USD 41.60 42.00
  • USD 41.60 42.00
  • EUR 41.50 42.00
  • PLN 10.50 10.70

«Країна горить, смертей побільшає». Чому в Україні лютує COVID-19 і чого чекати

29 Жовтня 2021 15:41
Ситуація з коронавірусом в Україні погіршується чи не щодня. Кількість померлих українців за добу б’є рекорди за весь період пандемії. Хоч хвиля коронавірусу ще не досягла свого піку, та вже на медичну систему країни іде величезне навантаження через COVID-19. Переповнені відділення, черги із швидких біля лікарень, у деяких медзакладах не вистачає кисню для хворих.

До того ж в Україні вже підтвердили новий мутований штам «Дельта», чи ненайзаразніший з усіх попередніх. У «червону» зону потрапляє дедалі більше областей.

ТСН.ua розпитав у лікарів зі Львова та Києва, якою є ситуація з коронавірусом в регіонах, чого очікувати від нього надалі і як розпізнати симптоми нового COVID-19.

Чому в Україні COVID-19 спалахнув з новою силою. Думки лікарів

Головний лікар одного з діагностичних центрів Львова Тарас Жиравецький зауважує, що новий штам надзвичайно швидко поширюється, до чого лікарі були неготовими.

«На жаль, дійсно у нас є новий штам вірусу, який зафіксували у Великій Британії. Він просто мегашвидко поширюється, на який ми, медики, не розраховували. Те, що я бачу по пацієнтах, то я такого ще не бачив – тобто це настільки все стрімко поширюється і настільки чітко інфікує людину, що тут без коментарів. Якщо раніше ще були шанси, що хтось не заразиться, то зараз практично майже всі заражаються. Тому ми і не могли спрогнозувати. Тут воно підірвало, таке враження, що стався вибух бомби», сказав лікар.

За словами медика, Україна зараз на межі того, що всі області опиняться в «червоній» зоні епідемічної небезпеки, а ліжок у медзакладах може просто не вистачити на усіх хворих.

«Зараз вся країна горить: і південь, і північ, захід, схід і центр. Єдине, що у нас інформаційно вийшло, що є частина областей, які вже в «червоній» зоні офіційно, а частина ніби ще відтягує цей момент на тиждень-два за рахунок збільшення ліжкового фонду. Зараз закінчаться ліжка і всі автоматично, потраплять у класичну «червону» зону», прогнозує Тарас Жиравецький.

Керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Іванченко-Тімко також пов’язує новий спалах коронавірусу з мутованим штамом «Дельта» та зазначає, що ситуація і справді складна.

«Звичайно, що це чергова хвиля коронавірусу. Ми, медики, це пов’язуємо із тим, що зайшов в Україну новий штам «Дельта». І зрозуміло, що зараз він розповсюдився. А його характеристики – це більша заразність, скорочений інкубаціний період, більша частка дітей серед хворих. А тому це було прогнозовано, що кількість пацієнтів восени точно зросте. На Львівщині ми вже досягнули піку березня 2021 року. А тому ситуація і надалі важка», – каже вона.

Головна епідеміологиня Львівщини зазначає, що COVID-19 набирає обертів, а його жертвами стають дедалі молодші люди.

«Ситуація й насправді складна. Львівська область зараз уже досягнула тих показників захворюваності на коронавірус, як це було навесні. Зараз у нас госпіталізовано 3114 осіб, з яких 95 % невакциновані. Зростає і кількість летальних випадків від COVID-19. Загалом найбільша частка серед летальних випадків в категорії 75+, друге місце – 65+. Проте летальні, але все ж поодинокі випадки, фіксують серед людей різного віку: і 34, 40 і 43 роки. Є й такі, які ніколи не хворіли хронічними захворюваннями. Наймолодші, які померли від коронавірусу на Львівщині, – це двоє пацієнтів 17 років», зазначила експертка.

За словами епідеміологині Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерини Сояк, цьогорічнаосіння хвиля потужніша за минулорічну.

«Звичайно ж, зараз набагато більше пацієнтів з коронавірусом. Ми бачимо це і за офіційною статистикою, і в лікувальних закладах. На сьогоднішній день ми побили рекорди, які були в цей же час минулого року. Звичайно ж, у цю хвилю ситуація погіршилася», – сказала експертка.

Симптоми та перебіг нового COVID-19: що змінилося

За словами сімейної лікарки з Дарницького району Києва Олени Лазаренко, серед вже раніше відомих симптомів COVID-19 зараз з’явилися нові.

«Симптоми частково залишилися класичними: втрата нюху та смаку, температура. Але відсотків 30 – це нові симптоми. Приміром, сильний головний біль, задуха, пневмонія, яка виникає одразу, вже може бути на 2-3 день після початку захворювання, низька сатурація, котра теж різко виникає майже одразу. Її важко спрогнозувати. Також пацієнти часто скаржаться на нудоту, проблеми зі шлунково-кишковим трактом. «Дельта»-варіант має стрімке протікання. Крім того, особливістю «Дельти» є поліорганність, тобто коли вражається багато органів: це можуть бути легені, серце, шлунок, нирки і т.д. Часто хворі скаржаться на гастрит. Часто виникає підвищення тиску, особливо в перший день прояву захворювання, потім він різко може падати», – розповідає лікарка, яка щодня приймає десяти хворих з коронавірусною інфекцією.

Крім того, за словами Олени Лазаренко, наразі хворіє багато молодих українців.

«Це 20-30 років, 40-60. Людей літнього віку менше, ніж було в минулі хвилі, можливо, вони більше дотримуються протиепідеміологічних обмежень та сидять вдома», – зауважує медикиня.

Головна епідеміологиня Львівщини Наталія Іванченко-Тімко каже, що втрата нюху і смаку сьогодні знову стали одними з основних симптомів COVID-19.

«Якщо говорити про клінічний перебіг коронавірусу, то впродовж останніх двох тижнів знову почали з’являтись такі симптоми, як аносмія та втрата смаку. Їх не було вже тривалий час. Запалення легень й надалі виникають. Масових повідомлень про тромбози поки ще нема. Але серед числа летальних випадків через COVID-19 досить багато є тромбоемболій легеневої артерії», – розповіла експертка.

Епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC) Катерина Сояк також зауважує, що коронавірус дедалі більше вражає молодих людей, хоч для старшого покоління він і далі залишається таким же небезпечним.

«Зараз, дійсно відзначають, що COVID-19 помолодшав, так би мовити. До реанімації потрапляють і у віці 20 років, і 30 років, і молодші за 20 років. І серед дитячого населення збільшились випадки, які потребують стаціонарної медичної допомоги. Але сильно узагальнювати я не стала б, і говорити, що хворіє лише молоде населення. Все одно групою ризику залишається літнє населення. І ті, хто не вакцинований, справді переносять набагато важче захворювання. Це відзначають абсолютно всі реанімації: більшість невакцинованих людей мають ускладнення та потрапляють на штучну вентиляцію легень. І відповідно, після цього шанси на позитивний результат набагато зменшуються», – наголошує фахівчиня.

Чого очікувати від коронавірусу надалі і доки триватиме спалах COVID-19 в Україні

Керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Іванченко-Тимко зазначає, що коронавірус в Україні лише набирає обертів.

«Дуже важко сказати, доки триватиме цей пік захворюваності. Ріст пішов і ми вже другий місяць бачимо тенденцію до зростання. Ми розуміємо, що зараз воно точно не зупинеться. А тому готуємось до напруженого листопада. А там уже побачимо, що буде далі», – сказала експертка.

За словами сімейної лікарки Олени Лазаренко, в Україні найближчим часом, ймовірно, збільшиться кількість смертей від COVID-19.

«Зважаючи на динаміку захворюваності, я вважаю, що ця хвиля найближчим часом наростатиме. На жаль, зростатиме і смертність пацієнтів. Так як багатьом потрібне тривале лікування у стаціонарах – і три, і чотири тижні. Ці пацієнти важкі і, на жаль, часто помирають. Ще питання велике організаційне. Багато людей ходять провідувати своїх хворих родичів, самі хворіють, але йдуть на роботу, діти до школи і т.д. Тобто роблять все для того, щоб «Дельта» активно поширювалася. І з цим треба терміново щось робити – обмежувати, переривати контакти», – каже Олена Лазаренко.

Епідеміологиня Катерина Сояк зазначає, що у листопаді-грудні ситуація з коронавірусом в Україні буде найважчою.

«На що нам чекати – складно, звичайно, сказати. Зараз ми перебуваємо на піку, а точніше лише підходимо до нього. Тому в будь-якому разі очікуємо ще на погіршення ситуації. Я думаю, що наступний місяць у нас буде, найімовірніше, найважчим, а може, це перейде і на грудень. До нового року ми будемо поки що у такому зростанні захворюваності», – резюмувала вона.

За словами лікаря Тараса Жиравецького, в Україні хворіє значно більша кількість людей, аніж це демонструє статистика, а через брак місць в лікарнях, в регіонах доведеться розгортати мобільні госпіталі.

«В РНБО прогнозують, що пік буде тільки через 3-4 тижні. І тих 20 тисяч офіційних інфікувань, які ми бачимо, відповідають реальним 100 тисячам випадків в Україні. Думаю, що ми можемо побачити цифру і 6 і до 8 тисяч госпіталізацій за добу.

Не готове жодне місто. Це зараз не тільки в Каховці, а й в багатьох містах будуть розгортати мобільні госпіталі для хворих на COVID-19», – каже лікар.

На його думку, в регіонах може початись медичний колапс.

«Я думаю, що він (медичний колапс – Ред.) точково скоро почнеться. Може бути серйозна проблема, як ми бачимо і в Одесі, і в Харкові, тобто у великих містах. Маленькі міста, напевно, все-таки будуть якось там перебиватися. У Львові частина міських лікарень перепрофільовані на COVID-19, але їх мало», – сказав лікар.

Читати також: «Двом волинянам ампутували ноги через тромбоз». Репортаж з ковідного госпіталю в Боголюбах. Відео 18+

Чи допоможе вакцинація побороти хвилю коронавірусу в Україні?

На думку епідеміологині Катерини Сояк, вакцинація вже не зупинить сьогоднішнього спалаху коронавірусу в Україні, утім робити щеплення все ж необхідно.

«Насправді, ми цю хвилю вже не переможемо за допомогою вакцинації, бо з цим ми запізнилися. Добре, що ми вакцинуємося: у будь-якому випадку це дає позитивний ефект і конкретній людині, яка вакцинується, і на майбутнє. Але цю хвилю ми переживемо вже не за рахунок вакцинації, а за рахунок якихось обмежувальних заходів та локдаунів», – каже експертка.

Такої ж думки лікар Тарас Жиравецький. За його словами, для того, аби вакцинувати половину дорослого населення України, необхідно три місяці, «а цього часу у нас вже просто немає».

«Ну як ми мали при таких темпах вакцинації встигнути усі вакцинуватись? Ну гаразд, 250 тисяч на день в середньому ми зараз вакцинуємо, це 1% дорослого населення України. Крім того, потрібно 2 дози. Щоб 50% населення зараз вакцинувати, потрібно мінімум 100 днів, тобто три місяці. А ще потрібен час на формування імунітету. В результаті виходить 4 місяці, а ми вже їх не маємо. Ми конкретно «залітаємо» зовсім не туди», – каже медик.

Лікар переконаний, що у зв’язку з тим, що у світі виник новий штам коронавірусу «Дельта+» і ситуація з коронавірусом в Україні погіршується щоденно, то, щоб зупинити спалах COVID-19, вакцинації нам уже недостатньо.

«Естонія, Латвія пішли на локдаун з вакцинацією 60%+. Тобто це щось нове, це зовсім інша історія. Відповідно, ми розуміємо, що при такій кількості вакцинованих в маленьких країнами ми маємо катастрофу. І в Румунії така ж історія. Ми розуміємо, що у них вакцинація – не найкраща в Європі, але краща, ніж в Україні, а ситуація гірша, ніж у нас, бо, мабуть, замало ліжок, і ситуація катастрофічна з летальними випадками», – каже Тарас Жиравецький.

Та попри це вакцинація важлива, зазначає медик. «Тому я кажу, що я «за» вакцинацію, але ми ніяк не встигаємо зараз провакцинувати величезну кількість людей і друге питання полягає в тому, що має бути план «Б». Зараз усім потрібно усвідомити, де ми знаходимось», – резюмував лікар.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 19
Просто Показати IP 29 Жовтня 2021 16:02
То чому не переведуть освіту на дистанційне. Це легше ніж бізнес . Діти розносять вірус. Літом не було навчання, не було епідемії.
Фахівець до Просто Показати IP 29 Жовтня 2021 21:16
Вам переведи на дистанційне, то будете волати, що то нема з ким дітей залишити, то інтернетом з планшетами не забезпечили, то освіта неякісна
Анонім Показати IP 29 Жовтня 2021 16:11
Зате які дороги ... колись будуть... може. Але велике крадівництво вже сьогодні.
Лучанин Показати IP 29 Жовтня 2021 16:12
Нас врятує повний локдаун. Акція з вакцинацією прогоріла вже давно. Не розумію чому не закривають кафе, торгові центри....
Народна прокуратура до Лучанин Показати IP 29 Жовтня 2021 16:48
А ще краще відстріл інфікованих
Лучанин до Народна прокуратура Показати IP 29 Жовтня 2021 17:43
Пернув в калюжу
пиняботокс до Лучанин Показати IP 30 Жовтня 2021 17:07
Це був сарказм, чоловіче.
Фахівець до Лучанин Показати IP 29 Жовтня 2021 21:18
Вам зроби повний локдаун, то будете волати, що бізнесу не дають жити, роботи нема, зарплати нема, і шкарпетки нема де купити.
Авжеж Показати IP 29 Жовтня 2021 16:59
Дуже цікаво читати поради сімейних лікарів які не виходять з свого кабінету. Де вони черпають інформацію, там де і всі? А всі вчені імунологи, епідеміологи, лікарі ковідних лікарень вже давно розповідають про те що завдяки вакцинації вірус мутує, вакцинований при захворюванні в десятки разів виділяє більше тіл віруса ніж не вакцинований, а хворіють і мруть так само. Ось вам і відповідь на питання чому.
Да невже? до Авжеж Показати IP 29 Жовтня 2021 17:19
Зупинись, бо ніхто цим фсб шним ви..рам вже не вірить. У нас черги на вакцинацію, годинні черги, - люди вас - антиваксерів з лубянки розкусили. Тому просто йди випий бояри і поспи.
Авжеж до Да невже? Показати IP 29 Жовтня 2021 18:52
От там якраз ще раніше почали змушувати вакцинуватися. Так хто ж ти перевертню?
Да невже? до Авжеж Показати IP 30 Жовтня 2021 17:10
паРаша напряму зацікавлена у дестабілізації України та у її дискредитації. А у них замість вакцини, гноївка під назвою "срутнік в", яка гробить ватну біомасу. Саме томуЮ, для паРаші край важливо, що би вакцинація в Україні зірвалась, БО ЦІ ВАКЦИНИ ЩО В УКРАЇНІ ДІЮТЬ І СПАСАЮТЬ! Так що дурню, не тобі зі мною умнічати, ти ще не доросло для дорослих розмов.
Лікарі! до Авжеж Показати IP 29 Жовтня 2021 17:20
Лікарі, вчені, епідеміологи, - всі вони закликають вакцинуватись, вказуючи що це єдиний спосіб захиститись, а для багатьох й залишитись в живих. Тому просто зникни.
Пиз до Авжеж Показати IP 29 Жовтня 2021 17:22
Де ж ти такого наслухалось, чудо? Свіжа методичка? Але тупа, як завжди. Хоча можливо ти просто корисний ідіот, то в такому разі просто подивись що робиться в реанімаціях і ковідних відділеннях. Там 98% НЕВАКЦИНОВАНІ, а тому лише вакцина спасає життя, ЛИШЕ ВАКЦИНА!
Лучанин до Авжеж Показати IP 29 Жовтня 2021 17:32
Звичайно, що більш цікаво слухати поради ютуб-"спеціалістів", які все знають і ні за що не відповідають.
Сс до Авжеж Показати IP 30 Жовтня 2021 08:11
Так. Щось в цьому є. І таке враження що спецом заражають,( щоб вакцинувалися) - хвороба одночасно і скрізь, в усіх містечках і селах. Згадуючи як весною закривали парки, щоб була паніка і сиділи дома..
Серг iй Показати IP 29 Жовтня 2021 17:26
Точнр ВСI вченi так кажуть?
Анонім Показати IP 29 Жовтня 2021 17:38
В нас в країні більшість населення має хронічні захворювання, надмірну вагу, раціон без достаньої кількості м'яса/риби. Не забуваємо про поширення онкології, ВІЧ, туберкульозу, гепатитів і т.п. Також враховуємо небажання представників релігійних організацій переконувати дієвість сучасної доказової медицини. Що з переліченого сприяє зменшенню смертності? З точки зору екології популяцій ситуація дуже проста: не пристосувався до змін середовища - ласкаво просимо на кладовище.
Правда Показати IP 30 Жовтня 2021 09:12
Всі ми народилися,щоби померти...але вакцинуватись потрібно.Просто хотілось би щоб такі "радуцькі"порад не давали,а дійсно вірусологи і епідеміологи заохочували людей до вакцинації.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus