USD 39.75 40.10
  • USD 39.75 40.10
  • EUR 39.85 40.30
  • PLN 9.75 9.97

У скільки обходиться волинянам утримання судів

3 Червня 2014 22:00
Пересічні українці продовжують заздрити суддівським маєткам та дорогим іномаркам. І ставити цілком логічне запитання: а чи куплені вони на чесно зароблені гроші?

Цікавитися цим люди мають повне право. Адже фінансуються суди із Державного бюджету. Тобто зарплатню служителям Феміди оплачує народ. Тож якою для людей була ціна правосуддя на Волині? Про це йдеться у матеріалі Мирослава Ватащука на IA ZIK.

Закон «Про відновлення довіри до судової системи України», більш відомий як закон про люстрацію суддів, – давно на часі. До слова, згідно з даними дослідження громадської думки «Суспільно-політична ситуація в Україні: грудень-2013», проведеному Центром соціальних та маркетингових досліджень «СОЦІС» та Соціологічною групою «Рейтинг», суди користуються найнижчим рівнем довіри людей серед усіх органів влади та громадських інституцій. Зокрема судам довіряли 13,3% наших співвітчизників, а не довіряли – 79,2%.

Крізь призму бюджету

На Волині налічується 20 судів. Це – 17 міськрайонних, а також Волинський окружний адміністративний суд, Господарський суд Волинської області та Апеляційний суд Волинської області. Правосуддя у них вершать 169 служителів Феміди. А допомагають їм 665 працівників апарату.

Станом на січень 2014 року, найбільше суддів працювали в обласному Апеляційному суді (37) та Луцькому міськрайонному суді (24). Найменше – по три – у Іваничівському, Локачинському, Маневицькому, Старовижівському та Шацькому районних судах.

Протягом 2013 року на здійснення правосуддя волинськими судами із загального та спеціального фондів державного бюджету України заклали понад 81,6 мільйона гривень.

Найдорожчим для платників податків на Волині виявився Апеляційний суд області. Протягом року на здійснення ним правосуддя із держказни виділили понад 16 мільйонів гривень. На другому місці опинився Луцький міськрайонний суд (майже 10,8 мільйона гривень), а на третьому – Господарський суд Волині (понад 7,9 мільйона гривень).

Найменше коштів у держбюджеті торік передбачили на фінансування Старовижівського районного суду. Це – єдиний волинський суд, який коштував платникам податків менше від 1,6 мільйона гривень.

Рейтинг «вартості» волинських храмів Феміди виглядає так (у мільйонах гривень, протягом 2013 року):



Враховуючи, що бюджетні кошти належать народові, то цікаво, а скільки ж коштує місцеве правосуддя кожному мешканцеві конкретного району чи міста Волині. Нехитрі математичні розрахунки свідчать – ця цифра коливається у межах 33-101 гривень на рік. Наприклад, найбільше за справедливість доводиться платити мешканцям Шацького району (101,3 гривень), а найменше – жителям Ківерцівського району (33,8 гривень).



Звісно, максимальні цифри вражають. Але чи справді суди (не судді, а саме суди!) купаються у бюджетних гривнях? Не зовсім. Це щоб не сказати категоричніше. Швидше, коштів на здійснення правосуддя на Волині бракує заледве не катастрофічно. Найзаможніший – Апеляційний суд – при річній потребі у 26,4 мільйона гривень фінансувався тільки на 65,5%. Господарський суд області фінансувався торік на 63,5% від потреби, а Волинський окружний адмінсуд – на 40%. А міські та районні суди при річній потребі у коштах для нормальної роботи обсягом 153,8 мільйона гривень отримали тільки 51,3 мільйона гривень. Тобто – практично третину. Загалом же фінансування галузі здійснення правосуддя на Волині за фактичної потреби у 211,3 мільйона гривень у 2013 році становило лишень 38,6%.

А як відомо, святе місце порожнім не буває.

Суддівські гроші

Скільки ж заробляли на Волині люди в мантіях? Відповідь на це запитання дає зокрема стаття 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», яка визначає обсяг суддівської винагороди. Практично, зарплата служителя Феміди складається з посадового окладу, доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді, науковий ступінь, роботу з документами, що становлять державну таємницю. Із 1 січня 2013 року посадовий оклад судді місцевого суду становив у розмірі 10 мінімальних заробітних плат, посадовий оклад судді апеляційного суду встановлюється пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом 1,1.

Таким чином, судді міськрайонних, міських та районних судів на Волині щомісяця торік отримували в середньому 12,974 тисячі гривень. Судді Волинського окружного адміністративного суду щомісяця одержували 15,787 тисяч гривень. А зарплатня людей у чорних мантіях у Господарському суді області торік становила 18,7 тисячі гривень. Найбільше заробляли судді Апеляційного суду Волині – понад 21 тисячу гривень щомісяця.

Натомість працівники апарату в міськрайонних судах щомісяця отримували 2408 гривень, у Госпсуді – 1600 гривень, в адмінсуді – 1329 гривень, а в Апеляційному суді – 1842 гривні. Тож не дивно, що на початку року тільки в Апеляційному суді Волині близько 10% ставок в апараті були вакантними. Адже середня зарплатня в нашій області лише за офіційною інформацією управління статистики у 2013 році становила понад 2,5 тисячі гривень.



Агенція РБК оприлюднила інформацію про зарплати суддів у РФ. Для порівняння, судді районних судів у Росії в розрахунку в українській валюті заробляють щомісяця близько 30 тисяч гривень. Середня зарплата у РФ у 2013 році становила майже 30 тисяч рублів. Тобто співвідношення між середнім доходом громадян у Росії та зарплатнею суддів районних судів становило відповідно 1 до 3,3. Натомість судді районних судів нашої області у 2013 році отримували щомісяця практично 5 середніх зарплат волинян.

Замість висновків

У згаданому вже законі «Про судоустрій…» наведено текст присяги, яку складають українські служителі Феміди. А звучить вона так: «Вступаючи на посаду судді, урочисто присягаю об’єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно та справедливо здійснювати правосуддя, підкоряючись лише закону та керуючись принципом верховенства права, чесно і сумлінно виконувати обов’язки судді, дотримуватися морально-етичних принципів поведінки судді, не вчиняти дій, що порочать звання судді та принижують авторитет судової влади».
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу


Коментарів: 34
НЕЛУЧАНИН Показати IP 3 Червня 2014 23:02
якби зарплата суддів відповідала би законності та неупередженості прийнятих ними рішень та прийнятій присязі, цифри були набагато скромніші
ковтун Показати IP 3 Червня 2014 23:20
Так коли нарешті щось зроблять з ковтуненком?
Александр Ковтун до ковтун Показати IP 6 Червня 2014 17:25
А давай чего то сделаем с тобой....
воля Показати IP 4 Червня 2014 00:18
гнати першим филюка якголовного корупционера
босяк Показати IP 4 Червня 2014 04:25
та всі судді-хабарники-ПОГОЛОВНО!!!! ФІлючка, філюк івасюта -це не весь список НА ГІЛЯКУ!
13 до босяк Показати IP 4 Червня 2014 06:20
коментар було видалено
13 до 13 Показати IP 4 Червня 2014 06:22
В тебе є докази, що ти звинувачуєш, ******?!
Суд до 13 Показати IP 4 Червня 2014 06:26
В івасюти є такі рішення
13 до Суд Показати IP 4 Червня 2014 09:41
ти так говориш, бо рішення були не на твою користь)))
13 до босяк Показати IP 4 Червня 2014 08:30
коментар було видалено
13 до босяк Показати IP 4 Червня 2014 13:38
Ти савчук програв справу, бо не правий, тому що програв справу, як неук, тому звинувачуєш інших!!!!
Андрій Показати IP 4 Червня 2014 08:44
В межах держави це буде колосальна сума коштів які ми з вами платимо хабарникам.В них,що робота відповідальніша ніж у лікаря ,вчителя,шахтаря?
Андрей Показати IP 4 Червня 2014 08:49
Цікаво,скільки коштів при таких зарплатах, наші судді перерахували на підтримку нашої армії?
111 до Андрей Показати IP 4 Червня 2014 09:55
Одноденну зарплату
людина Показати IP 4 Червня 2014 09:07
добре сидіти і рахувати чужі гроші...а ви спробуйте попрацюйте суддями....не дуже це і легко!! Перед тим як стати суддями багато хто з них відпрацював по 10 років на зарплату 1000 гривень!! ви проживете на такі гроші??!!! Не подобається скільки ви заробляєте...то робіть щось для цього....а не пишите гадості!!! Гроші з неба не падають їх треба заробити....
волинян Показати IP 4 Червня 2014 09:12
Цікаво. як заробляють судді і скільки. Це ми бачимо по їхніх статках.
Олександр до волинян Показати IP 4 Червня 2014 09:51
50-60% нашого населення все життя працює на такі маленькі зарплати до самої пенсії, а суддя сидить в своєму кріслі, ніби "царь-батюшка" і чекає коли його помічник чи секретар зроблять рішення чи постанову, такі, за які вже наперед проплачено. . .
Ваня Показати IP 4 Червня 2014 09:28
Оце читаю і думаю ми геть з глузду всі зїхали.Всі добре знаємо, як шикарно живуть ці судді . В них зарплата по 10-15 тисяч це в нижчої ланки.Відпускні одержують по 60 тисяч оздоровчі, матеріалки.А пенсії в цих важко працюючих людей на благо громадян України по 5-7 і 10 тисяч та й більше.Вони білі люди.А це,що все корупційне, ні одного справи чесно, а все тільки через гроші. Порахуюють вони хай саміц собі,як шмикарно живуть.Навіть на їх гроші так шикарно жити неможливо.Ніякої люстрації. та в них мільйонні доходи і ніхто від них нічого не забере,протсто насміхаються з дурного народу,який голий,босий, раб паше за копійки і віддає податки на жирування цих хабарників. Порахуйте їх чесно зароблену зарплату, а решту заберіть.Тоді й буде справедливість. Ні ви чекаєте другого майдану, тоді люди самі все спалять і побють така люстрація буде справедлива. А так нічого не змунилося всі старі кадри при коритах і далі жирують.
13 до Ваня Показати IP 4 Червня 2014 09:40
хто тобі заважає стати суддею?! хто на що вчився))))
Анонім до 13 Показати IP 4 Червня 2014 10:07
Слухай суддя, а у вас сімейні клани, туди до вас попадають тільки ці, у кого тати,мами, дідусі,пра-прадідусі були біля ваших корит. Усіх потрібно вас люструвати і ні одного не взяти в судді,якщо хтось з рідні уже був біля цього хабарницького корита.
13 до Анонім Показати IP 4 Червня 2014 10:12
коментар було видалено
13 до Анонім Показати IP 4 Червня 2014 11:03
я бачу ти чудік ще й самокритик!!!!!!!!
Лучанка Показати IP 4 Червня 2014 09:29
Я думаю,що вони утримують не тільки зарплату, але й земельні участки, їхні будинки , декілька квартир( Ще й стоять на черзі на безкоштовні), дачі - говорять , ну які ж зарплати це витримають!
13 до Лучанка Показати IP 4 Червня 2014 09:43
жаба душить, іди і заробляй, вивчись на суддю, а то сидить тільки возмущається
Андрій до 13 Показати IP 4 Червня 2014 10:14
Чоловіче,ти до того наляканий,що боїшся імені свого.Ти видно добре вивчився на суддю,коли так грамотно пишеш.Так мазок до мазка і малюється власний автопортрет,який обурює(возмущает) людей.
13 до Андрій Показати IP 4 Червня 2014 10:25
По перше ти не вгадав, на суддю я не вчився, по друге грамотніший за тебе, і ніхто тут нікого не обурює, а всі висловлюють свою думку!!!
Василь до 13 Показати IP 6 Червня 2014 17:29
То шо грамотніший, а не більш освіччений і розумніший, то воно тако точно видно...........
Аня Показати IP 4 Червня 2014 10:10
Підтримую лучанку. Нас не душить жаба, але ви ***.Краще ми чесно проживемо,то на цьому світі буде менше гріхів,як у вас.А вас царьків сокор поженуть разом з вашими вілами,дійде час розгромлять все, як Янека
Церковна миша Показати IP 4 Червня 2014 10:21
Суди усіх рівнів утримуються з Державного бюджету України, а не обласного чи будь-якого іншого місцевого бюджету. До державного бюджету платять податки не лише волиняни, а усі українці разом.
13 до Церковна миша Показати IP 4 Червня 2014 10:27
от що і треба було доказати в цій дискусії)))
справедливість Показати IP 4 Червня 2014 16:07
Такі всі розумні писаки,немає чим зайнятись весь день,то сидять тільки пишуть,заздрять і рахують чужі гроші! Живете за шаблонами,сказав хтось,що судді корупціонери,міліція-бидло,гаїшники-нечесно деруть гроші із людей і т.д.! А хто їх до цього привчив? Випадково не всі ми? Починаючи від елементарного...вступ до університету-хабар,довідка в лікарні-хабар,закордонний паспорт- знову ж таки хабар! То до чого тоді ця писанина...? не всі судді корупціонери і не всі вони погані люди,які тільки сплять і бачать як би то отримати хабар! Нову державу потрібно починати будувати насамперед з СЕБЕ,а не жалітись на життя і заздрити чужим грошам. Ніхто вам не заважає отримувати такі ж гроші,а може і більші. Було б бажання
Українка Показати IP 5 Червня 2014 14:31
Не даваймо хабарів і не берімо хабарів. Все, щоб було по- чесному. за свої вчинки потрібно відповідати. Безнаказанність до того, що в нас зараз бардак і довела. Але без блатів, рішал, відмазувань і т.д. у нас не уявляють життя, чи не так ??? Вирішуємо проблеми і свої косяки через блати????
Українка Показати IP 6 Червня 2014 11:21
А може потрібно переглянути їхні зарплати??? Коли такі зарплати на державному рівні встановлювали розраховували на чесність суддів, а вони і далі хочуть хабарів . Чому така різниця має бути між бюджетниками. Тут не про " жаба душить" потрібно говорити. За які заслуги питається??? Герої наші судді чи ,що??? Розумні різниці в заробітних платах , які виплачує держава.
Підтримую Українка2 Показати IP 7 Червня 2014 16:49
Дуже велика різниця між заробітними платами суддів і їх помічників і секретарів, а з них готуються кадри на суддівські посади. Хіба може нормальний спеціаліст працювати за 1.5 тис. грн. і по вуха бути загружений роботою в суді, в той час коли суддя має заробітну плату 15-20 тис. грн. і ще плюс гонорари. Це несправедливий розподіл. І хіба буде з віддачею працювати і дорожити за свою посаду спеціаліст при такій зарплаті.