USD 28.35 28.44
  • USD 28.35 28.44
  • EUR 33.60 33.75
  • PLN 7.50 7.54

Польща хоче змінити правила видачі робочих віз. Нововведення

У Польщі з 1 жовтня 2016 року вводять нові правила працевлаштування для іноземців.

Це ініціатива Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики Республіки Польща. Таке рішення спричинене директивою ЄС щодо підвищення рівня безпеки в межах союзу та врегулювання кількості трудових мігрантів і прозорості їхнього працевлаштування, а також зменшення рівня безробіття серед громадян ЄС, – повідомляє ресурс VseTut.

Планований законопроект викликав неабиякий резонанс як серед роботодавців, так і серед українських працівників, але поки залишає більше запитань, аніж відповідей. Зараз законопроект на стадії розгляду і затвердження комісією. У разі його прийняття, більшість положень, зокрема зміни в працевлаштуванні іноземців на сезонну чи короткотермінову роботу, вступлять в дію з січня 2017 року.

ЗАПРОШЕННЯ НА РОБОТУ В ПОЛЬЩУ БІЛЬШЕ НЕ ДІЯТИМЕ

Положення, що регулюють роботу іноземців в Польщі наразі ґрунтуються на польському законі від 20 квітня 2004 року про сприяння зайнятості та установах ринку праці. Щоб отримати робочу візу в Польщу, достатньо було мати запрошення від потенційного роботодавця.

Громадяни шести європейських країн: Вірменії, Грузії, України, Білорусії, Молдови та Росії могли короткотерміново (максимум на 6 місяців на рік) працевлаштовуватись в Польщі за спрощеною процедурою. Для цього роботодавець всього лиш повинен був зареєструвати свій намір взяти на роботу іноземця (oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowі) у повітовому управлінні праці (процедура безплатна) та надати працівнику запрошення на роботу в Польщу. Відповідно до нових поправок до закону про працевлаштування, запрошення від роботодавця з 1 січня 2017 року не діятиме (не буде підставою для офіційного працевлаштування в Польщі) і не видаватиметься.

Упродовж 2015 року таких зареєстрованих польськими роботодавцями заяв про намір надати роботу іноземцю було 782 000. Отож, стільки ж іноземців мали поповнити лави працівників Польщі в сферах сільського господарства, обслуговування, легкої промисловості, будівництва, торгівлі тощо. Реально ж працювали за ними не більше 500 000 осіб. А це означає, що ще близько 300 000 людей таки знайшли можливість обійти закон. Самі польські роботодавці почали продавати запрошення на роботу в Польщі іноземцям, яким просто потрібна була віза.

Більшість з них потім просто використали польську робочу візу як можливість виїхати в інші країни Євросоюзу і працювати там (хоча й нелегально, адже польська робоча віза дає право тільки перебувати, але не працювати на теренах Євросоюзу). Були й інші махінацій. Деякі підпільні польські організації обіцяли іноземцям, зокрема українцям, реальні пропозиції роботи і просили пристойну оплату лише за виготовлення запрошення на роботу в Польщу (яке, як вже вказувалось, є безплатним), а коли люди приїжджали у домовлене місце на роботу, ті просто не з'являлись, залишаючи іноземців ні з чим.

ЯК ЗМІНИТЬСЯ ПРОЦЕДУРА ОТРИМАННЯ ДОЗВОЛУ НА РОБОТУ В ПОЛЬЩІ?

До нового проекту закону про працевлаштування іноземців, запрошення від воєводи потрібно було лише для виготовлення польської національної візи, що дозволяла працювати іноземцям (українцям) в Польщі більше, аніж 180 днів на рік. Із прийняттям змін до закону усі іноземці, що їхатимуть в Польщу на сезонну чи короткотермінову роботу, в обов'язковому порядку повинні будуть отримати дозвіл на роботу. Введуть два типи таких дозволів: дозвіл на сезонну роботу в Польщі (дає право працювати на території Польщі протягом 8 місяців) та дозвіл на короткотермінову роботу в Польщі (дає право працювати на території Польщі протягом 6 місяців).

Дозвіл надаватиметься після звернення роботодавця і перевірки усіх даних про фірму і працівника та інших нюансів. Процедура отримання дозволу на прийом на роботу іноземця для польських роботодавців стане більш складною, формальною і вимагатиме більше часу і зусиль, а також матеріальних засобів. Щоправда, в Міністерстві сім'ї, праці та соціальної політики Республіки Польща, чиїм проектом власне і є поправки до закону про працевлаштування, обіцяють деяке спрощення процедури для роботодавців, що вже хоча б один раз законно наймали того ж працівника.

ХТО ЗМОЖЕ ЇХАТИ НА СЕЗОННУ РОБОТУ ДО ПОЛЬЩІ?

У новому законопроекті прописані права іноземців, що планують стати сезонними працівниками в Польщі, а також умови їх в'їзду на територію Польщі і перебування там. На сезонну роботу до Польщі зможуть їхати усі охочі, тобто не тільки громадяни шести країн: Вірменії, Грузії, України, Білорусії, Молдови та Росії. Так як кількість працівників, необхідних для виконання сезонних робіт в Польщі, різко зростає у певні пори року (здебільшого весна-літо), то полякам і надалі буде дозволено брати на роботу іноземців, проте тільки в тому випадку, якщо внаслідок моніторингу стану зайнятості буде доведено, що жоден поляк на таку посаду не претендує чи не погоджується.

У випадку отримання дозволу працювати в Польщі іноземці зможуть протягом 8 місяців на рік у трьох чітко окреслених сферах: садівництво, сільське господарство та туризм. Таке обмеження допоможе звузити діапазон використання дозволів на сезонну роботу. А швидкому розгляду заявок і адміністративному розвантаженню сприятиме те, що дозволи на сезонну роботу в Польщі видаватимуться старостою. Такі поправки до закону стосуватимуться тільки тих іноземців (українців), котрі перебувають за межами Польщі, процедуру дозволів на роботу для іноземців, що перебувають в Польщі, обіцяють зробити більш гнучкою.

ЯКІ РОБОТИ ВВАЖАТИМУТЬСЯ КОРОТКОТЕРМІНОВИМИ І ХТО ЗМОЖЕ ЇХ ВИКОНУВАТИ?

Короткотерміновими вважатимуться усі види робіт, що не підпадають під категорію сезонних, тобто не стосуватимуться сільського господарства, вирощування рослин та туризму та певних інших сфер, прописаних у поправках до закону. Дозвіл на таку короткотермінову працю (zezwolenie na pracę krótkoterminową) в Польщі можна отримати на 6 місяців. Важливий нюанс: клопотати про такий дозвіл зможуть тільки ті роботодавці, фірма яких до цього моменту існує вже протягом 12 місяців. Дозволи на короткотермінову роботу в Польщі надаватимуться лише росіянам, українцям, білорусам, вірменам, грузинам та молдаванам. Працювати за таким дозволом можна буде як у фізичних, так і в юридичних осіб.

ЗАПРОШЕННЯ НА РОБОТУ (ДОЗВІЛ НА ПРАЦЮ) ВІД ВОЄВОДИ: ЩО ВОНО ДАЄ?

Окрім запланованих нововведень, що даватимуть право працювати іноземцю в Польщі (дозвіл на сезонні роботи та дозвіл на короткотермінові роботи), таке право матимуть і ті іноземці (українці), що отримають дозвіл на працю в Польщі від воєводи. Такий дозвіл надає можливість легально працювати в Польщі терміном до трьох років. Більші права мають хіба власники карт побиту.

ЯК ВИГЛЯДАТИМЕ ПРОЦЕДУРА ВИДАННЯ ДОЗВОЛІВ НА РОБОТУ В ПОЛЬЩІ?

Перед тим, як запросити на роботу іноземця (українця), необхідно буде протестувати польський ринок праці, щоб переконатись, що ніхто з громадян Польщі не хоче працювати на тій чи іншій посаді, яку роботодавець має надати іноземцю. Якщо всі умови отримання дозволу будуть виконані, подання буде внесено до реєстру, доступ до якого матимуть також консули. Електронна реєстрація заяв на отримання дозволів на роботу для іноземців дозволить консулам при видач віз до Польщі без посередників оцінювати ситуацію та перевіряти те чи інше подання.

Це повинно вберегти від фальсифікацій реєстрованих заяв. Іноземець, який буде поінформований роботодавцем про реєстрацію подання (договору) і про вписані там умови, на цій підставі буде клопотати про отримання робочої візи до Польщі, а вже після приїзду, коли іноземець зустрінеться з роботодавцем, староста видасть офіційний дозвіл на легальну роботу в Польщі.

Таким чином, доступною владі буде інформація про те, як багато іноземців насправді працюватиме на роботодавця і чи було використано дозвіл на роботу в Польщі за призначенням. Спеціальні виконавчі органи будуть перевіряти умови перебування та праці іноземців. Місце, де проживатиме іноземець (українець), який працюватиме в Польщі, має відповідати національним стандартам, а в разі переїзду чи зміни місця проживання, про це слід повідомити компетентний орган.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ У ПРАВИЛАХ НАДАННЯ ДОЗВОЛІВ НА РОБОТУ В ПОЛЬЩІ?

Окрім всього, поправки до закону передбачають також випадки, коли в праві отримання дозволу на роботу в Польщі може бути відмовлено, а саме у випадках, коли подана заява на отримання дозволу на роботу в Польщі для іноземця (українця) не має нічого спільного із бажанням роботодавця реально працевлаштувати його, або є підозра, що працівник бажає використати дозвіл в інших цілях, аніж праця на вказаного роботодавця.

Планується запровадити також оплату за реєстрацію заяви про отримання дозволу на працевлаштування іноземця. Коштуватиме це польському роботодавцю 30 злотих.

Не може не тішити обов'язок зрівняти заробітні плати іноземців (українців) та громадян Польщі за виконання аналогічної роботи, а також окреслення мінімальної заробітної плати для іноземця у випадках, коли фактичну оплату праці складно вирахувати.

Є певні зміни і у процедурі укладення договору з іноземцем: укладається він в письмовій формі, а перед тим, як буде підписаним, роботодавець повинен надати іноземцю копію цього договору на зрозумілій для потенційного працівника мові. Робиться це, здебільшого, щоб захистити іноземця від шахрайства.

Іноземець (українець) матиме право щонайменше один раз продовжити термін дії дозволу на сезонну роботу в Польщі і один раз змінити роботодавця не полишаючи територію Польщі, якщо це буде в межах дозволеного періоду (8 місяців).

Якщо іноземець повторно захоче поїхати на сезонну роботу в Польщу до роботодавця, в якого вже працював, хоча б один раз в період останніх п'яти років, то цей роботодавець знову реєструє договір, але на його підставі іноземець (українець) зможе подавати документи на робочу візу в Польщі протягом року, коли це відбуватиметься, і двох наступних. І в такому випадку старості вже не потрібно надавати дані з ринку праці, які би підтверджували нестачу польських працівників для виконання пропонованої іноземцю роботи.

При подачі документів на візу в Польщу іноземець повинен буде довести, що матиме там де жити: це може бути договір з роботодавцем стосовно забезпечення житлом, договір оренди, або заява про намір знімати житло і наявність достатньої суми коштів для цього.

Іноземці (українці) зможуть претендувати на оплату праці, рівноцінну з громадянами Польщі, в разі виконання такої ж роботи.

КОЛИ ЦЕ ЗАПРАЦЮЄ?

Перших результатів законопроекту (в разі його ухвалення) і початку впровадження нових правил працевлаштування в Польщі слід очікувати вже з 1 жовтня 2016 року, проте найбільш важливі та суперечливі його пункти,а саме правила про процедуру оформлення працівників та отримання дозволів на сезонні і короткотермінові роботи в Польщі, а також пункт про оплату праці для іноземців на рівні з громадянами Польщі, повинні ввійти в дію з 1 січня 2017 року.

МІНУСИ І ПЛЮСИ

Про мінуси, як і плюси нових правил працевлаштування в Польщі до їх прийняття говорити ще рано. Однозначною перевагою для українців стане можливість тривалішого перебування і праці на теренах Польщі. Але аналізуючи те, що поляки в очікуванні кращих зарплат виїжджають працювати закордон, а українці виробляють робочі візи в Польщу і заповнюють їх місця, і цей процес є досить вигідним для обох сторін, то така зміна правил значно ускладнить процес надання роботи іноземцю (українцю) в Польщі.

З прийняттям нового закону зміни можуть позначитись негативно не лише на українцях, охочих підзаробити, а й на польських роботодавцях. Тому сприймається проект змін до закону про працевлаштування неоднозначно, особливо насторожує процедура отримання дозволів на роботу в Польщу, зокрема сезонну, де постійний потік кадрів і не вистачає робочих рук. Польські роботодавці називають її абсолютно негнучкою, такою, яка невиправдано ускладнюватиме набір працівників.

Законопроект про нові правила працевлаштування в Польщі зараз перебуває на розгляді у Комітеті Ради Міністрів Польщі, а ознайомитись із повним текстом поправок до польського закону "Про сприяння зайнятості та установ ринку праці" можна за посиланням.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Реклама
Loading...
Коментарів: 3
Креси Показати IP 24 Серпня 2016 17:30
Польща не Європа. Ці дволикі люди показали як вони до нас відносяться. Європа починаєтьс за Польщею, вони самі в Європу їздять на заробітки а вам платять копійки.
скептик до Креси Показати IP 24 Серпня 2016 22:05
стосовно оплати "копійок" можна посперечатись. середня зарплата українців в Польщі - 2000 злотих в місяць, що складає 13000 грн. цікаво, як тоді назвати українські зарплати ? один студент-негр жартома назвав стипендію в українському вузі rubbish, тобто сміття. багато поляків платять українцям таку саму зарплату, як і полякам. хоча, звичайно є багато випадків обману.
Zhanna Показати IP 5 Вересня 2016 00:48
Я працюю у Варшаві вже рік, і отримую 6.000 злотих в місяць. Зі знанням рос, англ., та польської мов. Тож можна заробляти навіть більше ніж поляки, головне не лінуватися, а шукати добру роботу, ну і звісно ж, постійно піднімати рівень своїх знань, без яких деякі українці отримують, як вижче сказано "копійки"!

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus
Яндекс.Метрика
Ukr.net: Автобазар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і світу в режимі реального часу на Укр.нет. Фільми в кінотеатрах на KINOafisha.ua. Телепрограма на TVgid.ua.