USD 35.20 36.40
  • USD 35.20 36.40
  • EUR 37.30 38.50
  • PLN 8.05 8.40

Чорний ринок зброї в Україні: де, скільки і почому?

27 Січня 2017 14:05
Конфлікт на Донбасі призвів до небаченого поширення нелегальної зброї в Україні.

Щомісяця поліція звітує про десятки вилучених автоматів і сотні гранат. Українці вже навіть трохи звикли, що їх оточує така кількість незаконної зброї.

Що коїться на цьому "чорному ринку" і як його можна побороти, досліджували журналісти ВВС Україна.

ЛІДЕР НА "ЧОРНОМУ РИНКУ"

З 2014 року Україна стала європейським лідером на ринку нелегальної зброї та боєприпасів, відзначають експерти.

За даними аналітичного центру Small Arms Survey (організація, яка досліджує поширення нелегальної вогнепальної зброї), до початку конфлікту на Донбасі в Україні нараховувалося близько 3 млн одиниць незаконних "вогнестрілів".

Стільки зброї і боєприпасів вилучила тільки поліція Донецької області за минулий рік.Поліція Донеччини. Вилучена зброя

З того часу, як припускають (офіційної статистики не існує) в "Українській асоціації власників зброї", цей показник міг вирости до 5 млн "стволів" - від пістолетів Макарова і ТТ до автоматів Калашникова різних модифікацій.

І це мова лише про вогнепальну зброю. А на нелегальному ринку чи не більшим попитом користуються гранати та вибухівка, а також різноманітні гранатомети.

Якщо за минулий рік поліція Донеччини вилучила 176 одиниць "вогнестрілів", то гранатометів - 260, а гранат - майже 3 тисячі.

Вже звичними новинами для України стали вибухи гранат у далеких від зони АТО містах (наприклад, у Бучі під Києвом чоловік після сварки з підлітками кинув гранату РГД-5 й поранив вісьмох людей), вилучення цілих арсеналів у автомобілях або ж обстріли з гранатометів (будинок львівського мера Андрія Садового двічі обстрілювали з "Мух").Автомати Калашникова, набої до них, гранати і грантомети - все це зараз можна придбати на "чорному ринку"

"Україна остаточно перетворилася на чорний ринок нелегальної зброї номер один у Європі… В країні, яка веде бойові дії, озброєння знайдеться без проблем", - розповідає ВВС Україна голова "Української асоціації власників зброї" Георгій Учайкін.

Про інтерес до незаконних арсеналів від іноземців свідчить і затримання француза, який, за даними СБУ, купував в Україні зброю "для терактів у Франції під час Євро-2016".Прес-служба СБУ: "У результаті оперативної комбінації СБУ, на його прохання громадянин Франції отримав п'ять автоматів Калашникова з 1080 набоями на ствол, два протитанкові гранатомети РПГ-7 з 18 пострілами, 125 кілограмів тротилу, сто електродетонаторів та 20 балаклав".

ПИТАННЯ ЦІНИ

Георгій Учайкін каже - купити зброю в Україні не лише найпростіше, а й найдешевше. За його даними, автомат Калашникова можна придбати менше, ніж за тисячу доларів.Автомат Калашникова зі складним прикладом та вкороченим стволом (АКС74У) - популярний серед контрабандистів через свою портативність

Прикордонник, який працював на Донбасі та просив не називати свого ім'я, розповів ВВС Україна, що правоохоронці знають про неофіційні ціни на "чорному ринку".

Так, стандартний автомат Калашникова АК-74 ("весло" на армійському жаргоні) зловмисники намагаються продати по 7-8 тис. грн, його модернізовану версію АКС74У (зі складним прикладом, що полегшує транспортування) - по 15 тис. грн, "чорна ціна" пістолетів ПМ і ТТ - від 5 до 10 тис. грн, гранат - від 400 до 600 грн.

Подалі від зони АТО ціни зростають.

ЧИТАТИ ЩЕ: НА «ЧОРНОМУ РИНКУ» У ЛУЦЬКУ БЕЗ ПРОБЛЕМ МОЖНА КУПИТИ АВТОМАТ, – ДЕПУТАТ

Як раніше повідомляв, депутат Луцької міськради Микола Собуцький, у Луцьку, на «чорному ринку» новенький ПМ можна придбати за 4 тисячі гривень, а автомат Калашникова – за 8 тисяч.

Волонтер Сергій Хлібосолов зі Старобільська, який вів проект анонімної здачі зброї за винагороду, підтверджує такий порядок цін.

Сергій Хлібосолов


За його словами, люди погоджувалися таємно віддавати гранати і міни по 500 грн за штуку. А от вогнестрільну зброю за оголошену винагороду у 5 тис. грн так ніхто і не здав - волонтерам передали, що це занадто дешево.

500 ГРН ЗА БОЙОВІ ГРАНАТИ: ЯК РОЗЗБРОЮВАЛИ СТАРОБІЛЬСЬК

Як відзначив Сергій Хлібосолов, серйозною проблемою стало те, що суспільство вже не усвідомлює всю небезпеку: "Люди звикли, що навколо повно зброї, інстинкти самозбереження трохи притупились".

ХТО ВЕЗЕСеред тих, кого затримували зі зброєю і боєприпасами на кордонах зони АТО - військові, волонтери, звичайні цивільні, а також диверсанти

Згаданий прикордонник також розповів, що з нелегальною зброєю затримували як військових, що виїжджали у відпустки чи по ротації з зони бойових дій, так і цивільних, зокрема й волонтерів.

Він додає, що останні іноді можуть і не знати, що везуть у своїх посилках з передової.

Ще одна категорія - "любителі сувенірів". Серед використаних труб гранатометів - "сувенірів" - прикордонникам доводилося знаходити і цілком бойові, невідпрацьовані зразки.

Співрозмовник ВВС Україна відзначає, що особливо багато зброї на "чорному ринку" з'явилося ще у 2014 році, коли були розграбовані відділки управлінь МВС і СБУ, а також під час відступу сил АТО у серпні.Знаходити незаконну зброю допомагають і кінологи з собаками

Зрештою, багато зброї зараз правоохоронці виявляють і у диверсійних "закладках", які роблять сепаратисти по обидва боки від лінії зіткнення.

ЩО РОБИТИ?

Поліція регулярно, кілька разів на рік, проводить "місячники добровільної здачі зброї", які дозволяють уникати кримінальної відповідальності.

Лише у Києві за останній місячник люди здали 17 одиниць армійської нарізної зброї, і 218 інших "вогнестрілів", а також 4 міни й 8 гранат.

Зі слів начальника Луцького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області Олега Кічука, у липні 2016 року в Луцьку місячник добровільної здачі зброї не приніс очікуваних результатів, адже серед 90% зброї, яку добровільно здали лучани – мисливська зброя або пристрої травматичної дії. З його слів, у Луцьку вдалось виявити всього два факти незаконного зберігання «вогнепалу».

Тим не менш, це єдиний законний компроміс зі зброєю, на який правоохоронці поки що готові йти.

Водночас в "Українській асоціації власників зброї" вже багато років наполягають на ухваленні закону про цивільну зброю і боєприпаси.Георгій Учайкін: на зброю існує попит, а за ним підтягується і нелегальна пропозиція

У 2014 році у Верховній Раді було зареєстровано два таких законопроекти, однак жоден з них так і не розглядався у сесійній залі.

На думку Георгія Учайкіна, легалізація - "це фактично єдиний шлях, яким ми зможемо, принаймні, зупинити попит на нелегальну зброю".

"Люди бачать, що депутати... отримують нагородну зброю. А звичайні громадяни позбавлені такої можливості - і намагаються потрапити на нелегальний ринок, породжуючи там попит. А за попитом підтягується пропозиція", - вважає пан Учайкін.

ЧИТАТИ ЩЕ: АВАКОВ ЩЕДРО ДАРУВАВ ЗБРОЮ ЦИВІЛЬНИМ, У ТОМУ ЧИСЛІ Й ВОЛИНЯНАМЄ ще й більш радикальні підходи.

"Зброю треба зареєструвати і слідкувати, щоб легальної зброї в Україні ставало все більше і більше. Адже країна веде війну", - каже активіст руху "Новий вогонь", екс-боєць батальйону "Донбас-Україна" Дмитро Різниченко."На початку війни я їхав на фронт взагалі без зброї. У свій перший бій - на штурм Попасної - пішов з позиченим автоматом. У нас, як на початку Другої світової, був один автомат на двох", - згадує він.

А Георгій Учайкін додає - після легалізації вогнестрільної зброї слід ухвалити закон про збройову амністію й викуповувати у людей гранати та гранатомети.

Сергій Хлібосолов, який на практиці займався цим, пояснює - навіть при добровільній здачі справу все одно заводять. І хоча за кілька днів її закривають, враховують при спецперевірці.

Свій волонтерський проект по анонімному викуповуванню зброї йому довелося згорнути - порадили правоохоронці.

"Мені несли, бо я громадський діяч і мені довіряють - це те, чого не вистачає поліції. А поліція не довіряє громадським діячам. Вона за визначенням всіх підозрює: якщо людина чимось таким займається, то вона або торгує зброєю, або відмиває гроші, або ще щось", - пояснює старобільський волонтер.

ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ ЗСУ І НАЦГВАРДІЇМіністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який щедро дарував зброю цивільним, заявляє, щолегалізацію вогнепальної зброї не підтримує.

"Я противник цього! З тієї простої причини, що на тлі емоційної дестабілізації суспільства це буде, м'яко кажучи, ризиковано" - розповідав він в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".

"І це не вирівняє всіх у правах, це всього лише затвердить право сильного! А потім відбудуться одна-дві-три трагедії, які протверезять суспільство", - пояснює урядовець.

Водночас радник керівника МВС Антон Геращенко нещодавно заявив, що працює над законопроектом, який би дозволив мати короткоствольну вогнепальну зброю ветеранам ЗСУ і Нацгвардії.

В'ячеслав ШРАМОВИЧ
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 3
ВВ Показати IP 27 Січня 2017 15:55
Аваков боїться, що відбудуться трагедії,..коли їх як собак почнуть відстрелювати пенсіонери.
Петро Показати IP 27 Січня 2017 17:20
А чому КРОВАВИЙ ПАСТОР Турчинов тримае в руках на фото сучасну снайперську гвинтівку? Хіба їхня віра дозволяє це робити? Лапшу на вуха вішає пастві! А їде туди де більше платять-Колоборант!
Михайло Показати IP 3 Лютого 2017 10:31
Банда під керівництвом Пороха лапшу вішає народу безвізом, а зараз НАТО на бачити те і інше тоді коли вони всі будуть в ГРОБУ.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus