USD 26.75 26.90
  • USD 26.75 26.90
  • EUR 29.20 29.40
  • PLN 6.45 6.53

Закрита труна і дезінфекція: яким має бути похорон на час коронавірусу

Як ховатимуть тих, хто помер від коронавірусу? Чи можна буде побачити тіло померлого перед похованням? Чи зможуть бути присутніми на похороні близькі та священнослужителі? Які ще обмеження та правила діятимуть під час похорону?

Усі ці питання нині хвилюють багатьох українців. Адже вірус, який убив уже понад два десятки тисяч людей у світі, змінює багато аспектів, пов’язаних із похованням близьких.

"Українська правда. Життя" спробувала розібратися у питанні поховання і розпитала представників Міністерства охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я, Всесвітньої організації охорони здоров’я та релігійної спільноти.

Першу офіційно померлу від коронавірусу на Житомирщині ховали на самотині. Ні священника, ні близьких поруч. Тільки працівники, які обслуговують процес поховання. Родина померлої перебувала на самоізоляції вдома.

Другу офіційно померлу з Буковини, яка мала COVID-19, а причиною смерті якої стало супутнє захворювання, в останню путь супроводжував з рідних тільки батько.

Лікаря-гінеколога Волинської обласної клінічної лікарні, в якого після смерті діагностували коронавірус, також поховали відповідно до прописаних процедур. Труна була щільно закрита, скупчення людей не було.
Як ховають за кордоном

У більшості країн, де зафіксований спалах коронавірусу, ритуали поховання і скорботи змінені через ймовірність його подальшого поширення, пише Reuters. Незалежно від того, яка культура чи релігія в країні.

Наприклад, в Ірландії органи охорони здоров’я рекомендують працівникам похоронних служб надягати маски на трупи, щоб знизити навіть незначний ризик зараження. Також там заборонено ховати померлих від COVID-19 у відкритому гробу, а рідним рекомендують не цілувати покійного.

Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю вимагає, щоб покійника одразу в лікарні загортали в подвійні герметичні поліетиленові пакети. Ритуальні обмивання і обряди проводять в повному захисному спорядженні, а потім тіло знову обгортають в поліетилен для поховання.

Чи не найкритичніша ситуація з похованням в Італії. Хоча місцеві органи охорони здоров’я заявляють, що вірус не можна передати після смерті, він все ж здатен жити на одязі протягом декількох годин.

"Багато сімей запитують, чи можуть вони побачити тіло в останній раз. Але це заборонено", каже Массімо Манкастропа, трунар з Кремони.

У лікарнях суворі правила: мертвих відразу ж поміщають в труну неодягненими через ризик заразитися через їхні тіла.

"Уявіть: ви вдома зі своєю матір'ю, яка раптово відчуває себе хворою. Швидка приїжджає і забирає її. Відтепер ви ніколи не побачите і не почуєте її знову", розповідає про реалії в Італії священник Джуліо Деллавіте.

Найбільший ризик – контакт не з померлою людиною, а з живою

У кількох країнах були випадки, коли коронавірусом заражалися під час похорону. В Україні теж виявили такий випадок. Священник та ще один чоловік перебували на похороні в одному населеному пункті Тернопільщини. Згодом в обох виявили COVID-2019.

В Італії нині заборонили цивільні та релігійні церемонії, зокрема похорони, щоб запобігти поширенню вірусу.

Деякі тамтешні похоронні компанії використовують відеозв'язок, щоб дозволити сім'ям, які перебувають у обсервації, дивитися, як священик благословляє померлого.

В Ірані також більшість тіл ховають без ритуалу, який передбачає іслам.

У Південній Кореї уряд закликав сім'ї жертв спочатку кремувати своїх близьких, а вже потім провести похорон.

У Китаї сім'ям загиблих часто навіть не дозволяють бачити тіла своїх близьких, а траурні церемонії проводять скорочені. Ці обмеження все ще діють, хоча число нових випадків зменшилося.

Як ховатимуть в Україні

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко розповів, що ВООЗ не рекомендує особливих правил для поховання померлих від COVID-19. Але Україна, як і інші країни, буде вживати додаткових заходів.

Ляшко розповів, що найбільший ризик в похованні мають ритуальні обряди, а саме велике скупчення людей і прощальні поцілунки. Саме їх і треба унеможливити.

"Ми вимушені вам рекомендувати зменшити час і кількість людей, які проводжають людину в останній шлях при коронавірусній хворобі, оскільки тут є можливість недотримання правил карантину, який забороняє сьогодні ритуальні обряди. І це може тягнути до адміністративно-кримінальної відповідальності", – додав він.

Цього правила при похованні 68-річного чоловіка на Тернопільщині дотрималися.Опускали тіло у землю мер, його заступник, голова сільської ради і ще один родич померлого. Проте про захист і дезінфекцію ніхто не подбав – тіло з лікарні винесли в мішку.

"Сестра із чоловіком несли тіло до машини, допомогла ще медсестра. Мішок розсовувався, тіло випадало. Батько важив 100 кг. Поклали тіло тата самі у домовину, не маючи ніякого захисного одягу. До того сестра телефонувала у лікарню, і їй сказали, що медперсонал не буде себе наражати на небезпеку. А далі домовину не могли в бус засунути. Тоді вже дзвонила до головного лікаря, а він порадив просити людей. Але всі втікали. Лише через дві години вийшов лікар у захисному костюмі і допоміг домовину поставити в машину",згадувала жінка.

"Українська правда. Життя" отримала у розпорядження проєкт, яким передбачено алгоритм дій щодо поховання людини, яка хворіла на коронавірус.
"Ми розробили деякі рекомендації щодо заходів, які повинні впроваджуватися при процедурі поховання. Цих заходів буде цілком достатньо, щоб убезпечити навколишнє середовище, патологоанатомів та інших людей, які будуть задіяні в цій процедурі", – коментує проєкт Данило Бріндак, фахівець відділу інфекційного контролю Центру громадського здоров'я.

Розпорядженням Віктора Ляшка від 27 березня затверджено такий алгоритм поховання людини, яка хворіла, або мала підозру на коронавірус, і померла в лікарні:

тіло дезінфікують хлоровмісним розчином та поміщають у непроникний герметичний пакет-мішок (це мають робити співробітники патологоанатомічного центру);

труну закривають;

при похованні в приміщенні має бути не більше ніж одна людина на 10 квадратних метрів на відстані не менше 1,5 метра;

місцева влада чи комунальні підприємства мають записати контакти тих, хто був на похороні.

У проєкті від ЦГЗ йшлося ще й про те, що труну дезінфікуватимуть зовні. У розпорядженні цього пункту немає. Додаткових рекомендацій щодо транспортування, захоронення та кремації померлого не дають.

"Кремувати тіло не обов’язково", – каже Данило Бріндак.

До слова, в Україні крематорії є тільки у Києві, Харкові та Одесі.

У документі також не уточнюється, чи зможуть рідні побачити тіло перед похованням.

Проте у рекомендіях ВООЗ щодо поховань при епідемічній та пандемічній ситуаціях із респіраторними інфекціями, йдеться: "Якщо сім'я пацієнта бажає оглянути тіло після вивезення з кімнати або зони ізоляції, їй можуть дозволити зробити це із застосуванням стандартних запобіжних заходів".

Також у ВООЗ додають, що відомі випадки зараження під час догляду за тілом покійного, тому краще оцінювати небезпеку і вирішувати доцільність проведення прощання у кожному окремому випадку.

Проте під час брифінгу 27 березня Віктор Ляшко розповів, що потрібно унеможливити будь-які контакти з тілом хворого поза межами закладу охорони здоров'я після того, як було встановлено діагноз і підготовлено тіло до поховання.

Інша ситуація з тими, хто помер удома. Існує ймовірність, що у таких випадках дезінфекції не буде, а труну не закриватимуть, якщо про це не подбають родичі померлого.

"Якщо йдеться про смерть вдома, то процедурою займаються похоронні бюро, ми надаємо рекомендації, але прямого впливу на них не маємо. Родичі можуть замовити дезінфекцію", – пояснюють у ЦГЗ.

У ЦГЗ також стверджують, що похорон може пройти без близьких лише у тому випадку, якщо вони перебувають в самоізоляції. Однак при цьому варто пам'ятати, що є обмеження щодо 10 осіб.

Під час похорону також важливо дотримуватися загальних рекомендацій:

не торкатися обличчя брудними руками;

зберігати соціальну дистанцію не менше одного метра;

якщо є симптоми ГРВІ, краще нікуди не йти.

Багатьох цікавить те, чи потрібно викидати речі померлого.

"Зазвичай для знищення вірусу достатньо випрати речі при високій температурі та випрасувати їх з паром. Якщо є можливість, можна задіяти дезінфікуючі речовини", – радить Данило Бріндак.

За його словами, користуватися досвідом Ірландії та одягати медичну маску на померлого не обов’язково.

"Маску надягають на хвору людину, щоб та не розповсюджувала інфекцію. Коли людина помирає, всі дихальні акти та рухи відсутні, а вірус помирає всередині. Тому це недоцільно", – каже експерт.
Як церква змінила підхід до поховання

У Православній церкві України розповіли, що нині вони дотримуються обмеження кількості людей на масових заходах до 10 осіб, і воно розповсюджується на похорон.

Заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ Євстратій Зоря заспокоює, що існує можливість "відспівати" померлого заочно.

"Церква має практику звершення заочного похорону. Звершується молитвослів’я за тим послідуванням, яке є в звичайному похованні, але не біля тіла", – пояснює архієпископ.

За його словами, такий обряд звершують ще з радянських часів, коли не можна було проводити молитов на кладовищі.

Також так "відспівують" тоді, коли людина померла, але її тіла знайти не можуть. Наприклад, коли потонула в морі.

Людям потрібно просто звернутися до священника, повідомити про ситуацію, і він вже організує весь процес.

"Для того, щоб провести богослужіння похорону, достатньо навіть одного священника", – зауважує архієпископ.

Однак Євстратій Зоря додає, що краще, якби хтось з рідних за можливості все одно був присутній:

"Оскільки текст богослужіння спрямований не тільки на молитву до Бога за душу спочилого, а й спонукає до певних розважань присутніх, тому краще, щоб хтось, окрім священнослужителя, ще був на похованні. Але якщо з об’єктивних причин це неможливо, це не є непереборною перешкодою".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
Реклама
Loading...
Коментарів: 2
Ніла Показати IP 1 Квітня 2020 00:08
Ото дожилися, як собак, так людей ховатимуть, це вже кінець, страшно!
Лучанин Показати IP 1 Квітня 2020 09:56
Дивні рекомендації: з одного боку кажуть, що вірус поширюється повітряно-крапельним шляхом, типу заразитись можна якщо хтось хворий чхнув, а іший був поряд, або якщо торкатись поверхонь з вірусом, а потім торкнутись слизової. З іншного боку мертву людину, яка вже ну ніяк не може чхнути пропонують ховати в целофановиї пакет і закривати труну. Я перепрошую, але що віруси розуміють, що вони в мертвому тілі, в них раптом виростають крила і вони масово починають вилітати з тіла через всі можливі отвори? Для чого тоді розказувати про дистанцію 2 метри і маски? Тут виходить потрібно не маски одягати, а одяг для біологічного чи хімічного захисту?

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Loading...
Система Orphus
Яндекс.Метрика
Ukr.net: Автобазар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і світу в режимі реального часу на Укр.нет. Фільми в кінотеатрах на KINOafisha.ua. Телепрограма на TVgid.ua.