USD 39.40 39.75
  • USD 39.40 39.75
  • EUR 39.60 40.00
  • PLN 9.75 9.90

Ринок ковід-сертифікатів: як ними торгують в Україні

15 Листопада 2021 16:22
Українці масово отримують пропозиції купити підроблені ковід-сертифікати з внесенням даних у «Дію». Судячи з масштабів «торгівлі», на ці послуги є шалений попит. Але купуючи фейк, люди ризикують і грішми, і здоров'ям, і свободою.

Як саме працює чорний ковід-ринок в Україні, досліджували журналісти ВВС News Україна.

Загалом витратили 2400 гривень, щоб дослідити схеми купівлі онлайн. І що насправді відбувається з коштами, ковідними документами й записами в «Дії» охочих придбати фейк замість щеплень.

Гроші на вітер?

Після посилення карантинних вимог для невакцинованих людей попит на щеплення в Україні зростає. Щодня в країні вакцинують близько 300 тисяч людей.

Паралельно з цим і далі процвітають шахрайські схеми з торгівлі фейковими документами про вакцинацію не лише в інтернеті, але й офлайн. Найчастіше спроби купити сертифікат завершуються зникненням шахраїв після того, як їм перерахували передоплату. В цьому ми швидко переконалися, спробувавши придбати в рамках журналістського розслідування підроблений документ онлайн.

Виготовлення з метою збуту й використання такого фейку – це злочин. При цьому щонайменше п'ята частина оборудок приносить бажаний результат. Тобто людина отримує і паперове міжнародне свідоцтво про вакцинацію з підписами та печатками, й електронний ковід-сертифікат у застосунку «Дія» з QR-кодом. Такі дані наводить заступниця очільника МОЗ із цифрового розвитку Марія Карчевич.
Саме два згадані типи документів – паперовий та електронний – підтверджують вакцинацію проти ковіду в Україні. Вони дійсні для пред'явлення всередині України під час суворих ковідних обмежень.

Український електронний сертифікат визнав ЄС та ще 17 країн, включно з Великобританією, Ізраїлем, Туреччиною, Швейцарією. Він є перепусткою для закордонних подорожей у часи пандемії. І багато країн довіряють цьому документу. Тому негативні наслідки фальсифікацій ковід-сертифікатів можуть бути серйозними і для людини, і для країни.

Ростуть, мов гриби після дощу

Шахрайські телеграм-канали, що нібито пропонують ковід-сертифікати, з'являються, мов гриби після дощу. Швидко, рясно й у численних варіаціях. Іноді так само швидко акаунти їхніх «менеджерів» видаляються.

Телеграм-канал під назвою Sertifikat Spravku Kovid пропонував фейкові ковідні сертифікати. На початку листопада він мав 18 тисяч підписників. Наступного дня – вже понад 23 тисячі. Ще за день – понад 26 тисяч. Реальні медіа та інші ресурси зазвичай не можуть похвалитися такими темпами збільшення кількості читачів.

Із листування з «ковід-оператором» каналу вдається з'ясувати, що там нібито готові забезпечити й електронним сертифікатом на порталі «Дія» з QR-кодом, і ЄС-сертифікатом для іноземця. Ціна питання – 2750 грн.
Сертифікат замовляли на вигадану людину. Тому зрештою домовилися про те, що надішлють поштою паперовий ковід-сертифікат без внесення даних в електронну систему охорони здоров'я. За це просять 1800 грн. Гроші потрібно заплатити наперед, перерахувавши на картку.

Картка, на яку сказали перерахувати гроші, оформлена в українському банку. Людина, якій вона належить, принаймні раніше проживала в Запоріжжі.

Після переказу грошей «ковід-оператор» ще уточнює особисті дані для сертифіката. І майже моментально видаляє весь чат спілкування та блокує номер «замовника».

Паралельно журналісти ознайомилися з пропозиціями інших шахрайських телеграм-каналів. Листування з ними виявило, що вони також ладні нібито підробити ковід-сертифікат для іноземця, що має посвідку на тимчасове проживання в Україні.
Шахраї обіцяють «зареєструвати» іноземця в «Дії». І радять оформити декларацію з українським сімейним лікарем. Деякі навіть підганяли це зробити через загрозу рейду.
Принципи «торгівлі» ті самі: вимога заплатити всю суму чи принаймні половину наперед. Деякі обіцяють внести одночасно дані про обидві дози. Інші запевняють, що потрібно витримати інтервал у 21 день. Тоді «Дія» нібито правильно підтягне дані з електронної системи МОЗ.
Впадає в око те, що принаймні частина каналів онлайн-шахрайства пропонує послуги одночасно і в Україні, і в Росії. Для обох країн властива масова недовіра до вакцин. Російські показники охоплення вакцинацією все ж таки дещо кращі.

За даними ресурсу Our World in Data, станом на 6 листопада повністю вакцинували понад 33% росіян. Але там є тільки російські вакцини, які не визнає Україна та більшість західних країн. В України цей показник – близько 20% дорослого населення.

Коли журналісти долучилися до підписників російського телеграм-каналу «Справки covid вакцинація», з ними одразу зв'язались. Уточнили, чи не підійде в Україні російський ковід-сертифікат, внесений у федеральний реєстр РФ.

Зрештою, «менеджери» таких нібито змішаних російсько-українських каналів навіть плутають український та російський реєстри охорони здоров'я.

Реальні клініки для прикриття

Але вони назвали нам реальний медичний центр у Києві, через який нібито могли оформити саме український електронний ковід-сертифікат.
ВВС звернулася по коментарями до цього медичного закладу «Натус».

Директорка центру Людмила Камінська пояснила, на чому саме спеціалізується її медзаклад: «Наш центр посідає топову позицію в Києві та проводить щеплення для виїзду у певні регіони за кордон. Приміром, ми щеплюємо моряків, пілотів, туристів проти жовтої лихоманки, сказу тощо».

Вона наголосила, що «Натус» не проводить вакцинації проти ковіду, його медпрацівники не можуть внести записи в систему МОЗ України. Як наслідок, вони в принципі не можуть видавати ковід-сертифікати, які генеруються у «Дії» з QR-кодом.

Онлайн-шахраї згадали назву реального медичного центру, що проводить щеплення проти інших хвороб. Потенційний клієнт може пересвідчитися, що такий медзаклад існує і на його сайті справді йдеться про вакцинацію.

Отож, журналісти переконались у тому, що обіцянок онлайн-шахраї не виконують, жодних гарантій не дають. До того ж, наводять недостовірну інформацію, вдаючи професійне володіння темою. Оперують поняттями ЄС-сертифікат, внесення даних у «Дію», державний реєстр, наводять назви реальних клінік та інтервали між дозами. Це має нібито вразити й викликати довіру.

«Оператори» шахрайських схем просять надати їм особисті дані людини, включно з індивідуальним податковим номером та реєстрацією.

Реальна підробка

Але є шахраї, що обіцяють виготовити лише паперовий ковідний сертифікат без електронної версії в «Дії», й виконують обіцянку. Ціна такої підробки, що не має шансів пройти жодну реальну ретельну перевірку, – 600 грн.

Журналісти замовили такий «сертифікат» на сайті spravochki.org на вигадану людину з доставкою на «Нову пошту» й післяплатою. На сайті навіть вказано контактні телефони. Щоправда, додзвонитися за ними не вдалося. Звідти самі перетелефоновують замовникам і попереджають, що «сертифікат» не пройде перевірку.

Його нам таки надіслали. Відправником вказано ТОВ «Док Сейлз». Це підприємство зареєстроване в Києві у квітні 2021 року. З-поміж видів діяльності – фотокопіювальні роботи. У відправленні вказано прізвище та ім'я людини, яка в публічних базах даних значиться керівником цього ТОВ. Додзвонитися за номером, зазначеним у відправленні та в публічних базах даних, не вдалося. Хоча номер працює.

Виявилося, що сам «сертифікат» містить дані реального лікаря з центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) № 4 в Дніпровському районі Києва.

ВВС звернулася по коментарі до керівництва згаданого ЦПМСД у Києві й отримала офіційну відповідь від директорки медзакладу Надії Лук'яненко.

Там провели перевірку. В медичній інформаційній системі, куди їхні лікарі вносять дані, жодної інформації про щеплення в ці дати пацієнтки жіночої статі препаратом AstraZeneca немає. Згаданий у підробленому сертифікаті лікар не щеплював цією вакциною в ці дати.

У цьому «документі» підроблено всі елементи, включно з відбитками печаток центру та лікаря. Справжня печатка медзакладу має інший вигляд.
Крім того, ковід-сертифікати конкретно цього ЦПМСД друкують в альбомному форматі, тобто аркуш паперу мав би бути розвернутий горизонтально. А не вертикально, як у підробці.

Керівництво цього медзакладу неодноразово зверталося до правоохоронців щодо підробок, у яких використовували назву та графічні зображення, нібито схожі на їхні печатки. У поліції сказали, що в підроблені документи вносили дані багатьох інших медзакладів цього району столиці.

Роль лікарів

Гарантію отримання ковід-сертифіката з QR-кодом у «Дії» дає інша схема. Вона коштує значно дорожче й часто вимагає відвідин лікаря.

У мінцифрі ВВС розповіли, що внести дані в електронну систему охорони здоров'я можуть лише лікарі медичних закладів, які приєднані до спеціальної бази МОЗ. Звідти дані підтягуються в застосунок «Дія».

Це можуть бути й державні, й приватні медзаклади. Головна умова – вони мають укласти договори з компаніями, які розробили медичні інформаційні системи (МІС) для потреб медиків і пацієнтів.

Національна служба здоров'я України співпрацює лише з тими, хто виконав ці вимоги. І лише тоді лікарі отримують електронні підписи й можливість робити медичні записи про вакцинацію.

Через це охочі отримати сертифікат без вакцинації часто домовляються з добре знайомими лікарями. Знайомі, рідні й колеги підказують, хто з сімейних лікарів або терапевтів приватних центрів, що вакцинують проти коронавірусу, можуть це зробити.

Описуємо цю схему на основі розповіді жінки, що нею скористалася й поділилася досвідом за умови повної анонімності.

Як домовилася?

Через знайомого лікаря в закладі одного з районних центрів Київської області.

Як це відбувалося?

Жінку зустріли і завели в кабінет лікаря. Вакцину виприснули вбік без уколу. Лікар зробив медичний запис в електронній системі охорони здоров'я про отримання першої дози препарату Moderna. За кілька тижнів мали повторити процедуру для оформлення другої дози.

Після цього в системі МОЗ з'явиться «чиста» повна вакцинація та можна буде згенерувати зелений ковідний сертифікат у «Дії».

Скільки коштувало?

Три тисячі гривень.

Чому так вчинила?

Вакцинуватися не хотіла, бо боїться побічних ефектів та ускладнень.

Злочин та кара

Вартість підробки в онлайн-схемах варіюється від 600 до 6000 тисяч гривень. І жодної гарантії, окрім відгуків вдячних клієнтів, що нібито успішно перетнули кордон із псевдосертифікатом.

А ось офлайн за гарантований результат потрібно викласти від 3000 гривень до 250 євро.

За даними МОЗ та Нацполіції, станом на 2 листопада в Україні відкрили 1065 кримінальних проваджень щодо підроблених ковідних сертифікатів. Приблизно в половині з них уже оголошено підозри.

З-поміж підозрюваних – екснардепка Надія Савченко та її сестра Віра, які, за інформацією нацполіції, намагалися в'їхати до України з підробленими сертифікатами. Сама Савченко заявила, що ані вона, ані її сестра не підробляли й не купували жодних сертифікатів, але не можуть пояснити їхнє походження.
Якщо ухвалять зміни до ККУ, то за підроблення електронного ковід-сертифіката та за його використання каратимуть штрафами в десятки й сотні тисяч гривень. За масштабні фальсифікації й за чинним законом загрожує тюрма.

Державна прикордонна служба виявила 336 ковідних сертифікатів з ознаками підроблення у пасажирів столичних аеропортів. Це дані за період з 28 серпня до 4 листопада. Саме з кінця літа прикордонники почали використовувати програму Safe Border для перевірки документів. Вона відповідає вимогам ЄС.

Власники фальшивок часто зізнаються, що придбали їх саме для поїздок за кордон. Називають вартість: від 1500 до 5000 грн.

Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова звернулася до таких правопорушників, щоб вони «не чекали пощади».

Нацполіція кваліфікує такі злочини як використання завідомо підробленого документа. Наразі за це передбачено штраф до 850 гривень, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі до двох років. За виготовлення і збут підробленої медичної документації може бути штраф у 17 тисяч гривень чи навіть п'ять років тюрми.

Якщо власник підробки захворів і заразив інших, то за це теж може бути кримінальна відповідальність, а це вже позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років.

2 листопада Верховна Рада схвалила в першому читанні законопроєкт, що суттєво посилює кримінальну відповідальність за підробку та збут фейкових сертифікатів. Значно суворіше каратимуть і за використання таких фальсифікатів. Уже скоро закон можуть ухвалити в цілому.

Запропоноване посилення відповідальності:

- за використання підробленого ковідного сертифіката людина або заплатить штраф 17-34 тисячі гривень, або буде обмежена у волі на строк до двох років, тобто її відправлять відбувати покарання в колонії;

- за внесення в базу МОЗ даних про фейкову вакцинацію лікаря каратимуть або штрафом у 34-68 тисяч гривень, або позбавлять волі на строк до двох років, тобто йдеться про ув'язнення; до цього додається заборона обіймати певні посади на один-три роки;

- за виготовлення ковід-підробок із метою збуту каратимуть або штрафом у 85-170 тисяч гривень, або відправлять до тюрми на строк до трьох років.

У власників фейкових сертифікатів може виникнути й інша проблема із занесенням інформації в «Дію»: вони не зможуть вакцинуватися, якщо вирішать все ж таки це зробити. Адже в системі вказано, що вони вже отримали щеплення.

Але МОЗ готовий оголосити ковідну амністію тим, хто оформив ковід-сертифікат без справжньої вакцинації. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко запевнив, що у його відомстві працюють над моделлю такого прощення правопорушення.

Віктор Ляшко розповів, що вакциновані люди, потрапляючи до ковідних лікарень, часто зізнаються про свої фальшиві сертифікати. А кожен випадок, коли провакцинована людина потрапляє до лікарні з ковідом, має розглядати спеціальна комісія.

Попри те, що правоохоронці оголосили «війну» ковід-шахраям, а ЗМІ детально пишуть про ці схеми, ринок фальшивих ковід-сертифікатів і далі процвітає.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 4
дідо Показати IP 15 Листопада 2021 17:47
тільки недалекий та обмежений замість безкоштовної вакцини купляє підроблений папірчик....смерть та хворобу не обдуриш...
лучанка до дідо Показати IP 15 Листопада 2021 21:53
судячи з того, скільки"антилайків" Вам поставили - недолугих у нас таки багато...
morpheus Показати IP 16 Листопада 2021 00:24
Є сумна статистика насправді - чим більше в країні антивакцинаторів, тим більша вірогідність, що в країні у влади популісти. Так, на замітку деяким особам...
Ольга Показати IP 16 Листопада 2021 09:56
Коли вже владу почнуть притягувати до відповідальності за злочини проти людей? Люди, залишаймося людьми, не діліть ближніх на вакцинованих і невакцинованих - ми всі однакові і маємо рівні права. Пандемія зікінчиться, злочинна влада піде, життя продовжуватиметься, але головне -щоб в єдності і без ненависті один до одного.

Додати коментар:

УВАГА! Користувач www.volynnews.com має розуміти, що коментування на сайті створені аж ніяк не для політичного піару чи антипіару, зведення особистих рахунків, комерційної реклами, образ, безпідставних звинувачень та інших некоректних і негідних речей. Утім коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію.


Система Orphus