USD 26.85 26.94
  • USD 26.85 26.94
  • EUR 30.00 30.24
  • PLN 6.60 6.74

Дощ зі стелі, таргани і пліснява: як живуть і скільки платять у гуртожитках СНУ

У гуртожитках Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки проживають майже дві тисячі людей. Серед них студенти, а також студентські і викладацькі сім’ї. Однак умови проживання в деяких гуртожитках нагадують фільми жахів: ґрати, таргани, пліснява і холод.

Журналістка Марія Смик із Центру журналістських розслідувань Сила правди з’ясувала, скільки і за які умови в гуртожитках найбільшого вишу Волині платять студенти та викладачі і що не так з цим бюджетним житлом.

Ціна за проживання в гуртожитках коливається від 495 до 565 гривень на місяць, залежно від самих гуртожитків, яких університет має п’ять. У цю вартість входить оплата опалення, водопостачання, електроенергії, послуг студентського містечка (університетського структурного підрозділу, який опікується гуртожитками і їхніми мешканцями) та господарське обслуговування приміщень.

Остання послуга передбачає вивезення сміття, обслуговування ліфтів, дезінфекцію, а також закупівлі різноманітних засобів для утримання приміщень та поточних ремонтів.

Частину комунальних витрат покривають за рахунок спеціального фонду університету, завдяки чому вартість проживання і є невисокою. За капітальні ремонти, меблі та умови загалом, як нам розповіли у студмістечку, відповідає держава, тож все залежить від бюджетного фінансування і старань самих мешканців. Журналісти побували в гуртожитках і поспілкувалися зі студентами, які там живуть, про те, в якому стані сьогодні перебувають гуртожитки СНУ.

Імена всіх студентів змінені з міркувань їхньої безпеки.

Гуртожиток №2: фейсконтроль і дисципліна

Адреса: вул. Винниченка, 22. Місячна вартість проживання: 495 грн

Гуртожиток №2 розташований неподалік від одразу чотирьох навчальних корпусів університету. Він функціонує вже 55 років і сьогодні слугує помешканням для понад 200 осіб. Саме тут мешканців контролюють найбільше і це стає зрозуміло ще на вході, де встановлені ґрати, які відкриває вахтер тільки після пред’явлення перепустки. Якщо ж вахтер залишає свій пост, ні потрапити в гуртожиток, ні вийти з нього не можна.

Гості тут, як і в решті гуртожитків, можуть перебувати до 22:00, залишивши на вахті паспорт або студентський квиток. Перед тим, як відведений час вичерпується, вахтер робить обхід і контролює, щоб всі сторонні особи залишили будівлю. В цей час біля закритого виходу збираються люди і чекають, коли їх випустять.

У кімнатах проживають по троє і четверо осіб. На кожному поверсі є по одній кухні з двома плитами, раковиною і столом. Холодильники у всіх п’ятьох гуртожитках мешканці орендують самостійно, переважно один на кімнату.

На поверхах також є туалети, але деякі з них періодично зачиняють через несправну сантехніку. А от душ, спільний на весь гуртожиток, розташований на першому поверсі і відкривають його за графіком. Мешканці скаржаться, що не всі душові закриті фіранками, тож водні процедури доводиться проводити фактично на очах у сусідів.

В більшості приміщень відходить штукатурка, а розетки і труби своїм станом підкреслюють, що другий гуртожиток є найстарішим серед всіх. До слова, тільки тут досі використовують газову систему опалення.

«Яка ціна, такі й умови. Хоча, безумовно, дуже шкода, що вітчизняні університети забезпечують студентів саме такими гуртожитками. Я особисто не скаржусь. Так, хотілось би більше свободи і комфорту, але раз живеш в гуртожитку, мусиш бути реалістом», – каже студент-географ Павло.
Гуртожиток №3: в душ через підвал і темряву

Адреса: вул. Ярощука, 30. Місячна вартість проживання: 515 грн

Третій гуртожиток відомий серед студентів СНУ найгіршими умовами проживання. Його здали в експлуатацію в 1975 році і, судячи зі стану коридорів та приміщень спільного користування, капітальний ремонт відтоді не робили. Зараз там живе понад 300 осіб.

У коридорах переважно темно, тож між кімнатами доводиться рухатися майже наосліп. На цілий поверх одна кухня лише з однією плитою, столом та раковинами. Тут же ненадійну сантехніку видає стійкий неприємний запах.

«До запаху доводиться звикати. Ми його вже майже не помічаємо. Сантехнік є і приходить одразу, коли просимо, але тут все старе і, мабуть, потрібно все заміняти», – коментує одна з мешканок Тетяна.

Детальніше про систему викликів техпрацівників розповіла директорка студмістечка Зоряна Мацюк.

«Для скарг в нас є зошити на вахтах гуртожитків. Є для електрика, сантехніка, столяра і якщо є якісь ремонтні роботи, які необхідно робити з наших сил, мешканці повинні записати це, тому що поскаржитися мало. Якщо вони записують, там, відповідно є дата, підпис, є пункт, чи відреагував на це столяр, сантехнік чи інший робітник. Написано – відреаговано», – каже Зоряна Мацюк.

Окрім цього, пані Зоряна додає, що за умови в кімнатах студенти відповідають самостійно і ремонти насамперед роблять для себе, хоча СНУ, із її слів, залишається одним з небагатьох університетів, де це не є обов’язковою умовою для поселення.

Вікна і двері старі: щоб відчиняти їх, не провокуючи додаткових поломок, потрібно бути вкрай обережним. У кімнатах умови, дійсно, дещо ліпші завдяки зусиллям студентів.

На момент наших відвідин третього гуртожитку душ не працював вже другий день. На запитання про те, де приводять себе до ладу, студенти відповідають, що кожен «викручується, як може», але переважно ходять до друзів чи родичів. На жаль, нам вдалося побачити лише вхід до душової кімнати, розташована вона в підвальному приміщенні.
Гуртожитки №4, 4А: таргани і добровільні внески

Адреса: проспект Соборності, 7. Місячна вартість проживання: 540 грн

Четвертий гуртожиток обслуговує студентів СНУ з 1982 року. У 1992 його розділили на дві частини – гуртожиток №4 та №4а, проте у звітній документації вони об’єднані. Число мешканців перевищує 600.

Коли запитуємо у мешканців-студентів, які основні проблеми є з гуртожитком, трохи подумавши, Віталій, який живе тут останній четвертий рік, відповідає:

«Плити. Якби їх підлатали трошки, було б норм. А так дуже довго розігріваються, плюс багато людей і тому процес готування дуже затягується. Я часом не витримую і йду до своєї дівчини, вона живе на квартирі з подругами. То готую у неї, потім приношу запас їжі сюди, в гуртожиток. Доводиться знаходити якісь рішення, бо іноді тут реально терпіння не вистачає щось варити чи смажити», – розповідає хлопець.

Також мешканці згадують про тарганів на кухнях, яких ніяк не можуть вивести. Загалом умови відрізняються між поверхами. Чим вище – тим старіший ремонт.

Четвертий гуртожиток єдиний, в якому мешканці не тільки платять за проживання, а ще й роблять благодійні внески.

«Здаємо десь по 200 гривень, по-моєму. Відмовитися і не платити можна, але краще не треба, бо можуть почати придиратися до чергування і взагалі посилити контроль над тобою. На що йдуть гроші, особливо не звітують. Кажуть, що на ремонт, але він не дуже активно робиться», – розповідає четвертокурсник Олег.

В університеті стверджують, що в бухгалтерії зберігають всі звіти про благодійні внески, враховуючи ті, на що їх було витрачено. Однак «Силі правди» відмовили в наданні інформації про те, які кошти гуртожитки отримали безпосередньо від студентських добровільних внесків.
Гуртожиток №6: холодні зими і дощі зі стелі

Адреса: вул. Кравчука, 36. Місячна вартість проживання: 565 грн

Шостий гуртожиток помітно відрізняється від інших. Його збудували у 1989 році. Зараз тут мешкає трохи менше 800 осіб, з яких тільки близько 300 є студентами, решта – так звані сімейники (студентські і викладацькі сім’ї, – авт.). Тут блочна система: на кожні чотири кімнати припадає одна кухня, на кожні дві – по одній вбиральні, умивальнику та душовій. В одному такому блоці 14 ліжкомісць.

На кожній кухні в розпорядженні мешканців, окрім традиційних плит, столу та раковин, є ще шафки і тумбочки.

Лише у цьому гуртожитку над умивальниками висять дзеркала, а в коридорах деяких півблоків є шафи для верхнього одягу.

Серед спільних з іншими гуртожитками проблем – пліснява, з якою студенти борються власними силами і, як зізнаються, не дуже успішно. Також масштабного ремонту потребує сантехніка – труби регулярно забиваються, бувають перебої з водою.

Зі слів мешканців студентської частини гуртожитку, взимку виникають додаткові труднощі. Будівлю опалюють погано, тому коли настає холодна пора, зігрітися у кімнатах практично неможливо, гарячої води теж часто немає. Користуватися обігрівачами в гуртожитку суворо заборонено, тож комендант забирає їх у студентів, мовляв, електромережі не витримають такого навантаження.

«Взимко дійсно дуже холодно, ще й вода може бути ледь теплою. Через це постійно хтось із сусідів хворіє. Спати доводиться під кількома ковдрами, а в кухні стає тепло тільки тоді, коли там довго увімкнені плити. Але і до цього ми вже звикли», – розповідає Юлія.

Директорка студмістечка слова дівчини заперечила.

«Вперше чую про те, що студенти скаржились на опалення. Я живу в шостому гуртожитку, і ви помиляєтесь. Я не скажу, що там було холодно. Це залежить від теплоносія, який обслуговує місто. Якщо вони зменшують температуру, то, відповідно, весь будинок це відчуває. У будь-якому випадку не від нас це залежить», – каже Зоряна Мацюк.

Також мешканці скаржаться, що на останньому, дев’ятому, поверсі під час сильних снігопадів і злив протікає дах. На горищі в такі періоди студенти ставлять відра, проте допомагає це мало, тож в деяких кімнатах після таких потопів доводиться робити косметичні ремонти. Звичайно ж, за кошти тих, хто там живе.
Сердито, бо дешево: як утримують гуртожитки

Місця в гуртожитках, крім студентів і викладацьких сімей, розраховані й на тих, хто відвідує навчальний заклад в межах відряджень та для абітурієнтів на час вступної кампанії.

За кожним гуртожитком закріплені конкретні факультети, але за умови так званого рівноцінного обміну мешканцями можна обрати той гуртожиток, який сподобається більше. Утримують гуртожитки переважно за кошти від оплати проживання в них.

Зоряна Мацюк розповідає, що за кошти університету проводять ремонтні роботи у випадку аварійних і наближених до таких ситуацій. Щоб поліпшувати умови, потрібно дочекатися якихось рішень від держави. Також очільниця студмістечка поділилася, що певної грошової допомоги університет все ж дочекався, тому наступного навчального року розпочнеться заміна покрівель у шостому та четвертому гуртожитках.

У четвертому також готують довгоочікувані місця для іноземних студентів, які всі ці роки жили дещо окремо, а саме в профілакторії, що розташований в одній будівлі з третім гуртожитком і особливо не відрізняється від нього в плані комфорту. Перші заселення проводитимуть вже з першого вересня.

Попри деякі позитивні зміни, зрозуміло, що умови проживання в гуртожитках найближчим часом кардинально не зміняться. Підвищення цін в середньому на 100 гривень за ліжкомісце, яке можна спостерігати останні кілька років, так само пов’язане з економічною ситуацією в країні і аж ніяк не свідчить про наміри витрачати більше коштів на приведення будівель до ладу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Реклама
Loading...
Коментарів: 9
Я Показати IP 7 Червня 2019 16:58
Жах! В тюрмах кращі умови. Студенти-це наше майбутнє і в такі умови ім надавати-це знущання
Анонім Показати IP 7 Червня 2019 17:02
Шановний пан Коцан: не хотіли б Ви пожити там місяць-другий?
Анонім Показати IP 7 Червня 2019 17:04
В гуртожиток педколеджу зайдіть.
дерибан Показати IP 7 Червня 2019 17:53
если бы не проклятый совок и этого не имели бы)
Aaa до дерибан Показати IP 7 Червня 2019 18:31
Краще вже нічого, аніж отаке "совєцкє" жахіття
Я до Aaa Показати IP 7 Червня 2019 20:16
жахіття з нього зробили за 27 років незалежності від мізків, від промисловості. від грошей..
ігор луцький до Я Показати IP 8 Червня 2019 08:57
При совєтській владі (1984-1988) в такому стані був гуртожиток політеха на вул.Даньшина.
Ще не зовсім свідоми до Aaa Показати IP 7 Червня 2019 20:46
Говорять про гуртожитки, збудовані при ганебній світській владі. Все правильно,свядомі. Підтримую. Знести ці ганебні споруди. Впевнений,що пластуни на патріотичних засадах розбудуюиь справжні європейські помешкання для спудеїв.
Голова Показати IP 7 Червня 2019 21:12
Третя найкраща))))). Сам прожив 6 років.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus
Яндекс.Метрика
Ukr.net: Автобазар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і світу в режимі реального часу на Укр.нет. Фільми в кінотеатрах на KINOafisha.ua. Телепрограма на TVgid.ua.