USD 36.90 37.10
  • USD 36.90 37.10
  • EUR 39.80 40.10
  • PLN 8.72 8.88

80% хворих будуть жити. Як працює лабораторія волинської інфекційної лікарні, де роблять дослідження пацієнтам із COVID-19

27 Листопада 2021 11:21
Обласна інфекційна лікарня – перший заклад охорони здоров’я на Волині, який почав приймати хворих із коронавірусом. І хоч медичний персонал готувався до роботи на випадок поширення особливо небезпечних інфекцій, тільки завдяки допомозі небайдужих лікарні вдалося вчасно зорганізуватися. Нині тут швидко проводять необхідні дослідження, потрібні для подальшого своєчасного і правильного лікування пацієнтів із COVID-19.

Журналісти Інформаційного агентства Волинські Новини мали унікальну нагоду завітати до клініко-діагностичної лабораторії обласної інфекційної лікарні та оцінити, за яких умов тут роблять дослідження, від результатів яких, без перебільшення, залежить чиєсь життя.

Виконувачка обов’язків директора Волинської обласної інфекційної лікарні Галина Морочковська розповіла, що заклад ось уже другий рік поспіль продовжує працювати як ковідний госпіталь. Із початку пандемії інфекційна лікарня прийняла понад шість тисяч хворих, більш як три тисячі з яких – цього року.

РЕАНІМАЦІЯ ПОСТІЙНО ЗАПОВНЕНА

«Наш заклад єдиний, який приймає дітей. Маємо 80 ліжок тільки для дітей. Потрібно зауважити, що цього року значно збільшилася кількість дітей, від немовлят до підлітків, у яких діагностують коронавірус. Часто доводиться госпіталізувати цілі сім’ї. На початку літа ми спостерігали значне зниження випадків захворювання, але у вересні-жовтні зафіксували значний ріст захворюваності. Практично всі ліжка – а в нас 178 ковідних ліжок – були заповнені. На сьогодні можемо говорити про те, що епідемія трішки йде на спад. Сьогодні в лікарні – 141 хворий, зокрема 14 дітей. Однак багато важких хворих – реанімація заповнена постійно», – зазначила вона.
Серед усіх ковідних пацієнтів – лише одиниці вакцинувалися. Зазвичай це ті, хто вакцинувався нещодавно або лише однією дозою.

Щоби вчасно призначити належне лікування хворому, за потреби скоригувати його, у закладі діє клініко-діагностична лабораторія. Деякі апарати, наприклад, біохімічний аналізатор, який визначає основні показники, як-от наявність і концентрація електролітів, ферментів, білків у крові, працює тут практично цілодобово.

«Наприклад, при цитокіновому штормі, коли імунна система надто сильно й нерозбірливо реагує на інфекцію, пацієнту потрібно вводити певні медикаменти, які гальмують процеси, що призводять до дихальної недостатності, порушень серцево-судинної системи. Саме з цитокіновим штормом пов’язують високу смертність пацієнтів. А на зміни в організмі хворого якраз вказує показник такого білка, як Інтерлейкін-6. На сьогодні в нас нарешті є можливість визначати його в нашій лабораторії. Це дуже допомогло нам у діагностиці багатьох хворих – і в реанімації, і у відділенні – та врятувати не одне життя», – інформувала Галина Морочковська.

Звичайно, дані лабораторного обстеження – це неоціненна допомога лікарям, той орієнтир, який дозволяє правильно призначити лікування, скоригувати його, тобто допомогти хворому одужати.
Як поділилася керівниця обласної інфекційної лікарні, обладнання для лабораторії, профільних кабінетів, зокрема ШВЛ, аналізатори, центрифуги, вдалося придбати завдяки благодійникам. Вони першими відгукнулися на потреби госпіталю. Надають також підтримку засобами індивідуального захисту, медикаментами, дезінфекційними розчинами тощо.

«Хочу подякувати Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом», обласній раді, благодійникам, у тому числі фонду Степана Івахіва, за ту допомогу, яку вони нам надають. За період пандемії нашу лабораторію вдалося оснастити сучасними апаратами. Окрім лабораторії, за підтримки небайдужих нам вдалося забезпечити необхідним обладнанням і профільні кабінети лікарні. Це має величезне значення, щоб вчасно діагностувати у хворого той чи той стан, вилікувати його і не допустити якихось негативних наслідків… У нас були випадки, коли у хворих спостерігалися неврологічні ускладнення, інсульт тощо, і саме завдяки комп’ютерній діагностиці ми змогли підтвердити діагнози і правильно провести необхідні дії, хірургічні чи клінічні, аби вилікувати пацієнтів», – прокоментувала очільниця обласної інфекційної лікарні.
«Я НЕ РОЗУМІЛА, ЯК МИ БУДЕМО ПРАЦЮВАТИ»

Завідувачка клініко-діагностичної лабораторії Ганна Ющук поділилася: коли заклад почав приймати перших пацієнтів із коронавірусною хворобою, лабораторія не була готова до такого об’єму обстежень.

«Я не розуміла, як ми будемо працювати, адже достойної апаратури в нас не було, натомість надходило багато хворих», – пригадала вона.
Зараз лабораторія може похвалитися сучасним обладнанням, деякі апарати унікальні, адже є тільки тут і ще в одному-двох закладах охорони здоров’я України. Майже всі процеси в лабораторії автоматизовано.

Автоматичний гематологічний 6-diff аналізатор Sysmex XN-350 з’явився тут ще на початку пандемії. Завдяки ньому можна проводити гематологічні дослідження, наприклад, загальний аналіз крові. І вже через п’ять хвилин лікарі-інфекціоністи у своїх відділеннях бачать результати на власних комп’ютерах. За годину можна провести 60 аналізів.
«Хворий ще у приймальному відділенні, а аналіз уже готовий, – звертає увагу Ганна Ющук. – Завдяки новим методикам на основі одного біоматеріалу можна зробити до десяти видів дослідження. Тобто сучасні апарати вирішують проблему й із об’ємом біоматеріалу, адже хворіють навіть немовлята, тож багато зразків не візьмеш».

Усього тиждень у лабораторії працює новенький імунофлуоресцентний експрес-аналізатор iChroma II, який дозволяє отримати точні кількісні результати понад 35 різних показників у біологічному матеріалі людини.

«Цей апарат напрочуд актуальний у часи пандемії коронавірусу, адже визначає показник Інтерлейкіна-6 за 15-20 хвилин. Коли в організмі синтезується велика кількість цього білка, починається цитокіновий шторм. Тобто не знаючи показники Інтерлейкіна-6, не можна дізнатися, чи розпочався в організмі пацієнта цитокіновий шторм і як імунна система реагує на вірус. Наприклад, норма Інтерлейкіна-6 – сім пікограм на мілілітр. Хоч аналізатор iChroma II працює в нас тиждень, у нас уже були хворі, у яких ці показники сягали 2500 пікограм на мілілітр. І інфекціоніст зміг відразу призначити необхідне лікування, а це означає, що менше людей із COVID-19 помиратимуть. Ба більше, у всіх хворих, які перебувають у реанімації, значно підвищено рівень Інтерлейкіна-6. 80% хворих будуть жити… Ми дуже хотіли придбати цей апарат і завдяки Фонду Ігоря Палиці нам це вдалося. Тепер наша лікарня єдина в області може проводити таке дослідження», – розповіла завідувачка лабораторії.
Інтерлейкін-6 визначають не тільки при COVID-19, а й при онкологічних захворюваннях, гепатитах, автоімунних захворюваннях, системних, запальних захворюваннях.

Також лабораторія має два апарати для визначення в артеріальній крові рівня газів крові і pH.

«У всіх хворих є киснева залежність і для того, щоб направити правильну кількість кисню, нам потрібні такі апарати. Це обстеження триває близько півтора хвилини», – прокоментувала Ганна Ющук.

Однією з перших із початку пандемії в лабораторії облаштували станцію для PCR від ELITechGroup, яка дозволяє лише за дві з половиною години зробити ПЛР-тест. За день в інфекційній лікарні можуть зробити 48 таких аналізів.
«Коли розпочалася пандемія, такі апарати купували у США, Канаді. Таке обладнання є тільки в нас і в інституті серця МОЗ України. Усе автоматизовано. Завдяки цьому апарату можна найшвидше отримати результат на виявлення коронавірусу методом ПЛР. Наприклад, новонароджену дитину з перинатального центру направляли на операцію в кардіоінститут, і поки вона з мамою їхали до Києва, ми зробили їм ПЛР-тести», – пригадала завідувачка лабораторії.
А після закінчення пандемії завдяки цьому апарату буде змога проводити дослідження на виявлення інших інфекцій і вірусів. Він теж дуже актуальний при трансплантології.

ЧЕРЕЗ ГОДИНУ ВІН ПОМЕР БИ

Цілодобово в клініко-діагностичній лабораторії працює біохімічний аналізатор CobasC111. З його допомогою можна дослідити всі біохімічні показники пацієнта, як-от електроліти, ферменти, білки. Результат аналізу готовий уже через сім хвилин і автоматично доступний лікарям.
Є ще тут універсальний автоматичний фотометр BioTek ELx800, завдяки якому можна проводити обстеження на всі види інфекційних захворювань, наприклад, на гепатити, TORCH-інфекції.
«Окрім ПЛР-тесту, хворим на коронавірус, потрібно проводити дуже багато обстежень: загальний аналіз крові, біохімія, ІФА. А як лікувати, що призначати: стероїди чи антибіотики? Маркери запальних процесів, D-дімер, прокальцитонін, феритин, внутрісудинні тромбоутворення, всі білки гострої фази… Ми чітко слідуємо за протоколом, відповідно до якого в усьому світі проводять обстеження ковідних хворих. У нас є практично все для обстеження пацієнтів із коронавірусом. До того ж, всі апарати будуть нам потрібні і після закінчення пандемії… Ще нам потрібен бекап – ще один CobasC111. Чому? Лабораторія мусить постійно працювати, вона просто не може зупинитися. Ми постійно маємо по 80-100 зразків для обстеження… Якщо апарат перестане працювати, ми зможемо просто переставити біоматеріали в точно такий же апарат», – розказала Ганна Ющук.
Додала, що роботу лабораторії обласної інфекційної лікарні неодноразово відзначено міжнародними сертифікатами контролю якості. Як наголосила, головне – що завдяки точному та своєчасному діагностуванню вдається рятувати життя.

«До нас поступив пацієнт із панкреатитом (запалення підшлункової залози, – ВН), але ми з’ясували, що в нього був абдомінальний інфаркт, хоча й були скарги, характерні для панкреатиту. Коли ми зробили біохімію, побачили, що в нього дуже великі серцеві ферменти, тобто ті, які містяться в серцевих м’язах, а ферменти, які містяться в підшлунковій, навпаки – в нормі. І вже тут за п’ять хвилин зробили кардіограму, яка показала інфаркт. Ось це важливо. Вчасно зроблені аналізи дозволили врятувати життя цьому чоловіку, без належної допомоги він помер би за годину», – зауважила вона.

20-30 ХВИЛИН МОЖУТЬ ЗІГРАТИ ВИРІШАЛЬНУ РОЛЬ

Майже всю техніку, яку ми побачили в клініко-діагностичній лабораторії обласної інфекційної лікарні, було придбано за кошти Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом».
Як акцентувала голова правління Фонду Катерина Шкльода, вчасна діагностика відіграє напрочуд важливу роль у лікуванні хворих, адже саме завдяки результатам досліджень можна зрозуміти, з якими діагнозами пацієнт поступив у госпіталь і який прокол лікування можна застосовувати в його випадку.

«Ці сучасні апарати, які дозволяють за кілька хвилин діагностувати хворобу, зрозуміти, що відбувається з людиною, й передати через комп’ютер необхідні дані лікарю, вже врятували не одне життя. Наприклад, ми придбали апарат iChroma II, який за кілька хвилин визначає необхідні показники, які інші апарати опрацьовують годинами. А цей час безцінний. Він може врятувати життя, – сказала вона. – Хоч цей апарат працює тут тільки кілька днів, знаю, що за його допомогою щонайменше двом пацієнтам діагностували ту хворобу, при якій лікування потрібно починати максимально швидко. Сподіваюся, ці люди скоро одужають, а цей апарат врятує ще не одне життя».
Катерина Шкльода пригадала: завідувачка лабораторії дізналася про iChroma IІ на одній із медичних конференцій. І хоч він не входить до списку рекомендованого обладнання для лікування ковідних хворих, затвердженого Міністерством охорони здоров’я, усього за 10 хвилин дозволяє зробити велику кількість аналізів.

«Він потрібен у критичних ситуаціях, коли 20-30 хвилин можуть зіграти вирішальну роль, коли треба реагувати негайно», – наголосила голова правління Фонду.

Додала, що засновник Фонду Ігор Палиця прекрасно розуміє процеси, які відбуваються в державі, тому швидко реагує на запити суспільства.

Читати ще: «Сьогодні час всім скинутись»: Ігор Палиця виділяє 20 млн на боротьбу з коронавірусом і закликає інших

«Ще в перші дні, як тільки виникла загроза поширення коронавірусної хвороби в Україні, він наполіг, аби в області створили ковідний фонд. Коли в країні тільки думали, що робити, ми вже використовували кошти Фонду Ігоря Палиці. Ще не було списків рекомендованого обладнання, а ми завдяки лікарям уже розуміли, які апарати потрібні, що треба для того, аби забезпечити швидку діагностику і комфортні умови для лікування людей із COVID-19», – звернула увагу Катерина Шкльода.

Ольга ШЕРШЕНЬ
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 2
Василь Показати IP 27 Листопада 2021 13:33
Щира дяка працівникам лікарні! Безперечно.що оснащення повинно бути на рівні сучасних вимог для врятування наших життів.І оплата праці лікарів і сестер. З повагою,бувший пацієнт
Тетяна Показати IP 27 Листопада 2021 20:59
Безмежно вдячна Лікарю Морочковському та персоналуза врятоване нам життя.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus