USD 39.62 39.90
  • USD 39.62 39.90
  • EUR 39.70 40.00
  • PLN 9.75 9.94

Поляки знімають фільм про волинянина, який прославив кіно Польщі

25 Вересня 2015 15:18
Нещодавно представники краківської кіностудії "Фільм Арт Продакшн" (Республіка Польща) кінорежисер Ельвіра Нєвєра та її чоловік, оператор Пьотр Росоловський завітали на Волинь. Вони прибули в Ковель, щоб приступити до зйомок документального фільму "Принц і Дибук", що його присвячує їхня студія землякові ковельчан, видатному польському кінорежисеру Міхалу Вашинському. Про це інформують Вісті Ковельщини.

— Справжнє прізвище героя нашої майбутньої стрічки Мойсей Вакс, — розповіла пані Ельвіра.

— Народився він у Ковелі 29 вересня 1904 року в єврейській родині Петра та Цецилії Ваксів, яка в той час проживала на вулиці Луцькій, 26.

– Незвичайною була доля здібного ковельського хлопця, — продовжила свою розповідь Е. Нєвєра. — У буремному 1919 році Мойсей опиняється в Києві, де стає учнем акторської школи, котрою керувала польська актриса-емігрантка Софія Висоцька. Паралельно здобував середню освіту.

А вже в 1921 році він повертається в Польщу, яка стала незалежною державою, і за рекомендацією С. Висоцької його приймають на роботу в щойно створену першу столичну кіностудію. Через дванадцять місяців дебютує як актор у фільмі "Ревність" згаданої студії. Пізніше трудиться волонтером-асистентом кількох популярних тоді німецьких кінорежисерів у Берліні, опановує необхідні знання і досвід в їх польських колег, виявляє неабиякі здібності.

Затим, працюючи вже самостійно, створив десятки фільмів, що здобули визнання у глядачів, принесли великі касові збори, проклали шлях на європейські ринки.

Надзвичайним був ажіотаж навколо знятих ним картин "Знахор", "Професор Вільчур", а також фільму "Дибук" на єврейську релігійну тематику. Відвідувачі кіносеансів наочно переконувалися, що працював над ними не просто хороший режисер, а справжній художник.

З початком німецько-польської війни 1939 року Міхал Вашинський евакуюється в місто Білосток. У 1941 році вступає капралом до Війська Польського, що його організовував на території СРСР генерал Владислав Андерс. Невдовзі талановитого режисера призначили керівником кіностудії при цьому війську (на знімку праворуч — М. Вашинський і генерал Владислав Андерс, готував репортажі про навчання і будні солдатів, які збирались вступати в двобій з фашистами).


У 1942 році Військо Польське залишає територію СРСР, вирушаючи на Близький Схід — в Іран та Ірак. Одним із найбільших здобутків, очолюваного тоді М. Вашинським колективу кіноматографістів і його особисто, був документальний фільм про героїзм і мужність польських солдатів, проявлені в запеклих боях з німецькими окупантами під італійським містом Монте Кассіно.

Демобілізувавшись з лав війська, М. Вашинський залишається проживати в Римі, налагоджує втрачені творчі зв'язки з кіномитцями Голлівуду, знімає телевізійні фільми. Знайомиться, а потім одружується з італійською княгинею Дефрассо.

Представляючись її друзям і знайомим, називає себе польським князем, наближеним до королівської родини Польщі, що постраждав від більшовиків. Роз'їжджає вузькими римськими вулицями на дорогому авто з князівськими коронами на дверцях. Мешкає в триповерховій віллі в найвишуканішому районі Риму. Колекціонує дорогі картини, меблі.

Встановивши ділові контакти з голлівудською кіностудією, що займалась реалізацією своїх фільмів в Іспанії, М. Вашинський теж переїжджає в цю країну. Співпрацює з такими зірками світового кіно, як Софі Лорен, Клавдія Кардінале, Ава Гарднер, Грегорі Пек, прославленим режисером Вітторіо де Сіка та ін. Там же, в Іспанії, раптово помирає під час урочистої вечері, на якій обговорювались фінансові проблеми, пов'язані із зйомками його чергової картини. Родич перевіз тіло померлого режисера в Рим, де й він був похований.

— Тож нашій кіностудії, — сказала пані Е. Нєвєра, — та її продюсеру Малгожаті Захарко хочеться зробити все, щоб ім'я цієї видатної особистості, яка прославила кіноіндустрію Польщі, не залишилось поза кадром людської пам'яті. Вважаю, що не буде марним й пошук слідів родини в Ковелі.

Чималу допомогу у цій справі польським гостям надала невтомна дослідниця історії єврейської общини Ковеля, вчителька ЗОШ № 5 Олена Пашук. Плідним було їхнє спілкування з найстарішим представником нинішньої єврейської громади міста, інвалідом Другої світової війни Борисом Герштейном.

Разом вони відвідали територію колишнього єврейського цвинтаря на вулиці Володимирській, а також приміщення колишньої синагоги на вулиці Незалежності.

Гнат ОЛЬХОВИЧ.

НА ЗНІМКАХ: наш земляк Міхал Вашинський (Мойсей Вакс) у колі кіномитців; Ковель довоєнний.

Фото з архіву кіностудії

"Фільм Арт Продакшн".

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 1
Марія Показати IP 25 Вересня 2015 21:20
надзвичайно цікава інформація))

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus