Еліта суспільства – медики – змушені займатися жебрацтвом, - Башкаленко
Визначення «безплатна медицина» все часіше викликає іронічну посмішку у наших співгромадян. Адже після звернення до лікарень багато хто на власному досвіді переконався, що безплатного вже давно нічого нема.
Хто є заручником ситуації із безплатною медициною, благодійними внесками – розповів перший заступник голови Волинської облдержадміністрації Олександр Башкаленко.
- Прокоментуйте, будь ласка, рекомендацію Антимонопольного комітету щодо дотримання медичними закладами чинного законодавства під час збору добровільних благодійних внесків від громадян. Рік тому Ви активно виступали проти благодійництва у лікарнях, подавали депутатські запити ініціювали перевірки. Чи зміниться на Вашу думку відтепер ситуація із завуальованими платними послугами, коли її будуть нібито контролювати, і якою є альтернатива добровільно-примусовим внескам у лікарнях?
- Думаю ситуація не зміниться допоки не зміниться законодавство. Рік тому до мене, як до депутата обласної ради, звернулися волиняни зі скаргою, що їх не захотіли обслуговувати у лікарні допоки вони не сплатять благодійних внесків.
Мене це, м’яко кажучи обурило, бо справді переді мною були бідні селяни, яких хвороба привела до міста. У медичному ж закладі у них хотіли забрати останні копійки, замість надання першої допомоги, і це все під прикриттям благодійних внесків.
Я все добре розумію, що держава фінансує медичну галузь тільки наполовину. Але вихід є завжди, який, до речі, може задовольнити обидві сторони.
- А які наслідки сьогодні дає, так звана, благодійність у лікарні?
- Із одного боку – людина, не маючи грошей, повинна помирати на коридорі лікарні. З іншого - медики – еліта суспільства, в свою чергу займаються жебрацтвом. Адже змушені принижуватися, просити у пацієнтів гроші, бо так сказало вище керівництво. Я думаю такій благодійності не місце у лікарнях, і не місце там тим керівникам, які її ініціюють.
Враховуючи недостатнє фінансування галузі, Кабінет Міністрів дозволив лікарням займатися фінансово-господарською діяльністю з метою збільшення коштів, необхідних для фінансування лікарні.
Офіційні надходження від такої діяльності все ж не покривають необхідний для нормального забезпечення роботи лікарні мінімум. Додатково залучаються певні кошти неофіційним шляхом. Втім, їх рух та цільове призначення проконтролювати неможливо.
- Хто сьогодні належним чином контролює благодійництво у медицині?
- Ніхто. Перевіривши, і то тільки поверхнево, діяльність благодійних кас органи прокуратури фіксують фінансові зловживання, примусові збирання поборів. Всі знають, що левову частку свого лікування пацієнти оплачують самотужки, ліки, обстеження і не тільки.
- І при цьому ще треба здавати благодійні кошти, то куди ж вони йдуть?
- Думаю, лише залишки потрапляють на потреби медзакладів. Тому я категорично проти вимагання благодійних внесків.
Треба починати зароджувати страхову медицину, нехай поетапно, але щось треба робити.
Цього року у Волинській області на потреби медицини виділили понад 273 мільйона гривень. Це майже на 48 мільйонів більше, ніж у минулому році. Знаю, і цих грошей не досить. Але, повірте, і ними треба розпорядитися по-господарськи. І головне – прозоро.
Альтернативу, особисто я вбачаю у впровадження обов’язкового соціального медичного страхування. Це буде додаткове джерело фінансування медицини, окрім бюджетного.
Гроші з державної казни спрямовувалися би на утримання медичних закладів, гідні зарплати лікарям. Все інше, насамперед, кошти від медичного загальнообов’язкового страхування – на лікування, тобто, на більший перелік медикаментів, на кращу базу діагностики і обстеження. Так є сьогодні і в Польщі, і в країнах Балтії, і в Молдові, і в Росії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Хто є заручником ситуації із безплатною медициною, благодійними внесками – розповів перший заступник голови Волинської облдержадміністрації Олександр Башкаленко.
- Прокоментуйте, будь ласка, рекомендацію Антимонопольного комітету щодо дотримання медичними закладами чинного законодавства під час збору добровільних благодійних внесків від громадян. Рік тому Ви активно виступали проти благодійництва у лікарнях, подавали депутатські запити ініціювали перевірки. Чи зміниться на Вашу думку відтепер ситуація із завуальованими платними послугами, коли її будуть нібито контролювати, і якою є альтернатива добровільно-примусовим внескам у лікарнях?
- Думаю ситуація не зміниться допоки не зміниться законодавство. Рік тому до мене, як до депутата обласної ради, звернулися волиняни зі скаргою, що їх не захотіли обслуговувати у лікарні допоки вони не сплатять благодійних внесків.
Мене це, м’яко кажучи обурило, бо справді переді мною були бідні селяни, яких хвороба привела до міста. У медичному ж закладі у них хотіли забрати останні копійки, замість надання першої допомоги, і це все під прикриттям благодійних внесків.
Я все добре розумію, що держава фінансує медичну галузь тільки наполовину. Але вихід є завжди, який, до речі, може задовольнити обидві сторони.
- А які наслідки сьогодні дає, так звана, благодійність у лікарні?
- Із одного боку – людина, не маючи грошей, повинна помирати на коридорі лікарні. З іншого - медики – еліта суспільства, в свою чергу займаються жебрацтвом. Адже змушені принижуватися, просити у пацієнтів гроші, бо так сказало вище керівництво. Я думаю такій благодійності не місце у лікарнях, і не місце там тим керівникам, які її ініціюють.
Враховуючи недостатнє фінансування галузі, Кабінет Міністрів дозволив лікарням займатися фінансово-господарською діяльністю з метою збільшення коштів, необхідних для фінансування лікарні.
Офіційні надходження від такої діяльності все ж не покривають необхідний для нормального забезпечення роботи лікарні мінімум. Додатково залучаються певні кошти неофіційним шляхом. Втім, їх рух та цільове призначення проконтролювати неможливо.
- Хто сьогодні належним чином контролює благодійництво у медицині?
- Ніхто. Перевіривши, і то тільки поверхнево, діяльність благодійних кас органи прокуратури фіксують фінансові зловживання, примусові збирання поборів. Всі знають, що левову частку свого лікування пацієнти оплачують самотужки, ліки, обстеження і не тільки.
- І при цьому ще треба здавати благодійні кошти, то куди ж вони йдуть?
- Думаю, лише залишки потрапляють на потреби медзакладів. Тому я категорично проти вимагання благодійних внесків.
Треба починати зароджувати страхову медицину, нехай поетапно, але щось треба робити.
Цього року у Волинській області на потреби медицини виділили понад 273 мільйона гривень. Це майже на 48 мільйонів більше, ніж у минулому році. Знаю, і цих грошей не досить. Але, повірте, і ними треба розпорядитися по-господарськи. І головне – прозоро.
Альтернативу, особисто я вбачаю у впровадження обов’язкового соціального медичного страхування. Це буде додаткове джерело фінансування медицини, окрім бюджетного.
Гроші з державної казни спрямовувалися би на утримання медичних закладів, гідні зарплати лікарям. Все інше, насамперед, кошти від медичного загальнообов’язкового страхування – на лікування, тобто, на більший перелік медикаментів, на кращу базу діагностики і обстеження. Так є сьогодні і в Польщі, і в країнах Балтії, і в Молдові, і в Росії.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Нашестя сарани в Одесі виявилося нашестям коників, – вчені
Сьогодні 00:34
Сьогодні 00:34
Назвали кількість сну, яка потрібна людям у різному віці
Сьогодні 00:16
Сьогодні 00:16
23 червня: свята, події, факти. Міжнародний день вдів та Всесвітній день інформаторів
Сьогодні 00:00
Сьогодні 00:00
У Франції через рекордну спеку закривають школи та пропонують «кліматичну» відпустку
22 Червня 2026 23:40
22 Червня 2026 23:40
13-й Чілдрен Кінофест оголосив переможців
22 Червня 2026 23:20
22 Червня 2026 23:20
Рекрутинг, військова частина чи «Армія+»: у Міноборони пояснили, як можна повернутися із СЗЧ
22 Червня 2026 23:00
22 Червня 2026 23:00
Назвали регіони-лідери з реєстрацій електромобілів. Волинь – у переліку
22 Червня 2026 22:41
22 Червня 2026 22:41
За кермом автівок та на електросамокаті: за вихідні спіймали 20 п'яних водіїв
22 Червня 2026 22:22
22 Червня 2026 22:22
На Любешівщині попрощалися з Героєм Василем Душенком
22 Червня 2026 22:01
22 Червня 2026 22:01
Білоруська опозиція передала Україні тривожну доповідь: до чого готується Лукашенко
22 Червня 2026 21:42
22 Червня 2026 21:42
Гордість ліцею: випускники з Луцька склали НМТ з математики на 200 балів
22 Червня 2026 21:23
22 Червня 2026 21:23
