USD 39.50 39.90
  • USD 39.50 39.90
  • EUR 39.70 40.00
  • PLN 9.76 9.94

Вільна торгівля з ЄС: як не «поставити підніжку» українським виробникам

16 Січня 2014 12:12
Україна зможе забезпечити захист агровиробництва в умовах вільної торгівлі з ЄС – переконаний Прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Так, прем’єр доручив міжвідомчій робочій групі під головуванням Віце-прем'єр-міністра України Юрія Бойка в двомісячний термін розробити переговорні позиції нашої країни щодо умов імплементації Угоди про асоціацію та створення зони вільної торгівлі з Європейським Союзом. Про це йдеться у випуску Інформаційно-аналітичного бюлетня Кабінету Міністрів України за 15.01.2014.

Як зазначив Прем'єр-міністр, у Кабінеті Міністрів завершилося моделювання практичних сценаріїв дії зони вільної торгівлі з Європейським Союзом. Цьому питанню були присвячені численні наради з представниками бізнесу різних галузей промисловості та аграрного сектора.

«Тобто здійснено попередній секторний аналіз ризиків для вітчизняної економіки в цих умовах. З чого випливають певні висновки щодо того, про які умови імплементації Угоди ми повинні домовитися з європейськими партнерами», — підкреслив Микола Азаров.

Зокрема, експерти зазначають, що існує ще безліч ризиків для агропромислового комплексу в нинішніх умовах. «Вітчизняне агровиробництво динамічно розвивається і «підставити йому підніжку» ми не маємо права», — зазначив Микола Азаров.

РИЗИКИ ДЛЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ

Як пояснюють аграрні експерти, незважаючи на те, що Україна зменшує мита більше ніж у шість разів — з усереднених 9,24% до приблизно 1%, українські сільгоспвиробники не зможуть відразу відчути переваги від зниження мит на поставку до ЄС у зв'язку з невідповідністю їх продукції стандартам Євросоюзу з якості та безпеки продукції. При цьому в зоні ризику можуть опинитися м’ясомолочна галузь та сектори виробництва фруктів і овочів.

До слова, на Волині вже спостерігається «молочна прогалина» - зупинено п'ять молокозаводів, ферми великої рогатої худоби в селах зруйновані.

ЩОБ УКРАЇНСЬКА ПРОДУКЦІЯ КОНКУРУВАЛА З ЄВРОПЕЙСЬКОЮ

Отож, необхідно визначити джерела отримання ресурсів і техпідтримки для швидкої модернізації виробництв, які опинилися в зоні ризику. На сьогодні держдотації аграріям в Євросоюзі в 10 разів перевищують український показник і становлять у середньому 300-400 євро на 1 гектар. Аналогічний показник в Україні становить приблизно 43,6 євро на 1 гектар .

Для того щоб українська продукція конкурувала з європейською, дотації необхідно збільшити приблизно в 10 разів. Зі слів Прем’єр-міністра, вже сьогодні необхідно досягти взаєморозуміння, як використовувати захисні заходи і додаткові умови торгівлі, наприклад, застосування системи вхідних цін, що закріплено в Угоді як право України.

ВПРОВАДЖЕННЯ СТАНДАРТІВ У МАШИНОБУДУВАННІ

Якщо не вжити заходів, то в таких же нерівних умовах може опинитися і машинобудування. За даними Держстату, в 2013 році машинобудування принесло Україні близько 19% експортної виручки. Однак, як прогнозують урядові аналітики, за невигідних умов торгівлі з ЄС галузь може зійти нанівець за 4-5 років. На думку експертів галузі, впровадження стандартів у машинобудуванні вимагає колосальних коштів і багаторічної модернізації виробництва.

РИЗИКИ ДЛЯ ЕНЕРГЕТИКИ

Крім того, зміна правил функціонування ринку електроенергії України в умовах зони вільної торгівлі з ЄС може призвести до зростання цін на електроенергію на внутрішньому ринку для всіх типів споживачів, із випереджаючої динамікою зростання цін для населення. Що також може стати ударом для всього вітчизняного виробництва, оскільки на сьогодні відносно невисокі ціни на цей ресурс — одна із головних індустріальних конкурентних переваг України.

ТИМ ЧАСОМ...

Тим часом європейська сторона не бачить жодних перешкод для підписання Угоди в разі, якщо вдасться досягти консенсусу з найважливіших питань як з боку ЄС, так і з боку України. Як заявив депутат Європарламенту від Болгарії Дімітар Стоянов, умови угоди вимагають неквапливого і розважливого підходу . «Якщо Україна буде приймати свої зобов'язання перед ЄС поступово, крок за кроком, це буде на краще як для України, так і для ЄС», — зазначив депутат. У цьому контексті він навів приклад Болгарії, яка, за його словами, багато втратила через поспішне рішення про приєднання до ЄС.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus