USD 39.75 40.20
  • USD 39.75 40.20
  • EUR 39.90 40.40
  • PLN 9.75 9.98

На Ковельщині військове кладовище можуть визнати історичною пам’яткою

19 Липня 2015 16:39
У Ковельському районі може з’явитися ще одна пам’ятка історичного місцевого значення – документи вже подані у відповідні інстанції. Йдеться про військове кладовище періоду Другої світової війни, яке знаходиться в лісі урочища «Мар’яне» на висоті «Медвежа», що поблизу села Мощена Ковельського району, - інформує «Слово Волині».

Його відкрили і освятили 26 жовтня 2012 року. Активісти пошукового загону «Відродження» ДП «Волинські старожитності» під керівництвом підполковника Вадима Дорофєєнка, три роки тому за сприяння тодішнього Мощенського сільського голови А. Федорука прибули сюди, в урочище «Мар’яне», щоб впорядкувати могили воїнів Радянської армії, загиблих поблизу цього населеного пункту в 1944 році в боях за визволення Ковеля.

З історичних архівних документів стало відомо, що в березні – липні 1944-го в районі населених пунктів Мощена та Черкаси тривали запеклі бої частин Радянської армії з елітними формуваннями німецько-фашистських військ. У середині березня частини радянських військ 47-ї та 70-ї армій внаслідок рішучого удару оточили ворожі війська в районі міста Ковель та його околиць. Активно тоді діяв і 635-й полк 175-ї Уральської дивізії.

На жаль, в кінці березня німецьке командування змогло підтягнути з тилу добре укомплектовані танкові з’єднання та інші механізовані частини і для розблокування свого оточеного угрупування з району селища Луків нанести сильні удари. Упродовж 4 та 5 квітня внаслідок такого контрнаступу механізованим угрупуванням вермахту на чолі з елітною танковою дивізією СС «Вікінг» вдалося прорвати кільце оточення і деблокувати Ковель.

Під натиском переважаючих військ противника знесилені в попередніх боях частини 47-ї та 70-ї армій змушені були відступити. Внаслідок цього, після відходу радянських військ на полі бою в напівзруйнованих окопах і траншеях на підвищенні неподалік Мощеної залишилися непохованими десятки вбитих воїнів Радянської армії.

Відновилися масивні бойові дії біля цього села в липні 1944-го. Тоді підрозділи 260-ї стрілецької дивізії 47-ї армії стрімким ударом знову зайняли цей район Ковельщини. Як припускають в пошуковому загоні «Відродження», вірогідно саме в цей час в околицях села Мощена і з’явилися братські захоронення радянських воїнів, позначені, за практикою тих часів, дерев’яними пірамідками із зіркою. Звісно, з часом і вони зруйнувалися. Однак, зі слів Вадима Дорофєєнка, в тих могилах спочиває Вічним сном лише незначна частка полеглих бійців, які були хоча б у такий спосіб захороненні.

Більшість воїнів Радянської армії, які брали участь в операції з визволення Ковеля, так і залишилися лежати в колишніх окопах, котрі з часом були засипані землею та поросли лісами чи бур’янами.

Командир пошукового загону «Відродження» пригадує, якими непростими були їхні перші кроки щодо пошуку, ексгумації останків та, якщо була на те можливість, встановлення особи загиблого бійця.

- Ми для проведення таких робіт маємо всі належні документи, вміємо вести пошукову роботу. Найбільш масштабною для нас вона була і ще триває в урочищі «Мар’яне». Нині на висоті «Ведмежа» вже перепоховані за християнським звичаєм та з військовими почестями більше двохсот бійців. Сюди ж ми переправляємо і останки тих армійців, які загинули в сусідніх населених пунктах від Мощеної. Ось, приміром, неподалік села Гішин у жовтні 2014 року пошуковці розкопали останки шести військових, які найпевніше були розстріляні. Спершу нас завіряли, що у братській могилі лежать троє радянських льотчиків, але, коли ми її відкрили, всі присутні, в тому числі і представники місцевої сільської ради, побачили іншу картину. На нашу думку, - це була одна із розвідувальних груп, - пригадує Вадим Дорофєєнко.

Він показує копію карти 1942 року УРСР Волинської області тодішнього Генерального штабу Радянської армії і твердить, що вздовж лінії окоп, а саме від Дольська Турійського району до села Мощена, в землі ще лежать сотні загиблих Радянських воїнів, пам'ять про яких необхідно увіковічнити. Вадим Дорофєєнко каже, що після того як закінчаться бойові дії на сході України, пошукова робота загону на цій місцевості ввійде в активну фазу. До речі, днями Президент України Петро Порошенко за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі нагородив орденом Богдана Хмельницького III ступеня підполковника Збройних Сил України В. Дорофєєнка.

Пошуковий загін «Відродження» має намір згодом облаштувати тут – на висоті «Ведмежа» – військовий майданчик із окопами, дзотами і воєнною тодішньою технікою. Їхні задуми вже схвалило керівництво Ковельської РДА.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 0

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus