USD 39.40 39.70
  • USD 39.40 39.70
  • EUR 39.55 40.00
  • PLN 9.75 9.88

На Волині розкопали арабські валютні скарби

15 Лютого 2014 15:02
Поясний набір давньоруського дружинника і арабські дирхеми, віднайдені на Старовижівщині, передано до Волинського краєзнавчого музею, інформує «Музейний простір Волині».

Археологічна колекція Волинського краєзнавчого музею нещодавно поповнилася цікавими знахідками, що ілюструють матеріальну культуру волинян у давньоруський час. Їх передали жителі селища міського типу Стара Вижівка Олександр Забедюк та Володимир Стасюк. До складу переданих предметів належать елементи поясного набору дружинника 10 – початку 11 століть та дві арабські монети 8-10 століть – куфічні дирхеми.
Довідково: Куфічні дирхеми – срібні монети діаметром 20-25 міліметрів, аверс та реверс яких вкриті арабським письмом куфі (звідси й походить назва монет). Цей дирхем склався на Сході наприкінці VII ст. й залишився єдиним типом мусульманської срібної монети протягом чотирьох століть.

Зі слів авторів знахідок, їх виявили на березі озера Димень, що знаходиться поблизу села Кримне Старовижівського району. Не вагаючись, артефакти вирішили передати до музею, щоб їх могли побачити усі волиняни та гості краю.

Безумовно, що комплекс знахідок становить неабиякий інтерес як для дослідників історії Волині так і для оформлення музейної експозиції. Дослідники відзначають вагому роль поясного набору в костюмі населення давньоруського періоду. Набірний пояс був одним із яскравих, соціально значущих елементів «дружинної культури», окрім свого основного функціонального призначення він також виконував роль одного із атрибутів воїна-дружинника.

До складу віднайденого поясного набору належать пряжка ліроподібної форми з нерухомим щитком (фото 1: 4), дві фігурні накладки із зображенням маски сови на заглибленому фоні (фото 1: 5 6) та наконечник пояса із стилізованим рослинно-геометричним орнаментом (фото 1: 3). Подібні елементи набірного поясу знайшли на території Білорусі, в кургані дружинника 10 – початку 11 століть, в Заславлі Мінської області (див. рис. 1). Окремі елементи трапляються також і на інших давньоруських пунктах, в тому числі й на Волині.
Не менш цінними артефактами є також знайдені поруч монети Арабського халіфату. Одна із них (фото 1: 2) була випущена на монетному дворі в місті Медінат-ас-Салам під час правління халіфа Харуна-ар-Рашида (786-809 роках) із династії Аббасидів. Інша представлена фрагментом (фото 1: 1). Відомо, що арабські дирхеми перебували в обігу не лише на території Арабського халіфату, але були поширені на величезних просторах Східної та Північної Європи від початку 9 століття до початку 11 століття. В давньоруських писемних пам’ятках дирхеми відомі під назвою кун і ногат. Поряд з цілими монетами часто зустрічаються обрізки різного розміру (давньоруський термін – «резана»), як і в нашому випадку, такі фрагменти використовувались для дрібніших торгівельних операцій.

Таким чином датування нашого поясного набору збігається із періодом використання арабських дирхемів на східнослов’янських землях, а отже знайдення їх в одному місці є не випадковим. Слід також зазначити, що місце знахідки розташоване за 5 кілометрів від руслаічки Прип’ять, по якій пролягав один з найдавніших міжнародних торгових шляхів…
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus