USD 40.80 41.20
  • USD 40.80 41.20
  • EUR 40.80 41.40
  • PLN 10.22 10.48

Село на Волині та Хмельниччина середини ХVII століття

16 Грудня 2023 12:02
У лютому 1648 року на Запорозькій Січі гетьманом України-Руси було обрано Богдана-Зиновія Хмельницького. Він очолив повстання супроти політики польських владців, що переросло у Визвольну війну. Хмельниччина мала на меті зупинити низку політико-економічних і соціально-психологічних катаклізмів, що спіткали й мешканців Волині.

Брани над річкою Гнилою Липою документально відомі з середини ХVI століття. Таку назву варто виводити від староукраїнського «брань», «бранъ» ‒ битва, війна, бій. Слово «брана» («брама») з ідентичними відповідниками у старопольській та старочеській мовах означало великі ворота у фортецях, міських (сільських?) укріпленнях, баштах.

За свідченням лінґвіста-дослідника походження назв населених пунктів Волині Віктора Шульгача, імення села слід трактувати від множинної форми антропоніма Бран/Брана, відомого у слов’янських мовах. Ураховуючи варіант «Бряни», можна припускати, що сучасне «Брани» сягає первісного «Дебряни». Йдеться про жителів, що оселилися у дебрі – густому непрохідному лісі. Ця версія почасти підтверджується і переказами місцевих старожилів.

Так, Марія Клачук 1911 року народження розповідала: «Про то казали дуже давно стариї люди, їх вже нима. Було то ше туді, як татари на нас нападали і забирали наших людей у плен. А вуно ше туді так ни називалось. Були футори, туди прийшли тії татари. Вуни палили хати, студоли, хапали людей, худобу. То люди начали тікати у ліс і всилятися там. То були забрані люде – брані. Того й місто те так зачали звати – Брані. То вже теперішні люди гуворать Брани».

За іншою версією, «там, де сило нині, то було сраженіє, місто брані».

Читати ще: З’їзд монархів 1429 року в пам’яті луцьких міщан. 360 років потому

Одну із перших документальних згадок про Брани знаходимо у Книзі ревізій українських замків – звіті королівського ревізора про обстеження стану обороноздатності Володимирського, Луцького, Крем’янецького, Вінницького, Житомирського і Брацлавського замків у 1545 році. Тоді Василь Бранський із Бран забезпечував утримання однієї городні поміж Воротньою та Перемильською вежами Луцького Нижнього (Окольного) замку.

Ще одна городня «Бранських з Бран» розташовувалася між Свинюською та вежею князів Четвертинських. Та сама ревізія (люстрація) засвідчила добрий стан городні Великого земського мосту, належної до «Василя Мишича з Бран».
Олександр Дишко. Верхній та Окольний замки Луцька в ХVI-ХVIII ст.
Олександр Дишко. Верхній та Окольний замки Луцька в ХVI-ХVIII ст.
Рід Бранських (Бранів, Брамів) послуговувався гербом «Сліповрон» (Ślepowron). Відомо, що Василь Михайлович Бранський служив писарем у князя Федора Чорторийського. 1567 року Павло Васильович Бранський заставив холмському підкоморію Михайлові Дзялинському свій дідичний маєток Брани. А 17 червня 1569 року присягу на вірність королю й новопосталій Речі Посполитій виголосили дружина Василя Ографена і їхній син Павло.

У наступному, ХVII столітті село разом з Волицею Бранською (нині – однойменна вулиця) належали Андрію Цимінському. Перед Хмельниччиною (1629 рік) тут зафіксовано 50 димів. За твердженням київської дослідниці Ірини Ворончук, пересічне число селянського домогосподарства налічувало 11, 5-12, 5 осіб.
Пiтер Брейгель Молодший. Сiльське весiлля, друга половина ХVI ст.
Пiтер Брейгель Молодший. Сiльське весiлля, друга половина ХVI ст.
Це було пов’язано із тим, що селянська родина становила складну структуру, до якої, крім членів біологічної родини, входили неспоріднені особи: підсусідки, коморники, наймити, слуги, челядь та інші. Узявши за основу найменший показник ‒ 11, 5 особи, можна припускати про 575 мешканців Бран у 1629 році.

Читати ще: Духовне і матеріальне у сприйнятті лучан 400 років тому

Перемоги українських військ та їхніх татарських союзників на Жовтих Водах і під Корсунем у травні 1648 року стали запорукою та стимулом до розгортання Визвольної війни в західноукраїнському регіоні. Початковий етап повстань жителів краю припав на червень-липень 1648 року. Селяни з Печихвостів, Стрільчого, Матова Луцького повіту розгромили маєтки орендаря С. Морштина, поділивши майно між собою.
Волинські селяни ХVI ст. Реконструкцiя Сергiя Шаменкова
Волинські селяни ХVI ст. Реконструкцiя Сергiя Шаменкова
1 вересня 1648 року козацькі полки під проводом Курила і Вовка увійшли до воєводського центру Волині – Луцька. У цей же час чимало селянських виступів відбулося і в Луцькому повіті. Повстанці захоплювали майно шляхтичів, чинили розправи над шляхтою й орендарями. Найближче до Бран подібні заворушення зафіксовано у Довгові та Борисковичах.

Актовий матеріал, зосереджений у ЦДІАК України, містить кілька сюжетів з перебігу Хмельниччини і в Бранах. Про перші наслідки «інкурсій (вторгнення, напад) козацьких разом з татарами» чи, як значилося у автентичному документі – «козаччини», 31 травня 1649 року перед ґродським урядом Луцька свідчив підданий бранівського дідичного (спадкового) власника Миколая Вилежинського Павло Волчек (Вовчок).

Представник сільської громади сповіщав про двадцять спалених вогнем халуп і про тридцять таких, що уціліли, а їх мешканці спромоглися до виплати подимного податку. Після цього Павло Волчек за посередництва возного Валентина Павловського виголосив присягу, якою засвідчив правдивість власних слів.
Озброєні селяни XVI столiття. Реконструкцiя Сергiя Шаменкова
Озброєні селяни XVI столiття. Реконструкцiя Сергiя Шаменкова
Відтак можна стверджувати про однакову кількість димів у Бранах, зафіксованих за підрахунками Олексія Барановича на основі реєстру про подимне 1629 року й через майже двадцять років – на початках Хмельниччини.

30 уцілілих димів у Бранах і Бранській Волиці згадано в наступній присязі того ж Павла Волчка від 28 лютого 1650 року. Дещо інша картина простежувалася з юраменту про зібране подимне, що його склав підданий Миколая Вилежинського, бранівський війт Хведько Коваль: 11 січня 1653 року в Бранах лишалося 23 дими.

Не показав позитивної динаміки і візит із присягою щодо подимного до Луцького ґроду іншого представника бранівської громади Андрія Лагодика. 9 вересня 1654 року в селі налічувалося лише 16 димів.

Читати ще: Різні за вірою й походженням: мультикультурний Луцьк 400 років тому

Утім, як видно з актових документів-сучасників Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, нищили і пустошили Брани не тільки татари. 16 листопада 1649 року урядник маєтності Бран Ян Збузький, а також селяни Миско Андрускович і Матвій Войтович – представники усієї громади Бран і Вольки Бранської – свідчили про розбійницький напад, що його на Брани здійснили Ян Ставецький, Мартин Вноровський, Ян Рувицький і пан Сутковський.

Усі ці шляхтичі значилися слугами-челяддю Звиногродського старости Лукаша Гулевича. Вони, доєднавшись до козацького повстання, «по маєтностях ходячи, з бідними людьмиспособом неприятельським що хотіли, те робили».
Пiтер Брейгель Старший. Жнива, 1565 р.
Пiтер Брейгель Старший. Жнива, 1565 р.
Відповідно до поданої скарги, піддані пана Гулевича дійшли до Бран, де на той час не було Миколая Вилежинського і його слуг. Вони у протистоянні «з неприятелем» приєдналися до хоругви королівського ротмістра і волинського підчашія Киліяна Вільгорського.

Позвані (тобто відповідачі у судовому процесі) поспіли до Бран 9 серпня 1649 року з великим криком і галасом «мєсто татаров, волаючи «гала-гала», напали и людє вси так зє двора, тако и з сєла вистрашивши для чого нєбожата жонки з дєткоми малими од страху вєликого утєкаючи, в болотε лεдво ни потопилис».

Напад на маєтності Миколая Вилежинського – села Брани і Бранська Волиця, що його здійснили уроджені шляхетні пани, на перший погляд, має дещо дивний вигляд. Своєрідна «війна своїх проти своїх», посягання на власність такого ж «зацного» і «уроджоного» пана в момент його протистояння з «козаками-ребелізантами» щонайменше мала б суперечити кодексу шляхетської честі.

Тут вочевидь слід говорити про відсутність певних моральних заборон і елементарне бажання наживи під загальним кличем хаосу і розрухи, спричинених війною. Заувага про приєднання до козацького повстання шляхтичів знаходить підтвердження у загальному зрізі перебігу подій Хмельниччини на Волині.

Поряд із тими «уроджоними панами», які влітку 1649 року пустошили Брани, відомі й інші шляхетські імена. Так, пан Красносельський очолював кількасотенний селянсько-шляхетський повстанський загін неподалік Гощі. А виступом покозачених селян Ільківців і Воронівців у Кремʼянецькому повіті керував шляхтич Й. Кодлубицький тощо.
Рембрандт ван Рейн. Портрет польського шляхтича, 1637 р.
Рембрандт ван Рейн. Портрет польського шляхтича, 1637 р.
Описаний розбійницький напад на Брани у середині ХVII століття був непоодиноким. 25 серпня 1651 року Миколай Вилежинський разом з громадами Бран і Вольки подавав протестацію про насильства і грабунки, заподіяні 6 червня того ж року в цих селах корогвою ротмістра Стефана Немирича.

А 17 червня 1656 року в реляції (урядовому зізнанні) возного Даніеля Пирятинського перед Володимирським ґродським урядом йшлося про вручення королівському ротмістру Рафалові Милецькому і товаришеві його корогви Литвиновському двох позовів до гетьманського суду в справі щодо захоплення збіжжя у маєтку Миколая Вилежинського в Бранах.

Читати ще: Сексуальне насилля над жінками на Волині другої половини XVIст.

Таким чином, Визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького мала свій вплив на повсякденне побутування-життя мешканців сіл Брани та Волька Бранівська на Горохівщині. Нині ці поєднані в одне село територіальні складові сучасних Бран, як і низка інших сіл Луцького, Володимирського, Крем’янецького повітів Волинського воєводства, постраждали від нападів і грабунків.

Офіційна документація Луцького ґроду на прикладі протестацій та присяг-юраментів про збір подимного у складні та суперечливі часи стимулює припускати про певну ментальну єдність сільського населення Бран із їхнім дідичем Миколаєм Вилежинським. Ця теза, аби бути ствердною, утім, потребує значно детальнішого вивчення.

Оксана ШТАНЬКО
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus