USD 39.60 40.00
  • USD 39.60 40.00
  • EUR 39.70 39.95
  • PLN 9.70 9.90

Колишню Луцьку українську гімназію визнають культурною спадщиною: чи зупинить це руйнування

10 Липня 2021 20:04
Будівлю Луцької української гімназії, в якій свого часу викладав український письменник, культурний діяч Модест Левицький, цього року планують внести до об’єктів культурної спадщини.

Про це Суспільному Волині розповів начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради Олександр Котис.

Будівлю Луцької української гімназії, що на вулиці Гаврилюка, 14 нині реконструюють: частину розібрали, іншу розчищають, – розповів власник майна Станіслав Шайко. Каже: має право проводити роботи у будівлі.

Зі слів Станіслава Шайко, у приміщенні виникли тріщини і був ризик обвалу, тому вирішив розпочати будівельні роботи. Про історичну цінність будинку, каже, знав.

Власник планував звести ще один поверх, але будинок розташований на ділянці з шестиметровим насипом, тому звернувся до спеціалістів, аби дослідили фундамент і визначили, чи витримає будівля таке навантаження.
Архітектор, який розроби проєкт з реконструкції розповів, що будівлю планують зберегти в автентичному стані.

«Сучасною частиною будинку хочемо продовжити історичний будинок, щоб укріпити історичний будинок, щоб він далі не сповзав», – каже архітектор Тарас Пахолюк.
Наразі будівельні роботи в будівлі колишньої Луцької української гімназії тривають.

Зі слів начальника відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради Олександра Котиса, цей об’єкт подали до обласної комісії для внесення у перелік культурної спадщини. Рішення б мали ухвалити ще на початку весни, та Луцькрада звернення відкликала.

Повторно документи направили на розгляд комісії у травні. Але у них Луцькрада не вказала власника будівлі, – розповів начальник відділу охорони культурної спадщини Волинської ОДА Віталій Стрільчук.

«Вони нам до 10 серпня мають подати цю інформацію і ми проведемо засідання консультаційної ради, проєкт розпорядження голови ОДА вже підготовлений, лишилися формальності», – каже начальник обласного відділу охорони культурної спадщини.
Віталій Стрільчук пояснює: якщо будівлю визнають об’єктом культурної спадщини, то будь-які роботи (земельні, меліоративні, будівельні), власник має погоджувати з Міністерством культури та інформаційної політики. За заподіяння шкоди культурній спадщині передбачений штраф.

Довідково: українська гімназія у Луцьку існувала до появи тут більшовиків і була осередком виховування українського націоналізму – розповів історик-краєзнавець Анатолій Кравець. Гімназія існувала з 1931 року по 1939 рік, тоді ж у ній викладав і Модест Левицький. Заклад був культурним, освітнім центром для міста ще за часів Польщі. Спершу в гімназії навчалися лише хлопчики. Згодом навчатися дозволили і дівчатам.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 3
Ага Показати IP 10 Липня 2021 22:11
від спадщини не залишиться навітьзгадки.
Він Показати IP 11 Липня 2021 01:40
А чого це ви луцьку написали з великої, а українську з маленькрї? Невже професіоналізм?)
Анонім Показати IP 11 Липня 2021 09:34
Якщо вона уйнується - значить це комусь потрібно. Так руйнується будинок навпроти музею Волинської ікони, так руйнуються казарми на Червоного Хреста, так руйнується Будинок офіцерів. Розламати, знищити, затоптати, щоб не лишилося сліду. А на тому місці збудувати якусь багатоповерхівку чи торговий центр.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus