USD 27.80 27.94
  • USD 27.80 27.94
  • EUR 33.60 33.88
  • PLN 7.43 7.52

Що відбувається навколо собору в Луцьку?

Упродовж кінця 2015 – початку 2016 року в інформаційному просторі було чимало повідомлень про те, що на території кафедрального собору святої Трійці в Луцьку, головного храму Волинської єпархії Української православної церкви Київського патріархату, тривають якісь роботи: то приїхав екскаватор, то прийшла поліція, то знесли паркан. «Хроніки Любарта» склали ці «пазли» в єдину картину.

З чого почалася активна фаза робіт

Передісторії немає. Біля собору постійно ведуть якісь роботи. Активна їх фаза почалася, мабуть, із грудня 2015 року. На території давнього цвинтаря біля собору будівельники викопали яму і вже встигли залити бетонні сваї. На ділянці будівництва 25 грудня зібралися громадські активісти, поліція, депутати міської ради, представники адміністративних та музейних установ, краєзнавці, щоб з’ясувати, чи є законними ці роботи. Проте виявилося, що документів і дозволів на їх проведення немає. Представити себе і своє підприємство робітники відмовилися і заявили, що їх «попросив будувати священик».

Оскільки ділянка розташована безпосередньо біля двох пам’яток архітектури національного значення (монастир бернардинів та Свято-Троїцький собор), дозвіл на проведення робіт мав бути і від Міністерства культури. Проте там дали відповідь на запит, що вони такого дозволу не надавали.

Заступник начальника управління містобудування та архітектури Луцької міської ради Ярослав Матвіїв заявив, що це самобуд. Поліція, яка прибула на виклик, взяла пояснення у будівельників, священиків, а також повідомлення про злочин, складений і підписаний колективно депутатами, краєзнавцями та громадськими активістами. Стало відомо, що адміністрація єпархії таким чином намагається збудувати альтанку, де могли б фотографуватися молодята. Митрополит Луцький і Волинський Михаїл заявив, що там зводять пам’ятник Героям АТО та зниклим безвісти. За станом на середину березня на цій ділянці усе в такому стані, як було в кінці грудня.

Паркани і гасові ліхтарі

Ще влітку 2015 року з території давнього кладовища поряд із собором стали зникати парканчики, влаштовані навколо надмогильних пам’ятників. Це історичні огорожі, облаштовані в ХІХ столітті. Один із парканів огороджував родинне поховання 1886 року генерал-майора, командира другої бригади Гренадерської дивізії Сергія Гадона та його дружини Софії. На дверцятах паркану було лите зображення уробороса – змії, що пожирає свій хвіст.

Також зник паркан із могили генерал-лейтенанта, героя російсько-турецької війни 1870-х років Всеволода Панютіна та його дружини Софії. Панютін командував 11-ю піхотною дивізією, яка базувалася в Луцьку, а також був головою православного Луцького братства. Саме за його ініціативою в місті збудували Іверську каплицю. Детально про її історію йшлося у №4 від 25 лютого 2016 року газети Волинські Новини. Також з цвинтаря зникли ще деякі давні огородження.

Як вдалося з’ясувати згодом, паркани не зникли «в нікуди», їх забрали в історико-культурний заповідник «Старий Луцьк». У дирекції цю інформацію підтвердили й показали, що демонтовані з соборного цвинтаря паркани зберігаються на складі заповідника.
Вересень 2012
Вересень 2012
Березень 2016
Березень 2016
Головне питання – чому їх демонтували. Як пояснив голова інформаційно-видавничого центру Волинської єпархії Української православної церкви Київського патріархату протоієрей Віталій Собко, парканчики зняли, бо «вони були у стані руйнування».

«Порадившись із керівництвом заповідника, владика Михаїл вирішив передати паркани їм, щоб там їх проаналізували. Якщо вони становлять цінність, то краще буде, очевидно, паркани зберігати в музеї», – зазначив Собко.

При вході в собор обабіч центральних сходів висіли останні луцькі гасові ліхтарі. Їхнє походження давнє. Вони – свідки того часу, коли в Луцьку ще не було електрики, а містом ходили ліхтарники й обслуговували міські ліхтарі.
Такими були ліхтарі
Такими були ліхтарі
У 1909 році Альфонс Яр збудував у Луцьку першу електростанцію, став продавати електрику споживачам і влаштував ліхтарі на нинішній вулиці Лесі Українки для вечірнього освітлення. Оскільки годі було покрити одразу весь Луцьк електрикою, то гасові ліхтарі ще служили довгі роки після 1909-го. Проте з часом вони відійшли у минуле, стали зникати з вулиць міста. До останнього часу зберігалися вони лише на стінах собору.

Наприкінці лютого гасові ліхтарі зняли. Протоієрей Віталій Собко запевнив, що їх повернуть на місце після завершення робіт.

Ремонт історії за 18 мільйонів

На початку 2016 року почали проводити реконструкцію собору. Повністю розібрали вхідні сходи, розпочали роботи всередині, служби тимчасово перевели в так званий «нижній храм». Зараз на території тривають масштабні роботи: перекладають тротуарну плитку, ліквідували старі сходи, ведуть підготовку до влаштування нових, праворуч від брами поставили кіоск, знесли литий паркан, який розташовувався вздовж алеї від брами до собору. Зовсім інший комплекс робіт ведуть у підземеллі монастиря бернардинів.

Як пояснили у прес-службі єпархії, фахівці Українського регіонального спеціалізованого науко-во-реставраційного інституту «Укрзахідпроектреставрація» ще в 2012 році обстежили собор, склали акт технічного стану й окреслили комплекс робіт із реконструкції. Наступного року це погодили управління культури ОДА і департамент культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України.

Після цього розробили робочий проект реконструкції, який пройшов відповідну експертизу філії державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація – центральна служба української державної будівельної експертизи» у Волинській області. У документі, зокрема, передбачено й облаштування соборної території. Після чергових погоджень проекту в Міністерстві культури України та ОДА Державна архітектурно-будівельна інспекція України 27 травня 2014 року видала дозвіл на виконання реставраційних робіт. В експертному звіті, який є частиною документації, зазначено, що кошторисна вартість робіт становить 18 мільйонів 559 тисяч гривень.
У єпархії зазначили, що мають пакет документів і на роботи в монастирі бернардинів. А також повідомляли, що в підземеллях пам’ятки архітектури національного значення монастиря бернардинів, де зараз провадять роботи з розчищення, може бути склад для вина, а в майбутньому навіть музей.

«Що там має бути, рішення не ухвалено поки що. Ті підвали розчищають. Коли буде завершено роботи, коли стане видно, як можна їх використовувати, тоді буде й рішення. Владика Михаїл висловив міркування, що, можливо, підвали будуть використовувати, як і колись, тобто як складське приміщення для бочок з вином для причастя та свічок. Можливо, у майбутньому там буде музей. Але зараз про це говорити рано, бо поки незрозуміло, для чого воно може бути придатне», – зазначив Віталій Собко.

Найбільше нерозуміння у громадськості викликав демонтаж парканів. Під різними повідомленнями в соцмережі Facebook майже саме обурення, хоча лунають і альтернативні думки: дехто вважає, що краще, якби була трава, ніж історичні огорожі. Депутат Луцької міської ради Павло Данильчук заявив, що це крадіжка і що він писатиме заяву в поліцію. Громадський активіст Ігор Левчук наголошує, що стаття 297 Кримінального кодексу України трактує такі дії як наругу. Він також вважає, що частину робіт на території собору проводять самочинно, зокрема – не відбувається археологічного нагляду під час земляних робіт.

Вплинути на те, що відбувається, важко, незважаючи на велику увагу преси та громадськості, апеляції голови Волинської ОДА Володимира Гунчика до прокуратури щодо перевірок ситуації. Попри статус національної пам’ятки, на собор чекає те саме, що й на більшість пам’яток у наш час: втрата цінних елементів, які відображають історію місця, а з нею і втрата частинки культури міста й усього волинського краю. Історія залишиться тільки на папері.

Довідково:

Собор святої Трійці та монастир бернардинів, який оточує його півколом, є пам’ятками архітектури національного значення. Їх збудували у ХІХ столітті для луцького осідку католицького ордену бернардинів у стилі бароко. На певному етапі будівництва до проектування долучився відомий архітектор Павло Гіжицький, який є автором багатьох палаців та храмів, наприклад, церкви у селі Піддубцях неподалік Луцька, колегіуму єзуїтів у Кременці, домініканського храму в Старому Чорторийську тощо.

Дослідник історії архітектури Богдан Колосок зазначав, що комплекс бернардинів у Луцьку з містобудівної точки зору є цінним виразником європейського будівництва і має велике значення в його історії.

У другій половині ХІХ століття монастир бернардинів було скасовано, а костел передали для влаштування у ньому православного собору. Так використовується храм з 1880 року. Кладовище поряд вважалося досить престижним, тож тут ховали тільки відомих лучан, які внесли певний вклад у розвиток міста: генералів, суддів, священиків тощо.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Реклама
Loading...
Коментарів: 19
лучанка Показати IP 24 Березня 2016 22:58
До якого часу там будуть ті смердчі буфети з горілкою. Усі зовнішні двері де одні орендарі потрібно замурувати і займатися релігійними справами. Не паплюжте церкву майте совість на вас дивляться усі люди. Повчіться в католиків і греко-католиків не будьте хохлами дикими. Можна було і не будувати нових приміщень академії і семінарії які вже здаєте теж в оренду. Українці ви не будете мати ні церкви ні Держави - ви просто є хохли.
Сс до лучанка Показати IP 25 Березня 2016 11:10
Оренда - це гроші, а батюшки так само на роботі як і ми. За що їм працювати, годувати сім'ї платити компослуги. Проводити поточні ремонти храму та інше
Анонім до Сс Показати IP 14 Жовтня 2016 11:40
Ми українці у Польщі цілком згідні з вами,повинен бути храм із священниками, а не одні бізнесмени начолі з владикою. Вас поставлено молитись за Украіну і людей,а не бути клоунами. в кого краща машина чи більш налаковані туфлі на що тільки дивиться філарет*
Клава Показати IP 24 Березня 2016 23:40
Треба гнати у шїю цього владику...
Юля Показати IP 24 Березня 2016 23:43
Попи зажралися, поразшивали ряси золотом як клоуну, хрести в їзумрудах, харі лосняться від жиру жодна їнша віра собі такого не дозволяє...
ВсезнайкО до Юля Показати IP 25 Березня 2016 13:09
А якої ж ви віри ?? так добре знаєте православне віровчення?? мабуть не дочитали до місця про те що кожен відповідатиме тільки за себе, а хто осуджує, той і сам буде осуджений??
Добряк Показати IP 25 Березня 2016 01:11
З орендарями звичайно перебор особливо з закладами де продають спиртне.попи геть загубили розум .спілкувався з одним попом до чого наглий придурок прости господи.шановні попи вчіться толерантності.ато своею поведінкою компрометуєте церкву
Людина Показати IP 25 Березня 2016 06:24
А це нічого, що собор з 1992 не мав ані реставрації, ані бодай миття стін у середині! Ви безтолкові самолюбні люди! Владика, робить як найкраще, займається благоустроєм. Де ж була влада, стільки років? Коштів немає, щоб щось зробити, як тільки владика щось почав, відразу палки в колеса. Безсоромні!!!
петро Показати IP 25 Березня 2016 07:40
Приеднуюсь до Клави Михаил- самозакоханий самодур. Плював вин на закони. и в принципи и на нас. Послухайте тильки його проповиди- стильки там ненависти до людей.!.
Волинянин Показати IP 25 Березня 2016 08:25
Служителі культу перетворили релігійну святиню в об'єкт підприємницької діяльності, живуть як лихварі, працюють як рант'є, здаючи державну власність в оренду задля особистого зиску. Релігійно - духовний центр перетворили у торгово - офісний центр. Явна і неприкрита комерціалізація релігії.Навіть за комуністичних часів монастирські стіни такої наруги не терпіли. Нахраписто і безсоромно демонструють перед прихожанами неповагу, цинізм, безкультур'я, ігнорування законів, і не тільки держави Україна, але і Закону Божого. Своїми діяннями відштовхують паству від себе. Сіють зневіру і бездуховність у душах віруючих. Родина, сім'я і школа роблять більше для становлення християнина. Бо вони знають, що Ісус Христос виганяв торговців з храму ...
ВсезнайкО до Волинянин Показати IP 25 Березня 2016 13:22
1 послання до коринфян. 9 глава. 13-14 стихи вам в поміч. чітко все сказано і пояснено.
Анонім Показати IP 25 Березня 2016 08:29
Мене турбує інше... Чому трансляція служб йде на гучномовці? Треба поважати інших людей, зокрема у виборі віросповідання! Якщо в мене буде бажання - я сходжу в церкву, але вислуховувати "співи", інтерв*ю попів проти волі людей - це занадто...
Саша до Анонім Показати IP 28 Березня 2016 09:24
Підтримую!
петро Показати IP 25 Березня 2016 08:49
Я так и не зрозумив.- що ж буде побудоване на могилах- альтанка для молодят . чи памятник воинам АТО? Забрехався Михайло. Це не владика-а самозакоханий циник. Йому плювати и на закони и на людей.дви функции? .
Anna Показати IP 25 Березня 2016 09:17
Віримо в бога. Шкода що служителі божі своїми діями прагнуть до збагачення, роблять бізнесові оборудки.
Віруюча людина Показати IP 25 Березня 2016 09:25
Люди добрі! Ви забули, що на вулиці Великий піст?! Не судіть і не судимі будете. Гріхи священнослужителів це їх гріх. і судити їх буде Господь, а Вам цього не дано. Подумайте про свої душі, і що їх чекає далІ.
Будувати Показати IP 25 Березня 2016 10:14
на території храму "альтанку для молодят, щоб вони там могли фотографуватись" - ви, прости Господи, дебіли всі чи що? А храм - це місце для фотосесій?! Все перетворили на балаган. Дикуни!
ВсезнайкО Показати IP 25 Березня 2016 13:18
Народ, а чому такий ажіотаж цієї теми??? я чомусь на 90 % впевнений, що ті хто тут срач розводить, в собор або взагалі не ходять або як в анекдоті, що не зайдуть, то постійно "Христос Воскрес!" співається. Як на мене, то постійні прихожани, скоріш за все до цих робіт ставляться з розумінням, адже це для них же робиться. щодо історичної цінності: за 300 річну історію собору він постійно-періодично на якихось реконструкціях. до любителів історії: краще дихати історичною пліснявою і зловити на голову історичну штукатурку під час богослужінь чи прийти помолитись де гарно і комфортно??
бе Показати IP 25 Березня 2016 16:13
кому заважали дерева?? і що зробили кращого???

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus
Ukr.net: Автобазар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і світу в режимі реального часу на Укр.нет. Фільми в кінотеатрах на KINOafisha.ua. Телепрограма на TVgid.ua.