USD 39.45 39.75
  • USD 39.45 39.75
  • EUR 39.50 39.80
  • PLN 9.65 9.85

Рожищу – 700 років: цікаві факти про місто

12 Червня 2022 21:38
Традиційно у перший день Трійці відзначають день народження міста Рожище. Цьогоріч нинішньому центру громади виповнюється солідних 700 років.

З цієї нагоди Район.Рожище публікує десять цікавих фактів, які ви могли не знати про місто.

1. Перша письмова згадка про Рожище датується 1322 роком, коли луцький князь Любарт Гедимінович подарував його соборній церкві Івана Богослова, яка знаходилась в Луцькому замку. Крім власне згадки про місто (тоді ще село), у документі згадуються межі тодішнього Рожища, ландшафт, топоніми. Цікаво, що оригіналу цього документа не знайдено. Лишилися лише пізніші його копії.

2. У 2019 році тодішній райцентр відзначив маленький ювілей – 30 років, як Рожище стало містом. Містечко Рожище розташоване майже в центрі Волинської області, воно є ключовим містом Рожищенського краю. До обласного центру, Луцька, – близько 20 кілометрів. Площа міста – 1022,3 гектара, населення – 12 710 людей станом на 1 січня 2020 року.

3. Існує декілька версій походження назви Рожища. Зокрема, від слів «роща», «ръжище» («житня нива»), «ріг» або «рог», «ровище» тощо.

4. У 1567 році польський король Сігізмунд Август надав місту магдебурське право – право на самоврядування.

5. Після Люблінської унії 1569 року Рожище, як і весь край, відійшло до складу Речі Посполитої. Згідно з адміністративним поділом місто входило до складу Волинського воєводства. Після третього поділу Речі Посполитої в 1795 році Рожище в складі Південно-Західного краю ввійшло в склад Російської імперії.

6. Впродовж століть Рожище було багатонаціональним містечком. Поруч з українцями тут проживали і поляки, і євреї, з’явилась і німецька община.

7. У 1830-х роках поруч з Рожищем, одними з перших на Волині поселяються німецькі колоністи, які засновують кілька суконних фабрик в колонії Вовнянка (нині це один з районів міста). Саме вони започаткували виробництво сукна на Волині. Німецька громада в місті проживала до початку Другої світової війни у 1939 році.

8. Численним тут було і єврейське населення. Рожище навіть вважалося єврейським містечком. Велика кількість магазинів і виробництва, що належали представникам цієї нації це підтверджували. Значна частина євреїв була знищена під час німецької окупації та створення й ліквідації місцевого гетто у 1942 році.

9. У другій половині XIX століття Рожище, як і весь край, охопила хвиля індустріалізації. У 1873 році крізь місто будується одна з перших на Волині залізниць та залізнична станція. У цей час в Рожищі діяло 20 суконних фабрик, консервний, цегельний, пивоварний, винокурний заводи, фабрики гнутих меблів, залізних ліжок, кілька кравецьких майстерень.

10. Рожище відчуло на собі майже всі військові конфлікти, що зачепили Волинь. Серед найбільших з них були Національно-визвольна війна середини XVII ст., Північна війна початку XVIII ст., війна з Наполеоном у 1812 році, Перша та Друга світові війни. Пояснюється це розташуванням міста поруч з великою річкою Стир, що у військових діях завжди була стратегічним об’єктом.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus