USD 26.70 26.95
  • USD 26.70 26.95
  • EUR 31.65 31.90
  • PLN 6.85 6.94

Бурштинова лихоманка: компанії без погоджень через суд отримують спецдозволи

Компанії «Зірка Рівненщини» та «Георесерчінг», зареєстровані в Сарненському районі Рівненської області, з 2016 року намагаються незаконним шляхом отримати спецдозволи на користування землями, багатими на поклади бурштину. Попри те, що товариства не мають обов’язкових погоджень від облради, Держгеонадр і Мінприроди, відповідно до судових рішень вони претендують на розробку 3420 гектарів земель на Рівненщині.

У той же час КП «Волиньприродресурс», одержавши ще в лютому 2017 року всі необхідні дозволи на розробку родовищ бурштину, торфу та міді, зокрема від Волинської облради, Держгеонадр і Мінприроди, досі не може приступити до роботи з легального видобутку копалин через перешкоджання з боку правоохоронних органів. До того ж, на волинські громади навмисне тиснуть, аби вони не співпрацювали з підприємством. Наприклад, місцева прокуратура судиться із Прилісненською ОТГ, щоб та скасувала рішення про надання в користування «Волиньприродресурсу» землі.

Правоохоронці ніби не помічаючи кричущих випадків порушень та спроб незаконно отримати спецдозволи, хоча відбувається все це в них мало не «перед носом». Можливо, ця публікація дасть їм підстави взятися за розслідування справи. Отож, історія розпочалась два роки тому, коли п’ять товариств («Георесерчінг», «Рівнерудопром», «Амберг майнінг компані», «Інвестнерудопром» і «Зірка Рівненщини») намагалися в обхід дозвільної процедури отримати спеціальні дозволи на користування бурштиновими надрами в Рівненській області. Компанії звернулися до Державної служби геології та надр України за отриманням ліцензій без аукціону як орендарі цілісних майнових комплексів, необхідних для вивчення та розробки бурштину.

У процесі розгляду заявок та отримання відповідних погоджень Державна служба України з питань праці відмовила компаніям у зв'язку з нестачею відповідних документів. Також цим фірмам, зокрема «Зірці Рівненщини» та «Георесерчінгу», відмовила надати надра в користування й Рівненська обласна рада, чиє погодження обов’язкове для отримання ліцензій.

Компанії, своєю чергою, подали судовий позов на Держгеонадра, аби зобов’язати установу видати спецдозволи на дослідно-промислову розробку покладів бурштину. З метою захисту інтересів тодішнє керівництво Держгеонадр звернулося до органів прокуратури, однак Прокуратура Рівненської області відмовилася долучатися до судових процесів.

Отримання дозволів

1 березня 2016 року представники ТОВ «Північгеопошук» (код ЄРДПОУ – 39891131, зареєстроване в Маневичах), Андрій Чуба та Володимир Ніколаєв створили товариства з обмеженою відповідальністю «Зірка Рівненщини» та «Георесерчінг». Уже 6 та 9 березня ці компанії подали заявки до Держгеонадр для отримання спецдозволів на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою (цей вид користування надрами передбачає видобування) без аукціону як користувачі цілісного майнового комплексу.

Для отримання спецдозволу без аукціону цілісно-майновий комплекс повинен включати техніку та обладнання, що відповідають вимогам закінченого промислового циклу. «Зірка Рівненщини» та «Георесерчінг», своєю чергою, представили Держгеонадрам договір оренди на один і той же цілісно-майновий комплекс. Йдеться про нежитлову будівлю площею 226,9 кв. м на території Будо-Вороб’ївської сільської ради Малинського району Житомирської області (комплекс будівель і споруд № 2), а також бурову установку УБСР-25 М на базі шасі трактора ТТ-4 і вантажний автомобіль ГАЗ-52.
Тож за поданням тодішнього керівництва Держгеонадр, яке запідозрило ймовірну наявність корупційних схем, документи, які компанії підготували із порушеннями вимог законодавства, повернули підприємствам.

Так, товариства не надали повних даних щодо потужностей підприємств, не мали обов’язкових погоджень Рівненської обласної ради (відмовні рішення від 06.04.2016 № 158 та № 160), Державної служби України з питань праці, Міністерства екології та природних ресурсів, а також договору на оренду землі.

«Екологічна комісія Рівненської обласної ради надала негативний висновок щодо надання погодження двом товариствам «Зірка Рівненщини» та «Георесерчінг». По-перше, компанії мали один на двох цілісно-майновий комплекс. По-друге, останній мав достатньо сумнівний характер і не відповідав вимогам законодавства. Мова йде про один трактор і земельну ділянку, розташовану в 200 метрах від місця діяльності. По-третє, незважаючи на те, що ми запрошували керівників цих фірм на сесію облради, вони проігнорували нашу пропозицію. Звісно, це викликало повну недовіру до підприємців, яким ми мали б надати в користування бурштинові надра. І якщо Держгеонадра надасть спецдозволи ТзОВ «Зірка Рівненщини» та «Георесерчінг», не маючи погоджень від депутатів і громади Рівненщини, ми будемо судитися», – прокоментував ситуацію голова постійної комісії з питань екології, природокористування, охорони навколишнього середовища та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Володимир Валявка.

Судова тяганина

Незважаючи на вмотивовані відмови Держгеонадр, компанії подали позовні заяви до Рівненського окружного адміністративного суду для того, щоб зобов’язати установу таки видати спецдозволи. Фактично ці товариства одержали право здійснювати господарську діяльність, не отримавши відповідного документа дозвільного характеру (згідно з ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-IV).

Так, Рівненський окружний адміністративний суд (у складі таких суддів, як Андрій Сало, Людмила Жуковська, Юрій Гломб) і Житомирський апеляційний адміністративний суд (склад суддів – Анжела Жизневська, Тетяна Котік, Ірина Охрімчук) визнали заяви позивачів обґрунтованими, попри те, що Рівненська облрада, Міністерство екології та природних ресурсів, Державна служба з питань праці не надали компаніям своїх погоджень.

Окрім того, на судових засіданнях представники Держпраці підкреслювали, що документи на цілісно-майновий комплекс, подані товариствами, не відповідали вимогам. Тому, оскільки представлена будівля перебувала в оренді, а не у приватній власності, й не була цілісно-майновим комплексом, служба з питань праці не надала свого погодження й повернула документи компаніям (лист від 06.04.2016 за вих. №3943/1/10.3-ДП-16; лист від 08.04.2016 за вих. №4076/1/10.3-ДП-16).
Водночас Рівненський окружний адміністративний суд листом від 02.03.2017 зобов’язав Держгеонадра видати спецдозволи «Зірці Рівненщини» та «Георесерчінгу», попри те, що справа перебувала в касаційній інстанції (ухвала про відкриття касаційного провадження у справі 817/856/16 від 15 березня 2017 року), тобто не була закритою.

18 квітня 2018 року, вже за оновленого керівництва, комісія з питань надрокористування Державної служби геології та надр України розглянула питання надання спецдозволів ТзОВ «Зірка Рівненщини» та «Георесерчінг». Члени комісії, за винятком представників Мінприроди, рекомендували Держгеонадрам видати цим «особливим» підприємствам дозволи на геологічне вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою. Відповідно до законодавства, надавати спецдозволи для компанії можуть, коли місцева обласна рада, Держпраці та Мінприроди надають свою згоду щодо ліцензування ділянки. Проте жодного з них у цих фірм – немає.

Справа в тому, що подібних ситуацій, коли різні компанії намагалися отримати ліцензії на розробку надр через суд, було безліч. Цього свого часу добивалися, наприклад, ТзОВ «Атомні енергетичні системи України», ПАТ «Київський річковий порт», ТзОВ «Екотехбуд», ТзОВ «Агро-Інвест», ТзОВ «Здвиж ресурс» та інші. Продовжувати перелік компаній, які зверталися до судів для отримання спецдозволу, можна довго.

Парадокс в тому, що є низка компаній, які за допомоги судів отримували спецдозволи, при цьому не маючи жодного погодження відповідних служб і органів. Є звичайно й інші які мають усі погодження, але видача їм спецдозволів блокується новим керівництвом Держгеонадр.

Спецдозвіл – не панацея, якщо за вас взялись «органи»

Хоча, як показує практика, отримати спеціальний дозвіл на користування надрами це ще далеко не все і попавши в коло уваги правоохоронних органів можна так і не приступити до видобування.

Однією такою гучною справою є справа КП «Волиньприродресурс». Підприємство, маючи вичерпний перелік погоджень, отримало у лютому 2017 року чотири спеціальні дозволи на користування надрами з видобування бурштину так і не приступило до роботи бо відразу привернула увагу усіх правоохоронних органів.

Генеральна прокуратура навіть відкрила декілька кримінальних проваджень які звичайно були згодом закриті за безпідставністю, проте справи і далі розглядаються в судах різних інстанцій. В той час як ТОВ «Зірка Рівненщини» та ТОВ «Георесерчінг», без жодних погоджень, найближчим часом можуть отримати від нового керівництва Держгеонадр спецдозволи.

І якщо найближчим часом ГПУ та НАБУ не зверне увагу на політику Державної служби геології та надр щодо видачі спецдозволів фірмам, які не мають погоджень, то можна зробити висновок, що застосування закону у нас – вибіркове.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Реклама
Loading...
Коментарів: 1
хехъ Показати IP 18 Травня 2018 08:29
неча пить боржоми, када почки отвалились

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus