USD 39.60 39.90
  • USD 39.60 39.90
  • EUR 39.73 40.00
  • PLN 9.76 9.92

Валютна стабільність в Україні рухнула?

8 Листопада 2010 09:18
У жовтні українці купили іноземної валюти на 3,2 млрд. доларів, а продали - лише на 1,34 млрд. Таким чином, обсяг готівкового долара поза банківською системою тільки за один місяць збільшився на 1,87 млрд. доларів

Останній раз наші співвітчизники з таким «апетитом» купували валюту в кризовому листопаді 2008-го, - пише газета «Дело».

Тоді вони скупили на 2,3 млрд. доларів більше, ніж продали. Але якщо два роки тому більшість громадян стояли в чергах і були переконані в неминучому краху гривні (прогноз в 15 грн. за долар вважався помірним), то зараз девальваційні очікування - це тільки одна з причин, але не головна. Основним фактором валютного ажіотажу в Україні експерти називають активну тінізацію бізнесу через посилення адміністративного тиску.

Ситуація на вітчизняному валютному ринку посилюється тим, що жовтень став другим місяцем поспіль, коли населення в авральному режимі скуповувало долар та інші валюти. У вересні сальдо між купівлею та продажем становило 1,61 млрд. доларів

За два останні місяці з банків «пішло» валюти на 34% більше, ніж за перші вісім місяців 2010 року разом узятих (відтік валюти за січень-серпень - 2,59 млрд., а за вересень-жовтень - 3,48 млрд. доларів).

«Ми вважаємо, що НБУ повністю контролює ситуацію і не дозволить до кінця року курсу долара вийти за межі 8 грн. за долар. Однак навіть натяк на ослаблення гривні породив масу спекулятивних прогнозів про те, що долар в найближчому майбутньому може зміцнитися і до 9 і до 12 грн. Швидше за все, такі розмови змусили значну частину населення переводити свої готівкові заощадження у валюту», - відзначає директор аналітичного департаменту інвесткомпанії Astrum Investment Management Олексій Блінов.

Ще одним чинником, через який стрімко зріс попит на валюту, експерти називають Податковий кодекс, а точніше - активну підготовку бізнесу до його прийняття. «Останній варіант Податкового кодексу помітно ускладнює життя підприємцям, які працюють за спрощеною системою оподаткування. Тому не виключено, що бізнес активно запасається готівкою, готуючись перевести свою діяльність у тінь після вступу в силу нового Кодексу», - говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Експерт пояснює, що готівковий долар в Україні традиційно є універсальним розрахунковим засобом для тіньового бізнесу.

Нагадаємо, у разі прийняття ПК Верховною Радою, кодекс набере чинності з 1 січня 2011 року.

Ще однією причиною збільшення попиту на долар з боку бізнесу підприємці називають подорожчання послуг з «переведення в готівку». «За останні півроку вартість «обналу» зросла в п'ять-сім разів - до 10-15% від суми. Силовики підминають під себе цей бізнес, і є думка, що в майбутньому буде ще дорожче», - розповів на умовах анонімності керівник однієї з будівельних компаній.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus