USD 39.00 39.40
  • USD 39.00 39.40
  • EUR 39.25 39.50
  • PLN 9.76 9.94

До річниці Революції Гідності в Україні перейменують 908 міст і сіл

14 Серпня 2015 16:45
Три місяці залишилося у громад, щоби декомунізувати щонайменше 908 міст і сіл по всі Україні. Список постійно оновлюють. Дати пропозиції щодо нових чи повернення історичних назв населених пунктів, що пов’язані з комуністичним тоталітарним минулим, за законом вони мають до 21 листопада, - повідомляє Український інститут національної пам'яті.

Символічно, що терміни збігаються з річницею Революції Гідності. Після цього впродовж ще 3 місяців Верховна Рада України проголосує рішення про перейменування.

УІНП постійно оновлює перелік міст та сіл (інтерактивна карта міст і сіл), які необхідно перейменувати. За останній місяць список збільшився на 30 населених пунктів. Згідно з оновленими даними назви 908-ми населених пунктів підпадають під дію закону. Науковці прогнозують, що ця кількість може сягнути тисячі назв.

Згідно із даними моніторингу УІНП відповідно до закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», зміні підлягають назви 30 міст і 51 містечка (смт), 711 сіл та 116 селищ (за станом на 13 серпня, дані постійно оновлюють). Відповідна мапа розміщена на сайті Українського інституті національної пам’яті та сторінці Інституту у Facebook.

Раніше Інформаційне агентство Волинські Новини повідомляло, що для двох населених пунктів Волині мають вибрати нові назви. Йдеться про селище міського типу Жовтневе («супутник» Нововолинська) та село Жовтневе Володимир-Волинського району, названі на честь Великої Жовтневої революції.

Якщо місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування до 21 листопада 2015 року не подадуть до Верховної Ради свої пропозиції щодо нових назв населених пунктів, Верховна Рада протягом наступних 3 місяців (до 21 лютого 2016 року) прийме рішення про перейменування на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам’яті.

До УІНП щодня звертаються за консультаціями та роз’ясненнями: чи підлягає та чи інша назва декомунізації. Або навпаки, надсилають інформацію, архівні дані, які обґрунтовують необхідність виключити чи додати до переліку населений пункт. Загалом співробітникам інституту та краєзнавцям доводиться опрацьовувати інформацію про близько 30 тисяч населених пунктів.

Наприклад, раніше до списку було внесене село Політрудня Городнянського району Чернігівської області. Проте з’ясувалось, що така назва не пов’язана з діяльністю комуністичної партії чи встановленням радянської влади, бо село Політична Рудня називалося так ще до 1917 року. Про нього є згадка у “Списку населених місць Чернігівської губернії, які мають не менше 10 мешканців, за даними 1901 року”. Тож УІНП виключив Політрудню з переліку сіл, які необхідно перейменувати.

Натомість, список поповнили трьома десятками назв, які на перший погляд не мають нічого спільного із режимом. Та після ретельного дослідження цих топонімів з’ясували їхнє комуністичне походження.

До прикладу, на тій же Чернігівщині є село Петрівка Борзнянського району. Одне з багатьох в Україні, що назване за іменем. Проте цю Петрівку найменували на честь першого комуніста села Петра Дзибала. А до 1927 року воно мало милозвучну назву Махнівка. Так село згадують у джерелах першої половини XVII сторіччя. Тепер мешканці мають підстави повернули селу історичну назву.

Нагадаємо, 21 травня вступили у дію декомунізаційні закони. Згідно з одним із них, до назв, які слід перейменовувати, належать ті, у яких використані імена (псевдоніми) осіб, які обіймали керівні посади у комуністичній партії (від секретаря райкому і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік, працівників органів держбезпеки.

Також підлягають зміні найменування, у яких використано назви СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік та похідні від них. Назви які пов’язані з діяльністю Комуністичної партії (включаючи партійні з’їзди), річницею Жовтневого перевороту, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України.

Юридичні особи мали змінити свої назви впродовж місяця — до 21 червня, ЗМІ ще мають час до 21 серпня. Знаки для товарів і послуг, які містять обмеження згідно закону, мають змінити до 21 листопада. Винятки для перейменування становлять назви, пов’язані із видатними радянськими діячами української науки та культури, а також із рухом опору та вигнанням нацистських окупантів з території України.

На сайті та сторінці у соцмережі УІНП можна знайти роз’яснення щодо зміни назв та демонтажу пам’ятних знаків, а також карту міст та містечок, що будуть перейменовані.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 8
маразм крєпчає Показати IP 14 Серпня 2015 17:06
до річниці революції було б доцільніше прозвітувати про те,як влада наказала вбивць учасників революції,які зміни(позитивні) привнесла в економіку ,соціальний захист українців,а не далі вішати макаронні вироби на вуха !!!Найшли ще один зручний спосіб,як здирати останню свитку з народу?Ті гроші мають йти на озброєння ,на захист від ворога!
Анонім до маразм крєпчає Показати IP 14 Серпня 2015 17:34
"Ті гроші мають йти на озброєння ,на захист від ворога!" -Під ворогом народу ти маєш ввиду нинішню владу?
Волинь Показати IP 14 Серпня 2015 17:10
Коли читаєш такі документи...Вже не то що слів нормальних, обсценної лексики не вистачає на тих придурків...Країна на межі дефолта, в країні катастрофічне падіння економіки, війна...Але, як виявляється, це все тому, що в нас ще 903 міста і села не перейменовано. Ви нас за кого в цій країні маєте, панове? Коли ви вже нажеретесь? Таке враження , що у мізку деякіх державних мужів відбуваються незворотні процеси до повної розумової деграції. А може моральной ...
валінана до Волинь Показати IP 14 Серпня 2015 18:44
А чи не через комунізацію країна на межі дефолту. Чи не тому, що нею правили вожді з двома класами церковно-приходської школи і партійним квитком. Без повені річка не очиститься, хоч і наламає на своєму шляху. Та без цього - ніяк. НеСлава КП... (комуністичним покидькам)
Анонім до валінана Показати IP 14 Серпня 2015 20:54
А що ти скажеш нащод комунізації Китаю?
Хлоп до валінана Показати IP 14 Серпня 2015 22:58
Ви ще по національностях вождів не пройшлися))
Павлік дурачок до Волинь Показати IP 15 Серпня 2015 07:46
А ще потрібно обов'язково під це дійство скакати на чолі з гуськом-трутнем, скакати всім скакати
Штефан,Луцьк Показати IP 14 Серпня 2015 18:25
А також підвищать тарифи для населення, забируть пільги в інвалідів та багатодітних, зроблять вищу освіту платною і.т .і

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus