USD 39.75 40.10
  • USD 39.75 40.10
  • EUR 39.85 40.30
  • PLN 9.75 9.97

13 березня: події, факти, дні народження

13 Березня 2014 00:01
День народження 13 березня відзначають відомий на Волині педагог, краєзнавець, етнолог Олександра Кондратович, журналіст, письменник, член Національної спілки письменників України Микола Панасюк (на фото), головний лікар Волинської обласної державної лікарні ветеринарної медицини Михайло Зарубайко та директор Ковельської централізованої бібліотечної системи, заслужений працівник культури України Галина Божик.

Інформаційне агентство Волинські Новини вітає усіх, хто сьогодні святкує, та бажає добра, злагоди, здоров’я.

Цього дня 1941 року народився етнограф, музеєзнавець Архип Данилюк. Його батьківщина – село Згорани Любомльського району, хоч понад 30 років він працював у Музеї народної архітектури та побуту у Львові. Помер 2008 року.

Іменини за православним календарем святкують Іван, Арсеній, Василь, Кіпріан, Нестор, Микола, Симон, Сергій та Марина.

Наша хроніка:

Торік луцька громада не підтримала медичну реформу.

У 2011 році екс-наставник луцької «Волині», депутат Луцької міськради Віталій Кварцяний написав заяву про вихід із фракції «Фронту змін» у міській раді та про вихід із самої партії.

А в 2010 році ми повідомляли про заробітки міністрів уряду Миколи Азарова.

13 березня 2009 року з прилавків магазинів Нововолинська почала зникати сіль. Така ж ситуація спостерігалася й у крамницях навколишніх сіл. Цей продукт скуповували уже не кілограмами, а мішками.

Народилися:

13 березня народилися також італійський письменник, автор роману «Спартак» Рафаелло Джованьйолі, український радянський педагог та письменник Антон Макаренко («Педагогічна поема», «Прапори на баштах»), російський письменник, автор дитячих віршів («Дядя Стьопа») і слів гімнів СРСР та Росії Сергій Михалков, український кінорежисер, сценарист, телевізійник Андрій Бенкендорф («Кілька любовних історій», «Європейський конвой», «Бандитський Петербург»), український історик, громадський і політичний діяч, письменник Володимир Сергійчук, російська акторка театру й кіно Ірина Алфьорова («Д'Артаньян і три мушкетери», «ТАРС уповноважений заявити»), український письменник, поет та есеїст Юрій Андрухович («Рекреації», «Московіада», «Перверзія»).

Сталося:

1669підписано Глухівські статті – договір про права українських козаків, укладений між Москвою та козацькою старшиною.

Цей документ обмежував державні права України московським урядом. Козацький реєстр обмежувався 30 тисячами чоловік, гетьман мав право утримувати лише 1 тисячу найманого війська, податки збирались винятково козацькою старшиною. Водночас гетьману заборонялось вступати в зносини з іноземними державами і значно обмежувався перехід селян у козацтво.

1887американець Честер Грінвуд зі штату Мен запатентував навушники.

Цей пристрій для персонального прослуховування музики або інших звукових записів, в комплекті з мікрофоном можуть використовуватись як засіб для ведення переговорів по телефону або іншому засобу голосового зв'язку. За своєю будовою, навушники належать до класу електроакустичних перетворювачів. В переважній більшості навушників використовують електродинамічні випромінювачі, які називаються динаміками, звідси й назва - динамічні навушники. Існують також навушники з електростатичними випромінювачами, але, незважаючи на деякі переваги (зокрема, в локалізації джерел), вони не користуються широким попитом внаслідок дороговизни.

1917до Києва із заслання повернувся Михайло Грушевський.

На початку першої світової війни Грушевський приїхав до Києва. Влада була вороже настроєна до вченого — засилає його до Симбірська як українського сепаратиста і «мазепинця». Волю принесла Лютнева революція в Петрограді. 4 березня 1917 в Києві утворюється Українська Центральна Рада, головою якої заочно обрано Михайла Грушевського. Викликаний телеграмою, 12 березня він повертається з Москви до Києва. Центральна Рада діяла протягом 14 місяців. Першим Універсалом було проголошено автономію України в складі Російської федеративної республіки. Третім Універсалом Центральна Рада проголосила Українську Народну Республіку, а 22 січня 1918 Четвертим Універсалом — повну політичну незалежність України від Росії.

1930американський астроном Клод Томбо оголосив про відкриття ним дев'ятої планети Сонячної системи. Згодом вона отримає ім'я Плутон.

Найбільша за розміром, поряд з Ериданою, карликова планета, транснептуновий об'єкт (ТНО), Сонячної системи та дев'яте/десяте за величиною небесне тіло, що обертається довкола Сонця. Спочатку Плутон класифікувався як планета, проте зараз він вважається одним з найбільших об'єктів (можливо, найбільшим) в поясі Койпера. Плутон обходить навколо Сонця кожні 248,5 роки.

1997Україна та НАСА підписали договір про політ у космос українського космонавта. Ним став Леонід Каденюк.

В період з 19 листопада по 5 грудня 1997 року здійснив космічний політ на американському БТКК «Коламбія» місії STS-87. Під час польоту виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досліду з трьома видами рослин: ріпа, соя і мох. Основна мета проведення експериментів — вивчення впливу стану невагомості на фотосинтетичний апарат рослин, на запліднення та розвиток зародка, на експресію генів у тканинах сої і рапи, на вміст фітогормонів у рослинах рапи, на вуглеводний метаболізм та ультраструктуру клітин проростків сої, на процес ураження проростків сої патогенним грибом фітофтори.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus