USD 41.60 42.00
  • USD 41.60 42.00
  • EUR 41.50 42.00
  • PLN 10.50 10.70

Нові погони ЗСУ: що означає відзнака у формі ромба

9 Липня 2016 16:07
Українські військо отримає нові погони і знаки розрізнення, які наслідують українську і більше нічию традицію.

Про те, на що спиралися при розробці нових погонів ЗСУ, йдеться у матеріалі Мирослави Ліскович на Укрінформі.

Відтепер у ЗСУ не буде погонів з галунними нашивками, п'ятикутними зірками та просвітами, запровадженими у російській імператорській армії ще у 1827-1843 роках, з якої, після перерви на «деімперіалізацію» у 1918-1943 роках, вони благополучно перекочували до Радянської армії, а потім – до російської». Нагадаємо, 5 липня Президент Петро Порошенко затвердив нову форму ЗСУ, на погонах якої з’явиться відзнака у формі ромба. Оскільки тема не тільки важлива, а ще й безпосередньо зачіпає багатьох українців, гаряча дискусія щодо нововведення – не забарилася. «Укрінформ» вирішив до неї підключитися.

ТУТ НІ ДО ЧОГО ВЕРМАХТ

В Мережі одразу знайшлися як прихильники, так і противники змін, запроваджених Президентом. Перші, звинуватили розробників у тому, що нові погони ЗСУ нагадують погони гітлерівського Вермахту. Київський журналіст Андрій Кислов на свої сторінці у Фейсбук так і пише: «Чудеса «декомунізації». Знайди відмінності... Зліва - нові українські погони, а праворуч - погони офіцера третього Рейху». (Мал. 1)

Мал. 1.

Ну, по-перше, відмінностей дуже багато – і форма, і розмір, і колір, і позумент, і кріплення. Спільного – лише ромбики замість «радянсько-американських» п‘ятикутних зірочок. Але подібні знаки розрізнення використовуються не лише в німецьких, але й в багатьох інших арміях світу.

Власне, і в інтернеті далеко не всі згодні з твердженням про схожість погонів ЗСУ з гітлерівськими: «Ось до чого тут третій Рейх? І у кайзерівського погона були такі зірочки, і навіть у ГДРівського. Ну ви ж знаєте історію. Навіщо ось ці страшилки-маніпуляції?», - відзначає журналіст Радіо Свобода Дмитро Штурхало.

МІЛІТАРНІ ТРАДИЦІЇ КРАЇН СВІТУ

Взагалі-то, подібні речі дуже залежать від традицій та історії. Розпізнавальні відзнаки багатьох країн світу мають чимало спільних ознак. От, скажімо, Пакистан був колонією Великої Британії. А тепер подивіться на мал. 2. Розберіться, де тут погони британської армії, а де – пакистанської? Підказуємо: зліва погони пакистанські погони, праворуч – британські. Мабуть, британські колонізатори дошкулили пакистанцям менше, ніж нам – російські.Мал. 2.

Традиція – велика сила. Чимало спільні ознаки мають погони армій Німецької імперії - рейхсверу, Німецької Демократичної Республіки (союзниці Радянського Союзу по Варшавському договору), бундесверу сучасної ФРН - з гітлерівським вермахтом. Радянські ветерани не надто спокійно споглядали на союзників «один до одного схожих на фашистів». От, для ілюстрації сказаного, подивіться на мал. 3.Мал. 3.

ТРАДИЦІЇ ЗНАКІВ РОЗРІЗНЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО ВІЙСЬКА

Українське військо теж має свою традицію ще з часів Запорізької Січі. І неважко помітити: при розробці нових погонів і знаків для ЗСУ враховувались саме вони. Наприклад, для погонів Збройних сил України взяті традиційні шеврони - кутом вгору, які використовувалися у системах знаків розпізнавання військових армії Української Народної Республіки та Української Галицької Армії (аж ніяк не Третього Рейху). Зміни відбулися й у знаках категорій старшого та вищого офіцерського складу: на основі плетення погонів старших офіцерів УГА 1918 року та на основі орнаменту з петлиць генералів УГА 1919 року (за мотивами народної вишивки) відповідно. (Див. Мал. 4).Мал. 4.

Ну, і щоб закінчити про традицію військових одностроїв. Коли минулого року для ЗСУ було введено новий головний убір – кепі-мазепинку – теж було чутно голоси, що це, мовляв, взято з гітлерівських одностроїв. А подивіться на картину великого російського художника Іллі Рєпіна «Запоріжці пишуть листа турецькому султану». Зверніть увагу на шапку отамана Сірка. А тепер подивіться на сучасну мазепинку ЗСУ і зимові головні убори сучасних українських офіцерів. (Мал. 5.) Так звідки мотив?Мал. 5.

А ТЕПЕР - ЗАПИТАННЯ

Це не значить, що до нововведень 5 липня немає запитань. От лише декілька з них:

Для чого треба було вводити стільки звань рядового і сержантського (неофіцерського) складу – аж 10? Було – 7. (Див. мал. 6) По-перше, - легко заплутатись. А по-друге, закономірно така кількість звань спричинила до складності самих знаків відзнаки. Нариклад: звання головний майстер-сержант (Мал. 6) – такий складний набір знаків, що важко уявити, як він виглядатиме на польових, не на парадних, погонах.Мал. 6.

Як виглядатиме на польових погонах різниця між лейтенантом і підполковником? (Мал. 7) Або між хорунжим і майором? Золотава смужка плетива, яка яскраво виділяється на парадних погонах,на польових - просто недоречна, а якщо вона там буде захисного кольору, то ніхто її помічатиме. На «старих» погонах це позначалася двома «різницями» - просвітами на погонах і величиною зірки. Тепер залишили тільки одну «різницю» - смужку.Мал. 7.

Поява нового звання – бригадного генерала – вносить певну плутанину: раніше генерал-майор був найнижчим генеральським званням, тепер найнижчим буде бригадний? Звичайно, таке військове звання є у більшості армій НАТО, крім Норвегії та Словенії, де є просто бригадир. Однак, якщо підходити до питання з суто прагматичного аспекту, то впровадження нових військових звань потребуватиме чималих витрат. Необхідно буде замінити безліч паперів, починаючи від документації Міноборони та Генштабу і закінчуючи особистими документами військовослужбовців. Тому виникає питання: чи потрібен насправді українській армії бригадний генерал?

Мирослав ЛІСКОВИЧ
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 18
Ая Показати IP 9 Липня 2016 18:35
Бачу що п-резидент України ворогує з історією. Він бідолаха не знає що найбільше прогресивною у ХХ столітті була УПА під каждим оглядом. Він не знає про те, що Німеччина організуючи свою армію після ІІ світової використала доробок УПА. Військові чини, званя і регуламіни перейняла повністью. Вони були і залишилися по нинішній день як гуманними так і логічно прогресивними.
Ой-йой до Ая Показати IP 10 Липня 2016 02:35
Танці з історією - це в першу чергу неповага до самих себе, якщо це саме ваша історія. Добре, відкинемо нас, але ж як бути з поляками, з якими ми так хочемо дружити, принаймні так заявляє вся влада, вони ж то добре знають свою історію, а ми, так вийшло, дуже сильно переплетені з ними. Як ви їм збираєтется подібні казки вживляти?
Brandner до Ая Показати IP 10 Липня 2016 23:02
"найбільше прогресивною у ХХ столітті була УПА" "Німеччина організуючи свою армію після ІІ світової використала доробок УПА." Ви, перепрошую, здорові? Шо за тотал ерор видає паша операційна система?!
ще не зовсім свідоми Показати IP 9 Липня 2016 18:43
Погони-Горішні Плавні-проспект бандьори - хіт реформ. Ми почекаємо.На відміну від біомаси лютого 2014 року, дочекаємося виборів і прийдемо до влади легітимним шляхом.
Vlad до ще не зовсім свідоми Показати IP 18 Серпня 2016 08:50
Один легітимний у нас уже був. Двічі судимий. Зараз у москві сидить.
5.10 Показати IP 10 Липня 2016 07:26
А я бачу ці маньоври зі зміною пагонів тільки в світлі, шо хтось буде наживатись на заміні пагон , організують держзакупочку у своїх по " ринковій" ( втридорога) ціні. А ми громадяни за це заплатим податками).
111111 Показати IP 10 Липня 2016 11:50
д*біли форми нормальної неможуть пошити, забезпечення нульове ці що є пагони купуємо за власні гроші, бо тільки на бумагах отримуємо, а ті придуки в міністерстві х-ю займаються, просто їх забагато є із кожного питають чим займався протягом робочого дня, вінеш нескаже, що в компюторні шгри грав вот і хірню всяку видумують а скорочюют прибиральниць, водіїв терба залишити 10 відсотків керівного склабу в кабінетах і тоді не буде коли х-ю займатися.
Ігор до 111111 Показати IP 24 Січня 2017 06:30
Ти неандерталець! Плазун, якому треба відтяти язика без наркозу!!! Сховався за ширмою і відригуєш гівном, думаючи, що тебе не видно! Гнида, яка трісне під ногтем, показавши своє криве " ліцо"!!! Твій поганий язик знище тебе-вилупку!!!
Brandner Показати IP 10 Липня 2016 23:06
Чудова робота, команді Гайдукевича — респект. Автору статті — перед тим, як писати "для чого нові звання і т.д.", з'ясуйте, хто звання вводить, а хто форму розробляє. Коментатори (коротко) — неадеквати. На сьогодні форма (і погони) — якісно, історично і сучасно.
ivan Показати IP 18 Серпня 2016 17:32
Мені теж здається, що з сержантами, м'яко кажучи, переборщили.
Вктор Показати IP 23 Серпня 2016 18:30
Молодцы Все офигеть...один вопрос кто буДЕТ ЗАНИМАТЬСЯ ЛИЧНЫМ СОСТАВОМ. ЕСЛИ УБРАЛИ ПРОПОРЩИКОВ И МИЧМАНОВ. сТАРШИНЫ И СЕРЖАНТЫ Я ГЛУБОКО СОМНИВАЮСЬ. ИХ НИКТО ЭТОМУ НЕ УЧИТ...
Олег до Вктор Показати IP 17 Жовтня 2016 19:43
полностью согласен дело не в погонах а в том что всем в верхах по*ер армия . им бы денег по больше и работы по меньше
Саня до Вктор Показати IP 1 Грудня 2016 20:33
А тебя я смотрю много научыли?! Прапорщыки . Нормальный сержант ничем не хуже рпапора. Ато што не прапор то ворюга хто што может то и тащыт . я за 18 лет насмотрелся.
Б.Лядский до Вктор Показати IP 26 Березня 2018 09:05
точно, кто теперь тушёнку и соляру пи3дить будет? без прапоров нам никак
ваньок Показати IP 12 Жовтня 2016 22:57
ей верховна рада може хватить всяку їрунду видумувати у вас і так грошей багато ! лучше з народом поділіться
Хуйок до ваньок Показати IP 15 Червня 2022 20:51
Вам би все тільки жерти, жолудки совкові
Іван Показати IP 3 Квітня 2017 13:42
чому змінюють тільки деякі званнея,давайте змінювати повність можна взяти військові звання ЗУНР,УНР,УПА,ще трохи покумекати і получиться своє ,а не перебирати трохи з армії США+старі звання які дістались від імперської армії.
вітя Показати IP 10 Серпня 2018 08:04
все буде добре

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus