USD 39.75 40.10
  • USD 39.75 40.10
  • EUR 39.85 40.30
  • PLN 9.75 9.97

Що робити, якщо сімейний лікар звільнився, а декларація анульована

23 Липня 2021 12:51
З початком пандемії коронавірусу українці частіше почали підписувати декларації із сімейними лікарями. Необхідність мати сімейного лікаря з’явилась після медичної реформи первинної ланки. Укласти договір з лікарем можна онлайн, або у медичному закладі. За даними Нацслужби здоров’я, 79% українців задоволені роботою своїх сімейних лікарів. Та іноді виникають проблеми, зокрема, коли сімейний лікар звільняється, а декларація – анулюється.



Тетяна Бойко, заступниця очільника НСЗУ, розповіла Суспільному, чи мають сімейні лікарі попереджати пацієнтів про звільнення і як шукати нового лікаря.

Що змінив перший етап медичної реформи в Україні.

Реформа первинної ланки медичної допомоги в Україні стартувала у 2018 році. Вона стосувалася медицини на рівні сімейних лікарів, педіатрів та терапевтів та передбачає зміну фінансування системи охорони здоров’я. За новою системою бюджетні кошти спрямовуються не на фінансування медичних закладів, як це було раніше, а на оплату надання допомоги конкретній людині. Натомість пацієнт самостійно обирає лікаря чи медзаклад, до кого звернутися, а держава – оплачує його лікування. Контролює дотримання умов договорів Національна служба здоров’я, яку було створено як орган виконавчої влади з функцією «страховика» та контролю за дотриманням умов договорів.

У кожного лікаря є обмеження за кількістю людей з якими вони можуть укласти договорів. Оптимальний обсяг практики: лікар-терапевт – 2000 пацієнтів, сімейний лікар – 1800 пацієнтів, педіатр – 900 пацієнтів. Сума, яку виділяють НСЗУ на пацієнта залежить від його віку. Найбільше отримують діти в 0 до 5 років і категорія людей 65+.

Лікар звільнився, декларація анульована: як без неї отримати допомогу?

Через пандемію коронавірусу українці почали звертатися до сімейних лікарів набагато частіше, зокрема, з підозрами на коронавірусну інфекцію. З різних причин до початку розповсюдження хвороби у світі багато хто досі не підписав декларації. Проте Тетяна Бойко запевняє – навіть якщо її немає, допомогу пацієнт все одно може отримати.

Якщо людина немає декларації, вона може звернутися до сімейного лікаря і укласти цю декларацію, це насправді не займає багато часу. Якщо людина має підозру на COVID-19 і не має декларації, вона може звернутися до будь-якого центру первинної медико-санітарної допомоги і також отримати необхідну допомогу.

Хто має повідомити пацієнта, що його сімейний лікар звільнився?

Зробити це має сам медичний заклад протягом місяця з моменту, як стало відомо, що лікар планує звільнитися. Це має відбуватися кількома способами:

- Перша інформація про звільнення лікаря має бути розміщена всередині закладу, там де пацієнт її може побачити в зручному місці;

- Якщо лікарня має веб-ресурси, сторінки в фейсбуці тощо – там також має бути розміщено про інформацію про звільнення лікаря;

- Пацієнт має бути особисто повідомлений про те що його лікар звільнився, у спосіб, який зазначений в декларації.

Уся відповідальність за цю інформації лежить на головному лікарю та його закладі. Лікарні не зацікавлені у «втраті» пацієнта, адже коли вони не перескладають декларацію, то залишаються без коштів.

Чи передають пацієнтів іншим лікарям?

Сімейного лікаря, або терапевта, або педіатра обирає сам пацієнт,тому передавати пацієнтів іншому лікарю – неможливо.

Сімейний може запропонувати пацієнту обрати лікаря, якого від рекомендує, але просто так передати не можна, тому що в цій системі всі рішення приймає пацієнт. Можливо він (пацієнт – ред.) хотів саме з цим лікарем мати декларацію, можливо в цьому закладі, але залишається чинним принцип вільного вибору.

Думка практикуючого сімейного лікаря

Неочікувана зміна лікаря може викликати стрес у пацієнтів, каже сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська.

«Сімейний лікар, який налагодив комунікацію з пацієнтами, дійсно частково входить у довірене коло. І якщо стосунки з лікарем у людини приязні, довірливі, то звільнення спеціаліста може бути стресом. Але лікарі це такі самі люди зі своїми життєвими обставинами», – розповіла лікарка.

Проте, на її думку, лікар сам не зобов’язаний особисто повідомляти своїх пацієнтів.

«Його робота лікувати, а обдзвонити чи відправити повідомлення майже 2000 людям – це завдання закладу (кол-центру, рецепції). З власної ініціативи лікар може повідомляти своїми силами – зробити оголошення на дверях кабінету, зробити допис в соцмережах чи месенджерах – залежно від того, які канали зв’язку актуальні для його аудиторії. Але це виключно воля лікаря залежно від його можливостей та бажання», – додала Дмитрієвська.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 4
Ната Показати IP 23 Липня 2021 13:12
А якщо сімейний лікар раптово помер?
Анонім до Ната Показати IP 23 Липня 2021 13:31
А якщо ти д.ра?Як людина може померти не раптово,це по перше,а по друге тебе повідомлять,чи помер,чи звільнився,тільки в першому випадку з запізненням повідомлять, не вже важко подумати,або хоча б не тупити.
лоргі Показати IP 23 Липня 2021 14:48
мій перейшов в приватну клініку і мене ніхто не повідомив з 1 полікніки. думаю недопрацювання головного лікаря
Лучанин Показати IP 24 Липня 2021 08:40
Лікар пішла в декрет, а з іншим нормальним лікарем заключити декларацію в 2 поліклініці неможливо, бо у всіх зайнято вже((( та й щоб заключити декларацію хоч з якимсь, потрібно записатись на прийом, набігатись в поліклініку в пандемію і витратити купу часу. Хотілося б, щоб можна було заключити декларацію онлайн або по телефону…

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus