USD 39.50 39.90
  • USD 39.50 39.90
  • EUR 39.77 40.15
  • PLN 9.76 9.95

Німеччина з нового року відкриє ринок праці для іноземців

1 Грудня 2018 07:00
Для українських заробітчан з Нового року має відкритися найбільший ринок праці Європи – Німеччина. 19 грудня німецький парламент планує затвердити закон, який полегшує працевлаштування для громадян країн-нечленів Євросоюзу.

Уряд вже погодив законопроект «Нового міграційного закону». Його схвалили відразу три міністерства: МВС, економіки й праці,

Що саме зміниться для українських заробітчан, на що вони можуть розраховувати повідомляє Страна.

Документ передбачає, що робочу візу видаватимуть на півроку без запрошень, і вже на місці в Німеччині люди зможуть вибрати собі роботодавця й приступити до роботи.

Зараз німецький роботодавець при найманні зобов'язаний віддавати перевагу працівникові з Німеччини, і лише потім може взяти громадян з Євросоюзу. За умови, коли роботодавець не зміг закрити вакансію за два місяці, можна найняти іноземця не з ЄС. Тепер це обмеження знімається. Закон має запрацювати з січня 2019 року.

Бракує 2 мільйонів робочих рук

«І знову на Берлін ... Мабуть, доля», – іронізують українці в соцмережах.

Німеччина запровадила реформу в сфері працевлаштування з простої причини – на тлі зростання німецької економіки, яка націлена на експорт, 82-мільйонній країні не вистачає майже двох мільйонів робочої сили. При цьому середня зарплата в Німеччині 3,3 тисячі євро (правда, на руки після сплати податків видають близько 1,5-2 тисяч євро).

«Якщо Німеччина не знайде трудові ресурси, що закриють цю кон'юнктурну проблему, то вона не зможе використовувати весь потенціал для свого зростання. Тому в жовтні громадськості представили план німецького уряду, спрямований на лібералізацію правил працевлаштування для громадян країн, які не входять до ЄС. Мова , звичайно, не йде про спеціальні правила для України. Передбачається, що претендент на роботу зможе отримувати робочу візу до того, як фактично знайде роботу, а пошуком роботи буде займатися вже безпосередньо після прибуття в Німеччину. Найімовірніше, буде спрощена й система видачі дозволів на роботу для іноземців», – пояснює нам Віталій Шапран, член Українського товариства фінансових аналітиків.

Німеччина, за словами Шапрана, йде польським шляхом, коли будь-який роботодавець без всяких квот зможе швидко допомогти своєму іноземному працівникові в одержанні дозволу на роботу.

До речі, поляки, які раніше їхали працювати на німецьких полях за 1,5 тисячі євро на місяць, вже не згодні на такі зарплати. Вимагають підвищення, шукають роботу в інших країнах або повертаються додому, де теж роботи вистачає.

Влітку Союз німецьких фермерів зажадав від федерального уряду спрощення працевлаштування для країн, які не входять до ЄС. Особливо потребують збирачів спаржі, яку масово вирощують німці.

Які обмеження зняли

Для отримання робочої візи після прийняття закону знадобиться диплом про освіту або свідоцтво, яке підтверджує робітничу кваліфікацію. Також потрібно володіти німецькою мовою на достатньому для виконання своїх обов'язків рівні.

Спрощення зводиться до двох моментів.

«Перше. Людина, яка має спеціальність (підтверджений диплом) може приїхати в Німеччину на півроку в пошуках роботи за своєю професією, або підтвердити кваліфікацію, або пройти перекваліфікацію (навчитися нової професії) за свій рахунок. Ніякої соціальної підтримки в ці 6 місяців не передбачається. Друге - скасовується пріоритетність у наданні роботи громадянам ЄС. Тепер будь-який громадянин не Євросоюзу може отримати роботу за своєю спеціальністю. Тобто роботодавцю після подання відповідного повідомлення на відкриту вакансію в Мінпраці не потрібно чекати «відмови» від німецьких громадян», - пояснює правозахисник, політолог Юрій Кальченко.

До речі, Німеччина збирається допомагати з вивченням німецької мови, фінансуючи курси в країнах не Євросоюзу.

На місце українців, які поїхали, ніхто не приїде

Тим часом український бізнес б'є на сполох – з відкриттям більш багатого ринку праці в Україні нікому буде працювати, адже народ після отримання безвізу й так масово виїжджає на заробітки. Тим паче тенденція на «звалювання», за прогнозами експертів, посилиться на тлі того, що відбувається в Україні з введенням воєнного стану, падінням гривні, корупцією й нестабільністю.

«У разі відкриття ринку робочої сили Німеччиною більшість українських трудових мігрантів поїде туди. Можна з певністю прогнозувати нову хвилю трудової міграції з України, яку буде дуже складно зупинити», – написав на своїй сторінці в Facebook Василь Воскобойник, глава асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.

З ним солідарний підприємець Євген Черняк, який прогнозує величезну нестачу робочої сили в Україні.

«Для українських заробітчан відкривається новий, дуже ліквідний ринок. За людей щиро радий. Але, якщо український роботодавець запропонує навіть рівну зарплату на тлі всього того, що відбувається в Україні, будь-яка нормальна людина поїде й відвезе дітей. І буде жити в хороших умовах. Діти навчатимуться в нормальних школах. Ходитимуть безпечними вулицями. Користуватимуться нормальної медициною. Будуть переміщатися чудовими дорогами. Це очевидно. Україна дуже скоро перетвориться на країну пенсіонерів й корупціонерів. З ким залишаться український роботодавець важко уявити. На місце поляків приїхало кілька мільйонів українських робітників. Кваліфікованих й невибагливих. На місце українців, які поїхали, ніхто не приїхав і не приїде. Є країни з більш нормальними умовами життя. Туди й поїдуть трудові мігранти. Воєнний стан говорите? Захвати торгових центрів? ТІТУШКИ б'ють людей? Рейдерство? Тотальна корупція? Ну-ну ... », - написав на своїй сторінці в Facebook Черняк.
Удвічі вище, ніж у поляків, але й витрат більше

Як прогнозують, багато українців, які зараз працюють в Польщі, переїдуть до німців. Також й ті, хто не може знайти роботу в Україні. І якщо в поляків в середньому можна заробити 600 євро, то в німців - приблизно вдвічі більше.

Втім, не все так просто.

Українців кличуть туди, в основному, не на найпрестижніші роботи: далекобійниками, цілодобовими доглядальницями людей похилого віку, в аграрний сектор. І на багато менші гроші, ніж платять тим же польським заробітчанам.

«Уряд Німеччини виділив дві категорії спеціальностей, дефіцит яких наближається до критичного рівня. Це доглядальниці (догляд за людьми похилого віку) і молодший медперсонал - медсестри всіх напрямків. За оцінками фахівців Мінпраці, через 5 років дефіцит цих фахівців може скласти 3 млн осіб», - підтверджує Кальченко.

Живучи в Німеччині, українці зізнаються, що гідну роботу за достойну платню знайти непросто. А витрат тут набагато більше, ніж у Східній Європі, а тим більше в Україні.

«Дуже важливий момент – на яких посадах можуть працювати наші заробітчани? Диплом, отриманий в будь-якому ВНЗ України, в Німеччині недійсний. І його треба або підтверджувати, здаючи іспити, або взагалі отримувати тільки в Німеччині. Виходить, що наші заробітчани можуть претендувати тільки на важку фізичну працю, який не оплачується так високо. Після сплати податків «чиста» зарплата виходить близько 1,4 тисяч євро. Для проживання в багатій Баварії цього мало. Хоча, наприклад, для Саксонії, цілком нормально. У Німеччині відкриті вакансії в основному на ті позиції, де німець працювати не хоче. У мене, наприклад, дві вищі освіти, але я до сих пір не знаю, де я зможу себе реалізувати», – розповідає Надія Бейтат-Патратій, що живе в Баварії на пасивний дохід з України.

Через дорожнечу життя в Німеччині, за її словами, вже почалася хвиля виїзду заробітчан.

«Коли люди порахували, що після сплати податків, оплати квартири, комунальних послуг та харчування, у них залишається майже нічого на «чорний день», то змістовність такого заробітку в Німеччині пропадає», – каже українка.

Догляд за козами по безвізу

Українці, які вже скуштували заробітчанський хліб в Німеччині, зізнаються, що заробітки там важчі, ніж у тій же Польщі.

«Німець дере три шкури. Моя знайома (у неї угорський паспорт, влаштуватися було легше) працювала доглядальницею жінки, яка була прикута до інвалідного візка. Так знайома майже не спала, проклинала все на світі. Це каторжна праця. Отримувала 2 тисячі євро - це тому, що у неї громадянство країни ЄС, а нашим платитимуть удвічі менше. Далекобійники – те ж саме, всі соки з них вичавлюють. Там заробітки залежать від кількості годин, так вони беруть «понаднормові», щоб більше «зекономити», а це втома і ризик - на пару секунд закрив очі за кермом – і врізався», – розповіла журналістам Галина Сандуляк зі Львова, яка сама їздити на сезонні роботи до Польщі й до Німеччини поки не збирається.

Поки багато українців працюють в Німеччині з біопаспортами, тобто нелегально (тому їм і стали платити трохи краще в Польщі, щоб не їхали далі на Захід).

Серед експертів існує думка, що безвіз нам і дали заради залучення дешевої робочої сили, що особливо актуально на тлі нестачі робочих в багатьох країнах ЄС і напливу біженців, які сідають на допомогу. І вже точно більшість українців їде в Європу не кави випити, і не на Колізей подивитися.

«За безвізом заїжджають на три місяці, за попередньою домовленістю з роботодавцем. Так працюють багато будівельників, ремонтників, садівників, сільських робітників. Зайшли в квартиру, будинок, маєток - і їх ніхто не бачить», - розповідає нам один заробітчанин.

В інтернеті та соцмережах повно оголошень про набір українців за біопаспортами.

«Робота на фермі, потрібні двоє чоловіків по догляду за тваринами (кози, кури, свині). Зарплата 1,2 тис. Євро, житло безкоштовне. Біометрика або польська робоча віза».

«Робота в Німеччині. Ремонт квартир. Потрібні фахівці: гіпсокартон, плитка, шпаклівка, малярка і.т.д. Надається житло, а також під'їзд на роботу з роботи. Зарплата від 1200 €».

«Для доглядальниць пропонуємо роботу в Німеччині з заробітною платою від 700 до 1500 євро на місяць (в залежності від знання мови й досвіду роботи). Проживання з сім'єю хворого (харчування включено). Ми оплачуємо проїзд з України до Польщі, з Польщі до Німеччини і назад. Працюємо з польськими візами і біометричними паспортами. Обов'язки доглядальниці – надавати допомогу хворому: купати, одягати, відвідувати з хворим лікарів, ходити на прогулянки, готувати, прибирати, виконувати всю домашню роботу».

«Це вже домробітниця або навіть служниця, а коли ж хворим займатися чи під таким приводом і шукають домрабиню?», – обурюються коментатори в соцмережах.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 3
бюджет країни Показати IP 1 Грудня 2018 09:54
В Японії на128 млн.жителів- 9 тисяч чиновників; в Україні на 43 млн. жителів- 300 тисяч чиновників ; Я запитую- нафіга нам купа дармоїдів, які сидять на нашій шиї , живуть за наші гроші і крадуть наші гроші?
Аня Показати IP 3 Грудня 2018 20:15
Чи справді можна буде працювати з января 2019 р в Німеччині
Сергій. Показати IP 26 Грудня 2018 17:28
Яку таку інфляцію гривні має на увазі автор?-Три роки гривня стоїть як вкопана і курс її не ворушиться.Іфляція набагато менша ніж в тій же Росії. І ще,в статті намішана правда з кусками брехні.Навіщо таке робити?

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus