USD 41.15 41.55
  • USD 41.15 41.55
  • EUR 45.00 45.30
  • PLN 3.30 4.00

Пережитий у дитинстві стрес може прискорити старіння мозку: вчені розповіли, хто в групі ризику

16 Лютого 2025 00:19
Учені виявили, що сильний стрес у дитинстві провокує прискорене старіння мозку та посилює нейродегенеративні процеси в дорослому віці.

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в науковому журналі Annals of Neurology, пише УП. Життя з посиланням на Medical Xpress.

Через те, що жінки мають вищий ризик розвитку нейродегенеративних захворювань, науковці вирішили зосередити увагу лише на них. Тому в дослідженні взяли участь 179 жінок віком від 30 до 60 років.

«Ми почали з проведення клінічних інтерв’ю, щоб з’ясувати, чи переживали вони стресовий або тривожний досвід у дитинстві – до настання статевого дозрівання. Також досліджували зразки крові учасниць, шукаючи біомаркери, які вказують на специфічні нейрозапальні процеси та пошкодження нервових клітин», – зазначила докторантка Інституту медичної психології (Німеччина) Лара Флек.

Дослідники використовували магнітно-резонансну томографію, щоб зафіксувати розміри мозку учасниць і порожнин, заповнених спинномозковою рідиною. Вони також досліджували їхні когнітивні функції. Для цього жінки розв’язували комп’ютерні тести та завдання.

Читати ще: Пандемія COVID-19 прискорила старіння мозку у підлітків

Учені виявили, що жінки, які в дитинстві пережили сильний стрес або травматичний досвід, мали підвищений рівень біомаркерів запалення та нейродегенерації в крові, а також менший об'єм мозку та погіршення когнітивних функцій.

«Результати нашого дослідження демонструють чіткий зв'язок між психосоціальним або соціально-емоційним стресом у ранньому віці та прискореним старінням мозку в жінок. Виявляється, що стресовий досвід на початку життя збільшує ризик розвитку нейродегенеративних розладів. Тепер потрібні подальші дослідження, щоб пролити світло на основні механізми, щоб можна було розробити відповідні методи лікування для цілеспрямованого переривання розвитку хвороби на ранній стадії», – розповіла директорка Інституту медичної психології, професорка Крістін Хайм.

Читати ще: Вчені з'ясували, чому для дорослих час швидкоплинний

Водночас той факт, що набагато більше жінок, ніж чоловіків, страждають на деменцію, є однією з причин, чому дослідники зосередилися на жінках у цьому дослідженні. У майбутніх дослідженнях професорка Хейм та її команда сподіваються з'ясувати, чи є подібні процеси у чоловіків.

«Результати досліджень стосуються лише жінок. Однак це не дозволяє нам зробити висновок, що жінки, які зазнали стресу в ранньому віці, піддаються більшому ризику, ніж чоловіки», – наголосила Крістін Хейм.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus