USD 41.15 41.55
  • USD 41.15 41.55
  • EUR 45.00 45.30
  • PLN 3.30 4.00

У Нацбанку назвали причину різкого росту цін на продукти та послуги

13 Лютого 2025 23:00
Пришвидшення інфляції в Україні в січні до 12,9% у річному вимірі спричинене зростанням адміністративно регульованих цін і збільшенням витрат, зокрема на енергозабезпечення та оплату праці.

Про це повідомив Національний банк України у коментарі щодо рівня інфляції в січні 2025 року.

«Основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу (Національного банку, – ред.) було суттєвіше зростання як адміністративно регульованих цін на товари і послуги, так і вартості ринкових послуг через подальше зростання виробничих витрат, зокрема енергозабезпечення і оплату праці, а також податкові та регуляторні зміни», – йдеться в коментарі.

У НБУ зауважили, що сирі продукти харчування подорожчали в річному вимірі на 11,8%. Однак «у січні зростання цін на сирі продукти в річному вимірі сповільнювалося другий місяць поспіль». Рекордно тепла січнева погода сприяла збільшенню пропозиції яєць і молока; пропозиція овочів та фруктів розширилася завдяки активізації імпорту.

Читати ще: Ціни на продукти в Україні: що подорожчало найбільше та чого чекати далі

Подорожчання оброблених продовольчих товарів у січні становило 15,9% у річному вимірі. Пришвидшення зростання цін пояснюється збільшенням закупівельних цін на сировину, а також виробничих витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику.

Ціни на непродовольчі товари пришвидшили зростання до 4,3% р/р через курсові ефекти. Водночас ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж торік.

Темпи зростання вартості послуг становили 14,2%, також пришвидшившись у січні порівняно з груднем. Частково це пояснюється підвищенням тарифів мобільними операторами, актуалізацією переліку платних медичних послуг, зміною підходів до розрахунку вартості «автоцивілки».

Адміністративно регульовані ціни у січні зросли до 17,5% у річному вимірі. При цьому вартість підакцизної продукції зростала через подальше коригування цін на алкоголь, а тютюнові вироби дорожчали, ймовірно, з огляду на очікуване підвищення акцизів.

Читати ще: Інфляція в Україні в 2024 році склала 12%. Що здорожчало найбільше

Зростання цін на ліки, медичні товари й обладнання пришвидшилося внаслідок збільшення виробничих витрат. Також зросла вартість місцевого телефонного зв’язку.

Ціни на пальне зросли на 12,1% у річному вимірі. Січневе здорожчання порівняно з груднем в НБУ пояснюють збільшенням вартості сировини, підвищенням акцизів і логістичними проблемами. Водночас подальше здорожчання стримувала конкуренція між мережами АЗС.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus