USD 39.55 39.84
  • USD 39.55 39.84
  • EUR 39.65 40.00
  • PLN 9.75 9.90

Чому в Україні різко подорожчала картопля і хто отримує надприбутки на ажіотажі

19 Вересня 2019 18:09
В Україні рекордно подорожчала картопля. На цьому тижні оптові ціни на неї злетіли до 10 гривень за кілограм, а в роздрібі вже з’явилися цінники 12-13 гривень. Це, щонайменше, на 2 гривні дорожче, ніж тижнем раніше, і втричі – ніж на аналогічну дату минулого року.

Причому, очевидно, ціновий ажіотаж буде розкручуватися і далі.

Як відзначають експерти спеціалізованого аналітичного майданчика Еast-fruit, вже з’явилися пропозиції щодо продажу картоплі з поля по 11-12 гривень за кілограм. Правда, поки посередники думають, чи варто купувати урожай за космічними цінами. Але такий цінник в опті, це, щонайменше, 15 гривень, а то й більше, уроздріб.

Економіст інвестиційного департаменту FAO (продуктове підрозділ ООН) Андрій Ярмак говорить, що на ринку ходять чутки, що, мовляв, навесні картопля взагалі буде по 20-25 гривень за кілограм. Тому, краще запастися нею зараз, «поки не подорожчала», – масово переконують продавці українців.

На цій хвилі вже активізувалися імпортери. За даними «Інфо-Шувар», в серпні в Україну поставили 4,3 тисячі тонн картоплі майже на 800 тисяч доларів. «Такий показник – абсолютний рекорд для серпня за всю історію незалежності України. Фактично країна імпортувала річний обсяг картоплі всього за місяць», – відзначають на «Шуварі».

«Україна в цьому сезоні стала країною з найдорожчою картоплею в Європі. Якщо так піде далі, скоро картоплю почнуть баржами з США до нас завозити», – іронізує голова Асоціації постачальників роздрібних мереж Олексій Дорошенко.

Найдивовижніше в цій історії – зі своїм урожаєм картоплі у нас все більш-менш нормально. «Він навіть вище торішнього на 2%», – повідомив «Страні» Андрій Ярмак. Тобто, по суті, з картоплею у нас повторюється та сама історія, що і з цибулею. Коли цієї весни на хвилі ажіотажного попиту ціни на неї злетіли в рази, а торговці продавали цибулю з рентабельністю в кілька сотень відсотків.

«Страна» розбиралася, чи буде в Україні картопля по 25 гривень, і чи варто нею запасатися прямо зараз.

Куди зник урожай

Сам факт нинішньої «картопляної кризи» в Україні здається дивним. По-перше, площі під цією культурою і загальний урожай, якщо вірити офіційній статистиці, залишаються більш-менш стабільними вже довгі роки. За даними Держстату, з 1990 року до 2018 року площі під картоплею змінилися незначно – з 1,4 млн га до 1,3 млн. А якщо врахувати, що в першому випадку рахували з Кримом і Донбасом, а в останньому – без непідконтрольних територій, то площі навіть трохи розширилися. Правда, даних за цей рік поки немає, але навряд чи там будуть кардинальні зміни, – запевняють експерти.

З урожаєм ще цікавіше. Якщо в 1990 році Україна вирощувала 16,7 млн ​​тонн в рік, то в 2018 році – 22,5 млн тонн, тобто, картоплі збирають більше за рахунок збільшення врожайності (за цей час вона виросла з 117 до 171 центнера з гектара).

По-друге, внутрішнє споживання картоплі порівняно невелике. «Ми з’їдаємо в 3-3,5 рази менше, ніж вирощуємо – близько 6 млн тонн на рік. Решта йде на насіння, корм худобі і на експорт», – говорить Дорошенко.

За його словами, через явне перевиробництво картопля завжди останньою підтягувалася за цінами. Тобто, спочатку дорожчали інші овочі борщового набору (капуста, цибуля та ін.), А вже потім «заодно» переписували і цінники на картоплю. Винятком було хіба що закінчення сезону, коли до весни картопля масово вимерзала і гнила на складах, і продавати реально було нічого.

Але в цьому сезоні при прогнозованому врожаї в 23 млн тонн і реальному попиті в 6 млн тонн у нас раптом ще з осені пропала картопля. Причому, утворився настільки великий дефіцит, що ціни злетіли втричі. Питання – чому?

Городня статистика

Насправді, за словами Дорошенка, не все так однозначно. І перше питання – до статистики, яка, нібито, є, але по факту дає викривлену «картинку».

«Справа в тому, що картоплю у нас традиційно вирощують, в основному, в господарствах населення. Саме вони дають 90% врожаю. Але бабусі все активніше відмовляються від городів. У минулому році присадибне господарство виявилося збитковим – мінус 25% за підсумками сезону. Цього року можемо отримати взагалі мінус 30%. Крім того, відбувається зміна поколінь, а молодь не поспішає на городи », – говорить експерт.

Ще один нюанс – плутанина з сортами. Зараз вирощують ранню, середньостиглу і пізню картоплю. Причому, оскільки ніякого планування немає, на ринку періодично виникають періоди дефіциту – коли одна картопля вже закінчилася, а наступний урожай ще не зібрали.

«Тому ніхто точно не знає, що у нас з урожаєм. Всю статистику потрібно ділити на десять. Ми тільки за фактом виявляємо, що у нас щось раптом пропало з продажу і будуємо версії – товар притримують спекулянти або його дійсно немає. Скажімо, пізню картоплю ще повністю не зібрали. Не ясно – буде дефіцит або надлишок », – говорить Дорошенко.

З реальних сигналів, що вказують на проблеми з картоплею, поки можна відзначити лише погіршення врожайності у Вінницькій і Чернігівській областях через посуху. Але вона не настільки велика, щоб залишити без картоплі всю країну.

«Ліміти» на картоплю

Тим часом з пропозицією на ринку дійсно є проблеми. Купити потрібні обсяги картоплі можна далеко не завжди, навіть за нинішньою рекордною ціною. Експерти, з якими поспілкувалася «Страна», запевняють – урожай просто притримують. Все почалося з однієї з банальних «ям» в реченні, коли виникли тимчасові перебої з поставками і ціни трохи пішли в ріст. Торговці побачили, що ситуацію можна розкручувати і далі, і добре на цьому заробляти.

«Картопля є, але її не продають. Люди, побачивши навесні ціну на цибулю 28-35 гривень за кілограм, перестраховуються і намагаються запастися «другим хлібом» якомога більше», – розповіла керівник маркетингового підрозділу львівського оптового ринку «Шувар» Тетяна Гетьман.

Тобто, по суті, торговці формують штучний дефіцит.

«Деякі фермери, користуючись ажіотажним попитом, підігрівають його повідомленнями про припинення продажів продукції, або ж про ліміти на обсяг продажів одному покупцеві. Вони також повідомляють, що попит в даний час істотно перевищує пропозицію, тим більше, що багато хто намагається закласти всю якісну картоплю на тривале зберігання », – відзначають в Еast-fruit.

Андрій Ярмак не виключає, що в кінці-кінців у нас і справді буде дефіцит картоплі.

«Адже в таких ситуаціях споживачі, нерідко, реагують нераціонально, закуповуючи в великих обсягах вже дорогий продукт, який вони не мають можливості зберегти. У результаті, величезна частина продукції просто йде в сміття, втрати зростають, а разом з ними зростає і дефіцит продукції, і ціни. Але фундаментальних причин для таких високих цін на картоплю, особливо на тлі її перевиробництва в сусідніх країнах на сьогоднішній день немає », – говорить Андрій Ярмак.

300% рентабельності на імпорті

Показово, що на нашому картопляному ажіотажі вже щосили заробляють імпортери. За даними Держстату, з початку нового сезону вже ввезено більше 4 тисяч тонн, що є рекордом за останні роки. У вересні показники можуть виявитися ще вищими. За оцінками Української плодоовочевої асоціації, на середину вересня Україна вже імпортувала до 8 тисяч тонн картоплі. Левова частка імпорту йде до нас з Білорусі.

Тамтешні імпортери везуть не лише свою, а й російську картоплю.

В Українській плодоовочевої асоціації відзначають, що імпортувати російську картоплю до нас дуже вигідно. У РФ картопля в цьому сезоні продається всього за 8-9 центів за кілограм, а у нас – до 36 центів, тобто, вчетверо дорожче. Навіть з урахуванням транспортування через Білорусь реально вийти на 300% рентабельності.

«У нас ціни зараз взагалі найвищі в Європі, хоча зазвичай вони були на третину нижче, ніж в інших європейських країнах. Якщо так піде далі, то буде вигідно з усього світу завозити, навіть баржами з США», – говорить Олексій Дорошенко.

«Ми створюємо умови для заробітку імпортерам. До речі, якість імпортної картоплі не найкраща, а її беруть на зберігання. Велика частина цієї продукції має значні шанси перетворитися в сміття ще до середини весни», – додала Тетяна Гетьман.

Згадали про цибулю за 40 гривень

Розкручуючи картопляну «зраду», і вітчизняні фермери, і імпортери, і рядові продавці тримають в пам'яті недавню цибулеву кризу. Нагадаємо: навесні цього року ціни на цибулю злетіли до 35 гривень за кілограм, а в деяких магазинах і зовсім з’явилися цінники по 40 гривень. Торговці, у яких був запас цибулі, буквально озолотилися, продаючи товар з рентабельністю в кілька сотень відсотків. «Прибутковіше, ніж зброя і наркотики», – жартували тоді експерти.

«Ціни на картоплю роздуті. Картопля намагається повторити рекорд цибулі, але не торішній. Ми йдемо за сценарієм чотирирічної давності. Тоді восени в період збирання цибулі ціни злетіли через ажіотаж, підставою для якого став прогноз зниження виробництва. А навесні ціни впали, тому що приховані восени запаси в результаті з’явилися у продажу, і не в найкращій якості », – зазначає Гетьман.

Для того, щоб повторити рекорди «цибулевого ажіотажу-2019», нам не вистачає головного – дефіциту продукції в Європі. Цибулі цієї весни не вистачало не тільки в Україні, але і в інших європейських країнах, її масово замовляли в Азії. З картоплею такого точно не буде, адже хороший урожай зібрали не тільки в сусідніх Білорусі та Росії, а й у Польщі, а також інших країнах Східної Європи.

«Та й взагалі, картопля – це не цибуля. Цибулю замінити нічим, а картоплю можна легко замінити, це лише один з видів гарніру», – заспокоює Андрій Ярмак. За його словами, в квітні картопля може бути дешевша, ніж зараз. І ніяких 25 гривень за кілограм, як лякають торговці, чекати не варто.

Втім, заміна картоплі може підняти ціни і на інші «гарніри». «Наприклад, найдешевші крупи, швидше за все, подорожчають, щонайменше, на 2 гривні, скажімо, гречка, якою українці намагаюся замінити здорожчалу картоплю», – підсумував Дорошенко.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 5
дідо Показати IP 19 Вересня 2019 18:31
яке сша? картопля у сша 40₴ за кіло.
124 Показати IP 19 Вересня 2019 18:37
Нет слов одни буквы.
Анонім Показати IP 19 Вересня 2019 19:24
Що він несе,які бабусі,реально немає цього року врожаю,земля суха...сидіти в кабінеті і вести статистику це ж не на городі копати.Теж мені спеціалісти.За що тільки гроші отримують.
українець Показати IP 19 Вересня 2019 19:44
Куди влада дивиться?! Це ж ганьба!!!
Вадим Показати IP 20 Вересня 2019 08:57
Гнить начнет - пойдет продажа, отнесите мои слова в банк.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus