитсадках – пластикові вікна, двері, заміна газових котлів на твердопаливні. На це пішло 70% з тих 8,8 млн. Решта – на водопостачання. Змінюються водопроводи, напірні башти модернізуються. Почався і ремонт комунальних доріг, причому ще в минулому році – завдяки змінам до Податкового та Бюджетного кодексу, які дали місцевому бюджету можливість отримувати акцизний збір. Проблема з дорогами, втім, глибше: якщо в населених пунктах все добре, то з'єднують їх шляху державного значення, які, може бути, передадуть на баланс в кінці року, так що вкладати в них гроші громада поки не може згідно із законом.

Два проекти громади отримали фінансування від Держфонду регіонального розвитку, це школа в Устилузі та дитсадок у селі Зоря. А ремонт в самій будівлі міськради дотує Німеччина - ЄС виділив понад півмільйона гривень на капремонт і створення семи робочих місць вартістю в 700 євро кожне. Програму розвитку пишуть польські експерти завдяки гранту, який отримав Волинський офіс реформ.

- Ми подали ще п'ять проектів на Держфонд розвитку, щоб отримати кошти крім субвенції. Прем'єр заявив, що в пріоритетах оборона, децентралізація і дороги, так що, думаю, гроші отримаємо, - планує Поліщук. Серед цих проектів - дороги, районний будинок культури, школи.

Тут є декілька великих підприємств - птахофабрика, комбікормовий завод, велике сільгосппідприємство, будується насіннєвий завод.

А ось пункт пропуску доставив чимало клопоту свого часу. Спочатку буферна зона була, потім пост міліції прибрали, і всі машини ринули в місто.

- Під'їзні шляхи заблоковані, ні пожежна, ні швидка не під'їде, люди не можуть спати, діти в школу не можуть пройти ... Потім чергу винесли за межі міста, - згадує Поліщук. - І відразу знялася проблема сміття, тому що люди везли з собою пакети, ми, звичайно, поставили багато баків, але їм ліньки було виходити з машини, кидали прямо з вікон, собаки їх роздирали, те сміття гуляло ... Уявіть, це майже дві тисячі машин в обидві сторони на добу!

З безпекою теж все нормально - Устилузьку громаду обслуговує загін поліції з дев'яти осіб. Начальник звітує перед депутатами, а ті можуть його зняти і призначити нового. А ось з безробіттям гірше.

- Безробітні - ви можете судити про їх кількість по черзі на Польщу. Є кадровий голод, людям простіше поїхати і за тиждень там заробити більше, ніж тут за місяць, хоча робота тут є, - підсумовує голова. І додає, мовляв, громада буде розвиватися. - Головне - бажання працювати. Є ж такі, що сидять, зарплату до виборів отримують, їм і так добре. Ви ж бачите, громади з'являються, було п'ять на Волині, стало сім, а є ряд районів, де кіт не валявся - "ми чекаємо, поки нас примусово об'єднають" ..."В облозі". Фундамент мерії зміцнюють, в будівлі - капремонт.

Церква. Ікони тут - у вишитих рушниках.
Глибокий Колодязь. Кажуть, вода тут цілюща.
"На митниці". Пам'ятник прикордонникам поруч з туалетом.


"РАЙСЬКИЙ КУТОЧОК"

Устилугу — 1150 років. Він знаходиться на берегах трьох річок - Студянки, Західного Бугу та Луги. Устя Луги - звідси і пішла назва. І на берегах цієї річки вартує перлина міста - музей, присвячений геніальному композиторові Ігорю Стравінському. У 2013 році його реконструювали, повернули первозданну форму. Стравінський сам розробив проект - форма швейцарського шале, стрімка покрівля, червона черепиця.

- Стравінський проводив тут літні місяці, написав 16 творів, зокрема музику до балету "Весна священна". Він називав це місце "райським куточком", - директор музею Володимир Терещук проводить нас по кімнатах з високими стелями і показує експонати, розповідаючи про життя генія.

- Це композитор тисячі і одного стилю, він дуже любив тутешні місця і свій маєток - Стара Міза, це від французького maison, будинок. Приїжджав сюди до 1914 року, до Першої світової, потім Буг став прикордонної рікою. Революцію Стравінський не визнав, негативно відгукувався в пресі, став персоною нон грата. Йому на півстоліття заборонили в'їзд до Рад.

Тут лежить "стравігор", створений композитором інструмент для малювання лінійок під ноти. Коштують лялькові "вертепи", що зображують сцени з великих творів – опери "Соловей" і балету "Петрушка". На столику – замкнена скринька з землею з могили. На стіні – фото. У тому числі і те, на якому зображений сам Стравінський в цьому маєтку – він на сходинках записує сліпого Лірника. У великому залі – величезний рояль, столик для гри в покер, а на стінах – портрети. На одному з них маестро зобразив Пабло Пікассо, ретельно виписавши олівцем "руку генія".Рояль Стравінського. Маестро створив тут 16 творів.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 7
Анонім Показати IP 13 Листопада 2016 22:36
Так у вас там є два крепких підприємця Гук який має магазини Максим та підприємець який має магазин зодіак і торгують там дуже сильно підакцизними товарами з яких 5% мають сплачувати в устилузький бюджет, але не роблять цього бо торгують вони левою клуб водною яку грибуть на Польщу і сигаретами і це все не проводять через касовий апарат тому ваша громада бідна а вони багаті і класти хотіли на проблеми вашої громади! Вам тБи туди побільше порядних підприємців і район розцвів ваш а то монополію розвели там і в цьому всьому поміж Ваш мер якого ви ж самі і обирали
krohka Показати IP 13 Листопада 2016 22:48
Тільки у нас посеред міста і за 100 метрів від школи і садочка стоїть смердючий комбікормовий завод-гордість Поліщука.
Місцевий Показати IP 13 Листопада 2016 23:28
"Школа. Фасад утеплюють силами громади." - на фото явно не устилузька школа. Або вкажіть де зроблено фото, або видаліть цю дезінформацію.
Волиняка до Місцевий Показати IP 14 Листопада 2016 07:05
Лудинську школу утеплюють! Спортзал на фото. Родіна)))
А ви Показати IP 14 Листопада 2016 02:08
звідки взяли що то школа? Там виразно підписано що це мерія. Дивує те, що українські дахи ще під забороненим у світі шифером. Дивую і те що афтор не знає що в українській мові пишется ГОТ ДОҐ і незнає слова кермо і кермувати. Щож клятий моцкаль і все.
Вася Показати IP 14 Листопада 2016 12:42
Чим живе Устилуг? Контрабандою!
волиняка Показати IP 14 Листопада 2016 21:08
поліщук - це злодій, який має хороший "дах" і поки тримається... та ще й на нього прийде час.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus