USD 41.15 41.55
  • USD 41.15 41.55
  • EUR 45.00 45.30
  • PLN 3.30 4.00

Індоєвропейська мова поширилася Центральною Європою з території сучасної України

9 Лютого 2025 00:16
Ямна етнокультурна спільність, яка проживала на території сучасної України 5500 років тому, поширила індоєвропейську мову з євразійських степів до Центральної Європи.

Як передає Укрінформ з посиланням на АРА, про це йдеться в опублікованому в журналі Nature дослідженні групи науковців на чолі з генетиком Девідом Райхом (Гарвардський університет) і віденським антропологом Роном Пінхасі.

У межах дослідження науковці проаналізували генетичні дані 435 осіб із археологічних розкопок, які жили в Європі та Азії в період між 8 400 і 4 000 роками тому. Відповідно до результатів, раніше недостатньо описана група людей, яку дослідники назвали Caucasus-Lower Volga (CLV), тобто «кавказько-нижньоволзька» група, має спільне походження з усіма іншими народами, що згодом використовували індоєвропейські мови.
Це також стосується людей, які говорили хеттською мовою. До цього часу походження цієї вимерлої індоєвропейської мови не могли правильно визначити. «Ймовірно, це була найдавніша гілка, яка відокремилася, зберігши архаїчні мовні структури, що згодом зникли у всіх інших індоєвропейських мовах», – пояснив співробітник Інституту еволюційної антропології Віденського університету Рон Пінхасі.

Читати ще: Археологи знайшли найдавніший у світі рунічний камінь

За його словами, ця «кавказько-нижньоволзька популяція» може бути пов’язана з усіма індоєвропейськомовними групами та є найімовірнішим кандидатом на роль народу, який говорив «індо-анатолійською мовою». «Ця мова була предком хеттської та всіх пізніших індоєвропейських мов», – вважає Пінхасі.
Близько 5000 років тому ямна етнокультурна спільність зрештою поширила індоєвропейську мову з євразійських степів, що простягаються від Східної Європи до Азії, до Центральної Європи.

За даними іншого наукового дослідження, ця ямна ентнокультурна спільнота проживала на території сучасної України.

«В іншому дослідженні, також опублікованому в Nature, міжнародна команда вчених на основі аналізу стародавньої ДНК встановила, що ямна спільнота мігрувала двома хвилями та згодом змішалася з місцевим населенням. За даними дослідників, приблизно 5 500 років тому вони походили з території сучасної України, біля міста Михайлівка. З того періоду походить щонайменше перша генетично ідентифікована група представників ямної культури», – йдеться у матеріалі.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 2
Патрiот Показати IP 9 Лютого 2025 09:47
Да ...б... Кх кх.
пан Показати IP 9 Лютого 2025 10:56
ну то вопше тоді

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus