USD 39.00 39.40
  • USD 39.00 39.40
  • EUR 39.25 39.50
  • PLN 9.76 9.94

Іракські курди проводять референдум про незалежність від Багдаду

25 Вересня 2017 17:10
25 вересня Іракський Курдистан проводить референдум про незалежність. Відповідне рішення про проведення волевиявлення майже одноголосно ухвалив регіональний парламент.

За прогнозами, більшість виборців висловиться за відокремлення регіону, пише ТСН.

Однак, ідея про незалежність курдів не подобається могутнім сусідам. Верховний суд Іраку визнав рішення курдського парламенту незаконним, а прем'єр-міністр Хайдер аль-Абаді пригрозив військовим втручанням.

Також Туреччина та Іран виступають проти плебісциту, побоюючись посилення сепаратистських настроїв серед своїх курдів.

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган пригрозив перекрити трубопровід, по якому транспортується нафта з північного Іраку, повідомляє Reuters.

«Після цього давайте подивимося, якими каналами уряд північного Іраку буде поставляти свою нафту, або кому воно її буде продавати», - сказав Ердоган.

США, які постачали зброю курдам, Великобританія і Франція закликають відмовитися від референдуму, так як вважають, що конфлікт між курдами і іракським урядом відверне увагу від боротьби з "ІД". Навіть генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш назвав референдум несвоєчасним.

Reuters

Про життя і політичні зміни в Іракському Курдистані ТСН.ua поговорив з українцем Андрієм Козловим, який чотири місяці провів у столиці автономного регіону – місті Ербіль, населення якого становить понад 1,5 млн осіб. Андрій як волонтер викладав англійську мову у місцевому католицькому університеті.

Фактична незалежність Курдистану відчувається

Андрій Козлов жив у християнському районі Ербіля. За його словами, курди-мусульмани не пригноблюють християнську меншість, і відносини між цими двома групами будуються на принципах взаємоповаги.

"Християни у меншості, але курди їх не кривдять. Вони розуміють, якщо будуть підтримувати християн, то тоді вони можуть сказати Заходу: "Ось, дивіться, ми підтримуємо християн, тому підтримуйте нас", – каже Андрій.


За словами Козлова, візуально фактична незалежність Курдистану від Іраку відчувається. За конституцією 2005 року цей регіон має права широкої автономії – у нього є свій уряд, парламент і навіть військо. Ба більше, в Іраку офіційно дві державні мови – арабська і сорані (одна з курдських мов). Андрій каже, що багато курдів, особливо молодь, вже не знають арабської.

"У курдів є велика ідея - здобути незалежність від Багдада. Вони себе позиціонують, як розвинений самобутній народ з великою історією та унікальними традиціями", - каже українець.

Автономія у автономії

Завдяки тому, що у Іракському Курдистані багато нафти, Ербіль стрімко розвивався протягом кількох років до появи "ІД". Місто у своєму зростанні дійшло до адміністративних меж селища міського типу Анкава - християнського поселення, у якому жив і викладав Андрій. Анкава стало передмістям Ербіля, але якась автономія у цього селища існує.

У Анкаві живе 30 тисяч осіб, там розташований міжнародний аеропорт Ербіль.

За конституцією 2005 року цей регіон має права широкої автономії – у нього є свій уряд, свій парламент і навіть свої війська. Більш того, в Іраку офіційно дві державні мови – арабська і сорані (одна з курдських мов).

Селище у більшості своїй населяють етнічні ассирійці, які сповідують християнство. Вони пишаються тим, що живуть на цій землі кілька тисячоліть і їхнє коріння сягає часів існування Ассирійської держави.

За релігійною приналежностю місцеві жителі належать до Халдейської католицької церкви, але обрядовість і традиції у них східні.



ТСН.ua

Частина етнічних ассирійців ходить до ассірійської Церкви Сходу. Протягом багатьох століть між цими церквами було сильне протистояння, але останні 25 років стосунки стрімко поліпшуються.

Зокрема, християни Халдейської католицької церкви в Ербілі активно допомагали біженцям - християнам Ассірійської Церкви Сходу, які втекли із захоплених ісламістами Мосула і інших районів Іраку.

Візуальне багатство

Андрій каже, що він не вперше їздить до так званих країн, що розвивається (зокрема, раніше він був у Зімбабве, Кенії, Індії), тому ілюзій щодо Іраку він не будував. Але його здивувало в північному Іраку візуальне багатство Ербіля та Анкава.



ТСН.ua

"Селище у 30 тисяч осіб, майже у кожного - двоповерховий будинок і позашляховик. Я так розумію, що причина цього - наявність нафти у регіоні. Відповідно, там інфляція вища. Якщо у центрі Києва на Хрещатику кавовий напій можна купити за приблизно 25 гривень, то у Ербілі, Анкаве, він буде коштувати 5 доларів (майже 130 грн)", - каже українець.

Також Андрію кинулося у очі, що у Ербілі багато найманих працівників у сфері обслуговування з інших країн – Індії, Малайзії, Індонезії тощо. Місцеве населення вже не бажає працювати на непрестижних роботах і зарплата у 300 доларів у місяць для них вважається занизькою. При цьому індійці примудряються за три роки у Іраку накопичити грошей, щоб потім у своїй країні відкрити якийсь маленький бізнес.

Андрій Козлов розповідає, що в Ербілі місцева "золота молодь" розсікає вулицями міста на лімузинах, ходить до клубів, відрощує бороди і мало не щодня за 5 доларів робить укладку волосся у перукарнях.



ТСН.ua

Що ще здивувало Андрія, так це те, що у Іраку великим попитом користується продукція українських кондитерських компаній. Зокрема, йому не раз потрапляли на очі цукерки компанії "АВК" і морозиво "Рудь", причому етикетки на них – українською мовою.

В Іраку не скрізь війна і розруха

Якщо середньостатистичний українець заговорить про Ірак, то перше, що йому прийде у голову про цю країну, швидше за все, буде війна з "ІД", постійні теракти і пов'язані з цим смерті і руйнування. Андрій Козлов говорить, що реальність - складніша.

"Щодо кожної країни є якісь стереотипи. Наприклад, деяким моїм знайомим американцям їх співвітчизники говорили: "Не потрібно їхати у Україну - там ж у них туберкульоз зашкалює", або "Там війна, навіщо ти туди їдеш?". А мої знайомі збиралися їхати до Львова чи Києва, а не далі на схід країни", - говорить Козлов.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 1
Валя Показати IP 25 Вересня 2017 20:40
а раптом проголосують за незалежність. це жахливо, ще в одній країні може початись АТО

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus