USD 40.45 40.75
  • USD 40.45 40.75
  • EUR 44.50 45.20
  • PLN 3.30 4.00

Якісна вода і надійне постачання: на «Луцькводоканалі» завершують облаштування сучасної системи очищення. Фото

14 Травня 2025 16:24
У Луцьку завершують реалізацію масштабного проєкту із впровадження сучасних технологій очищення та покращення якості питної води, а також для забезпечення надійності водопостачання.

Стан реалізації проєкту «Покращення якісного водопостачання в Луцькій громаді» та облаштування сучасної системи очищення води на Дубнівському водопровідному майданчику презентували 14 травня.
Як нагадав директор «Луцькводоканалу» Віктор Гуменюк, проєкт передбачає впровадження сучасних технологій водоочищення на основі ключових об’єктів, які перебувають у стадії активного будівництва, як-от: будівля напірних фільтрів, контактні резервуари, резервуари чистої води, зовнішні мережі, станція відкритих фільтрів і каналізаційно-насосна станція промивної води.

Питною водою лучан забезпечують Омелянівський, Гнідавський і Дубнівський водозабори. Основний розташований на вулиці Дубнівський. Він забезпечує, наприклад, 33-й, 40-й мікрорайони та центр міста. Гнідавський і Омелянівський – район ЛПЗ, вулиці Львівську, Гнідавську. Усі водозабори, в тому числі найбільший Дубнівський, побудовано у 1970-х роках на основі застарілих і спрощених технологій очищення води.
Стан обладнання на старій станції водоочищення

«Наша вода – з артезіанських свердловин. Але нині у світі, а в Україні тим паче, зокрема у зв’язку з підривом Каховської ГЕС, уся вода взаємопов’язана, і якість її щороку погіршується. Також потрібно розуміти, що Україна рухається до Європейського Союзу, тож усім муніципалітетам та бізнесам урешті доведеться виконувати імплементовані директиви. Це стосується і питної води. Директива ЄС трішки жорсткіша та встановлює певні вимоги щодо якості питної води. І вся відповідальність ляже на плечі громад, у власності яких перебувають водоканали.

Питання якості води в Луцьку актуальне давно. На сьогодні станції водопідготовки – вже 50 років. Наприклад, у нас є свердловини, які розміщені по всій території, тобто вихід однієї з ладу не заважає нам працювати далі. У нас розгалужена мережа по місту, і якщо стаються пориви на водогонах, ми перемикаємося. Але є одне дуже вузьке місце, куди вся вода приходить зі свердловин на очищення і звідки виходить, – це станція водоочищення та насосні станції. І якщо стається якась проблема на цьому об’єкті, 70% лучан залишаються на тривалий період без води», – розповів Віктор Гуменюк.
Тому, усвідомлюючи ризики, з 2022 року «Луцькводоканал» працює над реалізацією проєкту з облаштування сучасної системи очищення води на Дубнівському водопровідному майданчику. Це дозволить не тільки забезпечити надійність водопостачання, а й покращити якість питної води відповідно до стандартів ЄС.

Читати ще: Вода буде чистішою і якіснішою: «Луцькводоканал» реалізовує масштабний проєкт

«Наш проєкт передбачає очищення та подання в місто 24 тисяч метрів кубічних води за добу. У середньому вартість нового будівництва такого об’єкта складає 20 мільйонів євро. Станом на сьогодні в наш проєкт вкладено близько 4,5 мільйона євро. Це кошти бюджету громади. Вони не лягають на тариф, але люди отримують відповідні якість і надійність. Прогнозовано ще потрібно 2,5 мільйона для завершення проєкту. Чому він дешевший? Тому що ми використали наявні будівлі. Ми максимально інтегрували в них усе сучасне обладнання. Ми максимально використали всю інфраструктуру майданчика. І це дозволило нам зекономити на капітальних вкладеннях. Водночас це ускладнює інженерний і будівельний процеси, тому що наявний майданчик оповито, як павутиною, мережами, кабельними лініями та іншими системами», – прокоментував директор водоканалу.
Проєкт включає кілька основних взаємопов’язаних елементів. Це станція напірних фільтрів, яка вже на 95% готова. Зараз тут тривають роботи з налаштування систем автоматизації, диспетчеризації, засипка фільтрувальних матеріалів тощо. Вона буде продукувати близько 20 мільйонів літрів води на добу.

Наступний об’єкт – станція відкритих фільтрів за технологією польської компанії Krevox. Вона буде очищати до чотирьох мільйонів літрів води на добу.

Далі очищена вода надходитиме в резервуари й насосними станціями подаватиметься в місто.

Ще два елементи проєкту – зовнішні мережі, якими тече вода зі свердловин, і контактний резервуар.
«Коли ми готуємо 24 мільйони літрів води, в нас утворюються два мільйони літрів стічної води. Адже розуміємо: коли вода очищається, з неї щось забирається. Це умовно технологічна вода, промивна вода, яку треба очищати. У нас побудовано відповідну каналізаційно-насосну станцію, яка вже повністю готова і яка перекачуватиме промивні води в напрямку очисних споруд», – сказав Віктор Гуменюк.

Близько 350 станцій відкритих фільтрів від компанії Krevox, яку також облаштовано на «Луцькводоканалі», працюють багато років у Польщі. Загалом у Європі таких станцій – кілька тисяч.

«Для облаштування станції було використано технологію відкритих фільтрів. Установки такого типу вже працюють багато років у Польщі та інших країнах Європи. Ми використовуємо європейські технології. Головна особливість роботи цих фільтрів полягає у використанні семи шарів породи, що імітують природний процес фільтрації річки. Завдяки цьому ми зберігаємо високий стандарт фільтрації води до якості питної. Завдяки технологіям за невеликої площі ми можемо досягнути високих параметрів надходження готової до споживання води в місто», – зазначив представник польської компанії Krevox Кшиштоф Кренжелевський.
Станцію здадуть в експлуатацію за два місяці.

Як наголосив Кшиштоф Кренжелевський, обладнання та технології відповідають стандартам Європейського Союзу. Станція працює безаварійно, що доведено безперервною роботою таких установок у країнах ЄС. Наприклад, у Польщі ці станції працюють понад 30 років – без аварій і без додаткового технологічного обслуговування.

Луцький міський голова Ігор Поліщук резюмував, що представлений проєкт є історичним для громади.
«Ми побачили завершення проєкту реконструкції станції водоочищення, що на вулиці Дубнівській. Це найбільша станція водоочищення в громаді, яка забезпечує водою близько 180 тисяч лучан. Ми побували на старій станції і побачили, в якому жахливому стані – обладнання, мережі, резервуари. І водночас бачимо, як компактно й сучасно все зараз.

Нам невідомо, щоб десь в Україні була така система водоочищення. Ми реалізовуємо цей проєкт спільно з польською компанією Krevox на базі американського обладнання Culligan. Саме такі системи водоочищення встановлено в містах Польщі та інших країн Євросоюзу. А ми ж готуємося до вступу в ЄС, де діють суворі директиви щодо якості води.

Отож, і зношення старого обладнання, і наближення вступу до ЄС, і бажання покращити якість води для населення мотивують нас реалізовувати цей проєкт. У результаті нам вдасться суттєво покращити якість води за багатьма показниками та забезпечити надійність водопостачання, адже такі станції, як показав досвід європейських міст, працюють десятки років без додаткового обслуговування. Цей проєкт буде завершено цього року», – наголосив міський голова.

Ольга ШЕРШЕНЬ
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу

Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus